Reklama

Niedziela Sandomierska

Miłosierdzie w akcji

Zostań w tym roku dobroczyńcą. Uczyń gest miłosierdzia, wobec tych, którzy mają trudniej w życiu. Zrób dla kogoś „Szlachetną Paczkę”. Kup caritasowską świecę z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom! Zachęcamy i apelujemy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już w przyszły weekend 12 i 13 grudnia do wielu rodzin w całej Polsce dotrą wolontariusze „Szlachetnej Paczki”. W tych dniach przewidziany jest finał akcji, która od piętnastu lat, z roku na rok, coraz bardziej się rozrasta. Jak informują organizatorzy na swojej stronie internetowej: „W ciągu 14 lat trwania projektu, „Szlachetna Paczka” dotarła łącznie do blisko 90 tys. rodzin. Tylko w 2014 r. pomoc otrzymało aż 19. 580 rodzin, to aż 76.746 osób. W piętnastej, jubileuszowej edycji, „Paczka” chce dotrzeć z pomocą do około 20 tys. rodzin w potrzebie”.

21 listopada została otwarta baza rodzin w potrzebie i w ten sposób „Szlachetna Paczka” została zainicjowana po raz piętnasty. Od tego dnia można było zostać darczyńcą i przygotować pomoc dla konkretnej, wybranej przez siebie rodziny z listy publikowanej na www.szlachetnapaczka.pl. Rodziny korzystające z pomocy „Paczki” są wcześniej typowane przez wolontariuszy, którzy szczegółowo opisują jakiego wsparcia najbardziej potrzebują. Rafał Faryniarz, wolontariusz „Paczki” rejonu Tarnobrzega i okolice, wyjaśnia: – Najpierw przygotowaliśmy historię rodzin potrzebujących pomocy, potem wolontariusze odwiedzają taką rodzinę i rozmawiają o jej sytuacji. Po spotkaniu to wolontariusze decydują czy włączyć rodzinę do bazy potrzebujących. Wtedy umawiamy się na drugie spotkanie i rozmawiamy o ich potrzebach. Powstaje skrócony opis rodziny, a informacje przechodzą przez kilka etapów weryfikacji i zaakceptowania i jeśli wszystko jest pozytywnie przyjęte, to wiadomość o zapotrzebowaniach tej rodziny zostaje opublikowana na stronie „Szlachetnej Paczki”. Teraz zaczyna się etap poszukiwania darczyńcy. Darczyńca nie zna rodziny, której pomaga, ale jedynie dostaje od wolontariuszy listę rzeczy, których rodzina potrzebuje. Po raz drugi wolontariusz kontaktuje się z darczyńcą w celu uzgodnienia terminu dostarczenia paczek do magazynu. Ważne jest też, aby paczki były poprawnie zapakowane i zakodowane. To pozwoli uniknąć pomyłki – tłumaczy metodę działania przyjętą w „Paczce” wolontariusz Rafał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jedną z osób zaangażowanych już od czterech lat w to dzieło jest Agnieszka Żymek ze Stalowej Woli. – Powodem, dla którego się zgłosiłam, jest chęć bezinteresownej pomocy innym. Nie wymagam za to zapłaty. A dlaczego akurat „Szlachetna Paczka”? Bo to mądra pomoc, która trafia do konkretnych osób. Pomoc, dzięki której rodzina otrzyma impuls do zmiany. Dzieje się tak dlatego, że spotykają się ludzie, którzy bezinteresownie im pomagają. Podoba mi się to, że idę do rodziny, poznaję jej konkretne potrzeby i na te potrzeby odpowiada darczyńca. To jest bardzo fajne, że pomoc jest konkretna, że ja widzę tę rodzinę i wiem komu pomagam. W naszym rejonie mamy 36 rodzin objętych pomocą. W skład rejonu wchodzi lider, 16 wolontariuszy i 2 wolontariuszy wspomagających – wyjaśnia wolontariuszka rejonu Stalowa Wola i okolice.

Na terenie diecezji udało się zorganizować liderów i wolontariuszy w dwunastu miejscach: Stalowa Wola i okolice, Tarnobrzeg i okolice, Janów Lubelski i okolice, Nisko i okolice, Ostrowiec Świętokrzyski, Ożarów, Nowa Słupia, Sandomierz, gminy: Gościeradów, Staszów, Raków i Opatów.

– Do „Szlachetnej Paczki” włączane są tylko te rodziny, które na to zasługują. Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Zwracamy dużą uwagę na historię rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji oraz na to, czy rodzina podejmuje jakieś kroki, by swoją sytuację zmienić. Wiemy, że prawdziwa bieda nie krzyczy i nie żąda pomocy, a wolontariusze właśnie do takich osób starają się dotrzeć. Święta już blisko – my, wolontariusze, staramy się, aby cud narodzin Bożej Dzieciny odczuł każdy z nas, ten który daje i obdarowany – mówi Dorota Baran, lider rejonu Stalowa Wola i okolice. Każdy, wchodząc na stronę internatową „Paczki”, a następnie na dane województwo i rejon, może wybrać rodzinę zapoznając się z jej historią. Ten wybór jest niejako zobowiązaniem do przekazania konkretnej pomocy, co wcześniej zweryfikowali wolontariusze. – W zeszłym roku udało się pomóc ok. 30 rodzinom z powiatu stalowowolskiego, w tym roku będzie to podobna, a może i większa liczba. Najczęściej potrzebna jest żywność i środki czystości, ponieważ te produkty są na co dzień potrzebne, a są drogie. Dzięki temu rodziny mogą zaoszczędzić, a pieniądze mieć na inne, konieczne wydatki. Czasami jest wskazywany konkretny sprzęt: pralka, lodówka, łóżko lub łóżeczko i artykuły dziecięce – mówi Majka Piekarz, która cztery lata działa przy tej inicjatywie. Jak zaznacza, jedną paczkę przygotowuje nawet kilkadziesiąt osób, często robią to szkoły, pracownicy różnych firm i instytucji. W zeszłym roku średnio jedną paczkę przygotowywało ok. 36 osób, a średnia wartość takiego prezentu to 2-3 tys. zł, a nieraz nawet i więcej – informuje Joanna Piechuta ze Stalowej Woli.

Reklama

– Czynienie dobra i bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi to priorytetowe cele dzieci i młodzieży uczęszczającej do Zespołu Szkół w Bodzechowie, którzy pod opieką Małgorzaty Szemraj po raz drugi włączają się w „Szlachetną Paczkę”. Jestem dumna z naszych dzieciaków za ich wrażliwe serca – mówi pani Małgorzata. – Dzięki takim akcjom nasi uczniowie w praktyce uczą się pokory, wyrozumiałości, otwartości na ludzką krzywdę.

– W tym roku rejon Tarnobrzeg i okolice ma 32 wolontariuszy, 93 histori rodzin, z czego ok. 65 rodzin będzie włączone do projektu – wylicza liderka Beata Grzywacz. – Mamy nadzieję, że dla wszystkich znajdą się darczyńcy. Już nie możemy doczekać się tej eksplozji radości i potoku łez, które płyną z oczu rodzin, darczyńców, wolontariuszy i moich, jako liderki. – przyznaje Beata.

Reklama

– W tym roku po raz drugi podjęłam się tego zadania, ponieważ uważam, że jest to piękna i szlachetna akcja, która daje mnóstwo satysfakcji z dobrze wypełnionego zadania – cieszy się Beata.

I może jeszcze jedna historia. Tak swoją przygodę z „Paczką” opisuje Lucyna Wilczyńska z Raniżowa: – Zostałam wolontariuszką ponieważ bardzo spodobało mi się to, że konkretni ludzie pomagają konkretnym osobom. Że nie są to osoby przypadkowe, tylko ludzie rzeczywiście potrzebujący pomocy, często jednorazowej, takiego impulsu. Chcąc zrobić paczkę mogę wybrać konkretną rodzinę, poznać jej sytuację życiową i potrzeby, więc prezent jest dopasowany do konkretnej rodziny. Jeśli zastanawiam się czasem czy to wszystko warto robić przypominam sobie historię z pierwszego roku bycia wolontariuszką. Pojechałam z paczkami do rodziny i pani domu, mama, bardzo ucieszyła się, że dostała galaretki w proszku, bo będzie mogła upiec ciasta na święta dla rodziny. W tym roku nie będę wolontariuszką, ale wraz z przyjaciółmi robimy paczkę dla rodziny z naszej okolicy. Przy niewielkich nakładach finansowych, jeśli składa się cała paczka przyjaciół, można zrobić wspaniały prezent dla rodziny, która tego potrzebuje – mówi Lucyna.

Chcesz zrobić prezent świąteczny najbardziej potrzebującym rodzinom? Wybierz jedną z nich. Przyłącz się do tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka”.

2015-12-03 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głodni Miłosierdzia

Diecezjalna Caritas realizując statutową działalność, wchodzi w Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy z pełnym przekonaniem, że Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca. Bezinteresowne działania Caritas chcą realizować logikę Ewangelii. Ta logika ma wieloraki wymiar i powinna odpowiadać tylu sposobami pomocy, ile jest biedy i potrzeb wokół nas. Wieloraka, przedświąteczna forma wspierania dzieci wspomagana jest przez Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Stało się piękną tradycją, że po raz 21. zapalona świeca na wigilijnym stole „spala” się dla dobra dzieci. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Dziecko sercem rodziny”. Dzięki tej świecy corocznie dożywiane są tysiące dzieci w szkołach i świetlicach, zapewniana jest pomoc edukacyjna oraz letni wypoczynek. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Roman Kneblewski

2024-03-27 09:35

[ TEMATY ]

Roman Kneblewski

YouTube/zrzut

Ks. Roman Kneblewski

Ks. Roman Kneblewski

Zmarł ks. dr Roman Adam Kneblewski, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej. Prosimy o modlitwę w Jego intencji - informację podała Diecezja Bydgoska.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

CZYTAJ DALEJ

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję