Reklama

Zwyczajnie pomagać

2015-05-28 10:38

Iwona Bańka
Edycja sandomierska 22/2015, str. 4-5

Iwona Bańka/Archiwum KCPR
Wolontariusze – to dzięki nim szlachetna idea staje się rzeczywistością

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie, w skrócie KCPR, zainicjował bp Krzysztof Nitkiewicz. Znajdziemy je dziś na terenie całej diecezji. Na czym polega ich praca, z jakimi problemami muszą sobie radzić i kim są ludzie, którzy swój czas i energię poświęcają bliźnim

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie w diecezji sandomierskiej powstały w 2010 r. z inicjatywy ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Ich celem jest świadczenie pomocy pojedynczym osobom, małżeństwom i rodzinom przeżywającym różnorakie trudności życiowe.

Centra udzielają pomocy w trudnych i zawiłych sprawach sumienia, w trudnościach religijnych, w problemach natury psychologicznej, pedagogicznej, prawniczej i w wielu innych. Zawsze można liczyć na rozmowę z duszpasterzem, albo na zwykłą rozmowę w celu „wygadania się” z osobą dyżurującą przy telefonie. Wszystkie porady udzielane w KCPR są bezpłatne.

Zadaniem Centrów jest również gromadzenie informacji o instytucjach i wspólnotach, które pomagają rodzinom w sytuacjach „na krawędzi”, ale bez wchodzenia w ich kompetencje. Dzwoniąc pod numer zainteresowana osoba otrzyma kontakt do konkretnego wolontariusza, specjalisty, albo Centrum będzie pośredniczyć w umówieniu spotkania.

Reklama

Głównym koordynatorem, który czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem KCPR, pomysłodawcą wielu inicjatyw realizowanych przez diecezjalne ośrodki jest dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i Małżeństw ks. Wiesław Surma.

Formacja budzi kreatywność

Zaangażowani w działalność Centrów często spotykają się na rekolekcjach, dniach skupienia, wspólnej modlitwie. W tym odnajdują zródło siły do pracy. Ważnym wydarzeniem dla posługujących w KCPR jest coroczna pielgrzymka. W tym roku takie spotkanie wolontariuszy miało miejsce 23 maja w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie. Wolontariusze spotykają się na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Połączone jest ono z podsumowaniem rocznej działalności Centrów. To także dobry czas na wyrażenie wdzięczności osobom zaangażowanym w funkcjonowanie KCPR. Zwyczajem osób zzaangażowanych w działalność Centrów jest też uczestnictwo w diecezjalnych dniach skupienia.

O tym jak funkcjonuje Centrum w Tarnobrzegu, opowiada ks. Tomasz Cuber: – Obejmujemy działalnością parafie z Tarnobrzega i okolic, które wchodzą w skład nowo utworzonego dekanatu Tarnobrzeg. Nasze KCPR podzielone jest na 7 okręgów, z których każdy ma swojego koordynatora. Organizuje on pracę na swoim terenie, zbiera informacje i czuwa nad efektywną działalnością wolontariuszy. Raz na dwa miesiące bądź częściej, jeżeli podejmowane są jakieś inicjatywy, koordynatorzy spotykają się z dyrektorem KCPR na zebraniu w celu zdania relacji z prowadzonych działań w ich okręgach, przedstawiają potrzeby i omawiają zaplanowanie kolejnych przedsięwzięć. Obecnie posługuje w naszym Centrum ponad 100 wolontariuszy, którzy w różnym wymiarze świadczą nieodpłatną pomoc. KCPR współpracuje z ruchami i stowarzyszeniami z poszczególnych parafii. To m.in.: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, jak również placówki samorządowe: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Urząd Miasta, Tarnobrzeski Dom Kultury i placówki oświatowe: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne. Do cyklicznych przedsięwzięć, które wpisują się w coroczny harmonogram wydarzeń kulturalnych w Tarnobrzegu, należy także Marsz dla Życia i Rodziny, organizowany przez KCPR oraz współorganizacja, wraz z Rodziną Szkół Katolickich, Orszaku Trzech Króli.

Centrum zorganizowało również rekolekcje dla małżeństw „Szczęśliwy dom”. – kontynnuje ks. Cuber – Ochotnicy, działający w KCPR, poświęcają swój czas, aby pomagać, wspierać rozmową osoby chory i starsze. Pięknym wyrazem troski o innych była np. postawa młodej pary, która poprosiła swoich gości weselnych, aby ci zamiast kwiatów na ślub przynieśli przybory szkolne. Zostały one później przekazane uczniom z rodzin najuboższych.

O tym jak funkcjonuje Centrum w Nisku opowiada wolontariusz Jacek Kowalski: – Patronuje nam św. Józef, a opiekunem dekanalnym KCPR jest ks. Bogdan Łubik – dekanalny duszpasterz rodzin. Kościołowi leży na sercu dobro każdej rodziny. Stąd posługa w naszym dekanacie wolontariuszy. Ich praca to, po prostu, służba rodzinie, a więc działania mające na celu wsparcie rodzin oraz zadań ogniskujących się wokół budowania wspólnoty rodzinnej. Pomagamy rodzinom w wyjściu z różnych zagrożeń, czy sytuacji trudnych.

– Ta pomoc ma nie tylko charakter modlitwy. Przybiera ona formę konkretną w postaci porad udzielanych przez psychologa, pedagoga czy prawnika – powiedział nam ks. Łubik, który zaprasza wolontariuszy kilka razy w roku na spotkania. Omawiane są wtedy bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem KCPR. Nad właściwym funkcjonowaniem placówki czuwa również ks. Ryszard Zbyrad, dziekan dekanatu niżańskiego, który zabezpiecza materialne warunki pracy Centrum oraz wspiera wolontariuszy radą.

Współpraca dla dobra

KCPR inicjują także wiele lokalnych działań integrujących rodziny. Jednym z nich jest „Rodzinna Majówka”, organizowana przy parafii Matki Bożej Królowej Polski na Malcach w Nisku. Impreza ta, to piknik rodzinny – połączenie modlitwy i rekreacji. Tegorocznych był okazją do głębszej integracji rodzin z dekanatu niżańskiego i budowania nowych relacji przez modlitwę, rozmowę, czy wspólne biesiadowanie.

W najbliższym czasie wolontariusze KCPR w Nisku włączą się w przygotowanie i realizację Dekanalnego Spotkania dla Małżonków, które odbędzie się w czerwcu w kościele Matki Bożej Królowej Polski.

Natomiast KCPR w Molibdorzycach, które nosi imię św. Jana Pawła II, organizuje spotkania wolontariuszy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Do większych imprez organizowanych przy udziale Centrum był w ubiegłym roku Dekanalny Dzień Rodzin połączony z Dekanalnym Dniem Młodzieży. Przygotowano go we współpracy ze Szkołą Rolniczą w Potoczku i wszystkimi szkołami gminy Potok Wielki. W tym roku zorganizowany został Dekanalny Dzień Małżeństw dla dekanatu Modliborzyce i Zaklików. Centrum współpracuje z Powiatowym Centrum Rodziny w Janowie Lubelskim.

Dziękuję, że jesteście

Jedna z podopiecznych KCPR, tak ocenia pracę Cetrum: – W lutym zwróciłam się do Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. Numer znalazłam na tablicy ogłoszeniowej przy jednej z przychodni NFZ. W tym czasie życie moje, dzieci i współmałżonka zmieniło się dramatycznie. Zadzwoniłam do Centrum, bo czułam się zrozpaczona. Telefon odebrała Pani o bardzo miłym głosie. Pokrótce opowiedziałam moją sytuację. Płakałam. Pani nie przerywała, tylko słuchała. Nie wyśmiała mnie, nie zlekceważyła, powiedziała tylko, że nie jestem sama i KCPR mi pomoże. Powiedziała, że mogę zwrócić się do p. Tomasza, wolontariusza Centrum. Spotkałam się z nim w umówionym terminie i opowiedziałam o sytuacji mojej rodziny. Wiedziałam, że to Człowiek Anioł, bo wysłuchał mnie i na koniec rzekł: „To strasznie smutne, co pani mówi. Ale ile będziemy mogli pomoc, to pomożemy”.

Od tamtej pory jestem w ciągłym kontakcie z KCPR. Otrzymałam już żywność i ubrania, w których chodzi syn i mąż. Pan Tomasz zawsze nam pomaga. Takich ludzi życzę każdemu, kto znalazł się w biedzie. Niech Bóg błogosławi wolontariuszom z Centrum w Tarnobrzegu; w tym psychologom, bo dla mojego synka też znalazłam pomoc psychologiczną. Życzę wszystkim zdrowia i siły do dalszej pracy. Teraz wiem, że mogę liczyć na pomoc i nie jestem sama.

* * *

Gdzie szukać pomocy?

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie w diecezji sandomierskiej
Baranów Sandomierski – tel. 604 600 565
Gorzyce – tel. 516 027 911
Janów Lubelski – tel. 727 509 808
Klimontów – tel. (15) 866 23 3
Sulisławice – tel. 792 415 697
Modliborzyce – tel. 605 298 344
Nisko – tel. 730 537 164
Iwaniska – tel. (15) 860 12 17
Ostrowiec Świętokrzyski – tel. (41) 266 53 46
Ożarów – tel. 783 968 288
Połaniec – tel. (15) 644 66 31
Komorów – tel. (15) 847 12 01
Rudnik – tel. (15) 876 14 98
Sandomierz – tel. (15) 644 66 31
Stalowa Wola – tel. 537 774 444
Staszów – tel. (15) 864 31 21
Łagów – tel. 783 816 135
Tarnobrzeg – tel.515 425 207
Kurzyna – tel. (15) 876 30 24
Zawichost – tel. (15) 836 41 21

Tagi:
pomoc

Reklama

Odbudują dom

2019-04-16 18:56

Katarzyna Dobrowolska
Edycja kielecka 16/2019, str. I

19 marca utracili w pożarze wszystko. Dom, meble, ubrania. Na szczęście nie zostali sami. Ruszyła lawina pomocy. Siedmioosobowa rodzina Fąfarów z parafii św. Kazimierza w Występie będzie miała nowy dom

Archiwum WTZ
Pieniądze z ozdób świątecznych wesprą akcję pomocy rodzinie Fąfarów

Działania koordynuje wójt Gminy Łączna, Roman Kowaliński. – Jako gmina otaczamy tę rodzinę troską od wielu lat. Państwo Fąfarowie wychowują pięcioro dzieci, czworo z nich jest niepełnosprawnych. Teraz ich sytuacja jest wyjątkowa, rodzina została bez dachu nad głową, dlatego trzeba było działać szybko i efektywnie . Następnego dnia po pożarze znaleźliśmy zastępcze lokum dla nich w miejscowości Zagórze, mieszkanie jest wyposażone i ogrzewane. To dało im już jakieś poczucie bezpieczeństwa po szoku i stresie, jakiego doświadczyli – opowiada. Jednocześnie rodzina Fąfarów poinformowała nas, że bardzo chce odbudować swój dom. Jednak zdajemy sobie sprawę, że sami tego nie dokonają. Potrzebują naszego wsparcia, prowadzenia w różnych kwestiach związanych z dokumentacją, projektem – podkreśla wójt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Życzenia Wielkanocne

Ks. inf. Ireneusz Skubiś - Redaktor Naczelny
z Zespołem „Niedzieli”
Niedziela Ogólnopolska 13/2005


Perugino, „Zmartwychwstanie”
(fragment)
Alleluja!
Chrystus zmartwychwstał i zajaśniał przed swoim ludem,
który wybawił krwią swoją.
Alleluja!

Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego -
zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią,
piekłem i szatanem - składamy serdeczne życzenia.
Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca,
napełniając je światłem Zmartwychwstania,
pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim
dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać
i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.
Wyśpiewujmy radosne ALLELUJA!

Częstochowa, Wielkanoc A.D. 2005

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: Szukajmy Jezusa we wszystkim i przede wszystkim!

2019-04-20 22:03

st, tom (KAI) / Watykan

Szukajmy Jezusa we wszystkim i przede wszystkim. Z Nim zmartwychwstaniemy - zachęcił Franciszek podczas liturgii Wigilii Paschalnej 20 kwietnia w bazylice św. Piotra. Papież zachęcił do powrotu do żywej miłości z Panem, gdyż w przeciwnym razie mamy wiarę muzealną, a nie wiarę paschalną.

Grzegorz Gałązka

W homilii Franciszek nawiązał do fragmentu Ewangelii mówiącym o kobietach, które przybywszy do grobu Jezusa natknęły się na duży kamień, który tarasował wejście do niego. "Droga tych kobiet jest również naszą drogą. Przypomina drogę zbawienia, którą przebyliśmy dziś wieczorem. Wydaje się w niej, że wszystko rozbija się o kamień: piękno stworzenia o dramat grzechu; wyzwolenie z niewoli o niewierność wobec przymierza; obietnice proroków o smutną obojętność ludu"- powiedział papież i zaznaczył, że dzisiaj odkrywamy, że nasza droga nie jest daremna, że "nie roztrzaskuje się o kamień nagrobny".

"Wielkanoc to święto usuwania kamieni" - podkreślił Franciszek i stwierdzil, że Bóg usuwa najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania a zmartwychwstały Jezus jest „żywym kamieniem”, na którym zbudowany jest Kościół. "Dzisiejszego wieczora każdy jest wezwany do znalezienia w Żyjącym tego, który usuwa z serca najcięższe kamienie" - powiedział Franciszek.

Papież przestrzegł przed "kamieniem nieufności", który często blokuje nadzieję", przed budowaniem "grobowca nadziei", kierowania się "psychologią grobu", że wszystko się kończy, bez nadziei, że wyjdzie stamtąd żywe. Wskazał na fundamentalne pytanie Wielkanocy, zadane przez aniołów w pustym grobie Jezusa: "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?" "Pan nie jest obecny w rezygnacji. Zmartwychwstał, nie ma Go tam; nie szukaj Go tam, gdzie Go nie znajdziesz: nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Nie wolno grzebać nadziei!" - zaapelował Franciszek

Następnie wskazał na "kamień grzechu", który opieczętowuje serce. "Grzech zwodzi, obiecuje rzeczy łatwe i gotowe, pomyślność i sukces, ale potem zostawia za sobą samotność i śmierć. Grzechem jest szukanie życia wśród umarłych, sensu życia w rzeczach przemijających" - przestrzegł Franciszek i wezwał do porzucenia grzechu kariery, pychy i przyjemności, powiedzenia "nie" marnościom świata.

Papież zachęcił, aby nie ulegać własnym ograniczeniom i lękom. Przytoczył słowa z wiersza słynnej dziewiętnastowiecznej amerykańskiej poetki Emily Dickinson: „Nie znamy własnej wielkości, nim ktoś nam powie, by powstać”. "Pan nas wzywa do powstania, do wstania z martwych na Jego słowo, do spojrzenia w górę i uwierzenia, że zostaliśmy stworzeni dla nieba, a nie dla ziemi, dla wyżyn życia, a nie niskości śmierci" - powiedział Franciszek.

Papież zaznaczył, że Bóg prosi nas, abyśmy patrzyli na życie tak, jak On je postrzega, zawsze widzący w każdym z nas przemożne źródło piękna i kocha nasze życie, nawet gdy się boimy na nie spojrzeć i wziąć je w swoje ręce. "W Wielkanoc pokazuje ci, jak bardzo je miłuje. Jezus jest specjalistą w przekształcaniu naszej śmierci w życie, naszego biadania w taniec, wraz z Nim możemy i my dokonać Paschy, czyli przejścia: przejścia od zamknięcia do komunii, od rozpaczy do pocieszenia, od lęku do ufności" - mówił Franciszek i dodał: "Nie stójmy patrząc z lękiem w ziemię, ale patrzymy na zmartwychwstałego Jezusa: Jego spojrzenie napawa nas nadzieją, bo mówi nam, że zawsze jesteśmy kochani i że niezależnie od wszystkiego, czego byśmy nie postanowili, Jego miłość się nie zmienia".

Papież zachęcił do powrotu do żywej miłości z Panem, gdyż w przeciwnym razie mamy wiarę muzealną, a nie wiarę paschalną. Zaznaczył, że Jezus nie jest osobistością z przeszłości, ale jest Osobą żyjącą dzisiaj; nie poznaje się Go w książkach historycznych, ale spotyka w życiu. "Dzisiaj upamiętniamy chwilę, kiedy Jezus nas powołał, kiedy pokonał nasze ciemności, opory, grzechy, kiedy dotknął naszych serc swoim Słowem" - powiedział Franciszek.

Papież podkreślił, że Pascha Jezusa uczy nas, że "człowiek wierzący nie zatrzymuje się zbytnio na cmentarzu, ponieważ jest powołany, by iść na spotkanie z Żyjącym". Zachęcił, abyśmy się nie uciekali do Pana, jedynie, aby nam pomógł w rozwiązywaniu naszych problemów i potrzeb, gdyż to one nas wówczas ukierunkowują, a nie Jezus, ale pozwolili Zmartwychwstałemu Panu, aby nas przemienił. "Dajmy Żyjącemu centralne miejsce w życiu. Prośmy o łaskę, by nie dać się ponieść nurtowi, morzu problemów; nie rozbić się na kamieniach grzechu i skał nieufności i strachu. Szukajmy Go we wszystkim i przede wszystkim. Z Nim zmartwychwstaniemy" - zaapelował na zakończenie Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem