Reklama

W służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

2015-05-21 12:27

Ks. Adrian Put
Edycja zielonogórsko-gorzowska 21/2015, str. 6

Archiwum Marty Brodzik
Marta Brodzik

KS. ADRIAN PUT: – Zakończyła się Sesja Kierownictw Oddziałów i Kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej diecezji. O czym rozmawialiście w tym gronie?

MARTA BRODZIK: – Na tegorocznej sesji kierownictw pojawiło się sporo nowych twarzy – była to więc okazja do pogłębienia wiedzy na temat skutecznego zarządzania oddziałem KSM. Została nawet przeprowadzona symulacja narady kierownictwa podczas pracy w grupach – w jaki sposób pozyskiwać nowych członków do KSM oraz jak dbać o pogłębianie ich wiary, rozwój intelektualny, zmysł organizacyjny itp. Podczas sesji konferencję oraz homilię w trakcie Eucharystii wygłosił asystent generalny KSM ks. Zbigniew Kucharski, szczególny nacisk kładąc na formację przez akcję oraz codzienne podnoszenie jakości funkcjonowania młodego człowieka. Ponadto ustalono i przekazano terminy najbliższych inicjatyw KSM-u: 20 czerwca – Diecezjalny Turniej Siatkówki Oddziałów i Kół KSM w Raculi; 6-10 lipca – Ogólnopolskie Dni Formacyjne na Śnieżnicy dla Kleryków; 14-20 sierpnia – Ogólnopolskie Dni Formacyjne na Śnieżnicy dla Kierownictw i Liderów KSM; 10 października – Ogólnopolskie Obchody 25-lecia KSM – Kraków; 19-22 października – Ogólnopolskie Rekolekcje Kapłańskie w Łomży; 18 listopada – przyrzeczenia KSM i liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny; 27-30 grudnia – Tydzień Śpiewania Bożonarodzeniowego – wymiana polsko-niemiecka – Neuhausen k. Cottbus.

– Jak często spotykacie się w takim gronie i jakie tematy najczęściej są wówczas podejmowane?

– Sesje kierownictw KSM odbywają się dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień. Dotyczą bieżących inicjatyw stowarzyszenia, jak również planowania pracy formacyjnej i organizacyjnej KSM na cały rok. Ponadto młodzi ludzie uczą się, jak skutecznie prowadzić działania ewangelizacyjne wśród swoich rówieśników, w jaki sposób zarządzać grupą ludzi – oddziałem KSM, jak wykorzystywać swoje pasje i talenty w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Jest to również czas dzielenia się i wymiany doświadczeń, sprawozdawczości, a także formacji – czuwań i wspólnej Eucharystii oraz integracji i zabawy.

– Od lutego jesteś prezesem Zarządu Diecezjalnego KSM. Po tych kilku miesiącach mogłaś zapewne dokładniej zaplanować swoją posługę. Co będzie w niej priorytetem?

– Na co dzień pracuję w świetlicy socjoterapeutycznej oraz prowadzę własną działalność gospodarczą zarządzania nieruchomościami. Pogodzenie tych wszystkich elementów z KSM-em wymaga wysiłku, zorganizowania sobie czasu pracy oraz wyznaczenia priorytetów w każdej dziedzinie. I tak priorytetami w KSM-ie są dla mnie: zakładanie i rozwój nowych oddziałów KSM, wzmacnianie obecnych, kontakt z młodzieżą w terenie oraz przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Wszystko to oparte jest na systematycznej pracy w naszym zarządzie, którego spotkania zwołuję i prowadzę średnio co dwa tygodnie.

– Jak na co dzień wygląda praca KSM w naszej diecezji? Czy młodzież zrzeszona w waszym stowarzyszeniu podejmuje jakieś określone działania?

– Młodzież w swoich parafialnych oddziałach KSM spotyka się co tydzień. Spotkanie dzieli się na część formacyjną i część organizacyjną. W trakcie pierwszej części młodzież formuje swojego ducha, ale także intelekt i emocje. W przygotowaniu spotkań korzystają z programu formacyjnego KSM, czasopism katolickich, dokumentów Kościoła, a w ostatnim czasie także z konspektów spotkań, przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży. Podczas drugiej części planują pracę w oddziale oraz różnorodne akcje, np. koncerty ewangelizacyjne, wyjazdy integracyjne, wieczory filmowe dla młodzieży, czuwania, adoracje i inne nabożeństwa. Przykładem mogą być tutaj koncerty ewangelizacyjne organizowane przez KSM w Kargowej w Domu Kultury, które gromadzą pełne widownie młodzieży, czy np. Debaty Walentynkowe o miłości, czystości oraz podejmujące tematy istotne pod kątem młodzieży, np. legalizacja pigułki wczesnoporonnej w Polsce, organizowane na Uniwersytecie Zielonogórskim przez Koło Akademickie KSM, również cieszące się niezmiennie dużą popularnością.

– Zbliżają się wakacje. KSM każdego roku przygotowywał konkretne propozycje dla młodzieży. Czy w tym roku młodzież naszej diecezji także może spodziewać się ciekawych wyjazdów i inicjatyw?

– W tym roku zapraszamy młodych ludzi na Śnieżnicę w dniach 14-20 sierpnia, gdzie młodzież z KSM i nie tylko będzie gromadzić się na Ogólnopolskich Dniach Formacyjnych KSM. Jest to czas rekolekcji, ale również spotkanie młodych ludzi z całej Polski, którzy prowadzą dzieła ewangelizacyjne w swoich parafiach i diecezjach. W związku z tym spotkania te są niezwykle dynamiczne, radosne, ale też dostarczające uczestnikom cennej wiedzy wynikającej z dzielenia się z innymi i słuchania osób doświadczonych.
Również dla dzieci mamy propozycję wyjazdów na obozy językowe – w tym roku w Białym Dunajcu k. Zakopanego – szczegóły znajdują się na stronie www.emka.ksm.org.pl.
Natomiast wspólnie z KSM Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowujemy Rekolekcje Formacji Apostolskiej, na których nie zabraknie ciekawych wypadów, wypoczynku i integracji na świeżym powietrzu oraz oczywiście spotkań w grupach, czuwań, Eucharystii i rozważania Słowa Bożego. Szczegóły w najbliższym czasie ukażą się na naszej stronie www.zg.ksm.org.pl, gdzie można znaleźć zapowiedzi wszystkich najbliższych inicjatyw KSM.

Tagi:
KSM

Reklama

Młodzi szukają Boga

2019-04-16 18:56

Krzysztof Zaremba
Edycja świdnicka 16/2019, str. VI

Ks. Jacek Piskrzyński
Wspólny śpiew

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży powstało w Polsce jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie władze komunistyczne zakazały działalności stowarzyszenia i dopiero na początku lat 90. XX wieku w niektórych ośrodkach w Polsce reaktywowano struktury KSM. Dziś prężnie działa w całym kraju, od 2004 r. również na terenie diecezji świdnickiej. Mottem członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 15 kwietnia 1995 r. w Rzymie podczas ogólnopolskiej pielgrzymki KSM: „Nie wstydźcie się waszych ideałów – wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

2017-04-14 16:57

ar / Warszawa / KAI

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

tasha/pixabay.com

Zarówno Kodeks Prawa Kanonicznego jak i inne przepisy Episkopatu Polski nie wyjaśniają jednoznacznie kwestii dyspensy od postu ścisłego dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zdania duchownych na ten temat bywają podzielone. Niektórzy tłumaczą, że "ciąża to nie choroba", tylko stan błogosławiony, dlatego należy pościć, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Inni podkreślają, że z postu zwolnione są osoby poniżej 14 roku życia, a więc i nienarodzone dzieci, którym pożywienia dostarczają matki.

W rozmowie z KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczył, że wszelkie kościelne przepisy nie mają na celu tego by człowieka zniewolić, ale by mu służyć.

- Na zdrowy rozsądek matka musi sama podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - zaznaczył biskup, dodając, że można zrezygnować z postu ścisłego, ale zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych lub wymyślić inną formę umartwienia.

Zdaniem biskupa najlepiej w tej sprawie poradzić się lekarza, ale jeśli mimo braku specjalnych zaleceń ginekologa, poszcząca kobieta po prostu źle się czuje, z czystym sumieniem może normalnie spożywać posiłki. - Każdy stan związany z życiem lub zdrowiem matki podlega innym przepisom. Kiedy post wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety można z niego zrezygnować. Zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze - zaznaczył przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zgodnie z rozporządzeniem Konferencji Episkopatu w Polsce wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia trzech posiłków w tym tylko jednego do syta.

Zasady postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego, jednak Konferencje Episkopatu Polski i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wielka Sobota

2019-04-20 07:18

OP / Warszawa (KAI)

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

Bożena Sztajner/Niedziela

Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który "budzi" ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen". Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia cały kościół. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) - Exultet, która zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew "Alleluja". Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Czasami, na wzór pierwotnych wspólnot chrześcijańskich, w noc paschalną chrzci się katechumenów, udzielając im zarazem bierzmowania i pierwszej Komunii św. Wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Zgodnie z dawną tradycją w wielu miejscach w Polsce procesja rezurekcyjna nie odbywa się w Noc Zmartwychwstania, ale o świcie w niedzielny poranek.

Noc Paschalna oraz Niedziela Wielkanocna to największe święto chrześcijańskie, pierwszy dzień tygodnia, uroczyście obchodzony w każdą niedzielę przez cały rok. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania aż ukształtował się obecny rok liturgiczny, który jednak przechodzi różne zmiany.

Oktawa Wielkiej Nocy

Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy - przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie także Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty podarowane im przez gminę chrześcijańską, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego, którego wielką orędowniczką była św. Faustyna Kowalska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem