Reklama

Szkoła Wyższa Zarządzania i Ekonomii

Pięć lat adoracji za kapłanów

2015-03-31 15:10

Katarzyna Dobrowolska
Edycja kielecka 14/2015, str. 2

Graziako

Bez naszej wspólnej, wytrwałej modlitwy nie będzie dobrych, oddanych kapłanów i nowych powołań. Modlitwa za księży to wyraz naszej troski o przyszłość i jakość Kościoła

W kościele Trójcy Świętej w każdy drugi czwartek miesiąca przez 24 godziny nieustannie trwa „Adoracja Miłości Boga do człowieka” w intencji kapłanów diecezji kieleckiej, nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Inicjatywę zapoczątkowała pięć lat temu grupa osób świeckich.

Pierwsza adoracja odbyła się w kościele Trójcy Świętej w nocy z 11 na 12 marca 2010 roku. Każde czuwanie rozpoczyna się o godz. 18 w czwartek Mszą św. Po niej do godz. 21 modlą się klerycy WSD, na drugi dzień w piątek Msza św. sprawowana jest 6.45 oraz na zakończenie o godz. 18. Niemal zawsze Mszę św. sprawuje ks. rektor WDS Paweł Tambor, przy ołtarzu gromadzą się księża profesorowie, ks. Tomasz Rusiecki, ks. Mieczysław Rusiecki, ojcowie duchowi WSD i prefekci. Przed Najświętszym Sakramentem czuwają księża i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, młodzież, siostry boromeuszki i nazaretanki, przedstawiciele wspólnot.

Z parafii Nowiny co miesiąc przyjeżdża grupa osób, by czuwać od 3 godz.do 5 nad ranem. W adorację włączają się również parafianie z Tumlina, z Bilczy oraz z parafii kieleckich. Inicjatywę świeckich na listowną prośbę Barbary Słapek pobłogosławił przed kilku laty papież Benedykt XVI. W czasie czuwania uczestnicy modlą się, odmawiając cały Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Jest także nabożeństwo Drogi Krzyżowej, pieśni i okolicznościowe modlitwy w intencji kapłanów i powołań.

Reklama

Organizatorami akcji, którzy również stanowią trzon modlitewnej grupy, są osoby związane z Rycerstwem Niepokalanej z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Jadwigi Królowej i Niepokalanego Serca NMP. Pracująca na furcie WSD Anna Nowak z Lisowa, która uczestniczy od początku w adoracjach, czuwa razem z Zofią Brachą i Barbarą Słapek od godz. 18 do godz. 3 nad ranem. – Choć adoracja wymaga wyrzeczenia, ze względu na nocą porę, dla mnie jest momentem, kiedy mogę naładować duchowe akumulatory na cały miesiąc. Nie wyobrażam sobie nie być na czuwaniu – mówi. Kapłaństwo jest dla całego Kościoła wielkim darem, dlatego musimy pamiętać o księżach w swoich modlitwach, ponieważ czasy są bardzo trudne. Modlimy się za świętych kapłanów, o siły i wytrwałość w powołaniu dla nich, aby nie zniechęcali się nigdy w głoszeniu Dobrej Nowiny – dodaje. Modlitwą obejmują intencje papieża Franciszka, księży biskupów diecezji kieleckiej, kapłanów, księży profesorów WSD oraz kleryków. Modlą się również za swoje rodziny i bliskich.

– Bez naszej wspólnej, wytrwałej modlitwy nie będzie dobrych, oddanych kapłanów i nowych powołań. Modlitwa za księży to wyraz naszej troski o przyszłość i jakość Kościoła – przekonuje Zofia Bracha, która pięć lat temu zainicjowała „Adorację Miłości Boga do człowieka”. Kiedyś przeczytała opracowanie „Adoracja Eucharystyczna w intencji uświęcenia kapłanów oraz duchowe macierzyństwo”. Wtedy zrozumiała, że w diecezji kieleckiej istnieje potrzeba, aby powstał ruch modlitewny, który przez systematyczną adorację przed Najświętszym Sakramentem będzie wspierał wszystkich księży duchowo.

Ostatnia adoracja miała miejsce z 12 i 13 marca. Do tej pory odbyło się 61 adoracji. Jeśli przemnożymy tę cyfrę przez 24 godziny, daje nam to obraz siły, wytrwałości i mocy modlitwy.

Księża są przekonani, że adoracja jest im bardzo potrzebna. Czują się dzięki niej umocnieni. Mając zaplecze modlitewne łatwiej jest stawiać czoła różnym pokusom tego świata, troskom, problemom czy wyzwaniom, które są nierozerwalnie związane z posługą kapłańską. Często dziękują uczestnikom za pamięć modlitewną. Są im bardzo wdzięczni, tym bardziej że modlitwę rozpoczęli z potrzeby serca sami świeccy i trwają w niej od pięciu lat. Organizatorzy zachęcają do włączenia się w adorację parafie, grupy młodzieżowe, wspólnoty, ruchy i osoby indywidualne.

Tagi:
modlitwa

Dzień Modlitw za ofiary i więźniów obozu na Majdanku

2018-09-16 16:27

dab / Lublin (KAI)

W archidiecezji lubelskiej odbył się dzień modlitw za ofiary i więźniów obozu koncentracyjnego KL Lublin – Majdanek. W uroczystościach wzięli udział byli więźniowie lubelskiego łagru, ich rodziny oraz przedstawiciele organizacji rządowych. „Jesteśmy tu by modlić się za tych, którzy razem z nami byli w tym obozie, ale nie wyszli z niego żywi” – powiedział Zdzisław Badio, który trafił na Majdanek w 1942 r.

Paweł Wysoki

Lubelskie obchody dnia modlitw za ofiary i więźniów Majdanka rozpoczęła Eucharystia sprawowana w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lublinie. Po niej uczestnicy wzięli udział w wykładzie historyk dr Ewy Kurek pt. „Majdanek – niemieckie zbrodnie wobec polskich dzieci”.

Po prelekcji odbyło się uroczyste złożenie wieńców przy Mauzoleum z prochami zmarłych więźniów w Państwowym Muzeum na Majdanku oraz wspólna modlitwa.

W rozmowie z KAI Zdzisław Badio, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych mówił o obowiązku, jaki mają byli więźniowie wobec zmarłych kolegów. „Chcemy pamiętać o swoich kolegach i koleżankach, którzy byli z nami przetrzymywani. Dlatego jesteśmy tu by modlić się za tych, którzy razem z nami byli w tym obozie, ale go nie wyszli z niego żywi” – powiedział były więzień, który trafił na Majdanek mając 17 lat.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od jesieni 1941 do lipca 1944 r. Początkowo był miejscem przetrzymywania jeńców Armii Czerwonej. Stopniowo zaczęto do niego wysyłać m.in. mieszkańców pobliskich wiosek, Żydów z likwidowanych gett oraz ludność białoruską i ukraińską. Według najnowszych ustaleń, przez cały okres funkcjonowania obozu przetrzymywano w nim ponad 150 tys. więźniów z całej Europy, z czego 80 tys. z nich straciło życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i społeczeństwie

2018-09-25 11:42

lk / Płock (KAI)

Dobro dzieci i młodzieży jest dla Kościoła najważniejsze. Stanowisko Kościoła w tej kwestii jest jednoznaczne i niezmiennie: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i społeczeństwie – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas spotkania z dziennikarzami przed 380. zebraniem plenarnym Episkopatu Polski, które rozpoczęło się we wtorek w Płocku. Prewencja nadużyć seksualnych wobec małoletnich ma być jednym z głównych tematów dwudniowych obrad biskupów.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Obrady Episkopatu odbędą się w Płocku po raz pierwszy w historii zebrań plenarnych biskupów w Polsce. – To wydarzenie historyczne, nigdy wcześniej w historii naszego lokalnego Kościoła takie spotkania nie było – podkreśliła Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka diecezji płockiej.

Biskupi zbierają się w Płocku w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, który urodził się w Rostkowie, właśnie na terenie diecezji płockiej. Główną kwestią poruszaną podczas zebrania plenarnego będzie duszpasterstwo młodzieży w Polsce przed październikowym XV Zgromadzeniem Plenarnym Biskupów w Rzymie, które zajmie się właśnie kwestią młodego pokolenia, jego wiary i rozeznawania powołania.

„Kościół w Polsce z jednej strony może coś ofiarować Kościołowi w świecie, a z drugiej strony może się uczyć od Kościoła powszechnego” - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Kwestie tematyczne, które zostaną następnie przedstawione na Synodzie, w Płocku omówią polscy delegaci na zgromadzenie w Rzymie: abp Stanisław Gądecki będzie mówił o zagadnieniu postnowoczesności w odniesieniu do młodzieży, bp Marek Solarczyk przedstawi kwestie edukacji i wychowania młodego pokolenia, abp Grzegorz Ryś poruszy temat nowej ewangelizacji, a bp Marian Florczyk opowie o roli sportu w życiu młodych.

Rzecznik KEP zaznaczył, że te tematy nie muszą wyczerpywać zagadnień, jakie poruszy polska delegacja na Synodzie Biskupów. Na płockim zebraniu biskupów być może ta lista zostanie uzupełniona o dodatkowe tematy.

Biskupi po raz kolejny zastanowią się nad stanem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. Delegacja z Polski będzie najliczniejszą europejską grupą (ponad 3 tys. osób.) wybierającą się na ŚDM.

Drugim tematem zebrania plenarnego w Płocku będzie duszpasterstwo rodzin omawiane w kontekście Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w sierpniu w Dublinie. O tych sprawach będą mówić nowy przewodniczący Rady ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel oraz ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

„Duszpasterstwo rodzin jest priorytetem działalności Kościoła katolickiego – nie od dziś lub od kilku lat, ale od zawsze. Ta kwestia pojawia się na zebraniach plenarnych Episkopatu bardzo często, szczególnie w czasie, kiedy Kościół chce być pomocą w przygotowaniu do małżeństwa i przeżywaniu małżeństwa, ale też w sytuacjach trudnych” – zapewnił ks. Rytel-Andrianik.

Jednym z głównych tematów ma być też prewencja nadużyć seksualnych wobec małoletnich. Tę kwestię będzie referował prymas Polski abp Wojciech Polak jako przewodniczący Komisji Duchowieństwa. Odniesie się on m.in. do pracy Centrum Ochrony Dziecka i koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adama Żaka SJ.

„Dobro dzieci i młodzieży jest dla Kościoła najważniejsze. Stanowisko Kościoła w tej kwestii jest jednoznaczne i niezmiennie. Księża biskupi napisali o tym w 2013 roku i teraz to powtarzają: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i społeczeństwie” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ponadto na zebraniu KEP poruszone zostaną sprawy duszpasterstwa Polonii oraz inicjatywy Caritas Polska, świętowane też będzie 50-lecia Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi podejmą też m.in. sprawy liturgiczne i dokonają wyborów do gremiów KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Blisko 4 mln pielgrzymów odwiedziło sanktuarium

2018-09-25 20:30

mz (KAI/VDF/SF) / Fatima

Prawie 4 mln pielgrzymów z całego świata odwiedziło sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie między styczniem a lipcem br. Jak poinformowała rzecznik prasowa sanktuarium Carmo Rodeia, do tej portugalskiej miejscowości wciąż napływa duża ilość wiernych, choć ich grono jest mniejsze w porównaniu z minionym roku.

Kushnirov Avraham/pl.fotolia.com

Władze sanktuarium wskazują, że w stosunku do ostatnich lat w Roku Jubileuszowym, obchodzonym w 2017 r., nastąpił znaczący wzrost liczby pielgrzymów w Fatimie. Dodatkowym impulsem dla pielgrzymów była wizyta papieża Franciszka w sanktuarium, do której doszło 12 i 13 maja. Papieżowi podczas tego wydarzenia towarzyszyło ponad 1,5 mln wiernych.

Ze statystyk sanktuarium wynika, że od 1 stycznia do 31 lipca tego roku Fatimę odwiedziło łącznie 3,7 mln pielgrzymów. W takim samym okresie ub.r. było tam 5,4 mln wiernych. - Po obchodzonym w 2017 r. Roku Jubileuszowym liczba pielgrzymów docierających do Fatimy ustabilizowała się na poziomie zbliżonym do wcześniejszych lat – poinformowała Carmo Rodeia.

Przedstawicielka sanktuarium wyjaśniła, że w dalszym ciągu wśród narodowości najliczniej odwiedzających Fatimę dominują Portugalczycy, zaś wśród obcokrajowców: Hiszpanie, Włosi oraz Polacy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem