Reklama

Taki był rok A.D. 2015

2015-12-23 13:28

Oprac. PB
Edycja bielsko-żywiecka 1/2016, str. 2-8

MR
Symboliczne przejście przez Bramę Miłosierdzia w kościele św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Tradycją bielsko-żywieckiej edycji „Niedzieli” jest, że przypomina najważniejsze wydarzenia minionego roku. Nie chodzi przy tym jedynie o faktografię czy chronologię, ale także podkreślenie, że partykularny Kościół na Podbeskidziu tętni życiem, stara się żyć odpowiedzią na łaskę Boga samego. Poniższe zestawienie pokazuje także wielość płaszczyzn oddziaływania wiary na nasze życie.

6 stycznia

Ulicami Bielska-Białej, Zabrzega, Skoczowa, Cieszyna i Oświęcimia przeszły barwne Orszaki Trzech Króli. Radosna manifestacja chrześcijańskiej tradycji zgromadziła wiele tysięcy ludzi. Tego samego dnia w bielskiej katedrze św. Mikołaja celebrowano po raz pierwszy „Dies Episcopi” (Dzień Biskupa), dziękując za sakrę bp. Romana Pindla.

11 stycznia

W cechowni kopalni „Brzeszcze” została odprawiona Msza św. dla strajkujących górników. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 700 strajkujących pod ziemią robotników kopalni.

15 stycznia

Modlitwą chrześcijan i Żydów na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau rozpoczęły się centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Gospodarzem była diecezja bielsko-żywiecka.

Reklama

27 stycznia

Przy Bramie Śmierci na terenie Auschwitz II-Birkenau rabini i duchowni chrześcijańscy modlili się w intencji ofiar. W uroczystościach wzięło udział ok. 300 byłych więźniów oraz przedstawiciele ok. 50 krajów. Wcześniej w Centrum Dialogu i Modlitwy kard. Stanisław Dziwisz razem z Nuncjuszem Apostolskim i bielsko-żywieckim Biskupem Ordynariuszem celebrowali Mszę św. dla 150 byłych więźniów niemieckich obozów.

2 lutego

W bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod przewodnictwem bp. Romana Pindla modlili się przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń i instytutów zakonnych oraz stowarzyszeń apostolskich. Dzień Życia Konsekrowanego zwieńczyło wręczenie listów gratulacyjnych siostrom obchodzącym jubileusze życia zakonnego.

11 lutego

W Światowy Dzień Chorego bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. w szpitalnej kaplicy Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Ordynariusz diecezji spotkał się z pacjentami w salach szpitalnych i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.

28 lutego

Znaki Światowych Dni Młodzieży – krzyż oraz ikona Matki Bożej – rozpoczęły wędrówkę po diecezji bielsko-żywieckiej. Przez dwa tygodnie gościły w blisko 40 miejscowościach Podbeskidzia. Pierwszą stacją był Skoczów, a ostatnią Czechowice-Dziedzice.

7 marca

W intencji trzeźwości, na terenie KL Auschwitz II-Birkenau odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ok. 3 tys. uczestników przeszło wśród ruin krematoriów i obozowych baraków, rozważając nad Męką Pańską i prezentując osobiste świadectwa walki z nałogiem.

11 marca

Bp Roman Pindel wydał dekret w sprawie stałej formacji kapłanów. Zobowiązał w nim duchownych do udziału w dwóch dnach skupienia w ciągu roku. Na podstawie dokumentu zorganizowano formacyjne spotkania w kilku miejscach diecezji, dające okazję wysłuchania prelekcji i wspólnej modlitwy.

16 marca

Ok. tysiąc maturzystów z naszej diecezji modliło się w jasnogórskim sanktuarium. Mszy św. w bazylice przewodniczył bp Roman Pindel. To pierwsza pielgrzymka maturzystów zorganizowana w ciągu dnia, dotychczas obywały się nocne czuwania.

2 kwietnia

Z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek ok. 40 osób wyruszyło w ponad 40-kilometrową trasę w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej prowadzącej m.in. przez szczyty Beskidów. Trasy wybrane przez uczestników były bardzo wymagające, dodatkowo spadło sporo śniegu.

13 kwietnia

Zainaugurowano 16. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”. Podczas koncertu inaugurującego festiwal znane arie i pieśni sakralne wykonali w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka księża i zakonnicy z zespołu „Servi Domini Cantores”.

14 kwietnia

Odbyło się pierwsze spotkanie duszpasterstwa samorządowców powołanego wcześniej przez bp. Romana Pindla. Przed przedstawicielami lokalnych władz wystąpił ks. Tomasz Jaklewicz mówiąc o związku polityka z mediami. Spotkanie poprzedziła Msza św. sprawowana przez Biskupa Ordynariusza.

17 kwietnia

Bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w kościele w Harmężach, zainaugurował 14. Dni Kolbiańskie w Centrum św. Maksymiliana. Specjalnym gościem franciszkańskiego projektu był osobisty fotograf św. Jana Pawła II Arturo Mari.

29 kwietnia

W obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau uczestniczyła kilkuosobowa delegacja kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera. Bielsko-żywiecka delegacja modliła się m.in. za kapłanów, którzy byli więźniami tego obozu.

30 kwietnia

Ponad 1370 osób wyruszyło z Bielska-Białej w III Pieszej Pielgrzymce Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Pielgrzymkę zwieńczyła uroczysta Eucharystia sprawowana 3 maja w centrum kultu Bożego Miłosierdzia przez bp. Roman Pindla.

8 maja

„Różnorodność i bogactwo, które nosicie w sobie, jest nadzieją naszego Kościoła” – powiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który udzielił 8 maja w katedrze w Bielsku-Białej święceń diakonatu trzynastu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

10 maja

W kościołach odbyła się zbiórka pieniężna dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Nepalu. Efekt: Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej przesłała 250 tys. zł na pomoc dla ofiar tragedii.

22 maja

Biskup senior Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie dokładnie 20 lat wcześniej modlił się Papież. Dla uczczenia tej okrągłej rocznicy pobytu św. Jana Pawła II na Podbeskidziu zorganizowano szereg inicjatyw religijnych i kulturalnych.

24 maja

Ok. 2 tys. osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę 24 maja ulicami Oświęcimia. Uczestnicy manifestacji w obronie życia i małżeństwa wzięli wcześniej udział w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Romana Pindla celebrowanej w salezjańskim sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Podobne manifestacje zorganizowano także w czerwcu w Cieszynie i Bielsku-Białej.

28 maja

III Ogólnopolski Konkurs Organowy i Kompozytorski z udziałem ok. 20 uczniów szkół muzycznych II stopnia z całej Polski rozpoczął się w auli Kurii biskupiej w Bielsku-Białej. Konkurs towarzyszył zorganizowanemu w Czechowicach-Dziedzicach Festiwalowi Muzyki Sakralnej.

28 maja

Działalność zainaugurowała „Luce Arena” – wielofunkcyjny obiekt, w którym Fundacja „Luce” prowadzi szereg działań sportowych i kulturalnych dla młodzieży.

30 maja

Diecezja wzbogaciła się o nowych kapłanów. W katedrze św. Mikołaja Biskup Ordynariusz udzielił święceń prezbiteratu 13 diakonom.

2 czerwca

Podsumowano 18. Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Tematem ubiegłorocznej edycji konkursu, adresowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, były dzieje Mojżesza. We wszystkich edycjach konkursu uczestniczyło ponad 300 tys. uczniów z różnych Kościołów chrześcijańskich.

6 czerwca

„Dla lekarza sumienia pacjent jest podmiotem, a nie przedmiotem” – podkreślił prof. Bogdan Chazan, który był gościem sympozjum „Ludzie sumienia wczoraj i dziś” w Skoczowie, zorganizowanego dla uczenia papieskiej homilii na Kaplicówce.

10 czerwca

170 zawodników – ministrantów i lektorów z różnych parafii wzięło udział w XII Diecezjalnej Spartakiadzie na stadionie w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic. Trzy dni później w Dankowicach najlepsze ministranckie i lektorskie drużyny walczyły w finałach rozgrywek w piłce nożnej o puchar biskupa.

22 czerwca

Ponad 222 tys. zł zgromadziły szkoły w ramach kolejnej edycji programu „Pola nadziei” na rzecz Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II. W programie wzięło udział ok. 80 szkół z powiatów: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.

4 lipca

Ruszyła kolejna edycja projektu „Ewangelizacja w Beskidach”. W wakacyjne soboty od lipca do sierpnia odbyły się rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów beskidzkich, gdzie celebrowano Eucharystie.

19 lipca

Prymas Polski wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem i licznymi biskupami celebrował Eucharystię przy ołtarzu polowym dla uczczenia 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej w Rychwałdzie. Jubileuszowi towarzyszyło szereg inicjatyw zorganizowanych przez franciszkanów z Rychwałdu.

8 sierpnia

Odbył się pogrzeb śp. Tadeusza Cozaca, znanego bielskiego działacza charytatywnego, organizatora ekumenicznych wieczerzy wigilijnych, wielkanocnych śniadań, licznych akcji i imprez pomocowych dla dzieci z ubogich rodzin. Uroczystościom przewodniczył bp Piotr Greger.

11 sierpnia

2630 pątników dotarło na Jasną Górę w pieszej pielgrzymce naszej diecezji do Częstochowy. Pielgrzymom towarzyszyło 60 księży, 7 diakonów, 23 kleryków oraz 25 sióstr zakonnych. Do pieszych dołączyły dwie grupy rowerowe liczące łącznie 143 osoby. Dwa tygodnie później przed obraz Maryi dotarła 404. Pielgrzymka Żywiecka.

6 września

Ulicami Cieszyna przeszła transgraniczna procesja ku czci św. Melchiora Grodzieckiego. W kościołach po obu stronach Olzy modlili się wierni z Polski i Czech pod przewodnictwem biskupów diecezji bielsko-żywieckiej i ostrawsko-opawskiej.

12 września

Ponad 2 tys. osób modliło się w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu podczas rozpoczęcia roku formacyjnego w diecezji bielsko-żywieckiej. Był to etap diecezjalnych przygotowań do spotkania z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.

13 września

Odbył się finał VI Międzynarodowych Warsztatów Gospel. W bielskim kościele św. Maksymiliana wystąpił blisko 300-osobowy chór złożony głównie z młodych ludzi. Trwające trzy dni warsztaty organizuje Fundacja „Drachma”.

19 września

Na placu Rajskim przed bazyliką w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. dla uczestników VIII Pielgrzymki Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Podczas Eucharystii kilkadziesiąt par odnowiło przysięgę małżeńską.

20 września

W Godzinie Miłosierdzia powitano na Rynku w Cieszynie obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II, rozpoczynając w ten sposób peregrynację znaków miłosierdzia w diecezji bielsko-żywieckiej. Hasło peregrynacji jest takie samo jak ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia – „Miłosierni jak Ojciec”.

27 września

Ruszył 14. Tydzień z Ewangelią. Pod hasłem „Pozwól się urad (t)ować”, przez dwa tygodnie w rejonach Żywca, Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i Cieszyna organizowano modlitwy, akcje ewangelizacyjne, spotkania ze świadkami wiary, konferencje, koncerty i projekcje filmowe.

4 października

Po raz jedenasty procesja różańcowa przeszła ulicami Bielska-Białej. Modlitwę bielszczan i członków wspólnot różańcowych zakończył bp Roman Pindel błogosławieństwem w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

20 października

Nagrodą „Dzban św. Jana Kantego” bielsko-żywiecka Caritas po raz pierwszy uhonorowała darczyńców, współpracowników i wolontariuszy, którzy wspierają na co dzień potrzebujących. Uroczysta gala z udziałem Biskupa Ordynariusza odbyła się w Kętach.

24 października

Pod hasłem „Święci – świadkowie miłosierdzia” ulicami Bielska-Białej przeszedł Korowód Świętych. Nabożeństwo zgromadziło kilkadziesiąt delegacji, które przywiozły w sumie 86 relikwiarzy różnych świętych i błogosławionych. Mszy św. wieńczącej procesję ze świętymi przewodniczył w katedrze bp Roman Pindel.

8 listopada

Kilka tys. osób przeszło w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Brzezince.

28 listopada

Podczas Nieszporów w bielskiej katedrze bp Roman Pindel zainaugurował w diecezji obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, wręczając delegacjom ponad 200 parafii zapalone świece – znak obchodzonego jubileuszu.

5-6 grudnia

Bp Roman Pindel i pielgrzymi z naszej diecezji uczestniczyli w uroczystościach beatyfikacyjnych pochodzącego z Łękawicy franciszkanina o. Michała Tomaszka. Modlono się m.in. w Chimbote, Pariacoto i Limie. Tym samym mamy błogosławionego męczennika z naszej ziemi.

Tagi:
podsumowanie

Reklama

Rada DIAK

2018-10-22 12:50

Mirosław Olejniczak

Mszą św. dziękczynną w paradyskiej świątyni celebrowanej przez ks. kan. Zbigniewa Samociaka – Asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej 20 października rozpoczęto spotkanie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, zamykające działalność pracy Stowarzyszenia w kadencji 2014-2018.

Archiwum autora
Uczestnicy spotkania w Paradyżu

Członkowie Rady DIAK zebrani na zwyczajnym posiedzeniu sprawozdawczo – wyborczym w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu podsumowali wydarzenia mijającej kadencji w wymiarze: parafialnym, diecezjalnym i krajowym. Za najważniejsze uznano przeprowadzenie przez najbardziej trudny okres Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze i utworzenie z niej największej placówki katolickiej w diecezji, znaczne rozszerzenie podejmowanych rekolekcji formacyjnych, prowadzonych konkursów, przeglądów i zawodów oraz wydanie Śpiewnika Pieśni Patriotycznej jako daru AK dla Niepodległej. AK szeroko włączyła się w krajową inicjatywę „Różaniec do granic”, ogólnopolską promocję życia nienarodzonego „Żyjesz bo Twoi Rodzice Cię kochali” oraz uroczystości ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem AK w Polsce. Poprzez uruchomienie strony na Facebooku, DIAK podjęła też wyzwanie nowej formy komunikowania się i ewangelizacji. Podczas Rady przyjęto sprawozdania: finansowe oraz z działalności DIAK z kadencji 2014-2018. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Rada udzieliła ustępującemu Zarządowi absolutorium. Prezes DIAK w latach 2007-2018 Urszula Furtak, pełniąca od roku 2016 również funkcję Prezesa Akcji Katolickiej w Polsce, odstąpiła od kandydowania na kolejną kadencję. W przeprowadzonych wyborach Rada DIAK wyłoniła trzech kandydatów na prezesa DIAK: Ryszarda Furtaka, Stanisława Walnera i Marka Witkowskiego. Ostatecznego mianowania prezesa dokona dekretem Biskup Diecezjalny. Rada DIAK wybrała także sześciu pozostałych członków Zarządu: Urszulę Furtak, Zbigniewa Gawła, Jana Greczycho, Krystynę Koszylowską, Andrzeja Stankowiaka i Danutę Tchórzewską oraz pięcioosobową Komisję Rewizyjną. Delegatem Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej do Rady Krajowego Instytutu wybrano Marka Witkowskiego. Z pasterskim błogosławieństwem JE Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego, który odwiedził zebranych, rozpoczęto kolejną kadencję apostolskiej działalności Stowarzyszenia, wyznaczoną na lata 2018-2022.

Króluj nam Chryste!

*Mirosław Olejniczak, przewodniczący zebrania Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dlaczego data Wielkanocy jest zmienna

Ks. Józef Dębiński
Edycja włocławska 16/2003

Sashkin/pl.fotolia.com

Wielkanoc jest świętem ruchomym, którego data wielokrotnie była przedmiotem sporu. Obecnie przyjmuje się, że to święto przypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, tj. po 21 marca.
Niejakim problemem przy ustaleniu daty Wielkanocy jest różnica w dacie ukrzyżowania Chrystusa podana w Ewangeliach synoptycznych (św. Marka, św. Mateusza i św. Łukasza) i w Ewangelii św. Jana. Różnica ta spowodowana jest żydowskim systemem liczenia dnia, czyli od zachodu do zachodu słońca. Stąd pytanie, jak powinien być zaliczony wieczór 14. nizan. Obydwa ujęcia miały swoich zwolenników. Kościoły wschodnie opowiadały się za dniem 14., a zachodnie - za 15. Kwestia ta została w końcu rozstrzygnięta na pierwszym soborze ekumenicznym w Nicei (Turcja) w 325 r., gdzie przyjęto oficjalnie datę 15.
Zgodnie z kalendarzem żydowskim i przekazami Ewangelii, Chrystus został ukrzyżowany 14. nizan, a zmartwychwstał w niedzielę po 14. nizan. Tę praktykę za św. Janem Apostołem przyjął Kościół w Małej Azji i obchodził uroczystości wielkanocne w dwa dni po 14. nizan. Zwolenników takiego terminu Świąt Wielkanocnych nazywano kwartodecymanami.
Praktyka Kościoła na Zachodzie była inna. Uroczystości wielkanocne obchodzono w niedzielę po 14. nizan, natomiast pamiątkę śmierci Chrystusa czczono w piątek przed niedzielą. Należy zauważyć, iż Kościoły małoazjatyckie, podkreślając dogmatyczny punkt widzenia, obchodziły dzień śmierci Chrystusa jako dzień radości - odkupienia. Zachód zaś akcentował mocniej punkt widzenia historyczny i obchodził dzień śmierci Chrystusa jako dzień żałoby, smutku, postu.
Nie można nie wspomnieć o trzeciej grupie chrześcijan, o tzw. protopaschistach, którzy po zburzeniu Jerozolimy nie trzymali się ściśle kalendarza żydowskiego i często obchodzili uroczystości wielkanocne przed 14. nizan.
Biskup Smyrny Polikarp w 155 r. udał się do Rzymu, do papieża Aniceta, w celu ustalenia jednego terminu Świąt Wielkanocnych dla całego Kościoła. Do porozumienia jednakże nie doszło. Sprawa odżyła w 180 r., za papieża Wiktora, kiedy opowiedziano się za niedzielnym terminem Wielkanocy. Papież polecił - pod karą ekskomuniki - przestrzegać nowo ustalonego terminu święcenia Wielkanocy. Mimo tego polecenia, metropolia efezka z biskupem Polikarpem na czele trzymała się nadal praktyki 14. nizan. Zanosiło się nawet na schizmę, ale nie doszło do niej dzięki zabiegom św. Ireneusza, biskupa Lyonu.
Dopiero na I soborze powszechnym w Nicei (325 r.) przyjęto dla całego Kościoła praktykę rzymską. Uchwały Soboru nie zlikwidowały jednak różnic pomiędzy Kościołami wschodnimi i zachodnimi. Należy pamiętać, że Rzym i Aleksandria używały odmiennych metod obliczania daty. Metoda aprobowana przez Rzym zakładała zbyt wczesną datę równonocy - 18 marca, gdy tymczasem Aleksandryjczycy ustalili ją poprawnie.
By położyć kres tej dwoistości, Synod Sardycki (343 r.) podniósł na nowo kwestię dnia wielkanocnego, ustalając wspólną datę na 50 lat. Inicjatywa przetrwała jednak zaledwie kilka lat. Po raz kolejny spór próbował zażegnać cesarz Teodozjusz (346--395). Prosił biskupa aleksandryjskiego Teofilosa o wyjaśnienie różnic. W odpowiedzi biskup, opierając się na metodzie aleksandryjskiej, sporządził tabelę chronologiczną świąt Wielkanocy. Jego zaś kuzyn, św. Cyryl, kontynuując dzieło wuja, wskazał przy okazji, na czym polegał błąd metody rzymskiej. Metoda aleksandryjska uzyskała pierwszeństwo i została zaakceptowana dopiero w połowie V w.
Z polecenia archidiakona Hilarego, Wiktor z Akwitanii w 457 r. rozpoczął pracę nad pogodzeniem metody rzymskiej i aleksandryjskiej. Hilary, już jako papież, zatwierdził obliczenia Wiktora z Akwitanii i uznał je za obowiązujące w Kościele. Od tego czasu obydwa Kościoły obchodziły Wielkanoc w tym samym czasie.
Największego przełomu w zakresie ustalenia daty Wielkanocy dokonał żyjący w VI w. scytyjski mnich, Dionysius Exiguus (Mały). Stworzył on chrześcijański kalendarz, rozpoczynając rachubę lat od narodzenia Chrystusa. To nowe ujecie chronologii zapanowało w Europie na dobre w XI w., a w świecie greckim dopiero w XV w. Chcąc uzyskać datę Wielkanocy, średniowieczny chronolog znalazł tzw. złotą liczbę danego roku (tj. kolejny numer roku w 19-letnim cyklu lunarnym), a potem sprawdzał w tabelach datę pełni księżyca. Znalazłszy ją, szukał pierwszej pełni po równonocy, czyli po 21 marca. Potem sprawdzał tabelę tzw. liter niedziel, która podawała datę Niedzieli Wielkanocnej.
Również Mikołaj Kopernik, na zamku w Olsztynie, gdzie przebywał przez pięć lat, własnoręcznie wykonał tablicę astronomiczną, na której wykreślił równonoc wiosenną. Było to ważne m.in. przy ustalaniu Wielkanocy.
Po XVI-wiecznej reformie kalendarza i wprowadzeniu w 1582 r. kalendarza gregoriańskiego po raz kolejny rozeszły się drogi Wschodu i Zachodu. Niedokładność kalendarza juliańskiego spowodowała przesunięcie względem rzeczywistej daty wiosennej równonocy, dziś wynoszące 13 dni.
Pod koniec XX i na początku XXI w. można zauważyć tendencje do wprowadzenia stałej daty Wielkanocy. Takie propozycje przedstawiano już na forum Ligi Narodów i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dał temu też wyraz w Konstytucji o liturgii II Sobór Watykański oraz patriarcha Konstantynopola Atenagora I w wielkanocnym orędziu z 1969 r., wzywając do usuwania różnic pomiędzy Kościołami i ustalenia wspólnej daty Wielkanocy.
Spośród proponowanych stałych dat sugerowana jest najczęściej druga niedziela Wielkanocy, co pokrywałoby się z ogólnym trendem ustaleń daty śmierci Chrystusa na dzień 3 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Wigilia Paschalna - fotogaleria

2019-04-22 20:42

Agata Zawadzka

Bp Paweł Socha przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Agata Zawadzka

Przytaczamy wybrane myśli z homilii Księdza Biskupa:

„Dzisiejsza liturgia zaczęła się od światła. (…) Światłem jest Bóg ze swoim boskim prawem”.

„Chrystus jest Źródłem życia. Zmartwychwstanie to przyjęcie śmierci, aby ją zwyciężyć. I przez to zwycięstwo nad śmiercią zasiadać po prawicy Ojca w człowieczeństwie. Życie wieczne przywraca nam Jezus Chrystus”.

„Jezus uobecnia swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie w Eucharystii. Dzieło zbawienia aktualizuje się w każdej Mszy świętej”.

„Życie wieczne w Bogu. To jest istota dzisiejszego święta. I dlatego taka wielka radość, że w Chrystusie mamy dar życia wiecznego”.

Zobacz zdjęcia: Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem