Reklama

Niedziela Lubelska

Diamentowe jubileusze

Niedziela 28 lutego w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Częstochowskiej w Stróży upłynęła pod znakiem diamentowych jubileuszy. Ks. Stanisław Łątka obchodził 60. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich, a ks. Grzegorz Stąsiek 60. urodziny

Niedziela lubelska 11/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

jubileusz

Paweł Wysoki

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, obok jubilaci ks. Grzegorz Stąsiek i ks. Stanisław Łątka

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, obok jubilaci ks. Grzegorz Stąsiek i ks. Stanisław Łątka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar życia i kapłaństwa przewodniczył abp Stanisław Budzik. – W moim posługiwaniu jeszcze nie spotkałem takiego jubileuszu, by proboszcz senior obchodził 60-lecie kapłaństwa, a jego następca w tym samym czasie 60. urodziny. Nie mogło mnie tu zabraknąć; razem z wami dziękuję Bogu za waszą wspólnotę parafialną i modlę się o błogosławieństwo dla jubilatów – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Czas wdzięczności

Parafianie wraz z rodzinami i przyjaciółmi diamentowych duszpasterzy przygotowali Eucharystię, podczas której wypraszali potrzebne łaski dla swoich kapłanów. Proboszcz ks. Grzegorz Stąsiek podkreślał, że rocznice przyjęcia święceń kapłańskich i urodzin przypadają w czasie wielkich wydarzeń w Kościele i w Polsce. – W Roku Świętym Miłosierdzia odkrywamy wielką miłość Boga i uczymy się okazywać ją bliźnim, w czasie przeżywania 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę odkrywamy naszą chrześcijańską tożsamość, oczekujemy na spotkanie z papieżem Franciszkiem i na Światowe Dni Młodzieży, a w wymiarze diecezjalnym przygotowujemy się do złotego jubileuszu święceń biskupich arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka – wyliczał ks. Grzegorz Stąsiek. – W te wielkie wydarzenia wpisują się nasze lokalne jubileusze, za które chcemy Bogu dziękować we wspólnocie parafii, rodziny i przyjaciół – mówił Ksiądz Proboszcz, witając licznie zgromadzonych wiernych i duchowieństwo. Na uroczystość przybyli m.in. goście z diecezji tarnowskiej, z której pochodzi ks. kan. Stanisław Łątka, a także przedstawiciele władz samorządowych i mundurowych (ks. Grzegorz Stąsiek jest okręgowym kapelanem straży pożarnej w powiecie kraśnickim).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadectwo życia

Z okazji kapłańskich jubileuszy przedstawiciele wspólnot parafialnych i gości przygotowali moc życzeń. Słowa wielkiej wdzięczności popłynęły pod adresem seniora ks. Stanisława Łątki, który związał się z parafią w Stróży przed 38 laty. Dorośli, niegdyś dzieci z radością gromadzone przez ks. Stanisława wokół Chrystusowego ołtarza, dziś aktywni członkowie wspólnot modlitewnych i formacyjnych (m.in. Legionu Maryi, kół różańcowych, Akcji Katolickiej, Rady Duszpasterskiej, chóru parafialnego, Wspólnoty Krwi Chrystusa, Domowego Kościoła, Liturgicznej Służy Ołtarza i nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.) dziękowali Bogu za to, że postawił na drogach ich życia tak oddanego i wiernego kapłana. – Wdzięczni jesteśmy za służbę Bogu, ludziom i ojczyźnie; za świadectwo kapłańskiego życia, za to, że jak dobry ojciec zawsze miałeś dla nas czas. Dziękujemy za modlitwę, za pełne miłości podejście do drugiego człowieka, za katechezy umacniające naszą wiarę, za trud włożony w wychowanie kolejnych pokoleń, za stworzenie atmosfery przyjaznej wzrostowi powołań kapłańskich i zakonnych, za pozostanie ciepłym, taktowym i skromnym człowiekiem – mówili parafianie, zapewniając o swojej modlitwie i życzliwości. Mirosław Chapski, mieszkający w Stróży wójt gminy Kraśnik, zwrócił uwagę na materialne owoce kapłańskiej pracy, jakim są wybudowane przez ks. Łątkę kościół i dom parafialny. – Za wszelkie dobro, jakie dla nas uczyniłeś, a przede wszystkim za tysiące sakramentów, jakie przez twoje ręce otrzymaliśmy, z serca dziękujemy i zapewniamy o modlitewnej pamięci – podkreślał.

Reklama

Składając życzenia urodzinowe obecnemu Księdzu Proboszczowi, parafianie i goście dziękowali za duchowe i materialne ubogacanie Stróży już od ponad 10 lat, a szczególnie za otwartość na sprawy społeczne i troskę o dobra kulturowe naszej ojczyzny (z inspiracji ks. Grzegorza została odnowiona zabytkowa kaplica wotywna pw. Trójcy Świętej, zbudowana na planie trójkąta). Życzenia popłynęły też od strażaków, którzy dziękowali za duszpasterską opiekę, wspólne pielgrzymowanie oraz słowa nauki, które w morzu świata są niczym latarnia wskazująca właściwą drogę.

Reklama

Pasterze Bożego serca

Abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. dziękował Wiekuistemu Pasterzowi za to, że nie opuszcza swojej owczarni, ale posyła do nas z wezwaniem nawrócenia i Ewangelią miłosierdzia pasterzy według Bożego serca, mężnych głosicieli Słowa Bożego i gorliwych szafarzy sakramentów.

Zwracając się do seniora ks. Stanisława Łątki, przypomniał jego życiową drogę, którą Bóg poprowadził go z Tuchowa (diecezja tarnowska) do Lublina, gdzie na KUL-u studiował teologię i filozofię, a w seminarium przygotowywał się do pełnienia kapłańskiej posługi. – 25 lutego 1956 r. z rąk bp. Piotra Kałwy przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w Lubartowie i w Lublinie, ale większość lat swojego kapłaństwa poświęcił parafii w Stróży, gdzie najpierw był wikariuszem, a później proboszczem. Wieczną pamiątką tego czasu jest kościół parafialny, wzniesiony przez wspólnotę pod jego kierunkiem – mówił Ksiądz Arcybiskup. Pasterz nawiązał też do przeprowadzonej dzień wcześniej telefonicznej rozmowy z bp. Janem Sobiło z Ukrainy, który pod koniec lat 80. XX wieku był wikariuszem w Stróży. Przekazując życzenia Jubilatowi, Biskup Jan zapewniał o tym, że ks. Stanisław pozostaje w jego pamięci wspaniałym duszpasterzem i dobrym ojcem.

Kierując słowa ku obecnemu proboszczowi, abp Budzik podkreślał, że ks. Grzegorz Stąsiek wytrwale głosi Słowo Boże, sprawuje sakramenty, jak dobry pasterz prowadzi lud po drogach zbawienia, wskazuje na wartości, na których warto oprzeć życie, a także troszczy się o duchowy i materialny rozwój parafii.

Dziękując za duszpasterzy w Stróży, abp Stanisław Budzik zachęcał wiernych do modlitwy za kapłanów. – Niech piękno kapłańskiej posługi będzie zasiewem kolejnych pokoleń kapłanów – apelował.

2016-03-10 11:11

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz henrykowskiego liceum

Niedziela wrocławska 40/2012

[ TEMATY ]

jubileusz

Kamil Cieliński

Podczas Msy św. odbyło się ślubowanie na sztandar uczniów klas pierwszych: przysposobienia wojskowego, ratownictwa i grafiki komputerowej

Podczas Msy św. odbyło się ślubowanie na sztandar uczniów klas pierwszych: przysposobienia wojskowego, ratownictwa i grafiki komputerowej

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie obchodzi 10-lecie swego istnienia. To bardzo mało w perspektywie długiej historii tego miejsca, wystarczająco jednak dużo, by zbudować zręby swej tożsamości jako placówki edukacyjnej i wychowawczej. Tożsamość tę szkoła opiera na wartościach chrześcijańskich, tych, których dostarcza samo miejsce.
Na uroczystości jubileuszowe licznie przybyli m.in. księża (także absolwenci szkoły) na czele z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, goście z różnych środowisk szkolnych, generałowie Wojska Polskiego, z którymi KLO od początku współpracuje, rektor komendant prof. dr hab. Mariusz Wiatr z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która otacza nas swym patronatem, reprezentanci Kuratorium we Wrocławiu, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Bardzo mile witanymi gośćmi byli absolwenci KLO i ich rodziny.
Sobotnie świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której homilię wygłosił ksiądz Jakub Mazur, absolwent KLO, rozpoczynając ją od słów: „10 lat minęło jak jeden dzień. Mogę to dziś sam powiedzieć”. Ksiądz Jakub ze wzruszeniem wspominał lata, które dane mu było przeżyć w szkolnych murach i z wdzięcznością odniósł się do swych nauczycieli i wychowawców. Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni, w pochodzie wraz ze szkolną orkiestrą dętą, przenieśli się do włoskiego ogrodu opactwa, gdzie odbyła się przygotowana przez nauczycieli i uczniów gala upamiętniająca 10-letnią historię szkoły. Miłym akcentem były podziękowania składane wszystkim przyjaciołom szkoły i przemówienia zaproszonych gości. Po oficjalnej części uroczystości jeszcze do późnych godzin w rodzinnej atmosferze trwały wśród absolwentów i nauczycieli rozmowy i wspomnienia.
Ks. dr Jan Adamerczuk - dyrektor KLO serdecznie dziękuje wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili jej jubileusz. W sposób szczególny dziękujemy naszym absolwentom, którzy mimo licznych obowiązków zechcieli uczestniczyć w tak ważnym dla nas wydarzeniu. W rzeczywistości historia szkoły tworzyła się dzięki nim.

CZYTAJ DALEJ

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję