Reklama

Syberyjskie wspomnienia

2016-02-25 09:59

Helena Maniakowska
Edycja toruńska 9/2016, str. 6

Katolicki Toruń

W 76. rocznicę wywózek Polaków na Syberię grupa Sybiraków ze Związku Sybiraków Oddziału Toruńskiego oraz zaproszeni goście upamiętnili bohaterów

Spotkanie z okazji 76. rocznicy wywózek Polaków na Syberię odbyło się 12 lutego w Toruniu. Uroczystości przebiegały w Urzędzie Marszałkowskim, Zespole Szkół nr 1 oraz kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

W urzędzie

Na uroczystość przybyli członkowie związku oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Zebranych powitał Marcin Swaczyna z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Urzędzie Marszałkowskim. Zauważył, że głos Sybiraków z czasem będzie coraz bardziej rozumiany, coraz więcej bowiem gromadzimy informacji o wywózkach i losach zesłańców. Wydanie książki „Syberyjskie wspomnienia” i spotkania rocznicowe sprzyjają utrwalaniu pamięci. Jan Myrcha, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu, podkreślił obecność Anny Łukaszewskiej – dyrektor Wydziału Edukacji UM, Barbary Rojek i Anny Rojewskiej – przedstawicielek Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej, a także Michała Antonowicza – doktoranta Wydziału Nauk Historycznych UMK, który walnie przyczynił się do powstania książki „Syberyjskie wspomnienia”. Prezes wyraził też nadzieję na wzniesienie pomnika Sybiraków dla upamiętnienia męczeństwa Polaków na nieludzkiej ziemi oraz życzył, aby opublikowana książka miała swój dalszy ciąg w kolejnym, uzupełnionym wydaniu. Poinformował, że równolegle odbywają się uroczystości w Zespole Szkół nr 1 w Toruniu. Głos zabrali również m.in. Zdzisław Mickiewicz – pierwszy prezes Związku Sybiraków oraz marszałek Piotr Całbecki. Podczas spotkania Grzegorz Borek z Urzędu Marszałkowskiego został wyróżniony Odznaką Honorową Sybiraka za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Modlitwa

Uroczystości rocznicowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego rozpoczęto hymnem Sybiraków. Mszę św. celebrował kapelan Związku Sybiraków ks. prał. Józef Nowakowski, który w homilii podkreślił wagę takich uroczystości. Są one wyrazem pamięci o gehennie, jaką przeżywali Polacy na nieludzkiej ziemi, niszczeniu ich życia i unicestwieniu wielu. – Życzliwość, uczciwość, współpraca pokoleń, miłość między ludźmi niech będą naszymi zasadami, których jesteśmy głosicielami i których starajmy się być realizatorami. Liczę zawsze, że młodzi będą tymi, którzy tę współpracę będą budowali – zakończył celebrans.

Reklama

Oprawę liturgiczną Mszy św. zapewnili Sybiracy. We wspólnocie modlitewnej uczestniczyli również ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia – proboszcz parafii prawosławnej w Toruniu oraz Zbigniew Matuszewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 1, poczty sztandarowe, przedstawiciele grona pedagogicznego i uczniowie.

Przy tablicy

Po Mszy św. pod tablicą pamiątkową w przykościelnym krużganku spotkali się Sybiracy i goście, wśród których nie zabrakło m.in. prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, płk. Dariusza Adamczyka i mjr. Ireneusza Bandury z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, posła Arkadiusza Myrchy, delegacji Związku Nauczycielstwa Polskiego, miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, przedstawicieli związków kombatanckich, przedstawicieli prasy oraz telewizji. – Nieludzka ziemia została usłana krzyżami zmarłych Polaków – powiedział Jan Myrcha i zwrócił uwagę, że żaden naród nie może istnieć ani rozwijać się bez przywiązania do swej tradycji i swoich dziejów niezależnie od tego, jak byłyby bolesne, a wydana książka stanowi materiał do refleksji, zadumy nad losami Polaków. Prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował za spotkanie i zauważył, że coraz mniej jest żyjących świadków czasu deportowań. Zapewnił, że zawsze będziemy pamiętali o ich zniewolonym losie i ich marzeniach powrotu do wolnej Polski.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i znicze przed tablicą upamiętniającą syberyjską Golgotę.

Tagi:
Sybiracy

Sybiracy – pamiętamy

2019-02-27 11:01

Wacław Kwieciński
Edycja świdnicka 9/2019, str. IV

Przy pomniku Syberyjskiej Golgoty znajdującym się obok kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piaskowej Górze w Wałbrzychu odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wywózek naszych rodaków na odległe tereny Syberii

Wacław Kwieciński
Pomnik Syberyjskiej Golgoty

Uroczystości rozpoczęły się 15 lutego br. minutą ciszy upamiętniającą Sybiraków, którzy swoje życie zakończyli na „nieludzkiej ziemi”, oraz zmarłego premiera rządu RP mec. Jana Olszewskiego. Po krótkiej modlitwie i przemówieniach zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku Syberyjskiej Golgoty.

W imieniu władz miasta kwiaty złożył prezydent dr Roman Szełemej. Kwiaty złożyli również: byli prezydenci Wałbrzycha Henryk Gołębiewski i Zygmunt Nowaczyk; poseł na Sejm RP Katarzyna Mrzygłocka; poseł na Sejm RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska; Sybiracy na czele z prezesem Adamem Mitelsztetem i prezes Koła Joanną Baniukiewicz oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 37 z wychowawcą. Następnie zebrani udali się do pobliskiego kościoła na Mszę św., którą odprawił Sybirak ks. prał. Stanisław Pająk.

Z homilii wygłoszonej przez ks. Stanisława dowiedzieliśmy się o wielkiej roli naszych ojców i matek w przekazywaniu prawdziwej historii naszej Ojczyzny i współistnieniu w zgodzie na zesłaniu ludzi o różnych narodowościach i różnej religii oraz o ciężkim losie księży grecko-katolickich, którzy nie chcieli zrzec się swojej wiary. Z ok. 3000 zesłanych księży do łagrów wróciło ok. 10 procent.

Po Mszy św. zebrani przeszli do dawnego Gimnazjum nr 6 na część artystyczną przygotowaną przez młodzież i wychowawców tej szkoły.

Podczas uroczystości szkolnych odśpiewano hymn państwowy i hymn Sybiraków. Przemówienia wygłosili: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37 Małgorzata Gawonicz, Joanna Baniukiewicz, prezes Wałbrzyskiego Koła Sybiraków, i prezes Wałbrzyskiego Oddziału Sybiraków Adam Mitelsztet.

Następnie wręczono medale 90-lecia powstania Związku Sybiraków. Otrzymali je: Sybirak ks. prał. Stanisław Pająk, Ewa Gratzke, dyrektor oddziału szkoły, Sybiraczka Raisa Podhorodecka, Małgorzata Buczkowska, przygotowująca od 27 lat oprawę artystyczną w szkole, oraz Sybirak Stanisław Ciara.

W przepięknej oprawie wokalno-muzycznej zatytułowanej „Pamięć historii żyje w nas” wystąpiła młodzież tutejszej szkoły. Za wspaniałe uroczystości podziękowały dyrektor Ewa Gratzke i Joanna Baniukiewicz.

Zebrani goście udali się do szkolnej sali pamięci na słodki poczęstunek. Pragnę dodać, że już niebawem miasto Wałbrzych upamiętni cierpienia i pobyt na „nieludzkiej ziemi”, nadając nazwę ulicy w dzielnicy Poniatów imieniem Sybiraków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

25 marca – Dzień Świętości Życia

2019-03-23 10:59

BP KEP / Warszawa (KAI)

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia. „Pasterze Kościoła w Polsce przypominają o największej wartości, jaką jest ludzkie życie” – czytamy w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ivan Kmit/Fotolia

Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia.

Co roku z okazji Dnia Życia w całej Polsce w różnym czasie organizowane są również Marsze dla Życia i Rodziny. To wyraz publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. W tym roku 24 marca, w Narodowym Dniu Życia, ulicami Warszawy przejdzie pierwszy ogólnopolski Narodowy Marsz Życia.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Do tego, aby każda parafia włączyła się w dzieło Duchowej Adopcji, zachęcali biskupi w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym. O włączenie się w tę inicjatywę apeluje również dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg oraz Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego Beata Choroszewska.

„Chcemy zaprosić, aby wszyscy księża proboszczowie, rodzice, katecheci i nauczyciele przypomnieli dzieciom i młodzieży, ale także małżeństwom i rodzinom o tym, że każde życie ludzkie jest piękne i jest święte” – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Lekarzu, ulecz samego siebie

2019-03-25 15:06

Anna Majowicz

,,Rekolekcje dla odważnych, którzy nie boją się zmierzyć ,,temperatury" swojej wiary" - to motto wielkopostnych nauk dla pracowników i studentów służby zdrowia, głoszonych w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.

Anna Majowicz
Rekolekcje dla służby zdrowia głosi ks. prof. nadzw. dr hab. Piotr Mrzygłód

Tegoroczne rekolekcje prowadzi ks. prof. nadzw. dr hab. Piotr Mrzygłód. Pierwsze nauki rozpoczęły się w niedzielę. - Mówi się, że ten, kto nie ryzykuje, nie pije szampana. To prawda. Kto nie zaryzykuje swojego czasu w momencie nawrócenia, kto nie podejmie próby zmiany swojego życia dla Pana Jezusa, nie zasługuje na Wielkanoc – rozpoczął spotkanie ks. prof. dr hab. Piotr Mrzygłód. Rekolekcjonista mówił o sensie nawrócenia, o tym, że Kościół jest szpitalem dla wszystkich grzeszników, a niezależnie od tego, w jakiej przestrzeni służby zdrowia pracujemy, jesteśmy pacjentami, bo Lekarz jest tylko jeden. - To Ten który przyszedł leczyć nasze choroby, w którego ranach jest nasze zdrowie - mówił rekolekcjonista, prosząc, by pracownicy służby zdrowia dobrze przygotowali się na nadchodzące święta. - Można wykonać tysiąc kroków, ale ten najważniejszy należy do Ciebie. Zrób krok w stronę nawrócenia, nie zwlekaj. Lekarzu, ulecz samego siebie!

Zobacz zdjęcia: Rekolekcje dla służby zdrowia

Kolejne spotkanie z rekolekcjonistą odbędzie się dziś po Mszy św. o godz. 18.30. Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników i studentów służby zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem