Reklama

Św. Józef praktycznie

2015-05-14 13:58

Wypowiedzi zebrała Agnieszka Konik-Korn
Edycja małopolska 20/2015, str. 3

józef.diececja.pl

Czego mogę się nauczyć od św. Józefa? – to pytanie zadałam moim rozmówcom, na różne sposoby związanym z osobą ziemskiego Opiekuna Pana Jezusa. Zapraszam do zapoznania się z ich wypowiedziami

W św. Józefie podziwiam jego wrażliwość na Boże prowadzenie. Jego pewność wiary, która pozwoliła mu działać natychmiast, gdy Bóg objawił mu się we śnie i powiedział, by wziął Maryję pod swój dach, czy wtedy, gdy musiał uciekać do Egiptu. Ja sam, kiedy Bóg mówi do mnie we śnie, muszę się upewnić, rozeznawać, szukać potwierdzenia w słowach Pisma Świętego. A św. Józef działał od razu, bez cienia wątpliwości, że wypełnia wolę Bożą. Chciałbym mieć taką pewność wiary i myślę, że tego rozmodlenia i wsłuchania się w Słowo uczy mnie św. Józef.

Andrzej Lewek, lider ruchu Mężczyźni św. JózefaWedług mnie, św. Józef jest wzorem niemalże w każdej dziedzinie życia rodzinnego. Ten święty zaskarbił sobie moją sympatię jako idealny małżonek i ojciec. Idealny, bo przecież nie ma ojców równie cudownych, jak św. Józef. Jego sprawiedliwość, pokora, milczenie, to cechy motywujące mnie jako mężczyznę do podejmowania starań, by stawać się coraz lepszym mężem dla mojej żony i ojcem dla naszych dzieci. Mamy z żoną również osobiste nabożeństwo do św. Józefa – to przed jego obrazem u ojców karmelitów na ul. Rakowickiej prosiliśmy o dar dziecka. 19 marca – w dniu uroczystości dowiedzieliśmy się, że moja żona jest w stanie błogosławionym.

Reklama

Dominik Łypczak, mąż Igi i ojciec czwórki dzieci, działał w bractwie św. JózefaW życiu św. Józefa fascynuje mnie to, w jaki sposób potrafił odczytać wolę Bożą, choć jego sytuacja życiowa była wyjątkowo trudna. Św. Józef musiał być człowiekiem modlitwy, bardzo wyciszonym. Taka zdolność odczytywania Bożej woli jest z pewnością owocem życia w jedności z Bogiem, rozmodlenia, wrażliwości na znaki Boże. To dzisiaj dla nas, ludzi żyjących w pośpiechu, hałasie, cenne wskazania.

Drugi temat związany z osobą św. Józefa, który obecny jest w naszej myśli duszpasterskiej, to temat rodziny. Dziś obserwujemy wielki atak na rodzinę, wartości chrześcijańskie, moralność. Św. Józef chronił Świętą Rodzinę przed niebezpieczeństwami tamtych czasów. Dziś to właśnie u niego powinniśmy szukać pomocy i inspiracji, jak stanąć przed innym wymiarem zagrożeń. Św. Józef dawał swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa – a to ważne również w aspekcie obecności mężczyzn – mężów i ojców – w rodzinach. Widzę tu również wielką rolę nas, księży, by podejmować wysiłki w trosce o rodziny, pomagać im i tworzyć takie miejsca i możliwości w Kościele, w ramach których rodzina mogłaby się umacniać. Św. Józef może inspirować nas w tym, jak troszczyć się o przekaz wiary, wychowanie do wartości.

W naszym ołtarzu jest bardzo ciekawa rzeźba św. Józefa, który podnosi Dzieciątko, wskazuje Jezusa. W parafii – w katechezie, w kazaniach – odwołujemy się do tego znaku, obrazu, szukamy u św. Józefa inspiracji i rozwiązań jak troszczyć się o przekaz wiary, jak dzisiaj ukazywać Chrystusa. To bardzo mocny przekaz dla rodziców, dla ojców.

Ks. Antoni Bednarz, proboszcz parafii św. Józefa w Krakowie-PodgórzuKiedy myślę o tym, czego mógłbym się nauczyć od św. Józefa, to zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się człowieczeństwo. Przysłowie mówi, że „niedaleko pada jabłko od jabłoni”, inne zaś powiada: „Jakie drzewo, taki klin, jaki ojciec taki syn”. Dziś bardzo podkreśla się boskość Jezusa, a mało się mówi o Jego człowieczeństwie, które kształtowało się w Jego domu w Nazarecie. Słowa ewangelicznej kobiety, która wołała: „Błogosławione łono, które Cię nosiło i piersi, które ssałeś”, to hołd złożony nie tylko Matce Pana Jezusa, ale i cichemu ojcu, bez którego bezpieczny dom w Nazarecie by nie istniał. Bardzo podobają mi się słowa Romana Brandstaettera o św. Józefie. Napisał, że jest on kolumną, która rzuca cień. Gdy myślę o tych słowach, przed oczyma staje mi kościół św. Krzyża w Krakowie, w którym spędziłem wiele chwil. Ten kościół opiera się na kolumnie, która stoi pośrodku budowli. Byłem też w Ziemi Świętej i wiem, że w tym miejscu cień jest błogosławieństwem. To porównanie wspaniale odzwierciedla św. Józefa i dom, któremu potrafił zapewnić bezpieczeństwo. Jezus, który wychowywał się pod opieką św. Józefa, emanował tym, co wyniósł z tego domu. Dlatego zawsze, gdy myślę o Jezusie jako człowieku, to jednocześnie myślę o św. Józefie, o tym, jakim był ojcem dla Pana Jezusa. W naszej parafii niedawno zawisły obrazy znakomitego białoruskiego malarza, można powiedzieć mistyka – Siergieja Szemieta, który przedstawił pięć scen z życia św. Józefa. Warto je zobaczyć i przemedytować.

Ks. Adam Podbiera, proboszcz parafii św. Józefa na os. Kalinowym w Krakowie

Tagi:
św. Józef opinie

Reklama

Strzelce Krajeńskie: Obraz św. Józefa nawiedza parafię św. Franciszka

2019-03-29 11:13

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa Kaliskiego nawiedza parafię św. Franciszka w Strzelcach Krajeńskich. Zapraszamy do fotorelacji!

Agata Markiewicz
Powitanie obrazu w kościele św. Franciszka
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja obrazu św. Józefa w Strzelcach Krajeńskich
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mężczyzna z kanistrami benzyny zatrzymany w katedrze

2019-04-18 11:24

PAP

Mężczyzna z dwoma kanistrami benzyny został zatrzymany w środę wieczorem po wejściu do nowojorskiej katedy św. Patryka na Manhattanie - poinformowała policja.

Ks. Cezary Chwilczyński

37-letni mężczyzna, mieszkaniec stanu New Jersey, został zatrzymany przez ochronę po wejściu do katedry, jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w Nowym Jorku.

Pracownicy ochrony zawiadomili policję, która - po wstępnym przesłuchaniu - przewiozła mężczyznę do aresztu.

Według policji, mężczyzna miał przy sobie ponad 4 galony (ponad 15 litrów) benzyny, dwie butelki innego palnego płynu oraz dwie zapalniczki. Nie wiadomo jakie były jego zamiary.

Mężczyzna tłumaczył, że skończyło mu się paliwo w samochodzie. Nie wiadomo jednak, po co wszedł z kanistrami do katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najubożsi otrzymali „święconkę” od Caritas

2019-04-20 20:10

Agnieszka Bugała

Dziś 300 najuboższych podopiecznych łaźni i jadłodajni wrocławskiej Caritas otrzymało „święconkę” na świąteczne śniadanie. Dary pobłogosławił abp Józef Kupny. Metropolita złożył też życzenia obdarowanym:

Agnieszka Bugała

– Święta są dla mnie okazją żeby złożyć wam jak najserdeczniejsze życzenia. Święta Wielkanocne może nie mają takiej oprawy jak Święta Bożego Narodzenia, ale są to najważniejsze święta chrześcijańskie. W tym czasie adorujemy krzyż Chrystusa, żeby potem cieszyć się Jego zmartwychwstaniem. Dlatego też w ten dzisiejszy i jutrzejszy dzień chcę wam życzyć doświadczenia Bożej obecności w waszym życiu. Dzisiaj jest taki dzień, który Pan Jezus spędza w Szeolu. W tym miejscu, w którym ludzie oczekiwali na zbawienie. W wyznaniu wiary mówimy „zstąpił do piekieł”. To nie chodzi o to, że Pan Jezus wstąpił do piekła, ale do tego miejsca, w którym ludzie oczekiwali zbawienia, oczekiwali odkupienia. Chrystus w tym dniu nie leży tylko w grobie, powiedzielibyśmy nie odpoczywa po męce po śmierci, ale z wielką troską zstępuje tam, aby zwiastować tym, którzy oczekiwali na zbawienie tą radosną wiadomość o zbawieniu.

Ja także dzielę się z wami tą wielką radością zmartwychwstania Chrystusa. Zwycięstwa nad cierpieniem, nad śmiercią. Tą wielką radością, że przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie wchodzimy w nową, głęboką i trwałą więź z Bogiem. Niech zatem Bóg będzie waszą radością i święta Zmartwychwstania będą dla was świętami radosnym i spokojnymi. Tego z całego serca wszystkim wam życzę. Życzę wam także tego, byście doświadczyli radości podczas spożywania tych pokarmów wielkanocnych. Dlatego chcemy was tymi pokarmami dzisiaj obdarować. I z całego serca życzę Świat błogosławionych, pełnych pokoju Chrystusa Zmartwychwstałego.

Ks. Dariusz Amrogowicz dyrektor wrocławskiej Caritas podkreśla, że od początku pierwszych wieków Kościół zdawał sobie sprawę, że najcenniejszą wartością jest Eucharystia i ubodzy, którzy są skarbem tego Kościoła, a opiekę nad ubogimi powierza Chrystus swoim apostołom. Staramy się realizować to dzieło, które On zaczął i przekazał swoim uczniom. Organizujemy wielkanocne paczki świąteczne nie tylko dlatego żeby ci ludzie otrzymali kawałeczek święconki, czegoś lepszego na stół świąteczny, ale przede wszystkim z poczucia miłości do Chrystusa. Pragniemy tym darem dzielić się z potrzebującymi. Chcemy żeby mieli tą świadomość że radość wypływa ze zmartwychwstania naszego Pana.

1500 kg produktów spożywczych zapakowali wolontariusze w ramach wolontariatu pracowniczego.

– W paczkach nasi ubodzy znajdą wielkanocną babkę, świąteczne wędliny, serki, żurek, cukier i bochenek świeżego chleba – wylicza Michał Brzezicki koordynator jadłodajni i łaźni Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dary zakupione zostały dzięki życzliwości ofiarodawców. Część pozyskana została z Banku Żywności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem