Reklama

Koła koronkowe

2016-02-24 08:47

S. Marietta Kruszewska ZSJM
Niedziela Ogólnopolska 9/2016, str. 21

Jezus powiedział kiedyś s. Faustynie: „odmawiaj nieustannie tę koronkę, której cię nauczyłem” (Dz. 687); „zachęcaj dusze do odmawiania tej koronki” (1541).

Dzisiaj Koronka do Bożego Miłosierdzia jest odmawiana nieustannie. Z wielu miejsc świata w rozmaitych językach płyną do Boga słowa, które niegdyś usłyszała ta, którą dzisiaj nazywamy Sekretarką miłosierdzia Bożego. Modlitwa Koronką stała się także podstawą dla kół koronkowych, niedawno powstałych grup modlitewnych, które rozszerzają się w parafiach i wspólnotach w naszym kraju, a także poza jego granicami. Koła rozwijają się w rodzinach, miejscach pracy, w szkołach i rozmaitych grupach przyparafialnych.

Koła koronkowe przyjmuję jako dar od Boga, natchnienie chwili, które zostało dane w całości, w jednym momencie. Zaczęło się rozwijać i toczyć jak koło, by poszerzać swój zasięg.

Reklama

Każde koło składa się z dziewięciu członków. Jest to związane z liczbą dni w nowennie do miłosierdzia Bożego. Każdy z nich modli się codziennie Koronką i jednym dniem nowenny do miłosierdzia Bożego, przy czym każdy ma inny dzień nowenny, tak by codziennie była odmówiona cała nowenna. Zasady kół koronkowych są zatem bardzo podobne do zasad istniejących w różach różańcowych, tylko zamiast tajemnic Różańca członkowie kół wymieniają się dniami nowenny.

Jezus powiedział swojej Sekretarce, że Jego pragnieniem jest, by otoczyła ona nowenną poszczególne grupy osób. My, każdego dnia w nowennie, modlimy się za te wszystkie osoby, o których mówił Jezus. Do tych intencji członkowie kół dodają jeszcze swoje. Koronkę i nowennę osoby będące w kołach odmawiają indywidualnie i o dowolnej porze dnia. Każde koło ma swojego przewodniczącego, który winien czuwać nad funkcjonowaniem tej grupy oraz co jakiś czas przygotowywać spotkanie formacyjne. Takie spotkania powinny odbywać się w umówionych odstępach czasu, np. co miesiąc. Jedną z zasad kół jest także ta, by członkowie poszerzali swoją wiedzę o miłosierdziu Bożym, o prawdach wiary i o życiu Kościoła, a także, w miarę możliwości, angażowali się w życie parafii, zwłaszcza w dzieła miłosierdzia.

Są trzy rodzaje kół koronkowych: dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Koła dla osób dorosłych i młodzieży działają w sposób opisany powyżej. Dziecięce koła funkcjonują inaczej: na jedno koło składa się pięcioro dzieci, z których każde odmawia codziennie jedną dziesiątkę koronki. Przewodniczący takiego dziecięcego koła, którym jest jedno z dzieci, dodaje jeszcze do swojej modlitwy „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Wierzę w Boga”. Opiekę nad dziecięcymi kołami sprawują osoby dorosłe. Do ich zadań należy również organizowanie spotkań formacyjnych.

Koła koronkowe związane są ze Zgromadzeniem Sióstr Jezusa Miłosiernego, w którym powstały i przy którym się rozwijają. Gdy zakładane są w parafiach, należy poinformować o tym księdza proboszcza.

Obecnie trwamy w błogosławionym czasie Roku Świętego Miłosierdzia. Niech wśród wielu dobrych dzieł miłosierdzia, które zakwitną w Kościele, rozwijają się także koła koronkowe.

Jezus powiedział kiedyś s. Faustynie słowa dotyczące Koronki:

„Przez nią uprosisz wszystko, jeżeli to, o co prosisz, będzie zgodne z wolą moją” (Dz. 1731). Niech będą one zachętą do otwierania swojego życia na miłosierdzie Boga przez odmawianie Koronki i tworzenie kół koronkowych.

Reklama

Trzy rady na Wielki Post: nie osądzać, nie potępiać, przebaczać

2019-03-18 12:50

st (KAI) / Watykan

Na konieczność naśladowania Pana Jezusa i Jego miłosierdzia każdego dnia wskazał Papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty odniósł się do wskazań czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 6,36-38), gdzie mowa między innymi: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone”. Podkreślił, że Boże miłosierdzie może nam przebaczyć nawet najokropniejsze czyny.

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał historię wdowy, która przyszła oskarżać się do św. Jana Marii Vianneya, bo jej mąż popełnił samobójstwo rzucając się z mostu. Proboszcz z Ars przypomniał jej, że między mostem, a rzeką jest Boże miłosierdzie, aż do ostatniej chwili. Podkreślił, że Pan Jezus daje nam trzy rady, zwłaszcza na Wielki Post: po pierwsze nie sądzić. Przypomniał, że bardzo często grzeszymy obmową. Druga rada Jezusa to potępiać i wreszcie przebaczać, chociaż jest to tak trudne. Papież przypomniał w tym kontekście, że od tego, jak przebaczamy zależy, jak nam będą wybaczone nasze grzechy przez Boga.

Ojciec Święty zachęcił by uczyć się mądrości wielkoduszności, będącej sposobem na wyrzeczenie się „paplaniny”, w której „nieustannie osądzamy, nieustannie potępiamy i niemal nigdy nie wybaczamy”.

„Pan nas naucza: dawajcie. Dawajcie, a będzie wam dane: bądźcie szczodrzy w dawaniu. Nie bądźcie ludźmi o «wężu w kieszeni»; bądźcie hojni w dawaniu ubogim, potrzebującym, a także dawaniu wielu rzeczy: dawaniu rad, dawaniu ludziom uśmiechów. Zawsze dawajcie. «Dawajcie, a będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie», bo Pan będzie hojny: my damy jedno, a On nam odpłaci stokrotnie więcej, niż to, co dajemy. Taka postawa umacnia wyrzeczenie się sądzenia, potępiania a także wybaczanie. Ważna jest jałmużna, ale nie tylko jałmużna materialna, lecz także jałmużna duchowa; spędzanie czasu z kimś potrzebującym, odwiedzanie osoby niepełnosprawnej, uśmiechanie się”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wkrótce 25. Targi Wydawców Katolickich

2019-03-18 17:19

SWK, tk / Warszawa (KAI)

Blisko 170 wystawców z całego kraju zapowiedziało udział w jubileuszowych 25. Targach Wydawców Katolickich. Podczas wydarzenia, które potrwa warszawskich Arkadach Kubickiego od 4 do 7 kwietnia, zaprezentowanych zostanie ponad 12 tysięcy publikacji.

Andrzej Tarwid
XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

Od wielu lat wydarzenie przyciągają tysiące miłośników książek oraz spotkań o charakterze nie tylko religijnym. Ubiegłoroczna edycja może poszczycić się rekordową frekwencją przekraczającą liczbę ponad 35 tys. odwiedzających.

- Cieszy fakt, że święto dobrych książek, jakim co roku są nasze targi, przyciąga coraz większą liczbę wydawców. Z kolei jakość oferty przekłada się na znakomitą frekwencje odwiedzających – mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jak co roku, w programie nie zabraknie licznych pokazów filmowych i wystaw.

Odbędą się liczne spotkania ze znanymi osobami. Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, będą rozmawiać o swojej wspólnej książce „Myśmy się uodpornili”, w której odsłaniają sposoby na to jak uodpornić się na świat.

Ojciec Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu, autor książki „Wierzchołek góry lodowej” wraz z o. Jackiem Prusakiem, psychoterapeutą, psychologiem i publicystą „Tygodnika Powszechnego” będą rozmawiać o stanowisku Kościoła wobec pedofilii.

Odwiedzający będą także mieli okazję spotkać się też z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw”. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili też m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Magdalena Ogórek, s. Małgorzata Chmielewska i wielu innych.

Targi Wydawców Katolickich to wydarzenie kierowane do całych rodzin. Po raz kolejny zorganizowana zostanie między innymi Akademia rodzinnego czytania, która w przyjazny dzieciom i dorosłym sposób promuje ideę wspólnej, rodzinnej lektury książek.

Tradycyjnie kluczowym akcentem targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, która w tym roku wręczona zostanie po raz 21. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 350 tytułów.

Nagrodzie FENIKS, towarzyszy także Nagroda Małego FENIKSA, która przyznawana jest instytucjom i osobo szczególnie zasłużonym na polu promocji książki religijnej w mediach. Gala wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018 będzie w sobotę 6 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.

Szczegółowe informacje oraz kalendarium spotkań będą na bieżąco uzupełniane pod adresem www.swk.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem