Reklama

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Skarb w glinianych naczyniach

"Ten skarb przechowujemy w naczyniach glinianych" (2 Kor 4, 7). Tegoroczne hasło Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan wskazuje na fakt, iż posiadamy skarb - chwałę Jezusa Chrystusa, która przezwyciężyła grzech, śmierć, prześladowanie i nienawiść. Skarb ten - jako dar Boży - jest naszym udziałem. Jest przechowywany w kruchym naczyniu ludzkiej egzystencji. Chrześcijanie mają obowiązek przezwyciężać podziały między Kościołami. Kościół jest jeden. Jedność jest darem Bożym, o który nieustannie trzeba się modlić.

Niedziela włocławska 7/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żychlin

Zgodnie z tradycją, modlitewne spotkania ekumeniczne w diecezji włocławskiej rozpoczęły się w parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie, gdzie duszpasterzem jest ks. Tadeusz Jelinek. On też przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu, na które oprócz duchownych różnych wyznań przybyli wierni oraz przedstawiciele władz administracyjnych. W kazaniu bp Bronisław Dembowski zastanawiał się nad rzeczywistością wiary, która wymaga od człowieka odwagi. Biskup Ordynariusz podkreślił, że im bardziej zaufamy Jezusowi, tym łatwiej odnajdziemy się w jedności.

Turek

Miejscem kolejnego spotkania była parafia ewangelicko-augsburska w Turku. Nabożeństwu przewodniczył ks. Andrzej Mendrok - pastor wspólnoty luterańskiej, a homilię wygłosił bp B. Dembowski. Ksiądz Biskup stwierdził, że podziały są spowodowane brakiem miłości i zbyt kategorycznym przywiązaniem do swojego zdania. Podziały przyczyniają się m.in. do tego, że świat chrześcijański jest niesłuchany, a Europa zsekularyzowana. Bp Dembowski dodał, że rozdarcie chrześcijaństwa istotnie jest uciskiem, lecz nie wolno poddawać się zwątpieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lipno

20 stycznia liturgii ekumenicznej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie przewodniczył bp Stanisław Gębicki. Było to pierwsze spotkanie ekumeniczne w naszej diecezji dla ks. Alfreda Borskiego - nowo mianowanego proboszcza parafii luterańskich we Włocławku, Lipnie i Rypinie. Ksiądz Pastor wygłosił homilię, w której wzywał chrześcijan, aby postępowali tak, by wszelkim ich poczynaniom towarzyszył Chrystus. Mają bowiem być światłością świata.

Koło

W czwartym dniu Tygodnia ekumeniczna liturgia Słowa i Eucharystii odbywała się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Celebracji przewodniczył bp S. Gębicki, a kazanie wygłosił ks. T. Jelinek. Kaznodzieja zwrócił uwagę na pozorną wielkość człowieka - jego pragnienie władzy, zaszczytów i bogactwa, które zwykle stają się źródłem podziałów i nieporozumień. Dodał, że tradycyjne różnice dogmatyczne między katolikami i protestantami zostały już w dużej mierze przezwyciężone przez obie strony w dialogu ekumenicznym, jednak nadal istnieje problem ograniczeń konfesyjnych.

Reklama

Włocławek

Dzień piąty przeznaczony został na sympozjum, które odbyło się w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Włocławku. Wprowadzenia dokonał ks. dr Roman Małecki - diecezjalny referent ds. ekumenizmu, a wśród prelegentów byli: ks. dr Sławomir Pawłowski z Instytutu Ekumenicznego KUL, który przedstawił referat o hierarchii prawd w dialogu ekumenicznym, oraz ks. Alfred Borski, który podzielił się z zebranymi ekumenicznymi doświadczeniami duszpasterskimi. (Ks. A. Borski przed objęciem stanowiska proboszcza we Włocławku był ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży w Kościele ewangelicko-augsburskim). Po spotkaniu w katedrze była sprawowana liturgia ekumeniczna pod przewodnictwem Pasterza diecezji, z homilią ks. A. Borskiego.

Ciechocinek

W czwartek 23 stycznia w nabożeństwie w rzymskokatolickiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku uczestniczyli: bp B. Dembowski, bp S. Gębicki, ks. Mikołaj Hajduczenia z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. T. Jelinek oraz ks. Jerzy Molin z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, który wygłosił homilię. "Chrystus daje nam zaproszenie i zarazem wezwanie do dawania świadectwa Prawdzie" - mówił Kaznodzieja i przekonywał, że jedność wierzących w Chrystusa jest widoczna wówczas, gdy wykonują swe obowiązki należycie, w duchu miłości braterskiej i siostrzanej. Homilia miała charakter dwugłosu: swego rodzaju podsumowanie do kazania ks. Molina wygłosił ks. M. Hajduczenia. "Bóg jest jeden dla wszystkich. Nie jest Bogiem jedynie prawosławnych, katolików, ewangelików..." - przekonywał ks. Hajduczenia i dodał, że nie zważając na prześladowania, chrześcijanie muszą poszukiwać stale "skarbu jedności".

Reklama

Konin

W sobotę 25 stycznia mieszkańcy Konina zgromadzili się na modlitwie w parafii św. Wojciecha. Liturgii przewodniczył bp Roman Andrzejewski, uczestniczyło w niej także wielu kapłanów z Konina i okolic. Homilię wygłosił ks. A. Mendrok. "Z Bożej łaski mamy ruch ekumeniczny, który na nowo odsłania modlitwę arcykapłańską Jezusa: "Aby byli jedno" - mówił Kaznodzieja. - Jeśli wspólnie się modlimy, działamy, to jest to świadectwo składane w tym świecie, gdzie cenione są niecnoty, buta i zarozumiałość".

Włocławek

Ostatnim etapem w modlitewnym kroczeniu ku jedności była włocławska parafia ewangelicko-augsburska. Na nabożeństwo przybyli również alumni WSD oraz siostry zakonne. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. A. Borski, a homilię wygłosił bp B. Dembowski, który podkreślił, że "jedność nie dokona się przez nawrócenie z jednego Kościoła na drugi, ale przez pełne nawrócenie do Chrystusa".
W obchodach Tygodnia Ekumenicznego nie mogło zabraknąć tradycyjnego "ekumenicznego turnieju" piłki koszykowej. Na parkiecie seminaryjnej sali gimnastycznej spotkały się 15 stycznia drużyny z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz z WSD w Toruniu i Włocławku. Emocji było bardzo wiele, a o zwycięstwach decydowały małe różnice punktowe. Triumfatorami okazali się studenci ChAT-u, a włocławscy klerycy w geście życzliwości i braterstwa pozwolili zająć drugie miejsce braciom z toruńskiego Seminarium.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

To drugie posiedzenie komisji, ale pierwsze merytoryczne. Na poprzednim wybrano przewodnicząca komisji i jej zastępczynie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję