Reklama

Pierwsze rekolekcje maturzystów w diecezji łowickiej

Niedziela łowicka 8/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielne popołudnie, 2 lutego br., łowickie Seminarium Duchowne i klasztor sióstr Bernardynek przyjęły w swoje progi niezwykłych gości. Byli to uczestnicy rekolekcji dla maturzystów, zorganizowanych z inicjatywy bp Alojzego Orszulika pierwszy w naszej diecezji po raz pierwszy. Przygotowaniem i organizacją pomysłu kierował ks. dr Wojciech Osial.
Już w listopadzie ubiegłego roku do szkół dotarły zaproszenia dla maturzystów i informacje wyjaśniające dla katechetów. Chęć uczestniczenia zgłosiło prawie 200 osób. "Nie spodziewaliśmy się tak dużej liczby zgłoszeń - powiedział Niedzieli ks. Osial - dlatego postanowiliśmy podzielić uczestników na dwie tury. Zorganizowaliśmy to tak, że chłopcy zakwaterowani byli w Seminarium duchownym, dziewczęta zaś u sióstr bernardynek". Na potrzeby rekolekcji przygotowano specjalną broszurę - Vademecum uczestnika, zawierającą program godzinowy, modlitwy, czytania oraz teksty piosenek do wspólnego śpiewania. Konferencje przygotowali i prowadzili ks. Sławomir Sobierajski, ks. Robert Kwatek i ks. Wojciech Osial. Podczas trwania tych ćwiczeń duchowych pomagali im klerycy z łowickiego seminarium: Tomasz Staszewski, Bogdan Skóra, Sylwester Bernat i Marcin Moks.
"Kim jestem? - czyli moje marzenia o moim życiu" - tak określono w programie temat pierwszego dnia rekolekcji. O godz. 16.30 odbyła się pierwsza konferencja zatytułowana: "Moje życie: marzenia, radości i problemy". Księża prowadzący tę konferencję mówili w oparciu o Ewangelie o spotkaniu Pana Jezusa z młodzieńcem.
Po wysłuchaniu nauki i zjedzeniu wspólnej kolacji o godz. 19.00 odprawiona została Msza św. dla wszystkich w kościele sióstr bernardynek. Homilię skoncentrowaną wokół zagadnienia powołania człowieka do zbawienia wygłosił ks. Robert Kwatek. O godz. 20.00 odbyło się spotkanie integracyjne dla chłopców i dziewcząt w auli sióstr bernardynek. Spotkanie i pierwszy dzień zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.
Drugi dzień rekolekcyjny rozpoczął się Jutrznią z rozważaniem na temat: Kim jest dla mnie Jezus Chrystus? i lekturą Ewangelii wiodącej (Łk 9, 18-20 "Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?"). Po śniadaniu uczestnicy wysłuchali konferencji: Jezus Chrystus Nauczycielem miłości Boga i bliźniego. Następnie rozpoczęła się praca w grupach. Młodzi ludzie dzielili się własnymi doświadczeniami na temat różnych trudności w pójściu za Jezusem. Po przedyskutowaniu postawionego problemu i wyborze przedstawiciela grupy do dyskusji na forum ogólnym w Seminarium, rozpoczęto przygotowanie krótkiego programu nawiązującego do tematu konferencji w formie pantomimy.
Po obiedzie o godz. 15.00 rozpoczęło się spotkanie ogólne dla wszystkich, podczas którego odbyła się dyskusja na temat: "Moje trudności w bezgranicznym pójściu drogą miłości Jezusa" i przedstawiane były wyniki pracy w grupach.
Kolejnym punktem programu było nabożeństwo pokutne prowadzone przez ks. Roberta Kwatka. Mówił on o ważności sakramentu pokuty w życiu każdego człowieka i odpowiedzialności, którą każdy człowiek bierze na siebie nie korzystając z dobrodziejstw miłosierdzia Bożego, ukrytego w tym sakramencie. Wszyscy uczestnicy rekolekcji skorzystali okazji i przystąpili do sakramentu pokuty. Po kolacji i Mszy św. zakończono dzień owocnej pracy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.
Ostatni, trzeci dzień spotkania rekolekcyjnego przebiegał pod hasłem: "Budowanie domu na skale - Chrystusie fundamentem różnych dróg powołania człowieka". Podczas Jutrzni rozpoczynającej dzień mówiono na podstawie Ewangelii o budowaniu domu na skale i piasku, o różnych drogach powołania człowieka. Przeprowadzona została też osobista refleksja: "Każda droga mojego powołania musi być zawsze budowaniem życia na Jezusie - skale".
Po śniadaniu rozpoczęło się spotkanie ogólne dla wszystkich na temat: Różne drogi powołania człowieka. Maturzyści mogli wysłuchać świadectw osób, które na co dzień realizują swoje powołanie. O powołaniu do życia w małżeństwie mówili państwo Barbara i Krzysztof Stasiakowie z Kutna. Proboszcz parafii na Korabce w Łowiczu ks. Wiesław Frelek opowiadał o powołaniu kapłańskim, a o drodze powołania do życia zakonnego mówiła siostra Czesława ze zgromadzenia Sióstr Bernardynek w Łowiczu. Po tym spotkaniu maturzyści udali się do bazyliki katedralnej, gdzie odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Alojzy Orszulik. Zwracając się do młodzieży uczestniczącej w rekolekcjach mówił o miłości Boga i drugiego człowieka. "Chciałbym - mówił Ksiądz Biskup - abyście byli przyjaciółmi Boga, a przez to i przyjaciółmi drugiego człowieka. Nie można przecież kochać Boga a nienawidzić drugiego człowieka. Kochajcie drugiego człowieka nie słowem a czynem. Dla nas, chrześcijan, fundamentem, na którym powinniśmy budować nasze życie, jest Pan Jezus. Tylko wtedy, gdy na Jezusie będziecie budować, staniecie się przyjaciółmi Boga i drugiego człowieka. Starajcie się o przyjaźń z Chrystusem i układajcie swoje życie na Chrystusie. Módlcie się o miłość nie tylko w słowach ale i w uczynkach". Po liturgii miał miejsce uroczysty obiad w refektarzu seminaryjnym kończący rekolekcje.
Druga tura rekolekcji przebiegła w takim samym porządku. Z jedną zmianą - Mszę św. kończącą ćwiczenia duchowe w bazylice katedralnej sprawował bp Józef Zawitkowski.
Pierwsze w historii diecezji rekolekcje dla maturzystów zakończono. Należy wspomnieć ogromną pracę, jaką wykonali prowadzący księża. Siostry bernardynki i przełożeni Seminarium Duchownego w Łowiczu włożyli też niemało trudu w przygotowanie tych dni skupienia dla młodzieży z całej diecezji. Włączyli się w ciężką pracę nad organizacją całego przedsięwzięcia.
Młodzież opuszczając Łowicz była zachwycona takiego rodzaju formą spotkania w Kościele. Zapytani o swoje wrażenia i o to co im się najbardziej na tych rekolekcjach podobało, mówili: "Bardzo podobały nam się spotkania w grupach oraz spotkanie z przedstawicielami różnego rodzaju powołań życiowych. Można było wyciszyć się duchowo, oderwać się od rzeczywistości" (Sylwek i Marcin, uczniowie technikum w Rawie Mazowieckiej). Arek z Rawy Mazowieckiej stwierdził zaś: "Rekolekcje te były bardzo pouczające, wiele się z nich dowiedziałem, w szczególności, jak można miłować Boga, bliźnich, no i samego siebie". Z kolei Magda z Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego ze Skierniewic zauważyła: "Był to moment zastanowienia się nad własnym życiem, głębsze poznanie siebie przez miłość do Boga. Odkrycie, jaką drogą chce On mnie prowadzić, głębsze zaufanie Mu i lepsze poznanie Jego Osoby. Najbardziej podobała mi się atmosfera, jaka panowała wokół, taka życzliwość i uczynność wszystkich ludzi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: unikać eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

2024-04-20 13:00

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Pietro Parolin

wikimedia/CC BY-SA 2.0

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Wszyscy pracują nad tym, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie eskalował – powiedział kard. Pietro Parolin przy okazji konferencji na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum. W kwestii aborcji Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”.

„Wydaje mi się, że jak dotąd sprawy, poszły całkiem dobrze, w tym sensie, że nie było tego, czego się obawiano i że obie strony starają się nie prowokować w taki sposób, aby poszerzyć konflikt” – zaznaczył kard. Parolin w kwestii napięć między Iranem a Izraelem w ostatnim czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję