Reklama

Z Jasnej Góry

2015-05-26 13:34

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 22/2015, str. 8

Wojciech Mścichowski

Pielgrzymka Łowicka

Początek sezonu pieszych pielgrzymek

Łowicka Piesza Pielgrzymka już po raz 360., a więc jubileuszowo, wkroczyła 23 maja br. na Jasną Górę. Nazywana jest „jaskółką pieszego pielgrzymowania”, ponieważ przybywa na Jasną Górę jako pierwsza duża grupa w roku, i tym samym rozpoczyna coroczne piesze pielgrzymowanie do Częstochowy.

Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył biskup senior Józef Zawitkowski, który w homilii powiedział: – Pielgrzym to jest człowiek, który bardzo wierzy w Boga. Wiara w Boga to jest każdy mój oddech, każde uderzenie serca, każdy mój krok, każde moje słowo i każdy mój wybór. Wierzę albo nie wierzę, wierzę albo odchodzę w drugą stronę. Wiara to wybór człowieka między dobrem a złem, między prawdą a kłamstwem – mówił hierarcha.

Kupiectwo polskie

Sieciowe giganty przeciwko rodzinnym firmom

Ponad 500 osób 17 maja br. wzięło udział w 27. Pielgrzymce Kupiectwa. Na doroczne spotkanie przybyli przedstawiciele zrzeszeń kupieckich z pocztami sztandarowymi, władze Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług z prezesem Zarządu Tadeuszem Zagórskim. – Nasze środowisko przeżywa kryzys – zaznaczył Tadeusz Zagórski. – Prosimy Matkę Bożą o wspomożenie nas w tych trudnych chwilach. Jak wyjaśnił, problemy polskich małych firm związane są z ekspansją dużych sieci handlowych. – To są głównie rodzinne interesy, które walczą z gigantami handlu. Jedni dają sobie z tym radę lepiej, inni gorzej, a dotyka to całej Polski, na pewno jest kryzys. Ludzie kiedyś kupowali te sklepy z myślą, że przejmą to ich dzieci i wnuki, okazuje się jednak, że dzisiaj nikt tego nie chce. Ludzie muszą wyjeżdżać. Jest to spowodowane tym, że galerie, które powstały w centrach miast, wyeliminowały z gry te małe podmioty – zauważył Tadeusz Zagórski. – Od 2010 r. w Polsce zamknięto 56 tys. małych placówek, a to oznacza, że ci, którzy płacili podatki, ZUS-y, VAT-y, już nie istnieją. Dziś być może pracują na kasie w Biedronce czy w Lidlu i zarabiają jakieś marne grosze. Kogo wspomagają? To jest grabież! Będziemy walczyli o wolną niedzielę, nie składamy broni, bo zebrać 114 tys. podpisów to już jest wielka sztuka. A pomógł nam przede wszystkim Kościół – dodał prezes. Mszy św. w intencji kupców przewodniczył o. Józef Płatek, paulin.

Reklama

Krótko

14 maja dotarła na Jasną Górę pierwsza pielgrzymka biegowa z parafii pw. świętych Cyryla i Metodego w Knurowie k. Gliwic. Pomysłodawcą i uczestnikiem był Marian Płaszczyk, należący do Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.

15-17 maja ponad 350 harcerzy i ich opiekunów wzięło udział w jubileuszowej – 20. Pielgrzymce Związku Harcerstwa Polskiego. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Wiernymi zawsze być”.

16 maja Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Związku Polskich Kawalerów Maltańskich przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Z pielgrzymami przybyli naczelny kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich biskup łowicki Andrzej Dziuba oraz prezydent Związku Aleksander Maria Władysław hr. Tarnowski.

16 maja pielgrzymowali mieszkańcy Wadowic, rodzinnego miasta św. Jana Pawła II. Obecny był ks. inf. Jakub Gil, wieloletni proboszcz parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

17 maja odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego. Na modlitwie zgromadzili się wójtowie, sołtysi, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, marszałkowie, radni oraz pracownicy samorządowi. Spotkanie zbiegło się z obchodzoną w tym roku 25. rocznicą restytuowania Samorządu Terytorialnego w Polsce.

17 maja miała miejsce 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy, głównie z Gdańska i Katowic. Na spotkanie przybyli przedstawiciele bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych, parafialnych, uniwersyteckich, a także inni fachowcy z tej dziedziny, w sumie ponad 100 osób. Mszy św. przewodniczył ks. Maciej Kwiecień, duszpasterz bibliotekarzy archidiecezji gdańskiej.

Zapowiedzi

1-3 czerwca – Konferencja Pracowników Socjalnych

5-7 czerwca – Międzynarodowe Sympozjum Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego

6 czerwca – Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików

6 czerwca – 3. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Co z postem w Wielką Sobotę?

Ks. Paweł Staniszewski
Edycja łowicka 15/2004

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Bożena Sztajner/Niedziela

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

Dwa rodzaje postu

Przyglądając się obu obrazom widzimy, iż św. Marek i św. Łukasz przekazują nam naukę Pana o poście w podwójnym aspekcie. Omawiają ten sam znak, okoliczności wydarzeń ukazują jednak zasadniczą różnicę motywów skłaniających do postu. Patrząc bowiem od strony motywów, dostrzegamy w Kościele dwa rodzaje postu.
O jednym pisze św. Marek, można by go nazwać postem ascetycznym. Obowiązuje nas w środę popielcową i wszystkie piątki. Powstrzymujemy się od pewnych pokarmów oraz innych dóbr, przyjemności, i to wzmacnia naszą wolę w walce o dobro. Tą formą prosimy Boga o moc nadprzyrodzoną w walce z szatanem.
Święty Łukasz w cytowanym urywku Ewangelii mówi o drugim rodzaju postu. Obowiązuje on w Wielki Piątek. Zalecany jest też bardzo przez Kościół w Wielką Sobotę. Można nazwać go postem ontologicznym. Jego sens można wyrazić parafrazując słowa Jezusa: „Gdy zabiorą nam młodego pana; nie chcę już ani jeść, ani pić, bo nie ma pana młodego - i dlatego jestem smutny”. Bywa przecież często tak, iż człowiek zmartwiony odmawia jedzenia. „Gdy Pan wróci, z chęcią siądę do posiłku!”

Post aż do Rezurekcji

W związku z rozumieniem postu w Wielkim Tygodniu ostatnio zostałem zapytany, czy rzeczywiście obowiązuje on i przez całą Wielką Sobotę, bowiem w przekonaniu wielu katolików przestrzegany jest tylko do momentu powrotu do domu ze święconką, co najczęściej ma miejsce w godzinach przedpołudniowych.
Otóż najpierw musimy sobie uświadomić, iż w nawiązaniu do wypowiedzi Pana Jezusa w relacji św. Łukasza, Rezurekcja jest dla Kościoła powszechnego znakiem, że Pan zmartwychwstał (czyli wrócił). Stąd logika znaku domaga się, aby post w Wielką Sobotę obowiązywał do tej Wigilii Paschalnej - Rezurekcji przez cały dzień. Można się więc pytać, dlaczego częste przekonanie o poszczeniu w Wielką Sobotę tylko do południa? Ma to po części swoją motywację historyczną, bowiem poprzedni Kodeks Prana Kanonicznego, wydany w 1917 r. przez papieża Benedykta XV ustanawiał post w Wielką Sobotę do godz. 12.00. Dlaczego? Otóż w tamtych czasach Wigilię Paschy, czyli Rezurekcję, odprawiano w sobotę rano. Wigilia zaś to znak Zmartwychwstania. Jeśli Pan już wrócił - zmartwychwstał - traci sens dalszy post. Widzimy więc, że liturgicznie jest to zrozumiałe.
Jednak dzisiaj, tak jak w pierwszych wiekach, odprawiamy Wigilię (czyli Rezurekcję), w nocy, po zachodzie słońca. Stąd logika znaku domaga się postu do czasu Wigilii. Potwierdza to Konstytucja o Świętej Liturgii Soboru Watykańskiego II. Mówi wyraźnie i poucza, że „post paschalny zachowuje się obowiązkowo w Wielki Piątek, a zachęca, zaleca w miarę możliwości w Wielką Sobotę” (n. 110).
Widzimy więc, iż post w Wielką Sobotę aż do Wigilii nie jest obowiązkiem, ale jest bardzo zalecany i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

2019-04-18 17:33

Anna Majowicz

Dla nas Wielki Czwartek to dzień, w którym wracamy do początków. Bez względu na to, ile minęło od naszych święceń kapłańskich, stajemy w tym miejscu, w którym większość z was przyjmowała ten właśnie sakrament, by po raz kolejny wypowiedzieć przed Bogiem: ,, Oto jestem” – przypomniał kapłanom abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przewodniczył w katedrze wrocławskiej Mszy św. Krzyżma, podczas której wspólnie z księżmi odnowił przyrzeczenia kapłańskie.

Anna Majowicz
Abp Józef Kupny wlewa wonności do oleju i przyrządza krzyżmo
Zobacz zdjęcia: Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

Hierarcha w homilii zwrócił uwagę na dwa słowa, które stanowią fundamentalną podstawę kapłańskiej posługi: ,,słuchaj” i ,,kochaj”. – Pan Jezus mówi nam, byśmy słuchali Słowa Bożego i kochali Boga całym sercem, umysłem, duszą i mocną. Ze wszystkich sił – pokreślił metropolita wrocławski. - Słuchaj i kochaj. Proszę dziś razem z wami Boga, by dał nam wystarczająco dużo siły i łaski, by te słowa nie pozostały jedynie jakąś teorią. Niech staną się żywe w historii każdego z nas. Niech staną się żywe w naszym wrocławskim Kościele – nauczał.

Posłuchaj całej homilii:

https://drive.google.com/file/d/1tTz0WnL_gprbdpaCUTaNXRmu8TvSGdxW/view?usp=sharing

W trakcie Eucharystii abp Józef Kupny pobłogosławił olej katechumenów i dokonał konsekracji krzyżma.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem