Reklama

Ze świata

2015-03-31 12:51


Niedziela Ogólnopolska 14/2015, str. 5

Unia Europejska

W obronie życia

Przełom w Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej „Jeden z nas”. Dąży ona do zakazu finansowania aborcji z budżetu unijnego. Pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się niemal 2 mln obywateli z krajów unijnych, a mimo to projekt został odrzucony przez Komisję Europejską. Teraz petycja została złożona do Parlamentu Europejskiego, który na poziomie Komisji Petycji, a następnie na forum ogólnym podejmie ten temat.

Warto zaznaczyć, że sprawą zajmuje się już Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który bada zasadność i podstawy prawne odrzucenia inicjatywy „Jeden z nas” przez Komisję Europejską.

– Ta inicjatywa nie została przyjęta przez Komisję Europejską, ale jest to zgodne z przepisami. Komisja ma obowiązek wysłuchać, po czym nadaje sprawie bieg bądź nie. Ponieważ Komisja nie przyjęła inicjatywy, te środowiska się zintegrowały i stworzyły międzynarodową federację, nie mając, oczywiście, zamiaru odstąpić od pewnych działań – zarówno uświadamiających, jak i prowadzących do pewnych rozstrzygnięć prawnych. W tej chwili jesteśmy świadkami innego podejścia, zwrócenia się do Parlamentu Europejskiego, a nie do Komisji. Parlament zajmie się tą sprawą i podejmie decyzję, czy rozpocząć dyskusję na ten temat. Sprawa jest niezwykle poważna, musimy więc bardzo uważać, żeby walczyć o prawdę, a równocześnie nie poddawać prawdy głosowaniu, bo gdyby dziś została poddana głosowaniu, to by ją odrzucono – powiedział europoseł Jan Olbrycht.

Reklama

(KAI)

Hiszpania

Wzrasta liczba seminarzystów

Pytanie św. Teresy z Ávila: „Co chcesz, abym czynił?” posłużyło w tym roku za hasło Dnia Seminarium, który obchodzono w Kościele w Hiszpanii. Od czterech lat obserwuje się tam wzrost liczby seminarzystów. Dzień Seminarium jest obchodzony w uroczystość św. Józefa lub w następującą bezpośrednio po niej niedzielę.

Tegoroczne hasło Dnia Seminarium nawiązuje do 500. rocznicy urodzin św. Teresy Wielkiej. Jak wynika z danych opublikowanych przez Episkopat Hiszpanii, liczba seminarzystów wzrasta już czwarty rok z rzędu. W seminariach przygotowuje się do kapłaństwa 1357 alumnów, o blisko 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Od 2011 r. (1278 seminarzystów) liczba seminarzystów wzrosła o 6 proc. Najwięcej alumnów mają seminaria w Madrycie (132), Toledo (83), Redemptoris Mater w Madrycie (74) oraz w Walencji (71). Madryt, Walencja i Sewilla przyjęły też najwięcej kandydatów na pierwszy rok studiów (odpowiednio 22, 18 i 16). W 2014 r. sakrament kapłaństwa przyjęło w Hiszpanii 117 osób.

(KAI)

Ukraina • pod patronatem „Niedzieli”

Świadkowie Bożej miłości

W marcu odbyła się kolejna sesja Szkoły Katedralnej Uniwersytetu Otwartego UKSW w Łucku na Ukrainie. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą odprawił o. prof. Wojciech Kluj z UKSW. Sesja naukowa, której towarzyszyła wystawa Urszuli Szałaty „Polscy misjonarze na rzecz trędowatych”, odbyła się w sali konferencyjnej hotelu Ukraina. Tym razem licznie zgromadzeni słuchacze Szkoły Katedralnej mieli okazję pogłębić swoją wiedzę nt. szeroko rozumianej działalności misyjnej Kościoła katolickiego. Biskup diecezji łuckiej Vitaliy Skomarovskyi wyjaśnił, że wybór tematu spotkania – „Świadkowie Bożej Miłości” – pozwala pogłębić nasz stosunek do innych poprzez przykład tych, którzy potrafili swoim życiem świadczyć o Bogu. Wystąpienia dotyczyły wielkich postaci Kościoła wołyńskiego. Sesja odbyła się pod patronatem Rektora UKSW. Patronat medialny sprawowała „Niedziela”.

Michał Szałata

* * *

Droga odkryć naukowych jest zawsze drogą do prawdy. Dlatego każdy człowiek, który szuka prawdy, w rzeczywistości porusza się drogą, która prowadzi do Boga.

Jan Paweł II

Krótko

W Leicester, w anglikańskiej katedrze, odbył się 26 marca br. powtórny pogrzeb króla Anglii Ryszarda III, który zginął w 1485 r. w bitwie pod Bosworth. Pochowano go w klasztorze franciszkanów, zburzonym w czasie reformacji. Miejsce jego pochówku archeolodzy odkryli przed trzema laty.

Włoscy księża będą przeznaczać część swych pensji na fundusz wspierający projekty w ramach walki z bezrobociem wśród młodzieży. Z tą inicjatywą Episkopat Włoch wystąpił w związku z Rokiem Świętym Bożego Miłosierdzia, zapowiedzianym przez papieża Franciszka.

Eurodeputowani z Niemiec na posiedzeniu unijnej Komisji bezpieczeństwa i Obrony, której głównym tematem było bezpieczeństwo lotów, odebrali głos ekspertowi dr. inż. Bogdanowi Gajewskiemu. Powodem było to, że zaczął mówić o katastrofie smoleńskiej.

Wybory regionalne we Francji wygrała umiarkowana prawica pod wodzą byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Drugie miejsce zajął Front Narodowy. Klęskę ponieśli rządzący obecnie socjaliści, zdobywając tylko 21,5 proc. głosów.

Grecja domaga się od Niemiec odszkodowań za straty spowodowane II wojną światową, które wycenia na 11 mld euro.

Izba Reprezentantów zdecydowaną większością głosów przyjęła rezolucję wzywającą amerykańską administrację do przekazania Ukrainie broni i innego sprzętu wojskowego.

W reakcji na katastrofę airbusa linii Germanwings wprowadzony zostanie obowiązek stałego przebywania 2 osób w kokpicie podczas lotu – poinformowały tanie linie lotnicze Norwegian Air Shuttle.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że na polskich drogach giną średnio 84 osoby na 1 mln mieszkańców, podczas gdy średnia unijna to 50 osób na 1mln. Gorzej jest tylko na Łotwie, w Rumunii, w Bułgarii i na Litwie.

Co robił Chrystus w Wielką Sobotę?

2019-04-20 00:10

Agnieszka Bugała

Wielka Sobota ze św. Matką Teresą z Kalkuty:

pixabay

Apostołowie uciekli. Maryja przeszyta mieczem boleści trwała i rozważała wszystko w poranionym sercu. Przy grobie Jezusa postawiono straże. Było przeraźliwie cicho. Ale co się działo za wielkim kamieniem, który przysunięto do grobu? „Wielka Sobota jest dniem ukrycia Boga (...). «Dzisiaj na ziemi panuje wielka cisza, wielka cisza i samotność. Wielka cisza, bo Król śpi... Bóg umarł w ciele i zstąpił, by wstrząsnąć królestwem piekieł»”. (...) Wielka Sobota jest «ziemią niczyją», gdzieś między śmiercią a zmartwychwstaniem, ale na tę «ziemię niczyją» dotarł On, Jedyny, który ją przeszedł ze śladami męki poniesionej dla człowieka” – mówił papież Benedykt XVI w 2010 r.

Cisza i ciemność Wielkiej Soboty dotykają serc coraz większej rzeszy ludzi. Ich samotność jest często otchłanią, w której nie pali się żadne światło. Jesteśmy światem, który najpierw wepchnął Boga na krzyż, potem zamknął Go w grobie a teraz krzyczy, że Bóg nas opuścił i przestał się interesować losem człowieka. Jednak nawet w ciszy Wielkiej Soboty Bóg trudził się ratowaniem tych, za których oddał życie – zstąpił do piekieł i wstrząsnął królestwem. Ciemność i cisza Wielkiej Soboty dotykały też serc wielu świętych – Bóg ukrywał się przed nimi, mimo że kochali Go całym sercem. Jedną z nich była św. Matka Teresa z Kalkuty.

Na twarzy tej drobnej kobiety w białym sari zawsze rozkwitał uśmiech. Podobno nigdy się nie skarżyła. Pracowała od rana do nocy, chodziła do najgorszych nor biedaków i niosła tam światło. A jednak przez prawie pół wieku przeżywała niemal całkowitą ciemność i pustkę duchową! „Ojcze, od roku 49 albo 50 to straszliwe poczucie pustki. Ta niewypowiedziana ciemność, ta nieustanna tęsknota za Bogiem, która przyprawia mnie o ten ból w głębi serca. Ciemność jest taka, że naprawdę nic nie widzę – ani umysłem, ani rozumem. Miejsce Boga w mojej duszy jest puste. Nie ma we mnie Boga. Kiedy ból tęsknoty jest tak wielki – po prostu tęsknię i tęsknię za Bogiem. I wtedy jest tak, że czuję: On mnie nie chce, nie ma Go tu” – pisała w 1961 r. w liście do o. Josepha Neunera SJ. „Jeśli kiedykolwiek będę świętą – na pewno będę świętą od «ciemności». Będę ciągle nieobecna w Niebie – aby zapalić światło tym, którzy są w ciemności na ziemi” – mówiła.

Ciemność i cisza Wielkiej Soboty przerażają, ale musimy w nie wejść. Po drugiej stronie czeka Chrystus Zmartwychwstały…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: abp Jędraszewski poświęcił pokarmy na Rynku Głównym

2019-04-20 20:29

led / Kraków (KAI)

W Wielką Sobotę abp Marek Jędraszewski poświęcił pokarmy przed bazyliką mariacką na Rynku Głównym w Krakowie. Metropolita krakowski złożył licznie zgromadzonym mieszkańcom, gościom i turystom świąteczne życzenia.

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

W uroczystości uczestniczył m.in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski – senior, ks. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki mariackiej, o. Leon Knabit i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podczas uroczystości abp Marek Jędraszewski mówił, że „nie może być lepszej perspektywy, gdy chodzi o przesłanie tych świat, niż ta prawda, że Chrystus zmartwychwstał, zwyciężając grzech, śmierć i tego, który spowodował śmierć i grzech czyli szatana”. - W tym tkwi cała nadzieja, ciągle odnawiana zawsze podczas tych świąt, że zwycięstwo ostateczne należy do Chrystusa i tych wszystkich, którzy wiernie idą za nim, dźwigając także swoje krzyże, bo one są niejako włączone w prawdę o naszym życiu – podkreślił hierarcha.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt. Prezydent mówił, że w święceniu pokarmów na Rynku biorą udział osoby z całego kraju, a cudzoziemcy pytają na czym ta tradycja polega.

- Krakowski Rynek jest od ponad 700 lat miejscem, gdzie odbywają się wszystkie rzeczy, które można nazwać tradycyjnymi. Te święcenia to także tradycja od wielu, wielu lat – powiedział prezydent, dodając że „Kraków był zawsze miejscem, w którym krzyżowały się kultury i narody, był miastem międzynarodowym”.

Na placu przed bazyliką mariacką stanął także stół z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami, które trafią do podopiecznych braci albertynów.

Gospodarze uroczystości rozdali obecnym na krakowskim Rynku tradycyjne pieczywo świąteczne, nazywane kukiełkami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem