Reklama

Polska

Młodzież z całej Polski pielgrzymowała do bł. Karoliny

Półtora tysiąca młodych z całej Polski modliło się w sobotę 15 listopada w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Uroczystej Mszy św. z okazji setnej rocznicy śmierci dziewicy i męczennicy przewodniczył abp Józef Kowalczyk. W homilii emerytowany metropolita gnieźnieński prosił młodzież, by broniła czystych serc, godności, uczciwości i rodziny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do sanktuarium bł. Karoliny przyjechała młodzież razem ze swoimi duszpasterzami niemal z całej Polski, m.in. z archidiecezji krakowskiej, wrocławskiej, częstochowskiej, przemyskiej, lubelskiej oraz diecezji tarnowskiej, zielonogórsko- gorzowskiej, opolskiej, siedleckiej, bielsko-żywieckiej, łowickiej. „Chcieliśmy poznać miejsce, gdzie urodziła się i zmarła bł. Karolina. Jest ona naszym wzorem, dodaje nam sił, by walczyć o czystość” - mówili młodzi.

Z młodzieżą modlił się abp Kowalczyk, który był zaangażowany w proces beatyfikacyjny bł. Karoliny, a pochodzi z Jadownik Mokrych, które są położone blisko Wał-Rudy – miejsca, gdzie żyła i zginęła błogosławiona. W homilii arcybiskup podkreślił, że bł. Karolina swoim życiem mówi do młodzieży o wielkiej godności kobiety. Przypominając słowa św. Jana Pawła II, by młodzi wymagali od siebie, bronili swojego „Westerplatte”, abp Kowalczyk prosił, by młodzież broniła „wartości czystych serc, godności, uczciwości i rodziny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymas senior mówił im, że do życia małżeńskiego trzeba się dobrze przygotować. Prosił młodych, by podejmowali mądre i racjonalne decyzje, a nie emocjonalne. Dodał też, że czym innym jest nabyta wiedza np. na studiach, a co innego oznacza życiowa mądrość. Arcybiskup wskazywał, że początkiem mądrości jest bojaźń Boża. Prosił też, by młodzi nie ulegali ironicznym wypowiedziom o czystości. „Sami zdamy kiedyś rachunek z tego, jak kroczyliśmy przez życie. Opinie różnych środowisk nie będą nam wyznaczać drogi naszego życia. Dziękujemy Bogu za dar męstwa i mądrości bł. Karoliny, że umiała szanować własną godność. Stała się dla nas ideałem do naśladowania” - dodał kaznodzieja.

W Zabawie odbyło się także spotkanie z twórcami i aktorami pierwszego filmu fabularnego pt. „Karolina". Natomiast w kinie „Nieciecza" miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu dla zaproszonych gości. Po projekcji były owacje na stojąco. Ponadto w Wał–Rudzie odbyła się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

Reklama

Jutro, w niedzielę 16 listopada w Zabawie odbędą się centralne obchody w Polsce, Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. O godz. 9.30 będą wypominki – modlitwa za ofiary wypadków drogowych, a Mszy św. o godz. 10.30 za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia z Watykanu.

Po Mszy wystąpi Zespół Pod Gruszą z programem „100-lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny” – przesłanie z drogi męczeństwa w interpretacji poetyckiej zespołu. W samo południe uczestnicy uroczystości będą się modlić przy pomniku Przejście. Ponadto zostanie posadzone drzewo pamięci. Godzina Miłosierdzia o 15.00 będzie modlitwą o łaskę przebaczenia i pojednania ofiar i sprawców.

W tym dniu w godz. 10.00–14.00 zaplanowano także akcję honorowego krwiodawstwa w Hotelu Zabawa. Ponadto o godz. 17.00 w kościele w Zabawie odbędzie się koncert organowy.

Natomiast w poniedziałek 17 listopada o godz. 9.00 rozpocznie się w Tarnowie seminarium naukowe poświęcone problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży. Miejscem spotkania będzie sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym. Ponadto o godz. 12.30 w kinie Marzenie zostanie zaprezentowany program edukacyjny dla młodzieży - Road Show. Ofiara wypadku, policjant, strażak, ratownik, rehabilitantka opowiedzą o swoich doświadczeniach podczas zdarzeń komunikacyjnych.

Wtorek 18 listopada to liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny i dzień setnej rocznicy śmieci dziewicy i męczennicy. Do Zabawy i Wał–Rudy przybędzie ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny. Już o godz. 12.30 wierni usłyszą o drodze bł. Karoliny do świętości, o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. w sanktuarium w Zabawie. Natomiast o 14.00 w Domu bł. Karoliny w Wał–Rudzie pielgrzymi będą mogli obejrzeć nową wystawę prezentującą stroje ludowe, ubiór oraz wyposażenie carskiego żołnierza, oraz posłuchać opowieści o czasach i okolicznościach życia i śmierci bł. Karoliny w formie elektronicznego przewodnika.

Reklama

Główne wydarzenia kilkudniowych obchodów to jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie i poświęcenie nowego krzyża na miejscu męczeństwa. Wtorkowej Drodze Krzyżowej o godz. 15.00 przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, a rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn z Ruchu Czystych Serc z Nowego Sącza. Taka Droga Krzyżowa odbywa się raz w miesiącu, w dniu wspomnienia śmierci bł. Karoliny. Gromadzi ona kilka tysięcy osób. Uczestnicy nabożeństwa idąc po śladach bł. Karoliny przez las rozważają Jej życie i męczeństwo. Podczas nabożeństwa czytane są prośby i podziękowania za otrzymane łaski.

Uroczysta Msza św. we wtorek o godz. 17.30 w sanktuarium w Zabawie zakończy obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

W jubileuszowy rok wpisują się różne inicjatywy społeczne i kulturalne. Od 21 listopada w kinach będą odbywać się projekcje filmu pt. „Karolina”, którego fabułę zainspirowała postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży. Z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny zostały wprowadzone do obiegu okolicznościowe znaczki, które można nabyć za pośrednictwem sanktuarium w Zabawie. Obchodom jubileuszowym w dniach od 15 - 23 listopada będzie towarzyszyć Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla uczczenia setnej rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pod tytułem "Ziemia świętych i błogosławionych". Odbędzie się ona w hotelu Zabawa. Wstęp jest wolny. Ponadto w przygotowaniu jest Oratorium o bł. Karolinie, którego premierę zaplanowano na 30 listopada br. w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Jako swoista kontynuacja roku jubileuszowego przygotowywany jest cykl konspektów katechez i spotkań dla grup apostolskich, który zostanie rozesłany do wydziałów katechetycznych i ośrodków duszpasterskich w całej Polsce.

Reklama

Więcej informacji o obchodach jubileuszu i kulcie bł. Karoliny można znaleźć na stronie internetowej www.sanktuariumzabawa.pl

Obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny zaplanowano także jutro w Tarnowie w parafii bł. Karoliny. Na Mszy św. o godz. 11.00 zostanie poświęcona figura Chrystusa Zmartwychwstałego wyrzeźbiona z drzewa lipowego. Uroczystości w kościele pw. bł. Karoliny będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Figura jest ogromna. Została już zamontowana na głównej ścianie prezbiterium. Waży ok. 2 ton i mierzy niemal 7 metrów wysokości. - W przyszłości pojawią się także mniejsze figury świadków zmartwychwstania: trzech niewiast idących do grobu oraz dwóch apostołów Jana i Piotra. Z kolei na ścianach bocznych planujemy umieścić figury św. Jana Pawła II i bł. Karoliny – mówi ks. Stanisław Dutka, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tarnowie.

2014-11-15 18:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Życie to nie problem do rozwiązania, lecz przygoda do przeżycia" - rozmowa z ks. Sebastianem Koseckim

[ TEMATY ]

duchowość

młodzi

wiara

ewangelizacja

Archiwum Ks. Sebastiana Koseckiego

- Żyjemy w świecie, w którym ludzie nie widzą sensu swojego życia. Wstają rano i są załamani faktem, że kolejny dzień do przetrwania. Tymczasem - jak to powiedział John Eldredge - "Życie to nie problem do rozwiązania, lecz przygoda do przeżycia" - mówi w rozmowie z portalem niedziela.pl ks. Sebastian Kosecki, znany tik-toker, autor książki „Algorytm szczęścia. Boski przepis na udane życie”.

Damian Krawczykowski: Czy naprawdę znalazł Ksiądz skuteczny algorytm zapewniający nam szczęśliwe życie?

CZYTAJ DALEJ

Nowy rektor rzymskiego Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego

2024-04-17 10:00

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Włodzimierz Rędzioch

18 kwietnia 1993 r., podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra, Jan Paweł II ogłosił błogosławioną siostrę Faustynę. W następnym roku, na polecenie ówczesnego wikariusza Rzymu kard. Kamila Ruiniego, położony niedaleko Watykanu kościół Świętego Ducha in Sassia (Santo Spirito in Sassia), stał się oficjalnym Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego, którego celem jest promowanie kultu Bożego Miłosierdzia, przekazanego przez św. Faustynę Kowalską, wśród wiernych diecezji rzymskiej i pielgrzymów przyjeżdżających do Wiecznego Miasta.

Świątynia ta stała się miejscem pielgrzymowania wiernych żyjących duchowością św. Faustyny, a każdego dnia o godz. 15 jest tu odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Artur Tarnowski

2024-04-18 11:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wczoraj w godzinach popołudniowych odszedł do Pana Jan Artur Tarnowski.

Syn ostatnich właścicieli Dzikowa zmarł w Warszawie. Za niecałe dwa miesiące obchodziłby swoje 91 urodziny. Odszedł Człowiek wielkiego serca otwartego zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących, wspierał bowiem wiele instytucji, a zwłaszcza te, które zakładały lub zakładali jego przodkowie, kontynuując tym samym ich niepisany testament, jak Dom Pomocy Społecznej dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie, który przed przeszło wiekiem powołali do życia jego dziadkowie Zofia z Potockich i Zdzisław Tarnowski. Wspierał również ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, w tym obywatelki i obywateli Ukrainy, dotkniętych skutkami wojny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję