Reklama

Nowa edycja diecezjalnej Akademii Rodziny

2016-02-25 09:59

Adam Tarnowski
Edycja sosnowiecka 9/2016, str. 5

Piotr Lorenc
Uczestnicy i prelegenci DAR-u

W połowie marca rusza kolejna już, 7. edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny. Ta formacyjno-edukacyjna inicjatywa prowadzona przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej jest skierowana do szerokiego kręgu odbiorców

Słuchaczami Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR) mogą być zarówno młodzi ludzie wkraczający w dorosłe życie, jak i rodziny z krótkim lub dłuższym stażem. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Nie trzeba się także nigdzie zapisywać, wystarczy przyjść na wykłady. A warto, bo prowadzą je specjaliści z różnych dziedzin od teologii poprzez medycynę, psychologię czy sztukę. Wykłady odbywają się raz w miesiącu w auli konferencyjnej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Początek o godz. 15. Jest już tradycją, że na rozpoczęcie zajęć słuchacze odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego. To duchowy aspekt DAR-u.

W tym roku tematyka wykładów, warsztatów i konferencji brzmi: „Miłosierni jak Ojciec”. Znamy także program zajęć. I tak 12 marca 7. edycję DAR-u zainauguruje słowo kanclerza ks. Mariusza Karasia. Ks. Szymon Wojciechowski opowie o przygotowaniach i idei Światowych Dni Młodzieży. Jednak zasadniczym wystąpieniem będzie wykład s. Faustyny Olszewskiej, która przedstawi nowe formy kultu Miłosierdzia Bożego przekazane światu przez św. Faustynę oraz opowie o ufność Bogu w praktyce życia. 16 kwietnia ks. prof. Waldemar Cisło – dyrektor polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie podejmie temat sytuacji katolików w Arabii Saudyjskiej, a także przedstawi „czyny miłosierdzia wobec naszych sióstr i braci w Syrii i Iraku”. W maju Magdalena Doręgowska – lekarz medycyny – opowie o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Przedstawi także znane i nieznane oblicza choroby Parkinsona. 21 maja uczestnicy DAR-u mają także zaplanowaną pielgrzymkę do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, w celu uzyskania odpustu w Roku Miłosierdzia. 11 czerwca będą podjęte tematy artystyczne. Aktor łódzkich teatrów Dariusz Kowalski będzie recytował wiersze oraz podzieli się własnym doświadczeniem odkrywania Boga. Lipiec i sierpień to czas wakacji, ale już we wrześniu Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny kwartalnika „Więź” przedstawi temat „Para małżeńska jako nowy model świętości”.15 października ks. dr Piotr Studnicki opowie o obrazie ojca rodziny we współczesnej prasie. 26 listopada ks. Tomasz Zmarzły – redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Sosnowieckiej”, historyk sztuki, podejmie temat grzechu i miłosierdzia w sztuce sakralnej. W drugiej części spotkania wystąpią soliści i zespoły z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Będzinie przygotowani przez Kalinę Szczyrba. Tegoroczną edycję DAR-u zakończy tradycyjnie w połowie grudnia Msza św. celebrowana przez bp. Grzegorza Kaszaka w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu.

Tagi:
rodzina

Chcą pomagać innym

2019-03-06 10:19

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 10/2019, str. IV-V

W sandomierskim ośrodku rekolekcyjnym „Quo vadis” odbyła się Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin (ORAR) drugiego stopnia. Organizatorem rekolekcji, w których brało udział 100 osób, był Domowy Kościół, rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie

Ks. Adam Stachowicz
Uczestnicy oazowych rekolekcji

W rekolekcjach uczestniczyło 31 małżeństw z dziećmi, w tym 9 małżeństw z naszej diecezji. Zarówno ORAR pierwszego stopnia, odbywająca się na początku ferii, jak i obecna drugiego stopnia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Sandomierski ośrodek rekolekcyjny był pełen małżonków przeżywających rekolekcje i doskonalących się w zdobywaniu wiedzy odnośnie posługiwania jako par animatorskich oraz dzieci mających swoje zajęcia pod czujnym okiem Diakonii Wychowawczej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obraz św. Józefa nawiedził Nowogród Bobrzański

2019-03-17 21:01

Kamil Krasowski

Zakończyła się peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie Bobrzańskim (16-17 marca). Dzisiaj wieczorem obraz dotarł do parafii św. Józefa w Żaganiu.

Za pośrednictwem Aleksandry Kluz
Powitanie obrazu św. Józefa Kaliskiego w kościele Wniebowzięcia NMP
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w Nowogrodzie Bobrzańskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wkrótce 25. Targi Wydawców Katolickich

2019-03-18 17:19

SWK, tk / Warszawa (KAI)

Blisko 170 wystawców z całego kraju zapowiedziało udział w jubileuszowych 25. Targach Wydawców Katolickich. Podczas wydarzenia, które potrwa warszawskich Arkadach Kubickiego od 4 do 7 kwietnia, zaprezentowanych zostanie ponad 12 tysięcy publikacji.

Andrzej Tarwid
XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

Od wielu lat wydarzenie przyciągają tysiące miłośników książek oraz spotkań o charakterze nie tylko religijnym. Ubiegłoroczna edycja może poszczycić się rekordową frekwencją przekraczającą liczbę ponad 35 tys. odwiedzających.

- Cieszy fakt, że święto dobrych książek, jakim co roku są nasze targi, przyciąga coraz większą liczbę wydawców. Z kolei jakość oferty przekłada się na znakomitą frekwencje odwiedzających – mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jak co roku, w programie nie zabraknie licznych pokazów filmowych i wystaw.

Odbędą się liczne spotkania ze znanymi osobami. Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, będą rozmawiać o swojej wspólnej książce „Myśmy się uodpornili”, w której odsłaniają sposoby na to jak uodpornić się na świat.

Ojciec Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu, autor książki „Wierzchołek góry lodowej” wraz z o. Jackiem Prusakiem, psychoterapeutą, psychologiem i publicystą „Tygodnika Powszechnego” będą rozmawiać o stanowisku Kościoła wobec pedofilii.

Odwiedzający będą także mieli okazję spotkać się też z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw”. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili też m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Magdalena Ogórek, s. Małgorzata Chmielewska i wielu innych.

Targi Wydawców Katolickich to wydarzenie kierowane do całych rodzin. Po raz kolejny zorganizowana zostanie między innymi Akademia rodzinnego czytania, która w przyjazny dzieciom i dorosłym sposób promuje ideę wspólnej, rodzinnej lektury książek.

Tradycyjnie kluczowym akcentem targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, która w tym roku wręczona zostanie po raz 21. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 350 tytułów.

Nagrodzie FENIKS, towarzyszy także Nagroda Małego FENIKSA, która przyznawana jest instytucjom i osobo szczególnie zasłużonym na polu promocji książki religijnej w mediach. Gala wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018 będzie w sobotę 6 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.

Szczegółowe informacje oraz kalendarium spotkań będą na bieżąco uzupełniane pod adresem www.swk.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem