Reklama

Dom na Madagaskarze

Parszowice pamiętają. 30. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego

2014-10-22 13:34

Ks. Waldemar Wesołowski

Ks. Waldemar Wesołowski

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

W niedzielę 19 października obchodziliśmy 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Został zamordowany przez komunistycznych funkcjonariuszy za obronę praw człowieka, zwłaszcza ludzi pracy oraz za działalność patriotyczną. To wydarzenie zostało upamiętnione w kościele w Parszowicach koło Ścinawy, gdzie ks. Jerzy odprawił jedną ze swoich pierwszych Mszy św. w kapłańskim życiu.

Od 9 lat gromadzą się w świątyni nie tylko parafianie, ale także Solidarność Zagłębia Miedziowego, Sybiracy oraz wszyscy, którym bliska jest postać błogosławionego Męczennika. W tym roku modlitwie przewodniczył ks. Władysław Jóźków, wieloletni kapelan Sybiraków. Obecni byli także przedstawiciele parlamentarzystów, władz powiatu lubińskiego i gminy Ścinawa. Na uroczystość przywędrowali również członkowie Stowarzyszenia Wędrowiec z Lubina oraz sztafeta biegaczy ze Ścinawy. Stronę muzyczną zapewnił chór parafii św. Maksymiliana Kolbe z Lubina. Nie zabrakło też księży z dekanatu i okolic. Obecny był również ks. Alfons Jurkiewicz, który przed laty przygotowywał prymicje ks. Jerzego, oraz ks. Wiesław Migdał, który poznał ks. Jerzego podczas służby wojskowej w Bartoszycach.

Reklama

O szczególnym związku ks. Jerzego z kościołem w Parszowicach przypomina tablica pamiątkowa ufundowana przez parafian. 4 czerwca 1972 roku ks. Jerzy odprawiał w tej świątyni jedną ze swoich pierwszych Mszy św. po święceniach kapłańskich. A od 2010 roku w kościele tym znajdują się również relikwie bł. ks. Jerzego.

Jak powiedział ks. Alfons Jurkiewicz, ówczesny proboszcz: - Prymicje były przygotowywane dla ks. Bogdana Liniewskiego, który często bywał w Parszowicach, spędzał tu wakacje i święta, gdyż tu mieszkali jego krewni. Nawet nie wiedziałem, że przyjedzie również jego przyjaciel, ks. Jerzy Popiełuszko. Tak więc odbyły się prymicje dwóch neoprezbiterów. Do dziś żyją ludzie, którzy nie tylko pamiętają tę uroczystość, ale też brali w niej czynny udział, np. składając życzenia i kwiaty nowowyświęconym kapłanom. Ks. Jurkiewicz wspomina dalej: - Ks. Jerzego zapamiętałem od razu. Był inny niż wszyscy. Szczupły, niezwykle skupiony, spokojny, z wielkim przejęciem sprawował Mszę św. i widać było, że jeszcze długo po niej, już podczas obiadu, jeszcze myślami był przy ołtarzu.

Ks. Jerzego osobiście poznał również ks. Wiesław Migdał, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe z Lubina. -Pełniliśmy służbę wojskową w jednostce w Bartoszycach w 1966 roku. Dzisiaj jestem dumny z tego, że znałem tego człowieka i że mogę uczestniczyć w takiej uroczystości. Był to człowiek prawy, szczery, prosty w zachowaniu, ale równocześnie konsekwentny i wielki, jeśli chodzi o wiarę, bronił tej wiary najpierw w wojsku, potem w pracy duszpasterskiej - wspomina ks. Migdał i dodaje: - Jego śmierć była bolesna, ale dla Kościoła chwalebna.

W homilii mszalnej ks. Władysław Jóźków przypomniał postać ks. Jerzego oraz najważniejsze momenty jego życia, zarówno w domu rodzinnym, potem w wojsku i w pracy duszpasterskiej, jaką podjął po święceniach. Szczególnie podkreślił jego zaangażowanie w duszpasterstwo ludzi pracy, umiłowanie prawdy i Ojczyzny. Wskazał również na obecność krzyża w jego życiu już od dnia narodzin. Urodził się bowiem 14 września, w uroczystość Podwyższenia Krzyża św. Podzielił się też osobistym wspomnieniem z dnia pogrzebu ks. Jerzego. - Wiadomość o śmierci męczeńskiej wstrząsnęła całą Polską, ale też i światem. Brałem udział w pogrzebie ks. Jerzego w Warszawie z grupą działaczy Solidarności z Legnicy. Tysiące ludzi z Polski i świata. Niekończąca się kolejna ludzi, którzy chcieli oddać cześć leżącemu w trumnie kapłanowi. Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. na chwilę otwarto trumnę i zobaczyłem zmasakrowane ciało ks. Jerzego. To był przejmujący widok.

- Dziś możemy się uczyć od ks. Jerzego męstwa, odwagi, prostoty, umiłowania Kościoła i Ojczyzny, a także miłosierdzia. Powtarzane przez niego słowa - Zło dobrem zwyciężaj - są aktualnie i dzisiaj, i są wskazówką dla nas, w codziennym postępowaniu w każdej sytuacji życia - podkreślali księża obecni na uroczystości.

Tegorocznym uroczystościom towarzyszyła również wystawa zdjęć związanych z pobytem ks. Jerzego w Parszowicach, jego działalnością duszpasterską, śmiercią i beatyfikacją. Wspólna modlitwa zakończyła się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru parafialnego z Lubina.

Tagi:
ks. Jerzy Popiełuszko

Milena Kindziuk: nadrzędnym celem ks. Popiełuszki było doprowadzenie człowieka do Boga

2018-12-13 09:34

jm / Bydgoszcz (KAI)

„Jego nadrzędnym celem było doprowadzenie człowieka do Pana Boga” – powiedziała o ks. Jerzym Popiełuszce dr Milena Kindziuk. Spotkanie, które odbyło się w bydgoskim seminarium duchownym z inicjatywy biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, zostało zatytułowane „Ostatnie godziny ks. Jerzego Popiełuszki”. Kapłan swoją ostatnią posługę sprawował 19 października 1984 roku w grodzie nad Brdą.

episkopat.pl

Dr Milena Kindziuk stawia w swojej najnowszej książce, która jest pierwszą tak dokładnie opracowaną biografią polskiego błogosławionego, pytanie - co się działo po wyjeździe z Bydgoszczy? Dodaje jednocześnie, że przebieg wydarzeń można odtworzyć na podstawie relacji kierowcy – Waldemara Chrostowskiego. „Za miastem ksiądz Jerzy odmówił w samochodzie różaniec. Nie chciał się zdrzemnąć. «Mamy przed sobą tyle kilometrów, że jeszcze zdążę» – powiedział do swego kierowcy.

Po chwili Chrostowski zauważył światła jadącego za nimi samochodu i siedzących w nim milicjantów. – Samochód został zatrzymany do kontroli. Milicjant zażądał dokumentów i polecił kierowcy, by ten przesiadł się do milicyjnego wozu na próbę trzeźwości. Dziś wiadomo, że w wozie jechali funkcjonariusze SB – Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala. Byli oni przebrani w milicyjne mundury. Następnie do wozu doprowadzono ks. Popiełuszkę, który powiedział: „Panowie, co wy robicie!”. Męczennika ogłuszono drewnianą pałką i wrzucono do bagażnika – relacjonuje dr Kindziuk.

W czasie drogi Waldemar Chrostowski postanowił wyskoczyć z jadącego pojazdu. Stało się to w Przysieku. Ranny kierowca dotarł do pobliskiego hotelu, gdzie wezwano pogotowie. Nie pozwolił na opatrywanie ran, tylko poprosił lekarza, by zawieźć go do pobliskiego kościoła. Dalszy przebieg relacjonuje ks. Józef Nowakowski, ówczesny proboszcz toruńskiej parafii Wniebowzięcia NMP. – Początkowy przebieg wydarzeń można dziś odtworzyć na podstawie relacji Waldemara Chrostowskiego, a także z nowych dokumentów, do których dotarłam. Chodzi o przesłuchania Chrostowskiego na komendzie MO oraz o protokół z oględzin ciała kierowcy i ekspertyzy jego odzieży, którą miał na sobie w czasie skoku. Protokół oględzin ciała przewieziono do siedziby pogotowia ratunkowego w Toruniu i jeszcze w nocy zrobiono mu pierwsze badania – dodała prelegentka.

Milena Kindziuk podczas wykładu zaprezentowała szeroką dokumentację zdjęciową, a także starała się odtworzyć dokładny przebieg wydarzeń między godziną 21 a północą. – To właśnie wtedy dokonało się męczeństwo – powiedziała. O losach bł. ks. Jerzego Popiełuszki opisanych w książce można dowiedzieć się również z zeznań zabójców. Na tej podstawie – jak podkreśla autorka – jego ostatnią drogę odtworzył mecenas Edward Wende.

Biografia pokazuje reakcje społeczne zaraz po zaginięciu kapelana „Solidarności”. – Tej samej nocy z 19 na 20 października, kiedy oficjalna informacja o porwaniu nie została jeszcze podana, trwały już intensywne poszukiwania księdza Popiełuszki – zauważyła dr Kindziuk. Komunikaty o sprawie księdza wydało m.in. Biuro Prasowe Episkopatu Polski. Do modlitwy w intencji kapłana zachęcał ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp. Osobne raporty powstawały w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W książce jest też protokół oględzin zwłok błogosławionego, datowany na 31 października 1984 roku, relacja z pogrzebu zamordowanego oraz z procesu zabójców.

Nie mogło zabraknąć również wątku bydgoskiego i słów, które dzisiaj stanowią swoisty testament ks. Jerzego. – Jako dziecko uczestniczyłam w jego pogrzebie. Potem jako dziennikarka pisałam o nim artykuły. Fascynowało mnie jego życie, wewnętrzna wolność oraz wielka odwaga – podsumowała dr Milena Kindziuk.

Biografia została zapisana na ponad 900 stronach. Podzielono ją na 15 rozdziałów czasowych, ukazujących ks. Jerzego jako seminarzystę, żołnierza, duszpasterza hutników, studentów, lekarzy, poprzez męczeństwo aż po kult i cuda błogosławionego męczennika. Aneks książki zawiera dokumenty, listy oraz rękopisy.

Dr Milena Kindziuk jest adiunktem w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Oprócz wspomnianej książki jest również autorką biografii Marianny Popiełuszko pt. „Matka świętego” oraz innych publikacji o ks. Jerzym, tłumaczonych m.in. na język włoski, francuski, słoweński, hiszpański.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Burkina Faso: zamordowano hiszpańskiego kapłana

2019-02-16 14:21

vaticannews / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso zamordowano katolickiego duchownego. Jest nim 72-letni hiszpański salezjanin, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce.

Senlay/pixabay.com

Ks. Antonio César Fernández wraz ze współbraćmi wracał do swej wspólnoty w stolicy kraju Wagadugu. Kilkadziesiąt kilometrów od południowej granicy kraju ich samochód został zatrzymany przez dżihadystów. Ks. Antonio został oddzielony od pozostałych pasażerów i zamordowany. Sprawcy mordu uciekli. Mówi się także o zabiciu czterech pograniczników.

Morderstwo to wpisuje się w falę przemocy, której doświadczają mieszkańcy Burkina Faso. Od pewnego czasu siły bezpieczeństwa walczą tam z dżihadystami, którzy działają także na terenie Mali i Nigru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Caritas kielecka tworzy mieszkania chronione dla chorych po kryzysach psychicznych

2019-02-16 18:20

dziar / Kielce (KAI)

Caritas Diecezji Kieleckiej przygotowuje mieszkania chronione dla osób, które przeszły kryzys psychiczny, ale nie wymagają już całodobowej opieki lekarskiej. Lokale znajdować się będą na pierwszym piętrze ośrodka zdrowia w Wiśniówce.

Caritas

Zostały one pomyślane jako alternatywa dla domów pomocy społecznej.

W mieszkaniach będą wkrótce mogły zamieszkać osoby, które przynajmniej dwa razy przebywały w szpitalu ze względu na swoją chorobę, ale nie wymagają już całodobowej opieki lekarskiej.

Realizowany projekt ma charakter pilotażowy. Chodzi o sprawdzenie, na ile forma częściowego wsparcia może pomóc osobom po kryzysach psychicznych w powrocie do normalnego funkcjonowania. Mieszkańców lokali wspierać będą m.in. psycholog, pracownik socjalny oraz koordynator, który nadzorować będzie te mieszkania.

W mieszkaniach Caritas prowadzi prace remontowe. W efekcie mają powstać odrębne lokale, ale realizatorzy projektu oczekują, że lokatorzy będą się nawzajem wspierać i tworzyć małe społeczności. Ograniczone, rozważnie prowadzone wsparcie ze strony różnych specjalistów powinno dać możliwość stabilizacji i również usamodzielnienia tych osób.

Osoby zainteresowane zajęciem mieszkania chronionego na Wiśniówce mogą się zgłaszać do Caritas Diecezji Kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem