Reklama

Z Polski

2016-02-24 08:47


Niedziela Ogólnopolska 9/2016, str. 11

UKSW

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla ks. prof. Stanisława Urbańskiego

Prezydent RP Andrzej Duda, w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej, uhonorował ks. prof. Stanisława Urbańskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktu dekoracji dokonał doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz podczas konferencji z okazji 30-lecia pracy dydaktyczno-naukowej ks. prof. dr. hab. Stanisława Urbańskiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Stanisław Urbański urodził się 12 czerwca 1947 r. w miejscowości Kamyk k. Częstochowy. W latach 1967-73 studiował w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz w latach 1970-74 – na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1973 r. Następnie w latach 1973-75 studiował teologię pastoralną w Instytucie Pastoralnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i w latach 1974-79 teologię duchowości oraz teologię moralną na Wydziale Teologicznym KUL. W roku 1975 uzyskał stopień naukowy magistra, w roku 1976 – licencjata teologii, a w 1979 r. – doktora. Był to pierwszy doktorat z teologii duchowości w Polsce. W roku akademickim 1979/80 odbył podróż naukową do USA. Habilitował się w 1989 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 29 maja 1989 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego w zakresie teologii duchowości (pierwszy w Polsce). W tym też roku otrzymał nominację na stanowisko docenta, a w 1994 r. – na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 1996 r. otrzymał tytuł naukowy profesora, a w 1998 r. został mianowany przez ministra edukacji narodowej profesorem zwyczajnym.

W roku 1989 zorganizował na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie Sekcję Teologii Duchowości. Po przeprowadzonym w 1989 r. przewodzie habilitacyjnym i po uzyskaniu przez ks. dr. Stanisława Urbańskiego stopnia doktora habilitowanego z zakresu teologii duchowości Rada Wydziału powierzyła mu kierownictwo wakującej Katedry Teologii Życia Wewnętrznego, która została przemianowana na Katedrę Teologii Życia Duchowego.

Reklama

Ks. prof. Stanisław Urbański opracował metodologię teologii życia mistycznego. Wypracował własną metodę badań duchowości katolickiej w Polsce, zwłaszcza XIX wieku i okresu dwudziestolecia międzywojennego (mistyka przeżyciowa). Badania Księdza Profesora nie ograniczają się wyłącznie do historii duchowości polskiej. Na bazie badań mistyki pojęciowej opracował koncepcję ascetyczno-mistyczną życia duchowego, koncepcję dynamiczną, personalistyczną i chrystologiczną.

Za dorobek naukowy i osiągnięcia dydaktyczne Ksiądz Profesor otrzymał aż 10 razy nagrodę Rektora ATK/UKSW oraz wiele innych nagród w kraju i za granicą.

KAI

Oświadczenie w sprawie nierzetelnego i krzywdzącego artykułu w „Newsweek Polska”

Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w imieniu sióstr zakonnych żyjących w ponad 100 różnych zgromadzeniach wyraża oburzenie i głęboki niesmak z powodu ukazania się ostatnio na stronie internetowej tygodnika „Newsweek Polska” wywiadu przeprowadzonego przez panią Paulę Szewczyk pt. „Depresje i próby samobójcze w zakonach to norma”.

Trudno podejmować dyskusję z bardzo prymitywnymi tezami na temat osobowości sióstr zakonnych i życia we wspólnotach zakonnych tam zamieszczonymi, tezy te bowiem, jak wynika z tego, co mówi rozmówczyni p. Szewczyk, są jednostkowymi, nielicznymi wypowiedziami osób, które odeszły ze zgromadzeń i trzeba je potraktować jako świadectwa osobistych dramatów. Szkoda tylko, że się je tak beztrosko i bez głębszej znajomości rzeczy uogólnia, krzywdząc całą społeczność zakonną i tworząc w ten sposób, zmanipulowany i wykrzywiony obraz rzeczywistości.

Pragniemy natomiast zapytać Redakcję:

1. Czy publikując fotografie sióstr zamieszczone w wywiadzie, otrzymała zgodę sióstr, które się na nich znajdują, i ich wspólnot? W przeciwnym razie bowiem jest to przekroczenie prawa i zostaną wyciągnięte z tego konsekwencje.

2. Na jakich materiałach i danych liczbowych oparła Redakcja sformułowanie tytułu tego wywiadu, pisząc, że „depresje i próby samobójcze w zakonach są normą”? Jest to oszczerstwo i jako takie zostanie potraktowane.

S. Jolanta Olech, Rzecznik Prasowy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Warszawa, 22 lutego 2016 r.

Krótko

• Ustawa „Rodzina 500+” weszła w życie. Po podpisaniu przez Prezydenta RP została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wypłaty ruszą z początkiem drugiego kwartału 2016 r.

• Polska wyśle do Syrii 4 myśliwce F-16 i ok. 100 osób obsługi. Polskie samoloty będą patrolowały syryjską przestrzeń powietrzną.

• Większość Polaków (57 proc.) uważa, że Polska nie powinna przyjmować uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi – wynika z najnowszego badania CBOS. Niechęć wobec przyjmowania migrantów zwiększyła się w porównaniu z badaniem ze stycznia br. o 4 proc.

• Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który ocenił, że sprawa Nangar Khel z 2007 r., gdzie po polskim ostrzale zginęło 6 Afgańczyków, to nie zbrodnia wojenna, lecz nieprawidłowe wykonanie rozkazu. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu. Wyrok jest prawomocny.

• Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy, która pozwoli na wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu „polski obóz koncentracyjny” czy „polskie obozy śmierci”.

• Decyzją Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ks. prał. dr Tomasz Atłas został mianowany dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych na drugą, 5-letnią, kadencję.

• Na Malcie zatrzymano Kajetana P., którego podejrzewa się, że bestialsko zamordował kobietę w Warszawie. Mężczyzna był ścigany europejskim listem gończym i chciał się dostać do Afryki.

• Policja wkroczyła do redakcji antyklerykalnego tygodnika „Fakty i Mity”. Funkcjonariusze zatrzymali redaktora naczelnego pisma Romana Kotlińskiego. Według nieoficjalnych informacji, zarzuca mu się podżeganie do zabójstwa byłej żony.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

25 marca – Dzień Świętości Życia

2019-03-23 10:59

BP KEP / Warszawa (KAI)

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia. „Pasterze Kościoła w Polsce przypominają o największej wartości, jaką jest ludzkie życie” – czytamy w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ivan Kmit/Fotolia

Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia.

Co roku z okazji Dnia Życia w całej Polsce w różnym czasie organizowane są również Marsze dla Życia i Rodziny. To wyraz publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. W tym roku 24 marca, w Narodowym Dniu Życia, ulicami Warszawy przejdzie pierwszy ogólnopolski Narodowy Marsz Życia.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Do tego, aby każda parafia włączyła się w dzieło Duchowej Adopcji, zachęcali biskupi w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym. O włączenie się w tę inicjatywę apeluje również dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg oraz Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego Beata Choroszewska.

„Chcemy zaprosić, aby wszyscy księża proboszczowie, rodzice, katecheci i nauczyciele przypomnieli dzieciom i młodzieży, ale także małżeństwom i rodzinom o tym, że każde życie ludzkie jest piękne i jest święte” – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kenijski franciszkanin najlepszym nauczycielem na świecie

2019-03-26 07:25

Vaticannews.va

O. Peter Tabichi, nauczyciel matematyki w jednej ze szkół w Kenii otrzymał nagrodę dla najlepszego nauczyciela na świecie. Na działalność edukacyjną w swoim regionie będzie mógł przeznaczyć milion dolarów.

36-letni franciszkanin poza nauczaniem matematyki przyczynił się także do wyciszenia napięcia pomiędzy grupami etnicznymi w swojej wiosce poprzez utworzenie tzw. „Klubu Pokoju”. 80 proc. swojej pensji przeznacza dla najbiedniejszych, ucząc jednocześnie metod uprawy pozwalających na to, by plony przetrwały suszę. To niektóre z powodów, dla których jury wybrało o. Tabichi z grona ponad 10 tys. kandydatów z całego świata.

Była to już piąta edycja konkursu organizowanego przez fundację Varkey’a.

Na ceremonii w Dubaju franciszkanin mówił, że ta nagroda otworzy przed młodzieżą nowe możliwości oraz będzie znakiem, że nie ma rzeczy niemożliwych. Uczniowie nie będą więcej powstrzymywani przez brak oczekiwań i ambicji. Afryka wykształci naukowców, inżynierów, przedsiębiorców, których nazwiska będą znane w każdym zakątku świata – przekonywał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem