Reklama

Tajemnica Słowa Wcielonego w nagraniu płytowym

2016-01-20 09:03

Marcin Tadeusz Łukaszewski
Niedziela Ogólnopolska 4/2016, str. 55

„Verbum Incarnatum – Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi – św. Janowi Pawłowi II w hołdzie” to płyta, którą z pełną odpowiedzialnością mogę polecić każdemu miłośnikowi muzyki sakralnej (wydawca: Ars Sonora Studio).

W nagraniu wzięła udział „Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti” pod dyrekcją Michała Sławeckiego (magister chori, kantor), a także członkowie zespołu: Anna Mitura – kantor i Emilia Dudkiewicz – autorka koncepcji programowej i komentarza w książeczce oraz nagranych na płycie słownych wyjaśnień między śpiewami.

Album tworzy sześć bloków, zatytułowanych: „Prolog”, „Słowo Wcielone”, „Słowo objawione”, „Słowo uwielbione i głoszone”, „Matka Słowa” oraz „Konkluzja”. Nagraniom monodii towarzyszy jeden z czołowych polskich saksofonistów, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Paweł Gusnar (saksofon sopranowy). Warto dodać, że projekt doczekał się przed nagraniem wielu realizacji koncertowych.

Reklama

Szef artystyczny scholi – Michał Sławecki jest wszechstronnie utalentowanym muzykiem kościelnym: kompozytorem, organistą, dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru UKSW, adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Schola „Clamaverunt Iusti” jest jego autorskim projektem, któremu przewodzi już prawie dziesięć lat. Warto podkreślić, że Michał Sławecki odbył specjalistyczne studia nad śpiewem gregoriańskim w L’Aquili i Rzymie oraz kursy mistrzowskie. Regularnie bierze udział w międzynarodowych konferencjach i kongresach poświęconych problematyce śpiewu gregoriańskiego i jest jednym z najwybitniejszych specjalistów w Polsce w zakresie tej problematyki. Prowadzona przez niego schola była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach, jest doskonale przygotowana do prezentacji śpiewu gregoriańskiego i należy do czołowych zespołów tego typu w Europie.

Schola śpiewa jasnym, stopliwym dźwiękiem i jednorodną, ciepłą barwą. Osiem śpiewaczek brzmi niczym jedna osoba. Trzeba podkreślić, że wykonawcy podchodzą do prezentowanego repertuaru w sposób niezwykle odpowiedzialny. Nie tylko odczytują dźwięki śpiewów gregoriańskich i ambrozjańskich, lecz także wzbogacają je o zagadnienia interpretacji, zgodnie z najnowszymi standardami w zakresie śpiewu gregoriańskiego, na podstawie neum zapisanych nad notacją nutową.

Improwizacje Pawła Gusnara są stylizowane na modłę gregoriańską. Artysta zazwyczaj inicjuje motyw, który wprost lub swobodnie nawiązuje do melodyki danego śpiewu, a następnie podąża w stronę własnej propozycji artystycznej. Na płycie można znaleźć improwizacje dwojakiego rodzaju. Jedne towarzyszą wprost śpiewowi, na przemian ze scholą (technikę taką nazywa się „alternatim”), są więc zastosowane w taki sposób, aby nie przeszkadzać śpiewowi gregoriańskiemu, lecz subtelnie mu towarzyszyć. Inne improwizacje znalazły miejsce między poszczególnymi ścieżkami, kiedy schola milczy, a saksofonista ma nieco więcej swobody twórczej.

W książeczce dołączonej do płyty słuchacz znajdzie dwa ciekawe komentarze – teologiczno-muzykologiczny Emilii Dudkiewicz o podstawach projektu „Verbum Incarnatum”, oraz o problematyce wykonawczej śpiewu gregoriańskiego prof. Nina Albarosy – włoskiego specjalisty w zakresie śpiewu gregoriańskiego, światowego autorytetu w tej dziedzinie.

Całość jest pod względem graficznym (Mirosław Łukasiewicz), merytorycznym i reżyserii dźwięku (Jakub Garbacz, Marcin Loga) przygotowana bardzo starannie. Powiem wprost: jest to płyta dla każdego – nie tylko dla wielbicieli śpiewu gregoriańskiego czy improwizacji saksofonowych, lecz także dla tych, którzy szukają pomocy w medytacji nad słowem Bożym.

Rekolekcje Adwentowe 2018

2018-12-13 12:19

Kościół jest dobry, bo służy. Miłość do drugiego człowieka i nasze czyny miłosierdzia, są jedynym papierkiem lakmusowym naszej pobożności. Bez miłosierdzia, nie możemy mówić o Kościele! Zapraszamy na czwarty odcinek, gdzie usłyszycie m.in. o tym, dlaczego Papież Franciszek "zafiksował" się na miłosierdzie!


Więcej na Zobacz
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kościół w Ciepłowodach ma 700 lat

2018-12-14 12:57

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

- Słowo jubileusz mówi o radości. Chcemy dobremu Bogu podziękować za tyle łask, których przez siedem wieków doświadczyli ludzie mieszkający w Ciepłowodach, gdzie od 1317 r. znajduje się kościół parafialny – mówił rozpoczynając uroczystości odpustu jubileuszowego ks. Ryszard Słowiak, proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP i dziekan dekanatu Ziębice.

8 grudnia 2018 r. uroczystościom przewodniczył o. bp Jacek Kiciński CMF. Eucharystię rozpoczął od poświęcenia zabytkowych organów, które dzięki wieloletnim staraniom Księdza Proboszcza i parafian z Ciepłowodów udało się na jubileusz 700 lat istnienia kościoła odrestaurować. Instrument jest młodszy od świątyni, ma 150 lat, zbudowała go w 1873 r. świdnicka firma Schlag & Söhne. Brzmi 16-głosami, łącznie zbudowany jest z 771 piszczałek, największa ma długość 5,60 m i waży ok. 60 kg. Przez wiele lat, z powodu zniszczeń, organy w kościele w Ciepłowodach milczały. Od 2003 r. ks. Słowiak podejmował starania, by wskrzesić je do życia. Najpierw pracował przy naprawie pan Julian Szpila, organista z Przerzeczyna Zdroju. Dzięki niemu po raz pierwszy ponownie zabrzmiały 8 grudnia, 15 lat temu. Jednak fatalny stan miecha i urządzeń doprowadzających powietrze zmusił do podjęcia większych, kosztownych napraw i prac konserwatorskich. Rozpoczęto je w 2016r. Dziś odrestaurowane i poświęcone są dumą parafii. Warto wiedzieć, że po raz pierwszy odnotowano w źródłach istnienie kościoła w Ciepłowodach w 1318 r., a informacje na temat miejscowości odnotowuje Księga Henrykowska.

- Jestem w waszej zabytkowej świątyni po raz pierwszy, ale wiedzcie, że macie piękny kościół. Gdy wchodzi się do tej świątyni, to serce wyrywa się, by od razu z Panem Bogiem rozmawiać. I wita nas Maryja, nasza Matka – mówił w homilii o. bp Jacek Kiciński. – 700 lat to wyjątkowa okazja, by podziękować Panu Bogu za tę świątynię – miejsce naszych spotkań z Nim. Ale też za tych, którzy włożyli, przez wieki, trud w jej budowę, odnawianie, ratowanie - za parafian, którzy tu się modlili. Ta świątynia przez siedem wieków miała różne koleje losu, różni ludzie ją tworzyli – rozbrzmiewała przecież modlitwą naszych współbraci w wierze, protestantów – kontynuował biskup. – My, dziś, jesteśmy spadkobiercami poprzednich pokoleń. Chcę wam podziękować za to, że troszczycie się o kościół, za to, że tak pięknie wygląda i ze tak miły i piękny jest dźwięk organów. Jest takie powiedzenie, że jeśli człowiek troszczy się o Dom Boga, to Bóg troszczy się o wasze domy. Jeśli człowiek troszczy się o kościół to Bóg troszczy się o nas i o nasze rodziny – mówił.

W uroczystościach jubileuszowych i parafialnego odpustu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i kapłani dekanatu Ziębice. W procesji z darami złożono neogotycki kielich z pateną a także odrestaurowane organy.

Ks. Proboszcz dziękował za siedem wieków modlitwy w kościele – w różnych językach i wyznaniach, za tysiące sprawowanych Eucharystii i setki tysięcy przyjętych Komunii Św., za wszystkie udzielone sakramenty. Modlitwą obejmował też zmarłych spoczywających na parafialnym cmentarzu.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem