Reklama

Bezpieczne schronienie

2015-03-31 15:11

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Edycja sosnowiecka 14/2015, str. 5

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Poświęcenie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu

Z ks. Tomaszem Folgą – dyrektorem Caritas naszej diecezji – o Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek

AGNIESZKA RACZYŃSKA-LOREK: – Jakie były początki powstania Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu, kto był zaangażowany w jego tworzenie?

KS. TOMASZ FOLGA: – Pomysłodawczynią budowy Domu jest Wiesława Spyra, a dekret o jego utworzeniu wydał bp Grzegorz Kaszak 15 grudnia 2010 r. Realizacji budowy podjąłem się wraz z ks. Andrzejem Cieślikiem, wówczas dyrektorem Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu, obecnie – proboszczem parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie. Dom powstał w wyniku przebudowy budynku parafialnego, który miał spełniać funkcję domu parafialnego parafii Chrystusa Króla. Parafia przekazała niedokończony budynek wraz z działką na rzecz diecezjalnej Caritas, celem ukończenia budowy Domu. Budowa trwała od 1 kwietnia 2013 r. do 30 stycznia 2015 r. i dofinansowana była z: rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego, funduszów Caritas Polska, darowizn osób prywatnych, zbiórek publicznych oraz przy ogromnym wsparciu bp. Grzegorza Kaszaka.

– Diecezjalny Dom Matki i Dziecka spełnia wszelkie standardy właściwe dla tego rodzaju instytucji. Co to oznacza?

– Dom posiada 3 kondygnacje, znajdzie tu schronienie 12 matek z dziećmi. Dom składa się z 9 pokoi pobytu (jednego na parterze, który przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych oraz 8 na piętrze) i 2 pokoi na poddaszu. Każdy z pokoi posiada indywidualny węzeł sanitarny (wc, umywalka, prysznic) i jest odpowiednio umeblowany. Ponadto w Domu znajduje się kuchnia z pełnym zapleczem gospodarczym (magazyny, pomieszczenie na odpady) oraz wyposażeniem. Obok kuchni znajduje się wspólna jadalnia, a po przeciwnej stronie świetlica przeznaczona dla dzieci. Na parterze znajduje się pokój kierownika, który służyć będzie również jako pokój spotkań indywidualnych, a także pokój socjalny z kącikiem medycznym dla personelu. Do dyspozycji podopiecznych przygotowana została również pralnia z suszarnią oraz 3 sanitariaty zbiorowe, w tym jeden dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Jaki cel przyświecał temu dziełu?

– Celem powołania Domu było stworzenie przyjaznych i bezpiecznych warunków mieszkaniowych, które pozwolą kobietom zagubionym i samotnym na powrót do społeczeństwa. Dom zapewni wsparcie w zakresie zdobywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, w atmosferze zrozumienia i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa. Do Domu będą przyjmowane zarówno matki samotnie wychowujące dzieci, jak i kobiety w okresie okołoporodowym, których dotychczasowe miejsce zamieszkania przestało być dla nich bezpieczne.

– Jakie są zasady funkcjonowania placówki?

– Każda kobieta, która znajdzie w Domu swoje miejsce zamieszkania, zostanie objęta indywidualnym planem usamodzielnienia, w celu odbudowy sytuacji bytowo-materialnej oraz prawnej swojej i swoich dzieci, a także wspierania w wejściu na rynek pracy. W Domu wsparcia udzielać będą: pedagog, pracownik socjalny oraz specjaliści pracy z rodziną. Kobiety zamieszkujące Dom zostaną objęte również położniczą opieką zdrowotną. W miarę potrzeb mieszkanki otrzymają również możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych oraz z opieki duszpasterskiej we współpracy Caritas i Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu. Do placówki będą przyjmowane beneficjentki kierowane na wniosek ośrodków pomocy społecznej, centrów pomocy rodzinie, ośrodków interwencji kryzysowej i innych instytucji. Każdorazowo wymagany będzie wywiad środowiskowy i podstawowe badania lekarskie oraz pisemna prośba kobiety o przyjęcie do Domu. Z przyjętymi osobami zawierany będzie kontrakt oraz spisany indywidualny plan usamodzielnienia określający zadania do realizacji przez mieszkankę Domu i zmierzający do jej usamodzielnienia się. Na terenie Domu prowadzone będą zajęcia zwiększające umiejętności codziennego funkcjonowania w warunkach pełnej samodzielności i autonomii, w tym zajęcia z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego, zdrowego stylu życia, konstruktywnego załatwiania spraw urzędowych oraz dojrzałego budowania relacji z dzieckiem.

– Z jakiego terenu będą przyjmowane matki z dziećmi?

– Dom będzie dostępny dla mieszkanek Sosnowca oraz pozostałych miast i gmin z terenu diecezji sosnowieckiej, a w razie potrzeby i możliwości – także dla kobiet z innych obszarów kraju.

Tagi:
Caritas

Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących

2019-04-16 20:42

(buk)

Paweł Wysoki

W hali dworca PKS w Lublinie już po raz drugi odbyło się wielkanocne spotkanie dla bezdomnych, potrzebujących oraz podróżnych. 16 kwietnia świąteczne śniadanie wspólnie przygotowali: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, spółka Lubelskie Dworce S.A. i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Wielkanocny stół wypełniły świąteczne potrawy, którymi mogło nasycić się ok. 300 osób.

Z ubogimi spotkali się m.in. abp Stanisław Budzik, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, wojewoda Przemysław Czarnek, prezes spółki Marek Neckier oraz dyrektor lubelskiej Caritas ks. Wiesław Kosicki. - To cenna inicjatywa skłaniająca nas do refleksji, że potrzebujący są wokół nas na co dzień, nie tylko przed świętami. Chrystus kryje się za każdym człowiekiem, dlatego powinniśmy być wrażliwi na Bożą obecność w bliźnim, szczególnie takim, który potrzebuje pomocy - mówił abp Stanisław Budzik. Prezes spółki Lubelskie Dworce życzył gościom „całego morza miłości”, a B. Mazurek - nadziei na pokonanie własnych słabości i spotykanie na drodze życia dobrych ludzi. Po życzeniach i symbolicznym podzieleniu się jajkiem wszyscy zostali obdarowani świątecznymi potrawami, przygotowanymi przez firmę cateringową Anielskie Smaki. Był też czas na rozmowę z wolontariuszami Caritas, którzy rozdawali potrzebującym talony na paczki żywnościowe oraz zachęcali do skorzystania z oferty Dziennego Ośrodka dla Osób Bezdomnych. Ośrodek mieści się w centrali CAL przy al. Unii Lubelskiej 15; można w nim skorzystać m.in. z posiłków w jadłodajni „Anielska Przystań”, a także z łaźni oraz świetlicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mężczyzna z kanistrami benzyny zatrzymany w katedrze

2019-04-18 11:24

PAP

Mężczyzna z dwoma kanistrami benzyny został zatrzymany w środę wieczorem po wejściu do nowojorskiej katedy św. Patryka na Manhattanie - poinformowała policja.

Ks. Cezary Chwilczyński

37-letni mężczyzna, mieszkaniec stanu New Jersey, został zatrzymany przez ochronę po wejściu do katedry, jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w Nowym Jorku.

Pracownicy ochrony zawiadomili policję, która - po wstępnym przesłuchaniu - przewiozła mężczyznę do aresztu.

Według policji, mężczyzna miał przy sobie ponad 4 galony (ponad 15 litrów) benzyny, dwie butelki innego palnego płynu oraz dwie zapalniczki. Nie wiadomo jakie były jego zamiary.

Mężczyzna tłumaczył, że skończyło mu się paliwo w samochodzie. Nie wiadomo jednak, po co wszedł z kanistrami do katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

2019-04-18 17:33

Anna Majowicz

Dla nas Wielki Czwartek to dzień, w którym wracamy do początków. Bez względu na to, ile minęło od naszych święceń kapłańskich, stajemy w tym miejscu, w którym większość z was przyjmowała ten właśnie sakrament, by po raz kolejny wypowiedzieć przed Bogiem: ,, Oto jestem” – przypomniał kapłanom abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przewodniczył w katedrze wrocławskiej Mszy św. Krzyżma, podczas której wspólnie z księżmi odnowił przyrzeczenia kapłańskie.

Anna Majowicz
Abp Józef Kupny wlewa wonności do oleju i przyrządza krzyżmo
Zobacz zdjęcia: Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

Hierarcha w homilii zwrócił uwagę na dwa słowa, które stanowią fundamentalną podstawę kapłańskiej posługi: ,,słuchaj” i ,,kochaj”. – Pan Jezus mówi nam, byśmy słuchali Słowa Bożego i kochali Boga całym sercem, umysłem, duszą i mocną. Ze wszystkich sił – pokreślił metropolita wrocławski. - Słuchaj i kochaj. Proszę dziś razem z wami Boga, by dał nam wystarczająco dużo siły i łaski, by te słowa nie pozostały jedynie jakąś teorią. Niech staną się żywe w historii każdego z nas. Niech staną się żywe w naszym wrocławskim Kościele – nauczał.

Posłuchaj całej homilii:

https://drive.google.com/file/d/1tTz0WnL_gprbdpaCUTaNXRmu8TvSGdxW/view?usp=sharing

W trakcie Eucharystii abp Józef Kupny pobłogosławił olej katechumenów i dokonał konsekracji krzyżma.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem