Reklama

Szanuj życie, bo jest święte

2015-05-14 13:58

Ks. Artur Płachno
Edycja podlaska 20/2015, str. 5

ks. Artur Płachno
Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, nawiązujący do tematyki konkursu, podkreślając również potrzebę dbałości nie tylko o życie doczesne, ale również o wieczne

30 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się podsumowanie diecezjalnego konkursu dla szkół specjalnych „Szanuj życie, bo jest święte”

Konkurs już po raz drugi został zorganizowany przez Wydział Katechezy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim pod honorowym patronatem: biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, senatora RP Waldemara Kraski, podlaskiego kuratora oświaty Jerzego Kiszkiela, p.o. mazowieckiego kuratora oświaty Katarzyny Góralskiej, starosty sokołowskiego Leszka Iwaniuka, Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.

W konkursie wzięło udział 10 placówek szkolno-wychowawczych z województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, z których wpłynęło łącznie 97 prac plastycznych. Komisja konkursowa nagrodziła 27 prac w trzech kategoriach i 3 wyróżniła.

W uroczystości rozdania nagród uczestniczył bp Tadeusz Pikus. Obecni byli również: dyrektor Wydziału Katechezy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim Beata Biernat, proboszcz parafii salezjańskiej w Sokołowie ks. Stanisław Stachal, sekretarz biskupa drohiczyńskiego ks. Tomasz Szmurło, wicestarosta sokołowski Marta Sosnowska, wizytator siedleckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Alina Dudek, reprezentantka senatora Waldemara Kraski Joanna Malinowska oraz przedstawiciele placówek wychowawczych wraz z uczniami i laureatami konkursu.

Reklama

Ks. Mielnicki powiedział, ze konkurs został ogłoszony 15 lutego, a jego główne cele to pogłębienie rozumienia prawd zawartych w 5. przykazaniu Dekalogu „Nie zabijaj” oraz skierowanie uwagi na zagadnienia związane z ochroną życia i jego zdrowym trybem, a także wzmacnianie znaczenia rodziny w życiu społecznym oraz integracja rodzin, wychowujących dzieci niepełnosprawne. Pogratulował on nie tylko zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom, ich opiekunom i rodzicom, którzy się zaangażowali. – Wszyscy jesteśmy zwycięzcami, gdyż dzięki temu konkursowi mogliśmy jeszcze lepiej zgłębić prawdę, że życie jest najcenniejszym darem, jaki otrzymaliśmy od Pana Boga i należy je chronić – powiedział ks. Krzysztof, zachęcając do uczestnictwa w kolejnym konkursie w przyszłym roku.

Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, nawiązujący do tematyki konkursu, podkreślając również potrzebę dbałości nie tylko o życie doczesne, ale również o wieczne.

Laureaci odebrali nagrody z rąk bp. Tadeusza Pikusa, wicestarosty Marty Sosnowskiej oraz ks. Krzysztofa Mielnickiego. Dyrekcja sokołowskiej placówki podziękowała Księdzu Biskupowi i ks. Mielnickiemu za otwartość i współpracę oraz sponsorom. Bp Pikus przekazał zaś specjalne dyplomy Beacie Biernat – dyrektorowi Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana

Pawła II w Sokołowie Podlaskim oraz Urszuli Krzymowskiej i Grażynie Jarosz – jej współpracownicom w organizacji konkursu. Goście otrzymali wydanie albumowe nagrodzonych prac oraz piernikowe serca.

Zabierając głos, Ksiądz Biskup powiedział że obrazy laureatów, widoczne na zorganizowanej wystawie, są dziełem sztuki. Pogratulował wszystkim, którzy brali udział w konkursie. – Kiedyś pokazano obraz. Ten zaś, kto go oglądał, powiedział: „Ale piękna rama!”. Tutaj mamy zarówno piękny obraz, jak też bardzo piękną ramę. Tą ramą był program artystyczny z bardzo pięknymi i mądrymi tekstami, pięknie recytowanymi i śpiewami, które pobudziły wszystkich do włączenia się. Przypomniał wezwanie św. Jana Pawła II, który apelował, aby uczynić ze swego życia coś wielkiego. Zakończył zaś słowami: – Bez miłości życie jest za trudne tutaj, na ziemi, gdzie są złość, cierpienie, grzech i śmierć. (...) Bardzo ważne jest też, aby kochać siebie, czyli zaakceptować się takim, jakim się jest, czyli swoje życie, oraz wymagać od siebie.

Tagi:
konkurs

Reklama

Konkurs na palmę wielkanocną

2019-04-15 09:09

Julia A. Lewandowska

W Niedzielę Palmową w parafii pw. św. Rocha Wyznawcy w Rębielicach Królewskich odbył się konkurs na najwyższą i najładniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną.

Julia A. Lewandowska

Konkurs został zorganizowany przez p. Joannę Noga, nauczycielkę plastyki w Szkole Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Rębielicach Królewskich, oraz ks. Andrzeja Sewerynka, proboszcza parafii.

Pomysłowość, inwencję twórczą i estetykę przyniesionych przez dzieci palm oceniało Jury w składzie: Jadwiga Kopacz i Mariola Wilczyńska, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, oraz p. Joanna Noga.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci książek i przyborów szkolnych, a wszystkie dzieci nagrody pocieszenia – słodycze.

Młodym twórcom gratulujemy talentu.


Wyniki konkursu:


Kategoria I. Najwyższa palma:
1. miejsce – Dzieci z Kamieńszczyzny
2. miejsce – Emilia Dębowska
3. miejsce – Milena Wojtyra

Kategoria II. Najładniejsza palma:
1. miejsce – Oliwia Wojtyra
2. miejsce – Nikola Cajler
3. miejsce – Szymon Izydorczyk

Wyróżnienie:
1. miejsce – Agata Dębowska
2. miejsce – Julia Szyjka
3. miejsce – Wiktoria Cajler

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mężczyzna z kanistrami benzyny zatrzymany w katedrze

2019-04-18 11:24

PAP

Mężczyzna z dwoma kanistrami benzyny został zatrzymany w środę wieczorem po wejściu do nowojorskiej katedy św. Patryka na Manhattanie - poinformowała policja.

Ks. Cezary Chwilczyński

37-letni mężczyzna, mieszkaniec stanu New Jersey, został zatrzymany przez ochronę po wejściu do katedry, jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w Nowym Jorku.

Pracownicy ochrony zawiadomili policję, która - po wstępnym przesłuchaniu - przewiozła mężczyznę do aresztu.

Według policji, mężczyzna miał przy sobie ponad 4 galony (ponad 15 litrów) benzyny, dwie butelki innego palnego płynu oraz dwie zapalniczki. Nie wiadomo jakie były jego zamiary.

Mężczyzna tłumaczył, że skończyło mu się paliwo w samochodzie. Nie wiadomo jednak, po co wszedł z kanistrami do katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież umył nogi więźniom w podrzymskim Velletri

2019-04-18 20:11

pb (KAI/vaticannews) / Velletri

Papież dokonał tradycyjnego obrzędu umycia nóg na pamiątkę czynu Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy. W tym roku Franciszek zrobił to w więzieniu w podrzymskim mieście Velletri, gdzie odprawił wielkoczwartkową Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. - Bycie sługą to reguła Ewangelii - mówił w homilii. Przeszedł też przez Drzwi Święte, które powstały w więzieniu w 2015 r. z okazji ogłoszonego przez Ojca Świętego w całym Kościele Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Papież symbolicznie umył nogi 12 więźniom pochodzącym z czterech krajów: 9 z Włoch, 1 z Brazylii, 1 z Wybrzeża Kości Słoniowej i 1 z Maroka. W czasie liturgii używał drewnianego pastorału.

W krótkiej, improwizowanej homilii Franciszek przypomniał słowa Jezusa, że Ojciec dał Mu „wszelką władzę”. Ten, który jest Panem zrobił coś, co w tamtej epoce należało do obowiązków niewolnika - umył innym stopy i zalecił, żebyśmy robili to samo, służąc sobie nawzajem, będąc „braćmi w służbie”, a nie dominując nad innymi czy ich depcząc. Na tym polega braterstwo, które „zawsze jest pokorne i służebne”, stwierdził papież.

Podkreślił, że każdy biskup choć raz w roku imituje ten gest Jezusa, by samemu sobie uświadomić, że nie jest najważniejszy, lecz jest najbardziej sługą. - Każdy powinien być sługą innych. To jest reguła Ewangelii - wskazał Franciszek, dodając, że w naszych sercach powinna być „miłość służebna”.

Zauważył, że wśród uczniów Jezusa ma być inaczej niż wśród władców narodów, którzy dominują nad innymi. - Największy powinien służyć najmniejszemu. Ci, którzy czują się najwięksi, powinni być sługami - zaznaczył Franciszek. Zachęcił, byśmy wszyscy byli dla siebie nawzajem coraz bardziej sługami, przyjaciółmi i braćmi.

Po Mszy św. papieżowi podziękowała dyrektorka więzienia Maria Donata Iannantuono. Przedstawiła mu realia życia i pracy w zakładzie karnym w Velletri. Mówiła m.in. przepełnieniu ośrodka, w którym jest miejsce na ok. 400 więźniów a przebywa obecnie ponad 570. Wspomniała też o braku wystarczającej liczby personelu więziennego i trudnościach w realizowaniu programów reedukacyjnych. Wyraziła nadzieję, że papieska wizyta w tym miejscu zwróci uwagę odpowiednich władz na braki w obecnym systemie. „Chcielibyśmy, aby nasze więzienie stało się kuźnią legalności” – podkreśliła Iannantuono.

Następnie przedstawiciele więźniów i służby więziennej wręczyli Franciszkowi prezenty. Papież otrzymał w darze m.in. wykonany przez osadzonych krzyż.

Już po raz piąty Ojciec Święty sprawował liturgię Wieczerzy Pańskiej pośród więźniów. Tym razem w więzieniu w Velletri, 40 km na południe od Rzymu. Jest to jeden z najnowszych zakładów penitencjarnych we Włoszech. Jedna trzecia osadzonych to obcokrajowcy. W więzieniu mogą korzystać z bogatej oferty oświatowej, poczynając od kursów alfabetyzacji przez szkoły zawodowe i średnie, aż po kursy jogi czy degustacji wina.

Sprawowanie wieczornej liturgii Wielkiego Czwartku w więzieniach to zwyczaj, który obecny papież zapoczątkował już w Argentynie jako arcybiskup Buenos Aires.

Przed rokiem Franciszek przewodniczył liturgii Wieczerzy Pańskiej w rzymskim więzieniu Regina Coeli”; w 2017 r. w więzieniu w Paliano na terenie diecezji Palestrina nieopodal Rzymu; w 2016 r. w ośrodku dla uchodźców ubiegających się o azyl (CARA) w Castelnuovo di Porto; w 2015 r. w rzymskim więzieniu Rebibbia; w 2014 r. w domu opieki Santa Maria della Provvidenza, należącym do Fundacji ks. Gnocchiego, zaś w 2013 r. w zakładzie karnym dla nieletnich Casal del Marmo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem