Reklama

Dookoła świata

2015-05-13 09:39

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl
Niedziela Ogólnopolska 20/2015, str. 6

Wielka Brytania

Konserwatyści nie oddali władzy

Rządząca partia Davida Camerona utrzymała rząd. W wyborach uzyskała 331 miejsc w 650-osobowym parlamencie, co daje absolutną większość. Opozycyjna Partia Pracy Eda Milibanda obejmie 232 mandaty. Na trzecim miejscu znalazła się dość nieoczekiwanie Szkocka Partia Narodowa (SNP) z 56 mandatami. Oznacza to, że zdobyła ona niemal wszystkie głosy Szkotów, dotychczas popierających Partię Pracy. Po 8 miejsc zajmą Liberalni Demokraci i Demokratyczna Partia Unionistów, a tylko 1 – eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage’a.

David Cameron stwierdził, że „nie zmieni kursu”, a jego celem pozostaje wzrost gospodarczy. Od pewnego czasu zapowiadał on, że do końca 2017 r. przeprowadzi referendum nt. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zwycięstwo konserwatystów oznacza, że prawdopodobnie będzie musiał dotrzymać słowa.

(BBC, Rp.pl, Lastampa.it)

Ukraina

Rząd spodziewa się ataku Rosji

Na wschodzie Ukrainy znajduje się 40 tys. rosyjskich najemników, a kolejnych 50 tys. rozmieszczono w pobliżu granicy – twierdzą władze w Kijowie. Ukraiński rząd obawia się, że Rosja zaatakuje po obchodach Dnia Zwycięstwa 9 maja. Kijów ostrzegał, że Rosjanie planowali na ten dzień prowokację polegającą na tym, że ostrzelaliby w Doniecku świętujących cywilów i oskarżyliby o to Ukraińców. Miałby to być pretekst do inwazji na kolejne ukraińskie terytoria. Analityk wojskowy Dmytro Tymczuk informował, że pod pozorem organizacji defilady w rejon Doniecka ściągane są czołgi, wozy opancerzone i wyrzutnie rakiet. Z powodu zagrożenia Ukraina koncentruje swoje wojska w rejonie wybrzeży Morza Azowskiego. Tamtędy prowadzi najkrótsza droga z Rosji na okupowany przez nią Krym.

Reklama

Tymczasem brytyjski dziennik „Financial Times” donosi, że obecnie głównym celem Rosji jest blokowanie współpracy Ukrainy z NATO i Unią Europejską. Analizę mogą potwierdzać słowa rosyjskiego ambasadora przy UE Władimira Czyżowa. Poprosił on Brukselę, by odłożyła o rok wejście w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

(„GPC”, Defence24.pl, Fronda.pl)

Bliski Wschód

Lider Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego nie żyje

Amerykańskie władze potwierdzają, że nie żyje starszy dowódca Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego Nasr Ibn Ali al-Ansi. Brak jednak oficjalnej informacji, w jaki sposób zginął terrorysta. Według jednej z wersji, zabił go dron. To właśnie Nasr Ibn Ali al-Ansi wydał oświadczenie po styczniowym ataku na francuski tygodnik „Charlie Hebdo”, w którym stwierdził, że to Al-Kaida Półwyspu Arabskiego odpowiada za zamach. Zginęło wówczas 12 pracowników pisma.

(Pch24.pl)

Kanada

Mary Wagner skazana

Kanadyjska obrończyni życia Mary Wagner została skazana na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Według prokuratora, usiłowała narzucić innym swoje poglądy religijne, nie przejawia skruchy, nie obiecuje poprawy i lekceważy wyroki sądu. Prokurator podkreślił też, że być może któryś wyrok sądu zmieni jej przekonania. Podczas ogłoszenia wyroku w sali sądowej znajdowało się 18 osób trzymających w rękach białe róże, w tym Kanadyjczycy polskiego pochodzenia. 134 dni, które Mary Wagner spędziła już w areszcie, zaliczono jej na poczet obecnej kary.

(Telewizjarepublika.pl,Pch24.pl)

Rosja

Zbojkotowany Dzień Pobiedy

Z powodu rosyjskich działań na Ukrainie w obchodach Dnia Zwycięstwa w Moskwie nie wzięli udziału przywódcy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji. W defiladzie wzięło udział 16 tys. żołnierzy z różnych rodzajów sił zbrojnych. Rosja wydała równowartość 10 mln euro na rozpylenie substancji rozpędzającej chmury.

Podczas próby generalnej doszło do awarii czołgu T-14 Armata, chwalonego przez Rosjan jako najnowocześniejszy tego typu pojazd na świecie. Czołg stanął na środku placu Czerwonego i przez 15 minut nie udawało się go odholować.

(Tvn24.pl,Telewizjarepublika.pl, Wp.pl)

Reklama

Dlaczego data Wielkanocy jest zmienna

Ks. Józef Dębiński
Edycja włocławska 16/2003

Sashkin/pl.fotolia.com

Wielkanoc jest świętem ruchomym, którego data wielokrotnie była przedmiotem sporu. Obecnie przyjmuje się, że to święto przypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, tj. po 21 marca.
Niejakim problemem przy ustaleniu daty Wielkanocy jest różnica w dacie ukrzyżowania Chrystusa podana w Ewangeliach synoptycznych (św. Marka, św. Mateusza i św. Łukasza) i w Ewangelii św. Jana. Różnica ta spowodowana jest żydowskim systemem liczenia dnia, czyli od zachodu do zachodu słońca. Stąd pytanie, jak powinien być zaliczony wieczór 14. nizan. Obydwa ujęcia miały swoich zwolenników. Kościoły wschodnie opowiadały się za dniem 14., a zachodnie - za 15. Kwestia ta została w końcu rozstrzygnięta na pierwszym soborze ekumenicznym w Nicei (Turcja) w 325 r., gdzie przyjęto oficjalnie datę 15.
Zgodnie z kalendarzem żydowskim i przekazami Ewangelii, Chrystus został ukrzyżowany 14. nizan, a zmartwychwstał w niedzielę po 14. nizan. Tę praktykę za św. Janem Apostołem przyjął Kościół w Małej Azji i obchodził uroczystości wielkanocne w dwa dni po 14. nizan. Zwolenników takiego terminu Świąt Wielkanocnych nazywano kwartodecymanami.
Praktyka Kościoła na Zachodzie była inna. Uroczystości wielkanocne obchodzono w niedzielę po 14. nizan, natomiast pamiątkę śmierci Chrystusa czczono w piątek przed niedzielą. Należy zauważyć, iż Kościoły małoazjatyckie, podkreślając dogmatyczny punkt widzenia, obchodziły dzień śmierci Chrystusa jako dzień radości - odkupienia. Zachód zaś akcentował mocniej punkt widzenia historyczny i obchodził dzień śmierci Chrystusa jako dzień żałoby, smutku, postu.
Nie można nie wspomnieć o trzeciej grupie chrześcijan, o tzw. protopaschistach, którzy po zburzeniu Jerozolimy nie trzymali się ściśle kalendarza żydowskiego i często obchodzili uroczystości wielkanocne przed 14. nizan.
Biskup Smyrny Polikarp w 155 r. udał się do Rzymu, do papieża Aniceta, w celu ustalenia jednego terminu Świąt Wielkanocnych dla całego Kościoła. Do porozumienia jednakże nie doszło. Sprawa odżyła w 180 r., za papieża Wiktora, kiedy opowiedziano się za niedzielnym terminem Wielkanocy. Papież polecił - pod karą ekskomuniki - przestrzegać nowo ustalonego terminu święcenia Wielkanocy. Mimo tego polecenia, metropolia efezka z biskupem Polikarpem na czele trzymała się nadal praktyki 14. nizan. Zanosiło się nawet na schizmę, ale nie doszło do niej dzięki zabiegom św. Ireneusza, biskupa Lyonu.
Dopiero na I soborze powszechnym w Nicei (325 r.) przyjęto dla całego Kościoła praktykę rzymską. Uchwały Soboru nie zlikwidowały jednak różnic pomiędzy Kościołami wschodnimi i zachodnimi. Należy pamiętać, że Rzym i Aleksandria używały odmiennych metod obliczania daty. Metoda aprobowana przez Rzym zakładała zbyt wczesną datę równonocy - 18 marca, gdy tymczasem Aleksandryjczycy ustalili ją poprawnie.
By położyć kres tej dwoistości, Synod Sardycki (343 r.) podniósł na nowo kwestię dnia wielkanocnego, ustalając wspólną datę na 50 lat. Inicjatywa przetrwała jednak zaledwie kilka lat. Po raz kolejny spór próbował zażegnać cesarz Teodozjusz (346--395). Prosił biskupa aleksandryjskiego Teofilosa o wyjaśnienie różnic. W odpowiedzi biskup, opierając się na metodzie aleksandryjskiej, sporządził tabelę chronologiczną świąt Wielkanocy. Jego zaś kuzyn, św. Cyryl, kontynuując dzieło wuja, wskazał przy okazji, na czym polegał błąd metody rzymskiej. Metoda aleksandryjska uzyskała pierwszeństwo i została zaakceptowana dopiero w połowie V w.
Z polecenia archidiakona Hilarego, Wiktor z Akwitanii w 457 r. rozpoczął pracę nad pogodzeniem metody rzymskiej i aleksandryjskiej. Hilary, już jako papież, zatwierdził obliczenia Wiktora z Akwitanii i uznał je za obowiązujące w Kościele. Od tego czasu obydwa Kościoły obchodziły Wielkanoc w tym samym czasie.
Największego przełomu w zakresie ustalenia daty Wielkanocy dokonał żyjący w VI w. scytyjski mnich, Dionysius Exiguus (Mały). Stworzył on chrześcijański kalendarz, rozpoczynając rachubę lat od narodzenia Chrystusa. To nowe ujecie chronologii zapanowało w Europie na dobre w XI w., a w świecie greckim dopiero w XV w. Chcąc uzyskać datę Wielkanocy, średniowieczny chronolog znalazł tzw. złotą liczbę danego roku (tj. kolejny numer roku w 19-letnim cyklu lunarnym), a potem sprawdzał w tabelach datę pełni księżyca. Znalazłszy ją, szukał pierwszej pełni po równonocy, czyli po 21 marca. Potem sprawdzał tabelę tzw. liter niedziel, która podawała datę Niedzieli Wielkanocnej.
Również Mikołaj Kopernik, na zamku w Olsztynie, gdzie przebywał przez pięć lat, własnoręcznie wykonał tablicę astronomiczną, na której wykreślił równonoc wiosenną. Było to ważne m.in. przy ustalaniu Wielkanocy.
Po XVI-wiecznej reformie kalendarza i wprowadzeniu w 1582 r. kalendarza gregoriańskiego po raz kolejny rozeszły się drogi Wschodu i Zachodu. Niedokładność kalendarza juliańskiego spowodowała przesunięcie względem rzeczywistej daty wiosennej równonocy, dziś wynoszące 13 dni.
Pod koniec XX i na początku XXI w. można zauważyć tendencje do wprowadzenia stałej daty Wielkanocy. Takie propozycje przedstawiano już na forum Ligi Narodów i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dał temu też wyraz w Konstytucji o liturgii II Sobór Watykański oraz patriarcha Konstantynopola Atenagora I w wielkanocnym orędziu z 1969 r., wzywając do usuwania różnic pomiędzy Kościołami i ustalenia wspólnej daty Wielkanocy.
Spośród proponowanych stałych dat sugerowana jest najczęściej druga niedziela Wielkanocy, co pokrywałoby się z ogólnym trendem ustaleń daty śmierci Chrystusa na dzień 3 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Wigilia Paschalna - fotogaleria

2019-04-22 20:42

Agata Zawadzka

Bp Paweł Socha przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Agata Zawadzka

Przytaczamy wybrane myśli z homilii Księdza Biskupa:

„Dzisiejsza liturgia zaczęła się od światła. (…) Światłem jest Bóg ze swoim boskim prawem”.

„Chrystus jest Źródłem życia. Zmartwychwstanie to przyjęcie śmierci, aby ją zwyciężyć. I przez to zwycięstwo nad śmiercią zasiadać po prawicy Ojca w człowieczeństwie. Życie wieczne przywraca nam Jezus Chrystus”.

„Jezus uobecnia swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie w Eucharystii. Dzieło zbawienia aktualizuje się w każdej Mszy świętej”.

„Życie wieczne w Bogu. To jest istota dzisiejszego święta. I dlatego taka wielka radość, że w Chrystusie mamy dar życia wiecznego”.

Zobacz zdjęcia: Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem