Reklama

Niedziela Sandomierska

Idźmy z Jezusem i Maryją

– Niech to spotkanie z Symbolami Światowych Dni Młodzieży pomoże wam odkryć piękno i sens ofiarnej miłości. Jeśli nie damy z siebie wszystkiego, jeśli nie będziemy potrafili żyć dla innych, a nie tylko dla samych siebie nie staniemy się szczęśliwsi. Życzę Wam, byście się nie bali być dobrzy, żebyście się nie bali pokochać innych tak na całego. Gdy będziecie adorowali te Symbole, spróbujcie postanowić, że zrobicie coś konkretnego dla innych. To będzie wspaniały owoc tego spotkania z Jezusem i Jego Matką – zachęcał podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim bp Krzysztof Nitkiewicz. Symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Salus Populi Romani przemierzają kolejne dekanaty naszej diecezji. „Niedziela Sandomierska”, zgodnie z wcześniejszą obietnicą, towarzyszy Symbolom podczas całego czasu peregrynacji. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nie tylko młodzież otacza Jezusa i Maryję swoją modlitwą.

Niedziela sandomierska 18/2015, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Ks. Grzegorz Polak

Symbole ŚDM w Dwikozach

Symbole ŚDM w Dwikozach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opatów

Po powitaniu w Rudkach i na Świętym Krzyżu Symbole dotarły do Opatowa. Po programie słowno-muzycznym zebrani ruszyli na ulice miasta uczestnicząc w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Przez całą noc trwało czuwanie modlitewne przedstawicieli poszczególnych parafii oraz wspólnot. Symbole zagościły również w jednej ze szkół. Zwieńczeniem pobytu w Opatowie była Eucharystia w kolegiacie, której przewodniczył bp Edward Frankowski, a homilię wygłosił ks. Marek Kumór. Oprawą muzyczną liturgii zajęła się franciszkańska młodzież oazowa zrzeszona przy parafii Ojców Bernardynów. Na zakończenie przedstawiciele młodzieży dokonali aktu zawierzenia, a ks. proboszcz Michał Szociński poprowadził modlitwę.

Łagów i Rembów

Powitanie odbyło się na rynku Łagowa. Był czas na osobistą adorację i śpiew uwielbienia. Po przeniesieniu Symboli do świątyni Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Pasterz przypomniał, że właśnie te znaki od lat jednoczą młodych ludzi pomagając im doświadczyć siły wspólnoty Kościoła. Wskazał, że przypominają one o nadchodzących Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, a ich peregrynacja jest duchowym przygotowaniem do owocnego przeżycia tych dni. W homilii ks. Stanisław Bożętka zachęcał, by młodzi w krzyżu odkryli szansę na zrozumienie Bożej miłości. Po zakończonej modlitwie symbole zostały przewiezione do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie, gdzie przebywająca tam młodzież miała okazję do osobistej adoracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ostrowiec Świętokrzyski, Szewna, Ćmielów

Najpierw przy Symbolach modlono się w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Jednym z elementów czuwania był spektakl teatralny „Oto Matka twoja”. O północy Symbole zostały przewiezione do sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a z rana nawiedziły młodych z Domu Dziecka i Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Denkowie oraz Szkołę Podstawową nr 12, gdzie dzieci miały wspólny apel modlitewny pt.: „Św. Jan Paweł II przyjaciel dzieci i młodzieży”.

Reklama

Podsumowanie ostrowieckiego nawiedzenia nastąpiło w kolegiacie św. Michała Archanioła, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii ks. Rafał Kułaga przypomniał, że właśnie przy tym krzyżu wielu młodych ze wszystkich kontynentów szukało umocnienia, wewnętrznej wolności i duchowej siły. Ksiądz Biskup na zakończenie spotkania zachęcił młodzież do podejmowania konkretnych zadań odmieniania swoich środowisk poprzez proste dzieła miłości.

Kolejnym przystankiem peregrynacji była Szewna, gdzie z młodymi modlił się bp Edward Frankowski. Wieczorem powitanie odbyło się w Ćmielowie pod Pomnikiem Katyńskim. Po Mszy św. i adoracji uczestnicy spotkania modlili się podążając Drogą Krzyżową ulicami miasta. Czuwanie przy Symbolach trwało do godzin porannych.

Ożarów

Wczesnym rankiem Symbole dotarły do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Powitanie i czuwanie prowadzone przez młodzieżową scholę parafialną rozpoczęło nawiedzenie. Klaudia Bernat opowiada: – Mszy św. przewodniczył bp Edward Frankowski, który zachęcał młodych, by budowali swoje życie na Chrystusie. W homilii ks. Marek Kumór wyjaśnił jak ważne jest czyste serce. Ukazał również wyjątkowość Krzyża wędrującego z Ikoną po całym świecie. Po Mszy św. każdy w chwili ciszy mógł podczas osobistej modlitwy adorować Krzyż i Ikonę Matki Bożej. Na zakończenie peregrynacji odmówiono modlitwę różańcową. Gdy wybiło południe, nadszedł czas pożegnania symboli i przekazania ich kolejnej parafii. – relacjonuje Klaudia.

Annopol, Zawichost i Dwikozy

W drodze do parafii Dwikozy Krzyż i Ikona odwiedziły Annopol oraz Zawichost. W Zawichoście w adoracji uczestniczyła młodzież szkolna oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, wspólnota sióstr św. Jadwigi Królowej oraz mieszkańcy. Do kościoła parafialnego w Dwikozach symbole wniesiono procesyjnie. Młodzież poprowadziła adorację i wspólne śpiewy uwielbienia Boga.

Reklama

Z młodymi spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcał, aby krzyż był ich duchową mocą przez całe życie, by w tym znaku widzieli zawsze nadzieję na lepsze jutro oraz źródło łaski i miłości. Na zakończenie modlitwy młodzi zawierzyli siebie i nadchodzące Światowe Dni Młodych Jezusowi i Maryi.

Janów Lubelski

Peregrynacja rozpoczęła się 22 kwietnia w parafii św. Jadwigi Królowej. Ks. Jacek Beksiński, proboszcz parafii wraz z przedstawicielami dzieci, młodzieży, Służby Zdrowia, Oświaty, Domu Pomocy Społecznej, Domu Dziecka oraz rodzin złożył pod Krzyżem czternaście róż, które symbolizują poszczególne międzynarodowe spotkania młodzieży. Mszy św. przewodniczył bp Edward Frankowski. Po niej Ksiądz Biskup pobłogosławił pomieszczenie przeznaczone na Parafialne Centrum ŚDM. – Pokój ten będzie służył młodzieży jako biuro i miejsce pracy. To miejsce, gdzie będziemy gromadzić wszystkie materiały dotyczące ŚDM – powiedział ks. Krystian Musiał, opiekun wolontariuszy. Następnie rozpoczęło się czuwanie, indywidualna modlitwa i śpiew. Jak zaznaczają uczestnicy najbardziej przejmującym momentem w czasie czuwania była osobista adoracja przez ucałowanie, dotknięcie czy przytulenie Krzyża. Czuwanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim, po którym wyruszyła procesja połączona z Drogą Światła w stronę Sanktuarium. Tam rozpoczęło się całonocne czuwanie, które prowadziły poszczególne parafie dekanatu.

2015-04-28 15:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

„Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbędą się w Portugalii między 1 a 6 sierpnia przyszłego roku, będą ściśle współpracować z Fatimą, ponieważ miejsce pielgrzymkowe jest jedynym miejscem w kraju, która ma już doświadczenie w radzeniu sobie z dużymi rzeszami ludzi”, powiedział bp Aguiar. Fatima będzie nie tylko centralnym punktem dla młodych pielgrzymów ŚDM, ale także dla papieża Franciszka, który jako pierwszy zgłosił się 26 października i już obiecał, że "bardzo chciałby" przyjechać także do Fatimy. Franciszek uczestniczył już w ŚDM w Rio de Janeiro (2013), Krakowie (2016) i Panamie (2019).

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję