Reklama

Dookoła świata

2015-04-28 11:36

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl
Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 6

Imigracja

Po tragedii na morzu UE zajmie się uciekinierami

Unia Europejska potroiła budżet przeznaczony na walkę z problemem nielegalnych imigrantów przybywających z Libii do Włoch. Szczyt UE w tej sprawie zwołano po tragedii, do jakiej doszło w Cieśninie Sycylijskiej. Kuter rybacki wiozący uciekinierów wywrócił się. Zginęło blisko 950 osób. Unia przeznaczy teraz 120 mln euro na patrolowanie Morza Śródziemnego. Trwającą już od kilku miesięcy operację „Tryton”, prowadzoną przez unijną agencję ochrony granic Frontex, wesprze teraz 20 dodatkowych okrętów (w tym 11 z Niemiec). Z powodu oporu m.in. Wielkiej Brytanii nie został na razie wprowadzony obowiązek przyjmowania określonej liczby uchodźców przez kraje Wspólnoty.

Liczba imigrantów z różnych krajów Afryki lawinowo wzrosła w ostatnich tygodniach. Z powodu fatalnego stanu łodzi po drodze dochodzi do wielu tragedii. Przemytnicy organizujący przerzut ludzi do Europy zarabiają na jednym kursie nawet 1 mln dol. Z kolei we Włoszech obozy dla uchodźców są kontrolowane przez mafię, która wysyła przebywających tam ludzi do półniewolniczej pracy. Istnieją również obawy, że między imigrantów mogą się wmieszać terroryści.

(deon.pl, lastampa.it)

Chile

Czerwony alert po erupcji wulkanu

Wulkan Calbuco znajdujący się na południu kraju, 900 km od jego stolicy – Santiago, nieoczekiwanie dwukrotnie wybuchł. Kolumna dymu i popiołu miała 10 km wysokości. W pobliskich miastach – Puerto Varas i Puerto Montt obowiązuje czerwony alert. Ewakuowano ponad 4 tys. osób, wiele uciekło. Stan zagrożenia obowiązuje też na południu Argentyny. Region Los Lagos, gdzie znajduje się wulkan, jest odwiedzany przez turystów. Alpinista, który wspinał się na góry leżące niedaleko Calbuco, gdy doszło do erupcji wulkanu, jest uważany za zaginionego.

Reklama

Ostatnia erupcja Calbuco miała miejsce w 1972 r. W marcu wybuchł wulkan Villarica, położony także na południu kraju. Chile to po Indonezji drugi kraj świata pod względem liczby aktywnych wulkanów – jest ich tu 500.

(radiozet.pl, g1.globo.com)

Włochy

Został kobietą, jego małżeństwo pozostaje ważne

Włoski Sąd Kasacyjny wydał wyrok w sprawie małżeństwa transwestyty. Alessandro i Alessandra Bernaroli wzięli ślub (także kościelny) w 2005 r. W 2009 r. Alessandro uzyskał zgodę na zmianę płci i obecnie używa imienia Alessandra. Urząd automatycznie uznał małżeństwo Bernarolich za nieważne, ci jednak zwrócili się do sądu, gdyż chcieli, by ich związek pozostał wiążący prawnie. W 2014 r. przepis głoszący automatyczne ustanie małżeństwa w chwili zmiany płci przez któregoś z małżonków został uznany za niekonstytucyjny. Korzystając z tego orzeczenia, państwo Bernaroli wywalczyli przywilej pozostania cywilnym małżeństwem.

(Avvenire.it)

Francja

Mistrale wciąż w zawieszeniu

Rosja nadal nie spełnia niezbędnych warunków, by można było jej przekazać okręty desantowe typu Mistral – poinformował prezydent Francji François Hollande. Opiewająca na 1,2 mld euro umowa, podpisana w 2011 r. pomiędzy Rosją a francuską stocznią DCNS, na dostawę dwóch okrętów desantowych Mistral została zawieszona we wrześniu ub. roku, kiedy to Unia Europejska oraz NATO nałożyły na Rosję sankcje w związku z jej działaniami wojennymi na wschodzie Ukrainy. Hollande powiedział też, że jeśli jego kraj zdecyduje się nie dostarczać Rosji okrętów, zwróci zapłacone już pieniądze. Francja nie zamierza też sprzedawać Rosji helikopterów.

Francuski prezydent spotkał się w Pałacu Elizejskim z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką. W rozmowie dotyczącej rozwiązania konfliktu w Donbasie Hollande poruszył również sprawę dostarczenia do Rosji Mistrali.

(gpcodziennie.pl, bankier.pl)

Wielka Sobota

2019-04-20 07:18

OP / Warszawa (KAI)

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

Bożena Sztajner/Niedziela

Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który "budzi" ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen". Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia cały kościół. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) - Exultet, która zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew "Alleluja". Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Czasami, na wzór pierwotnych wspólnot chrześcijańskich, w noc paschalną chrzci się katechumenów, udzielając im zarazem bierzmowania i pierwszej Komunii św. Wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Zgodnie z dawną tradycją w wielu miejscach w Polsce procesja rezurekcyjna nie odbywa się w Noc Zmartwychwstania, ale o świcie w niedzielny poranek.

Noc Paschalna oraz Niedziela Wielkanocna to największe święto chrześcijańskie, pierwszy dzień tygodnia, uroczyście obchodzony w każdą niedzielę przez cały rok. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania aż ukształtował się obecny rok liturgiczny, który jednak przechodzi różne zmiany.

Oktawa Wielkiej Nocy

Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy - przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie także Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty podarowane im przez gminę chrześcijańską, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego, którego wielką orędowniczką była św. Faustyna Kowalska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najubożsi otrzymali „święconkę” od Caritas

2019-04-20 20:10

Agnieszka Bugała

Dziś 300 najuboższych podopiecznych łaźni i jadłodajni wrocławskiej Caritas otrzymało „święconkę” na świąteczne śniadanie. Dary pobłogosławił abp Józef Kupny. Metropolita złożył też życzenia obdarowanym:

Agnieszka Bugała

– Święta są dla mnie okazją żeby złożyć wam jak najserdeczniejsze życzenia. Święta Wielkanocne może nie mają takiej oprawy jak Święta Bożego Narodzenia, ale są to najważniejsze święta chrześcijańskie. W tym czasie adorujemy krzyż Chrystusa, żeby potem cieszyć się Jego zmartwychwstaniem. Dlatego też w ten dzisiejszy i jutrzejszy dzień chcę wam życzyć doświadczenia Bożej obecności w waszym życiu. Dzisiaj jest taki dzień, który Pan Jezus spędza w Szeolu. W tym miejscu, w którym ludzie oczekiwali na zbawienie. W wyznaniu wiary mówimy „zstąpił do piekieł”. To nie chodzi o to, że Pan Jezus wstąpił do piekła, ale do tego miejsca, w którym ludzie oczekiwali zbawienia, oczekiwali odkupienia. Chrystus w tym dniu nie leży tylko w grobie, powiedzielibyśmy nie odpoczywa po męce po śmierci, ale z wielką troską zstępuje tam, aby zwiastować tym, którzy oczekiwali na zbawienie tą radosną wiadomość o zbawieniu.

Ja także dzielę się z wami tą wielką radością zmartwychwstania Chrystusa. Zwycięstwa nad cierpieniem, nad śmiercią. Tą wielką radością, że przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie wchodzimy w nową, głęboką i trwałą więź z Bogiem. Niech zatem Bóg będzie waszą radością i święta Zmartwychwstania będą dla was świętami radosnym i spokojnymi. Tego z całego serca wszystkim wam życzę. Życzę wam także tego, byście doświadczyli radości podczas spożywania tych pokarmów wielkanocnych. Dlatego chcemy was tymi pokarmami dzisiaj obdarować. I z całego serca życzę Świat błogosławionych, pełnych pokoju Chrystusa Zmartwychwstałego.

Ks. Dariusz Amrogowicz dyrektor wrocławskiej Caritas podkreśla, że od początku pierwszych wieków Kościół zdawał sobie sprawę, że najcenniejszą wartością jest Eucharystia i ubodzy, którzy są skarbem tego Kościoła, a opiekę nad ubogimi powierza Chrystus swoim apostołom. Staramy się realizować to dzieło, które On zaczął i przekazał swoim uczniom. Organizujemy wielkanocne paczki świąteczne nie tylko dlatego żeby ci ludzie otrzymali kawałeczek święconki, czegoś lepszego na stół świąteczny, ale przede wszystkim z poczucia miłości do Chrystusa. Pragniemy tym darem dzielić się z potrzebującymi. Chcemy żeby mieli tą świadomość że radość wypływa ze zmartwychwstania naszego Pana.

1500 kg produktów spożywczych zapakowali wolontariusze w ramach wolontariatu pracowniczego.

– W paczkach nasi ubodzy znajdą wielkanocną babkę, świąteczne wędliny, serki, żurek, cukier i bochenek świeżego chleba – wylicza Michał Brzezicki koordynator jadłodajni i łaźni Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dary zakupione zostały dzięki życzliwości ofiarodawców. Część pozyskana została z Banku Żywności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem