Reklama

Ze świata

2015-05-26 13:34


Niedziela Ogólnopolska 22/2015, str. 5

OBWE

Prześladowanie chrześcijan w Europie

W Europie wciąż wzrasta chrześcijanofobia – tak uważa znany włoski socjolog prof. Massimo Introvigne. Tezę tę postawił 18 maja br. w swym przemówieniu podczas otwarcia w Wiedniu drugiej już międzynarodowej konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, poświęconej zapobieganiu i zwalczaniu nietolerancji wobec chrześcijan. W obradach wzięły udział delegacje z 57 krajów, a także liczne organizacje pozarządowe. Pierwsza konferencja poświęcona temu zagadnieniu odbyła się w 2011 r. w Rzymie.

Prof. Introvigne, powołując się na wyniki badań, udowadniał, że prześladowanie wyznawców Chrystusa na naszym kontynencie jest faktem. – Mylą się ci, którzy uważają, że przestępstwa powodowane nienawiścią wobec chrześcijan odnoszą się wyłącznie do Afryki i Azji – stwierdził naukowiec. – Jak pokazują statystyki, także w Europie mają miejsce napady, bezczeszczone są kościoły, obalane lub niszczone pomniki. Dane potwierdzają także, że przestępstw popełnianych z nienawiści do chrześcijan jest każdego roku coraz więcej – powiedział prof. Introvigne.

W tym kontekście socjolog zauważył, że z analizy kwestii nietolerancji na naszym kontynencie wynika, iż mamy problem z wytyczeniem jasnej granicy tego, co nazywamy wolnością słowa, satyry czy sztuki. Przytoczył tu przykład głośnej sprawy zamachu w redakcji francuskiego pisma satyrycznego „Charlie Hebdo”.

Reklama

(KAI)

Włochy

Dzień Caritas na Expo 2015

W Mediolanie na Wystawie Światowej Expo 2015 głos ludzi wykluczonych reprezentowało 174 przedstawicieli Caritas z 85 krajów świata. 19 maja br. był na Expo Dniem Caritas, w który wpisała się m.in. zbiórka funduszy dla ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu i zasadzenie kwiatów wokół pawilonu 805, symbolizującego 805 mln ludzi, którym na co dzień brakuje pożywienia.

Na Expo 2015 zaprezentowano raport Caritas Internationalis na temat przyczyn głodu na świecie. Wymieniono wśród nich brak dostępu do ziemi, niedysponowanie ziarnem pod zasiew, a także niespełniający oczekiwań system mikrokredytów dla osób pragnących zainicjować działalność rolną oraz brak odpowiednich rynków zbytu.

(KAI)

Papua-Nowa Gwinea

Strzały do polskiego misjonarza

Ksiądz Piotr Waśko, werbista, polski misjonarz pracujący w Papui-Nowej Gwinei, został postrzelony i ciężko ranny 20 maja w rejonie Amboin, nad rzeką Karawari. 45-letni zakonnik odwiedzał stacje misyjne na terenie parafii Timbunke. – Został tam napadnięty prawdopodobnie przez lokalnych rabusiów, którzy regularnie napadają stacje misyjne. Postrzelono go ze śrutówki. Miał ogromne rany podbrzusza. Gdy go znaleziono, natychmiast przywołano helikopter, którym przewieziono go do szpitala w Madang – powiedział o. Jan Wróblewski, rzecznik prasowy polskiej prowincji werbistów. Dodał, że wcześniej zdarzały się tam kradzieże, ale po raz pierwszy kogoś napadnięto i do niego strzelano. O. Waśko został poddany natychmiastowej operacji. Zabieg przeprowadził br. Jerzy Kuźma, werbista, który jest ordynatorem oddziału chirurgii i ortopedii w tamtejszym szpitalu. Stan misjonarza ocenia się jako stabilny. – Gdy tylko stan zdrowia na to pozwoli, zostanie natychmiast przewieziony do Polski na rekonwalescencję – zapowiedział o. Wróblewski.

(KAI)

* * *

Trzeba czuwać, troszczyć się o każde dobro człowiecze. Nie można pozwolić, by marnowało się to, co ludzkie, na tej ziemi.

Jan Paweł II

Krótko

Szczyt Unii Europejskiej w Rydze okazał się wielkim rozczarowaniem dla Ukrainy. Podczas spotkania nie padła deklaracja, że w najbliższej przyszłości członkami UE mogą stać się Ukraina, Gruzja, Mołdawia czy inne państwa Partnerstwa Wschodniego. W komentarzach po szczycie dominuje przekonanie, że brak obietnicy jest wynikiem lęku Unii przed Rosją.

Z Ramadi na zachodzie Iraku blisko 25 tys. ludzi uciekło przed wkraczającymi na ten teren dżihadystami z IS. Uciekinierzy zmierzali do irackiej stolicy – Bagdadu.

Korea Płn. nagle i niespodziewanie odwołała zgodę na wizytę sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona, który miał odwiedzić strefę gospodarczą Kaesong, przy granicy z Koreą Płd. Nie podano przyczyn tej decyzji.

Misję wojskową wymierzoną w przemytników imigrantów na Morzu Śródziemnym postanowili powołać ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Dowództwo operacji będzie mieścić się w Rzymie, a jej celem będzie „zniszczenie modelu działań” przemytników ludzi.

Horacio Verbitsky, publicysta z Argentyny, który publicznie oskarżał papieża Franciszka o współpracę z juntą w swoim kraju w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku, był na liście płac reżimu. Takie ustalenia przyniosła trwająca 14 miesięcy praca dziennikarzy śledczych.

Stanowisko Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZdK), domagającego się zgody na błogosławienie par homoseksualnych przez Kościół, ostro skrytykowała Konferencja Biskupów Niemieckich.

Parlament Europejski uchylił immunitet Januszowi Korwin-Mikkemu. Przychylił się w ten sposób do wniosku Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która chce pociągnąć europosła do odpowiedzialności karnej za spoliczkowanie Michała Boniego.

Wielki Czwartek - nasącz modlitwą...

2019-04-18 01:56

Agnieszka Bugała

Wielki Czwartek ze służebnicą Bożą s. Leonią Nastał

pixabay

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy. Wielki Piątek, po straszliwej Męce Pana, zostawia nas nagle samych na środku drogi. Zapada cisza, która gęstnieje. Mrok, w którym nie ma Światła. Wielka Sobota – serce nabrzmiewa od strachu, oczekiwanie zadaje ból fizyczny. Wróci? Przyjdzie? Czy dobrze to wszystko zrozumieliśmy? Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Kiedy w nocy w Wielki Czwartek pojmano Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, Apostołowie przestraszyli się i uciekli. Zostawili Go samego, dlatego Ewangelie nie wspominają nic o torturach Jezusa wycierpianych w nocy. Co wtedy przeżywał? Co się działo w otchłani więzienia? Łaskę poznania i wtajemniczenia w grozę tej nocy otrzymała s. Leonia Nastał, służebniczka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, dziś służebnica Boża. Oto słowa Jezusa, które zanotowała w dzienniku duchowym „Uwierzyłam Miłości”:

„Noc w lochu więziennym. Co i ile tam cierpiałem, okryte jest również mrokiem tajemnic. Nie miałem tam świadka, który by patrzył na moje bóle, męki i cierpienia. (...) Siepacze wtrącili Mnie, po przesłuchaniu u arcykapłanów żydowskich, do więzienia, ale nie zostawili Mnie tam samego. Rozpoczęli ze Mną straszliwą igraszkę wśród ciemności nocnych. Siepacze ustawili się w kątach lochu i odrzucali Mnie jeden drugiemu z całej mocy, jak się odrzuca piłkę. Kiedy im się uprzykrzył ten rodzaj zabawy, chwycili Mnie za ręce i, ciągnąc w przeciwne strony, próbowali swoich sił moim kosztem. Równocześnie inni siepacze wbijali ostre iglice w moje ciało. Ile omdlewających bólów cierpiałem wówczas. Wreszcie rzucili Mnie na ziemię. Jeden z siepaczy stanął na mojej głowie, inny na piersiach, a jeszcze inny na nogach, i cisnęli Mnie do ziemi całą siłą swojego ciężaru. Przechodzili przeze Mnie (...). Byli i tacy, którzy usiłowali wyłamywać poszczególne palce moich rąk, uderzali głową moją o słup kamienny. Jakaś zaciekłość, iście szatańska, popychała tych nieszczęśników do coraz to nowych okrucieństw i znęcania się nad bezbronną ofiarą. W Sercu moim panowała w czasie tych katuszy niczym niezmącona słodycz, dobroć, litość dla biednych ludzi. Nie wydałem ani jednej skargi, ani jednego wyrzutu niewdzięczności. Usiłowałem wpłynąć swoją łaską na ich dusze, ale serca ich były już zatwardziałe. Nie chcieli sobie odmówić przyjemności, jaką znajdowali w katowaniu Mnie. Milczałem wówczas…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

2019-04-18 17:33

Anna Majowicz

Dla nas Wielki Czwartek to dzień, w którym wracamy do początków. Bez względu na to, ile minęło od naszych święceń kapłańskich, stajemy w tym miejscu, w którym większość z was przyjmowała ten właśnie sakrament, by po raz kolejny wypowiedzieć przed Bogiem: ,, Oto jestem” – przypomniał kapłanom abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przewodniczył w katedrze wrocławskiej Mszy św. Krzyżma, podczas której wspólnie z księżmi odnowił przyrzeczenia kapłańskie.

Anna Majowicz
Abp Józef Kupny wlewa wonności do oleju i przyrządza krzyżmo
Zobacz zdjęcia: Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

Hierarcha w homilii zwrócił uwagę na dwa słowa, które stanowią fundamentalną podstawę kapłańskiej posługi: ,,słuchaj” i ,,kochaj”. – Pan Jezus mówi nam, byśmy słuchali Słowa Bożego i kochali Boga całym sercem, umysłem, duszą i mocną. Ze wszystkich sił – pokreślił metropolita wrocławski. - Słuchaj i kochaj. Proszę dziś razem z wami Boga, by dał nam wystarczająco dużo siły i łaski, by te słowa nie pozostały jedynie jakąś teorią. Niech staną się żywe w historii każdego z nas. Niech staną się żywe w naszym wrocławskim Kościele – nauczał.

Posłuchaj całej homilii:

https://drive.google.com/file/d/1tTz0WnL_gprbdpaCUTaNXRmu8TvSGdxW/view?usp=sharing

W trakcie Eucharystii abp Józef Kupny pobłogosławił olej katechumenów i dokonał konsekracji krzyżma.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem