Reklama

Katedra otrzymała relikwie patrona

2015-05-14 13:58

Ks. Daniel Marcinkiewicz
Edycja świdnicka 20/2015, str. 3

ks. Daniel Marcinkiewicz
Uroczysta procesja z relikwiami św. Wacława

W uroczystość św. Stanisława BM, głównego patrona Polski i diecezji świdnickiej, do katedry zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Wacława

W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa ostrawsko-opawskiego Františka Lobkowicza z Czech uczestniczyli: bp Ignacy Dec i bp Adam Bałabuch oraz kapłani diecezjalni i zakonni. Obecni byli również kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej wraz z jej prepozytem ks. prał. dr. Stanisławem Chomiakiem oraz kanonicy Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej, której prepozytem jest ks. kan. dr Wiesław Rusin.

Eucharystię poprzedziło posiedzenie Kapituły Katedralnej w auli Kurii Biskupiej. W czasie tego posiedzenia wybrano na kolejną kadencję sekretarza – ks. prał. dr. Tadeusza Chlipałę, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Po tym spotkaniu zostały odprawione Nieszpory w kościele św. Józefa przy ul. Kotlarskiej, którym przewodniczył bp Adam Bałabuch. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do katedry. Podczas przemarszu niesiono relikwie św. Stanisława, św. Wacława i św. Jana Pawła II.

W homilii bp František Lobkowicz nawiązał do daty 8 maja jako wspomnienia obchodów zakończenia II wojny światowej oraz uroczystości św. Stanisława, głównego patrona Polski i diecezji świdnickiej, jak również do osoby św. Wacława, mówił: – Cała Europa i cały świat dzisiaj świętuje, bo wspomina 70. rocznicę zakończenia tej straszliwej wojny światowej, tej wojny, w której zginęło ponad 60 mln istnień ludzkich. Skąd bierze się nienawiść, niesprawiedliwość, różne konflikty i wojny? – pytał bp Lobkowicz. – Grzech jest u początku ludzkiej nienawiści, wszelkiego zła, różnych konfliktów i wojen, czego byliśmy i jesteśmy świadkami – zauważył Kaznodzieja.

Reklama

– Jezus jako Dobry Pasterz przyszedł na ten świat, aby go zmienić, uczynić lepszym. Swoją śmiercią zniszczył śmierć i otworzył drzwi, ku życiu wiecznemu. Jezus jest tym, który się bardzo stara o swoją owczarnię, ale pomimo Jego starania zło wchodzi w naszą codzienność i oddala człowieka od miłości Chrystusowej. Tak było i za czasów św. Wacława oraz św. Stanisława, którzy patronują temu miejscu, tej świątyni katedralnej – mówił Hierarcha.

– Obecność w tej katedrze relikwii św. Stanisława, św. Wacława i św. Jana Pawła II jest dla nas wszystkich wezwaniem, aby dążyć do własnej świętości, aby oddalać od siebie wszelkie zło, nienawiść. Mamy w swoim życiu tylko dwie możliwe drogi: albo królestwo Boże, albo drogę zatracenia. Musimy sami wybrać, którą drogą pójdziemy, czy za Chrystusem, czy za złem, które doprowadzi nas do zatracenia – mówił Kaznodzieja.

– Kto przyjmuje Chrystusa, ten idzie prawdziwą Jego drogą, kto przyjmuje Chrystusa poznaje Jego prawdę, kto przyjmuje Chrystusa ma uczestnictwo w Jego życiu wiecznym – podkreślał bp Lobkowicz.

Na zakończenie homilii Kaznodzieja zachęcił wszystkich, aby w codziennym życiu we wszystkich podejmowanych decyzjach byli blisko Boga, który chce dla nas dobra, prawdy, miłości.

Wśród przybyłych gości obecni byli przedstawiciele parlamentarzystów i władz samorządowych. Do katedry przybyli przedstawiciele wszystkich parafii świdnickich oraz Bractwo Relikwii Krzyża Świętego z Wałbrzycha, a także Bractwo św. Józefa ze Świdnicy. Obecne były poczty sztandarowe różnych instytucji.

W listopadzie 2014 r proboszcz świdnickiej katedry ks. prał. Piotr Śliwka zwrócił się z prośba do kard. Dominika Duki – kustosza relikwii św. Wacława – o przekazanie relikwii św. Wacława, patrona katedry. W styczniu 2015 r. sekretarz kard. Duki ks. Martin Weisbauer potwierdził ustną zgodę na przekazanie relikwii i poinformował o przygotowaniu ich dla parafii katedralnej. Każdego 28. dnia miesiąca w katedrze świdnickiej od ponad roku odbywają się modlitwy za wstawiennictwem św. Wacława. Relikwie św. Wacława w obecnym czasie będą umieszczona w głównym ołtarzu, gdzie znajdują się również relikwie św. Jana Pawła II. – W przyszłości przygotujemy wspólny relikwiarz, gdzie będą wyeksponowane do publicznej czci i przechowywane wszystkie relikwie, które posiada kościół katedralny, tak by można było oddawać im cześć i za ich wstawiennictwem modlić się i wypraszać łaski – tłumaczył ks. Śliwka.

Tagi:
relikwie

Reklama

Apostołka Bożego Miłosierdzia w Jaworznie

2019-04-16 18:56

Agnieszka Raczyńska
Edycja sosnowiecka 16/2019, str. VI

Posiadanie relikwii w średniowieczu podnosiło powagę kraju w oczach innych, dlatego władcy zabiegali u papieży o pozyskanie doczesnych szczątków świętych. I w czasach współczesnych parafie i kościoły starają się o to, by mieć u siebie ten niezwykle cenny dar w postaci relikwii

Jarosław Ciszek
Uroczystość zgromadziła licznych wiernych

Dlatego w naszej diecezji wciąż przybywa szczątków świętych i błogosławionych. Tym razem zatrzymujemy się w parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej, która 3 kwietnia br. wzbogaciła się o relikwie Apostołki Miłosierdzia, św. Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Całodzienna spowiedź w Warszawie

PIOTR CHMIELIŃSKI
Edycja warszawska (st.) 30/2002

Wojciech Łączyński

Tylko w kilku kościołach warszawskich można skorzystać z całodziennej posługi w konfesjonale. Są to głównie świątynie prowadzone przez zgromadzenia zakonne: jezuitów, kapucynów, pallotynów oraz misjonarzy.

Kościół usilnie zachęca proboszczów do wprowadzenia codziennej praktyki słuchania spowiedzi poza godzinami sprawowania Eucharystii. " Tak jak we wszystkich parafiach istnieje ustalony porządek Mszy św., tak też powinny być podawane do publicznej wiadomości godziny dyżurów w konfesjonale. Z tych samych racji, zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich, należy pomnażać liczbę miejsc, w których sakrament pokuty jest sprawowany cały dzień" - czytamy w dokumentach II Polskiego Synodu Plenarnego.

Jednak miejsc, gdzie trwa całodzienna spowiedź, jest w Warszawie bardzo mało. "Spowiedź podczas Mszy św." - taką informację można przeczytać na tablicach ogłoszeń większości świątyń w Warszawie. Najlepiej sytuacja wygląda na Starym i Nowym Mieście. Tutaj większość kościołów jest w ciągu dnia otwarta, w niektórych trwa całodzienna spowiedź, a także adoracja Najświętszego Sakramentu. Często odprawiane są także Msze św.

Chyba najbardziej znanym w Warszawie miejscem, gdzie przez cały dzień można skorzystać z sakramentu pokuty, jest sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej. Spowiedź trwa tam w dni powszednie w godzinach: 6.30-12.45, 15.00-18.45 i 20.00-20.15. W niedziele kapłani spowiadają od 7.00 do 13.50 oraz od 20.00 do 20.50. Przez cały ten czas trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracyjnej. Spowiedź odbywa się właśnie w tej kaplicy. Ustawiono tam ogromny konfesjonał, z zewnątrz przypominający nieco szafę. Penitent otwiera drzwiczki i wchodzi do niewielkiego pomieszczenia z klęcznikiem i kratką. Umieszczona na zewnątrz lampka informuje, czy konfesjonał jest zajęty, czy nie. A zajęty jest praktycznie cały czas. - Codziennie mamy bardzo dużo penitentów - twierdzą jezuici ze Świętojańskiej.

Całodzienna spowiedź trwa również w kościele Przemienienia Pańskiego Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej. Posługa sakramentu pokuty to szczególny charyzmat kapucynów. Wśród wielu wybitnych spowiedników pochodzących z tego zakonu można wymienić chociażby bł. o. Honorata Koźmińskiego czy św. o. Pio. Na Miodowej spowiedź trwa w godz. 6.30-12.00 i 15.30-19.00. Tutaj także przychodzi bardzo dużo ludzi. Niektórzy wstępują przypadkowo i widząc kapłana w konfesjonale decydują się na spowiedź. Większość jednak doskonale wie, że w kapucyńskiej świątyni jest możliwość wyspowiadania się przez cały dzień. Zdarzają się nawrócenia po wielu latach trwania w grzechu. - Spowiedź wtedy odbywa się często z wielkim żalem, bólem, płaczem. Zdarzyło mi się nieraz, że chłop jak dąb, którego nie można podejrzewać, że jest mięczakiem, ryczy jak bóbr u kratek konfesjonału podczas właśnie takiej spowiedzi. Nie ma w tym nic udawanego, jest to autentyczna spowiedź nawrócenia - opowiada o. Dariusz Sosnowski.

Od godz. od 6.00 do 12.00 oraz od 16.30 do 19.30 można skorzystać z sakramentu pokuty w Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Tę świątynię, położoną w ścisłym centrum miasta, odwiedza szczególnie wiele osób, wśród których dużą część stanowią studenci pobliskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Studenci chętnie też korzystają z posługi duszpasterzy akademickich w kościele św. Anny przy pl. Zamkowym. Tutaj ze spowiedzi można skorzystać codziennie w godz. 15.00-18.00. W pozostałym czasie o sakrament pokuty można zawsze poprosić dyżurującego w rektoracie świątyni kapłana. Jak podkreśla rektor kościoła ks. Bogdan Bartołd, bardzo wielu penitentów to, oprócz studentów, narzeczeni przygotowujący się do sakramentu małżeństwa. - W naszej świątyni odbywa się bardzo wiele ślubów, po prostu młodym parom podoba się to miejsce. Może także decyduje to, że św. Anna jest patronką małżeństw - wyjaśnia ksiądz rektor. Dodaje, że w posłudze duszpasterskiej w kościele św. Anny pomaga wielu zaprzyjaźnionych kapłanów, w tym np. z Opus Dei.

W kościele św. Marcina na Piwnej co prawda nie ma całodziennej spowiedzi, ale na dwóch konfesjonałach wiszą kartki z dokładnymi godzinami dyżurów spowiedników. Są tam nawet ich nazwiska. Jest to więc doskonała okazja, żeby praktykować regularną spowiedź u tego samego kapłana. Jak podkreślają duszpasterze, jest to bardzo ważne dla rozwoju życia duchowego. U św. Marcina z sakramentu pokuty można skorzystać np. w soboty od godz. 19.30 do 20.30.

W kościołach na Starym i Nowym Mieście Msze św. odprawiane są bardzo często, nie tylko rano i wieczorem. To także dobra okazja do spowiedzi. I tak np. u franciszkanów konwentualnych na Zakroczymskiej spowiednicy posługują w konfesjonale podczas Mszy św. o godz. 10.00, a u dominikanów na Freta - o 12.00.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej całodzienna spowiedź odbywa się w kościele św. Wincentego Pallottiego przy ul. Skaryszewskiej. Posługują tu pallotyni. Z sakramentu pokuty można skorzystać codziennie w godz. 8.00-12.30 i 15.00-17.30. Spowiedź odbywa się w specjalnym pomieszczeniu połączonym z kaplicą adoracyjną, gdzie przez cały dzień wystawiony jest Najświętszy Sakrament. - Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Warszawy. Wielu ma stałych spowiedników. Sporo jest także podróżnych, gdyż w pobliżu znajduje się Dworzec Warszawa Wschodnia - mówi ks. Edmund Robek, proboszcz parafii.

Szkoda, że miejsc w Warszawie, gdzie trwa całodzienna spowiedź, jest tak mało. W dodatku większość z nich znajduje się na terenie Starego Miasta i okolic, gdzie dominują kościoły zakonne. Praktycznie nie zdarza się, żeby całodzienna spowiedź odbywała się w świątyni prowadzonej przez księży diecezjalnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. W klasztorach jest więcej kapłanów. - Na plebaniach diecezjalnych zwykle jest ich mało i w dodatku mają różne czasochłonne zajęcia, jak np. katechezę - wyjaśnia ks. Bartołd.

Wydaje się jednak, że w wielu parafiach diecezjalnych, zwłaszcza tam, gdzie świątynie szczycą się tytułami sanktuariów, wprowadzenie spowiedzi w ciągu dnia, choćby przez 2-3 godziny, byłoby możliwe bez uszczerbku dla innych obowiązków księży. Potrzeba może jedynie trochę dobrej woli. Doświadczenie pokazuje bowiem, że kiedy się naprawdę chce usłużyć drugiemu człowiekowi, czas zawsze się znajdzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” w Polskim Radiu Katowice

2019-04-20 17:37

AP

AP
Ks. dr. Jarosław Grabowski w rozmowie z red. Zdzisławem Maklesem

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (21 kwietnia br.) Radio Katowice proponuje wielkanocne spotkanie z ks. dr. Jarosławem Grabowskim - nowym redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela". Kilka minut po 12:00, na 98.4 FM w rozmowie z red. Zdzisławem Maklesem ks. redaktor opowie o nowych wyzwaniach „Niedzieli”. W rozmowie nie zabraknie także myśli związanych z przeżywaniem Wielkanocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem