Reklama

Ludzie ekstremalni

2015-12-09 08:38

Piotr Drzewiecki
Niedziela Ogólnopolska 50/2015, str. 46-47

Piotr Drzewiecki
Géraldine Fasnacht, nazywana kobietą ptakiem, opowiedziała o lotach swobodnych

Już po raz 17. do Łodzi zjechali pasjonaci gór, ekstremalnych podróży, odkrywania nowych miejsc i wyznaczania rekordów w sportach wyczynowych. W tym roku Explorers Festival przybrał typowo polski charakter, choć nie zabrakło także gości z zagranicy

Największym atutem łódzkiego festiwalu, odbywającego się w tym roku w dniach 18-22 listopada, przez wielu nazywanego „świętem gór i przygody”, jest możliwość bezpośredniego kontaktu z miłośnikami alpinizmu, sportów ekstremalnych i podróżnictwa. To tutaj niejednokrotnie rodzą się pomysły na nowe podróże i projekty. Festiwal otworzył swoją opowieścią Piotr Pustelnik – łodzianin, trzeci Polak i dwudziesty himalaista, który zdobył Koronę Himalajów. Opowiedział o działalności środowiska akademickiego Łodzi, którego przedstawiciele mają niemałe osiągnięcia w zdobywaniu szczytów Karakorum, Himalajów i innych części świata. Z kolei pabianiczanin Robert Lewera zdradził tajemnice wulkanów Ekwadoru i pokazał ciekawe zdjęcia z wyprawy do Ameryki Południowej. Elżbieta Papińska zakochała się w Chinach. Od paru lat odkrywa tajemnice Państwa Środka, a szczególną uwagę zwróciła na bogatą, niespotykaną w innych zakątkach świata, florę i faunę, którą można podziwiać w chińskich geoparkach. Przemysław Gołembowski zabrał gości festiwalu na Karaiby, które poznał z pokładu katamaranu, zaś Rafał Bauer przetrawersował Islandię, odkrywając jej piękno i dziką naturę.

Zaskakują samych siebie

Norweżka Anniken Binz Soervold była modelką. Dzięki swojej pracy zwiedziła prawie cały świat, jednak prawdziwe spełnienie odkryła we wspinaczce i skokach B.A.S.E. (skoki, podczas których spadochron otwierany jest w ostatniej chwili, paręnaście metrów nad ziemią). Razem z grupą przyjaciółek skoczyła z najwyższego wodospadu na świecie – Salto Angel w Wenezueli, o czym z wypiekami na twarzy opowiedziała publiczności. Podobnych wyczynów dokonuje Szwajcarka Géraldine Fasnacht – nazywana kobietą ptakiem, która od kilku lat zajmuje się badaniem lotu swobodnego, skacząc z różnych gór na ziemi. We współpracy z fizykami udowadnia, że człowiek także potrafi latać. Maciej Kołodziejczyk i Patryk Krzyżak pobili rekord Guinnessa w nurkowaniu wysokogórskim, zanurzając się w najwyżej położonym na świecie jeziorze kraterowym w Andach. Dariusz Filipowski i Jarosław Szot to spadochroniarze, którzy w tym roku wraz z innymi Polakami ustanowili rekord w utworzeniu formacji spadochronowej złożonej ze stu osób. Polacy dokonali tego wyczynu jako reprezentanci ósmego kraju na świecie. O tym, że warto czekać na spełnienie marzeń, przekonał się Robert Drak, kajakarz, płetwonurek i sternik jachtowy, który wraz z ekipą czekał... 19 lat, by uzyskać zezwolenie na spłynięcie w kajakach i pontonach kanionem Kolorado. Jak sam podkreślił, warto było, i już dziś chce tam wrócić, by szkolić młodszych w wodnym fachu. Dzikie plemiona dżungli amazońskiej oraz niezgłębione tajemnice Patagonii opisuje w swoich książkach Stefan Czerniecki, kartograf, podróżnik i fotograf, który zabrał widzów w podróż wzdłuż najdłuższej rzeki świata – Amazonki.

Zimno im niestraszne

Duża grupa gości tegorocznego festiwalu to osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w zimowych, często ekstremalnych warunkach. Jakub Rybicki i Paweł Wicher opowiedzieli o podróży wokół najgłębszego jeziora na ziemi – Bajkału, który objechali zimą na rowerach. Nieco dalsze regiony Rosji i syberyjskiej tajgi odwiedził Krzysztof Suchowierski, który był jedynym polskim uczestnikiem polarnej wyprawy rowerowej śladami sowieckich łagrów „Drogami pamięci. Sacha (Jakucja) 2014”. Podczas wyprawy przejechał ponad 3,5 tys. km, odczuł mrozy sięgające – 50°C i zaliczył niejeden nocleg pod gwiazdami. Z kolei Grzegorz Burzyński nie wyobraża sobie życia bez psów i wyścigów w zimowych zaprzęgach. Wraz ze swoimi czworonogami wyjeździł już niejedno trofeum w Polsce i za granicą, brał także udział w najważniejszym wyścigu na świecie, odbywającym się po pięknych terenach Kanady. Na co dzień trenuje w Katowicach, skąd co jakiś czas wybywa wraz z psami na wyścigi. Nicolas Bossard, szwajcarski alpinista i fotograf, zachęcał do wypraw wysokogórskich, prezentując niesamowite zdjęcia ukazujące pokonywanie ludzkich granic podczas wspinaczek w Himalajach. Zimowy akcent festiwalu podkreślili także jego wolontariusze, którzy co roku pomagają w czasie łódzkich spotkań. Po sukcesie projektu „Explorers na dachu Polski” minionej zimy zdobyli najwyższe szczyty polskich gór, o czym z wielką satysfakcją opowiedzieli podczas prezentacji.

Reklama

Podróże kształcą

Jak co roku, uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w Wielkiej Lekcji Geografii, podczas której mogli poczuć się jak studenci. W auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego przez cały dzień naukowcy oraz podróżnicy opowiadali o roli wody w życiu człowieka, skupiając się głównie na temacie powstawania i wykorzystywania rzek. O roli dolin w rozwoju społeczności lokalnych opowiedział dr Piotr Kittel z Uniwersytetu Łódzkiego, a prezentację zobrazował Zbigniew Sas, który samotnie eksplorował rzeki Madagaskaru i poznawał ludy tubylcze i ich zwyczaje. Z kolei prof. dr hab. Jacek Szmańda z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zainteresował uczniów tematem wpływu zapór wodnych na funkcjonowanie systemów rzecznych na świecie. O spływie największym na świecie kanionem – rzeki Kolorado – opowiedział wspomniany już Robert Drak. Z kolei prof. dr hab. Zbigniew Zwoliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przybliżył życie wśród lasów równikowych Amazonii, mówiąc m.in. o problemie deforestacji i nagminnego niszczenia lasów deszczowych. O dzikiej i dziewiczej przyrodzie Syberii opowiedział Andrzej Ziółkowski, który w lasach i nad wodami dalekiej północy spędził więcej czasu niż w Polsce. Na zakończenie spotkania uczniowie wypełnili test na najlepszego geografa, odpowiadając na pytania związane z tematyką rzek.

Jednocześnie na Politechnice Łódzkiej po raz trzeci odbyło się Laboratorium Przygody, podczas którego uczniowie, dzięki prezentacjom naukowców i studentów, poznawali tajniki procesów fizycznych w otaczającym nas świecie. MedExpeditions to projekt, podczas którego dr inż. Jan Nowakowski wraz z dr. n.med. Patrykiem Krzyżakiem odkrywają i eksplorują najwyżej położone jeziora na ziemi oraz badają fizjologię człowieka w ekstremalnych warunkach wysokogórskich. Dr inż. Adam Sieradzki przybliżył problem tarcia i prawa aerodynamiki, których znajomość ułatwia osiągać coraz to większe rekordy prędkości w różnych dziedzinach. Wykład zwizualizował Michał Kościuszko – kierowca rajdowy WRC, dwukrotny mistrz Polski, biorący udział w wielu rajdach w Polsce i na świecie. O prawach optyki w fotografii, działaniu soczewek oraz o powstawaniu obrazów w aparatach fotograficznych mówił prof. dr hab. Grzegorz Derfel. Jego wykład swoimi zdjęciami ubogaciła Anna Kawala-Konik, zajmująca się fotografią sportową i grafiką, której ulubionym tematem fotografii są wyścigi psich zaprzęgów.

Adventure shopping

W tym roku festiwal zagościł także na jeden dzień w największym łódzkim centrum handlowo-rozrywkowym Manufaktura. Goście centrum mieli okazję posłuchać niecodziennych opowieści i obejrzeć niezwykłe prezentacje multimedialne ludzi, przed którymi świat nie ma żadnych tajemnic ani granic. Dodatkową atrakcją był Adventure shopping, czyli spacer po sklepach sportowych w towarzystwie eksperta.

Tagi:
festiwal sztuka

“KSF NIEPOKALANA 2018” czeka na Ciebie

2018-02-26 16:48

MR

Otrzymaliśmy już blisko 40 prac z 15 krajów: Chorwacji, Czeskiej Republiki, Dominikany, Egiptu, Libanu, Sudanu, Indii, Indonezji, Ukrainy, USA, Wenezueli, Włoch, Węgier, Turcji i z Polski, których wykaz i zwiastuny umieszczane są sukcesywnie na stronie www.ksfNiepokalana.pl

Termin nadsyłania prac : filmów fabularnych, dokumentalnych, amatorskich, edukacyjnych, programów telewizyjnych, radiowych i multimedialnych, video clipów oraz stron internetowych, Prosimy przesyłanie zgłoszeń (Formularz w załączeniu) pocztą elektroniczną do 28 lutego 2018 r. a następnie - przesyłanie prac na DVD/CD lub w postaci plików przesłanych przez internet, np. poprzez wetransfer, diskgoogle, vimeo, mybridge itp

na adres festiwal@ksfNiepokalana.pl Szczegóły - na stronie www.ksfNiepokalana.pl wraz ze zwiastunami zgłaszanych filmów.

Zapraszamy autorów prac nie tylko o tematyce religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki maryjnej oraz związanych z ogłoszonym przez Episkopat Polski Rokiem św. Brata Alberta, ale także-o tematyce patriotycznej, nawiązujące do 100-ej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, zwłaszcza zaś – roli Kościoła w jej odzyskaniu.

W imieniu Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Komitetu Organizacyjnego Festiwalu „KSF Niepokalana 2018” serdecznie zapraszamy na
XXXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów “KSF NIEPOKALANA 2018”.

Projekcje i Zakończenie Festiwalu odbędą się od 20 do 28 maja 2018 r w Jozefowie i w Warszawie

Tradycyjne hasło Festiwalu brzmi: „Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną” nabrało szczególnego znaczenia w w roku ubiegłym - Roku Jubileuszu 100-lecia Objawień Matki Boskie Fatimskiej i powołania Rycerstwa Niepokalanej oraz 300-lecia Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej.

Na Festiwal "KSF Niepokalana 2017" nadesłano rekordowa ilość 240 prac festiwalowych: z 22 krajów: Australii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Indonezji, Litwy, Białorusi, Czeskiej Republiki, Dominikany, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady, Korei Płd., Rosji, Ukrainy, USA, Singapuru, Zimbabwe i Polski.

GRAND PRIX otrzymał Paweł Woldan za spektakl telewizyjny "Totus Tuus" o Janie Pawle II i Fatimie.

Nagrodzono cztery filmy o Fatimie, w tym film fabularny Andresa Garrigo "Fatima - ostatnia tajemnica". Andres Garrigo z Goya Producciones z Hiszpanii >> oraz Jacek Kurski - prezes Telewizji Polskiej zostali laureatami dorocznej nagrody KSF im. Juliana Kulentego „Media w służbie Ewangelii”. Katalog Festiwalu 2017 - http://warszawa.mazowsze.pl/ksfniepokalana/2017/katalog2017.pdf

Serdecznie zapraszamy na tegoroczny Festiwal i prosimy o wsparcie.
W imieniu Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego
Ryszard Nowaczewski – prezes KSF , dyrektor Festiwalu, (+48) 601 814 096)
Danuta Stachyra – skarbnik KSF, wicedyrektor Festiwalu (+48) 604 455 824
Zygmunt Gutowski – członek Zarządu KSF (+48) 602126206

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach

2018-03-23 19:13

kg (KAI/FIDES) / Rzym

Od 25 lat Kościół katolicki w wielu krajach, m.in. w Polsce, obchodzi 24 marca Dzień Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach. Ustanowił go w 1993 Młodzieżowy Ruch Misyjny we Włoszech, istniejący i działający w ramach tamtejszych Papieskich Dzieł Misyjnych. Na jego obchody wybrano 24 marca dla upamiętnienia zamordowania w tym właśnie dniu w 1980 arcybiskupa San Salvadoru – Oscara Arnulfo Romero, beatyfikowanego 23 maja 2015 w stolicy Salwadoru. Tegoroczny Dzień będzie przebiegał pod hasłem „Powołani do życia”.

niedziela.pl
O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek

„W ostatnich latach temat męczeństwa znów jest obecny w wielu wspólnotach chrześcijańskich i jest to wielki znak pozytywny” – napisał w materiałach przygotowanych na ten dzień przez Missio Italia włoski teolog i biblista Giuseppe Florio. Zwrócił uwagę, że ewangeliczne „żniwo” może być wielkie lub małe, ale gdy na horyzoncie pojawiają się męczennicy, wówczas prorocze przesłanie Ewangelii staje przed oczami wszystkich.

Przypomniał wezwanie Ezechiela z 3. rozdziału jego Księgi, w którym autor wypomina swemu ludowi, że nie dostrzegł znaków zwiastujących dramat, który rozegrał się niedługo potem, a było nim zburzenie Jerozolimy przez króla Babilonii w 587 r. przed Chr. Dlatego biblijny prorok wzywa strażników do większej czujności. „Również dla nas wydarzenie męczeństwa, ze względu na «żniwo», jest darem lub przesłaniem, wskazującym kierunek wędrowania” – podkreślił Florio.

Dyrektor Missio Italia ks. Michele Autuoro napisał, że przez chrzest "zostaliśmy wcieleni w Chrystusa i Jego Kościół, aby na zawsze należeć do Niego i z Nim uczestniczyć w życiu Trójjedynego Boga". Zwrócił też uwagę, że do takiego życia zostali wezwani nie tylko męczennicy „w swym najwyższym świadectwie największej miłości”, jakim jest oddanie własnego życia za tych, których się kocha, ale też "wszyscy w dawaniu codziennego świadectwa wiary przeżywanej w różnych okolicznościach i w przyjaźni z tymi, którzy w różnych częściach świata są pozbawieni życia w pełni”.

Włoskie opracowanie przypomina kilka postaci męczenników, wyniesionych na ołtarze w ostatnich latach. Są wśród nich dwaj polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, którzy wraz z włoskim kapłanem diecezjalnym Aleksandrem Dordim zginęli w sierpniu 1991 w Peru i zostali ogłoszeni błogosławionymi 5 grudnia 2015 w Chimbote w tym kraju. 11 grudnia 2016 w stolicy Laosu – Vientiane odbyła się beatyfikacja włoskiego kapłana Mariusza Borzagi, miejscowego świeckiego katechisty Pawła Thoj Xyooja i 15 innych męczenników – duchownych i świeckich z Laosu, Kambodży, Francji, Włoch, Szwajcarii, zamordowanych za wiarę w latach 1954-70.

„Niech ich bohaterska wierność Chrystusowi będzie zachętą i przykładem dla misjonarzy, a zwłaszcza dla katechistów, którzy na ziemiach misyjnych pełnią cenne i niezastąpione dzieło apostolskie, za które cały Kościół wyraża im wdzięczność” – przypomniano na zakończenie fragment wypowiedzi Franciszka z 21 maja 2014.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Siedlce: Inauguracja procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego

2018-03-24 20:56

mp, Monika Jabłkowska / Siedlce (KAI)

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda w sobotę 24 marca w katedrze siedleckiej przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej proces beatyfikacyjny jednego ze swoich poprzedników, biskupa Ignacego Świrskiego. Bezpośrednio po niej miała miejsce sesja otwarcia procesu beatyfikacyjnego. Uroczystości zostały połączone z obchodami Światowych Dni Młodzieży, które odbywają się w poszczególnych diecezjach.

Janusz J./pl.wikipedia.org
Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach

Bp Gurda podkreślił znaczenie połączenia tych dwóch wydarzeń. Powiedział, że jest to świadectwo jedności Kościoła, który bierze doświadczenie z przeszłości i odważnie patrzy w przyszłość, nie zapominając jednocześnie o kształtowaniu teraźniejszości. - To pomaga kształtować ciągłość, której gwarantem jest Pan Historii, czyli Bóg, który zgodnie ze swoją wolą jednoczy wszystkich wierzących. Jest również przyczyną tej jedności - mówił.

Kreśląc sylwetkę bp. Świrskiego, bp Gurda podkreślił, że lata jego posługi pokazały odwagę i radość, z jaką wypełniał swoje powołanie. Z wielkim sercem i zaangażowaniem pomagał wszystkim, którzy tej pomocy potrzebowali. Przypomniał, że Sługa Boży, kardynał Stefan Wyszyński, podczas uroczystości pogrzebowych nazwał Go Bożym Człowiekiem.

- Dzisiaj chcemy tego pięknego Bożego Człowieka pokazać całemu światu. Chcemy pokazać, jak odważnie i z radością odpowiadał na Boże powołanie. Jak naśladował Jezusa w dziele pomocy potrzebującym. To wzór dla nas, abyśmy i my mogli stać się świętymi - mówił biskup siedlecki.

Bezpośrednio po Mszy Świętej miała miejsce pierwsza, uroczysta sesja otwierająca proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny, którą rozpoczął Kanclerz siedleckiej Kurii Biskupiej ks. kan. Jan Babik. Został zaprezentowany skład Trybunału w skład którego wchodzą: ks. prałat Mieczysław Głowacki – delegat Biskupa, ks. Jarosław Ruciński – promotor sprawiedliwości, ks. Andrzej Karwowski – notariusz, ks. Maciej Majek – notariusz pomocniczy. Następnie postulator ks. Mariusz Świder przedstawił życiorys bp. Ignacego Świrskiego i zwrócił się z prośbą do Biskupa Siedleckiego i członków Trybunału o otwarcie i przeprowadzenie procesu. Po czym nastąpiło zaprzysiężenie Trybunału.

Od rozpoczęcia procesu bp. Ignacego Świrskiego formalnie można określać Sługą Bożym.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, rodzina Świrskich, świadkowie, współpracownicy oraz księża wyświęceni przez śp. Biskupa Ignacego Świrskiego a także dziekani, członkowie kapituł, duchowieństwo i wierni.

A tych, którzy nie mogli przybyć na uroczystości do Siedlec bp Gurda poprosił o modlitwę w intencji rozpoczętego procesu beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego w swoich parafiach i rodzinach, jak również o rozpowszechnienie jego kultu.

Uroczystość była transmitowana przez Katolickie Radio Podlasie.

***

Bp Ignacy Świrski urodził się w Ellern w okolicach Dyneburga na Łotwie 20 września 1885 r. w rodzinie ziemiańskiej jako czwarte spośród sześciorga dzieci Emilii i Michała Świrskich. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego Archidiecezji Mohylowskiej w Petersburgu, gdzie szybko zauważono jego pobożność, pracowitość i nieprzeciętne zdolności. Po dwóch latach seminaryjnej formacji kleryk Ignacy Świrski zostaje wysłany na studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał podwójny doktorat – z filozofii w 1910 i teologii w 1914 r. W Wiecznym Mieście, 28 października 1913 r., przyjął święcenia kapłańskie.

Po powrocie z Rzymu został mianowany wykładowcą Akademii Duchownej i wychowawcą seminarium duchownego w Petersburgu. Następnie, po rozwiązaniu Akademii Duchownej w 1918 r. pracował w Dyneburgu jako dyrektor gimnazjum, a w latach 1919-21 służył jako kapelan w Wojsku Polskim. Ze wspomnień wiemy, że z otrzymanych gratyfikacji dobrowolnie kupował środki sanitarne dla rannych, a gdy ludzie umierali, z braku innych rąk do pracy, sam kopał groby na cmentarzu.

Od 1921 r., przez 18 lat, ks. Świrski był nauczycielem akademickim i kilkakrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Już wówczas – według świadków – oznaczał się niezwykle wrażliwym sercem i całą swoją pensję, a równała się ona uposażeniu posła, rozdawał biednym. Dnia 3 marca 1942 Niemcy aresztowali wszystkich profesorów uczelni. Uprzedzony o pułapce ks. Świrski do końca wojny ukrywał się w majątku państwa Ziemackich w Zacharyszkach Małych, w parafii Turgiele nieopodal Wilna, pracując jako ogrodnik.

Po wojnie został rektorem seminarium w Białymstoku. Funkcję tę piastował zaledwie kilkanaście miesięcy, gdyż 12 kwietnia 1946 r. Ojciec Święty Pius XII mianował go biskupem diecezji siedleckiej, czyli podlaskiej. Sakry biskupiej udzielił mu Prymas Polski kard. August Hlond 30 czerwca 1946 r. w kościele farnym w Białymstoku. Uroczysty ingres do katedry w Siedlcach miał miejsce 4 lipca tegoż roku.

Lata ponad dwudziestoletniej posługi pasterskiej biskupa Ignacego (1946-1968) przypadają na okres powojenny – niezwykle trudny czas dla Kościoła katolickiego w Polsce. Spośród wielu priorytetów jego pasterzowania, troska o duchową formację kałanów i seminarzystów zajmuje wyjątkowe miejsce. W jednej z konferencji mówił, że „najskuteczniejszą dziś bronią w ręku kapłana w walce z bezbożnictwem jest jego osobista świętość”.

Ponadto wielokrotnie uwrażliwiał swoich kapłanów przed niebezpieczeństwem systemu komunistycznego. Będąc wielokrotnie inwigilowany, podsłuchiwany i przesłuchiwany – jak potwierdzają dokumenty ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej – bp Świrski w relacjach z rządzącymi wykazywał się roztropnością i służył zawsze dobru Kościoła. Teczka biskupa sporządzona przez urzędników Wydziału ds. Wyznań pokazuje walkę biskupa z władzami państwowymi w obronie wiary katolickiej. W jednej z notatek charakteryzujących biskupa, z 1954 roku, komuniści piszą o nim: „Ślepo posłuszny polityce Watykanu i Wyszyńskiego. Nie wierzy w zwycięstwo socjalizmu, nie interesuje się budownictwem Polski Ludowej”.

Jako roztropny pasterz diecezji, biskup Ignacy poświęcił się całkowicie Kościołowi siedleckiemu, troszcząc się przede wszystkim o odnowę życia duchowego swoich diecezjan. Organizował misje ewangelizacyjne i rekolekcje, którym niejednokrotnie sam przewodniczył. Szczególną uwagę zwracał na poziom moralny powierzonego mu ludu, m.in. mocno propagował ideę abstynencji alkoholowej. Wystosował do diecezjan ponad 60 listów pasterskich o różnej tematyce.

Jednak najbardziej rozpoznawalnym elementem jego posługi było nieustanne pochylanie się nad człowiekiem potrzebującym i praktyczna odpowiedź na jego biedę. „Nikogo nie pozostawił bez wsparcia, był zawsze gotowy do poświęcenia i ofiary” – potwierdza jednogłośnie wielu świadków dobroczynności biskupa Ignacego.

Regularnie rozdawał nie tylko pieniądze, ale także jedzenie i odzież. Jego szlachetna postawa niesienia pomocy materialnej i duchowej pokrzywdzonym upodobania biskupa Ignacego do Jezusa – Dobrego Samarytanina. Z jego inicjatywy powstała w Siedlcach kuchnia dla ubogich. Według wielu świadków biskup Ignacy zwykł mawiać z pełną świadomością: „wolałbym się pomylić i dać jałmużnę temu, komu nie powinienem, niż odesłać z niczym pozostającego w rzeczywistej potrzebie”. Niewątpliwie, ofiarna posługa ubogim była charakterystyczną cechą jego pasterzowania.

Bp Świrski zmarł w opinii świętości w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 1968 r. w Siedlcach, w obecności biskupa Wacława Skomoruchy, swojego najbliższego współpracownika. W dniu pogrzebu, 28 marca, Prymas Wyszyński w następujący sposób wyraził się o biskupie Ignacym: „Szczególnie jednak pasuje mi do tej postaci miano: Homo Dei – Człowiek Boży. On żył Bogiem, był pełen Boga. Wszystkie kategorie jego myślenia i działania były przejawianiem Boga”.

Przykład naśladowania Chrystusa przez biskupa Ignacego Świrskiego poprzez jego ofiarną i bezinteresowną służbę potrzebującym, odpowiedzialność za drugiego człowieka i wyjątkowa wrażliwość na ludzką biedą, tak materialną, jak i duchową, może stać się inspiracją dla każdego chrześcijanina, jak w codzienności żyć zasadami Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem