Reklama

Wiadomości z Podlasia

Niedziela podlaska 8/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

19 stycznia bp Antoni Dydycz uczestniczył w Ełku w pogrzebie bp. Edwarda Samsela - ordynariusza ełckiego.

19 stycznia w Łochowie odbyło się pielgrzymkowe spotkanie opłatkowe grupy łochowskiej Drohiczyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Gorę. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Andrzej Witerski - ojciec duchowny pielgrzymki i ks. Wiesław Niemyjski - kierownik pielgrzymki, który wygłosił słowo Boże. Druga część spotkania odbyła się w salce katechetycznej, gdzie wszyscy obecni złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem. Uczestnicy Pielgrzymki wspominali kolejne dni pielgrzymowania a szczególnie "słynną" ulewę. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i śpiew kolęd.

21 stycznia w Szkole Podstawowej w Chojewie odbył się VII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorem imprezy jest Urząd Gminy w Brańsku, Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury z siedzibą w Popławach oraz Szkoła Podstawowa w Chojewie.

25 stycznia, z inicjatywy ks. Jarosława Kuźmickiego - dyrektora Studium Organistowskiego, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się spotkanie opłatkowe organistów i kościelnych z bp. Antonim Dydyczem. W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób pracowników kościelnych z terenu diecezji drohiczyńskiej.

26 stycznia bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Jana Bosko w kościele Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim.

26 stycznia w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Strabli została odprawiona Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny z okazji 140. rocznicy powstania styczniowego, której przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. major Roman Wodyński - dziekan z Brańska. Ks. kan. Jan Komosa - miejscowy proboszcz, nawiązując do patriotycznego zrywu powstańców powitał wszystkich zebranych. W modlitwach uczestniczyli m.in.: kapłani z dekanatu bielskiego, Ryszard Tur - prezydent Białegostoku, poseł Krzysztof Jurgiel, przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych, kombatanci i poczty sztandarowe. Całość pod dyrekcją Krystyny Kamińskiej uroczystości uświetnił Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego. Po Mszy św. przedstawiciele oddali hołd poległym powstańcom przy Pomniku-Mogile usytuowanym w pobliżu Mulawicz. Ostatnim akcentem uroczystości było spotkanie w szkole w Mulawiczach, gdzie ks. prał. Roman Wodyński podzielił się swoimi refleksjami z okresu wojny oraz wspomniał o rodzinie z Kazachstanu i jej obecności na terenie parafii Brańsk.

Zwyczajem w diecezji drohiczyńskiej stały się spotkania opłatkowe bp. Antoniego Dydycza z przedstawicielami władz różnych szczebli. I tak: 27 stycznia - w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie z sołtysami z powiatów sokołowskiego i siedleckiego, 28 stycznia - w bazylice w Węgrowie z sołtysami z powiatów węgrowskiego i ostrowskiego, 29 stycznia - w gmachu Seminarium w Drohiczynie odbyło się spotkanie z sołtysami z powiatów siemiatyckiego, łosickiego, bialskopodlaskiego i wysokomazowieckiego, a 30 stycznia - w bazylice w Bielsku Podlaskim z sołtysami z powiatów bielskiego, hajnowskiego i białostockiego.

26 stycznia - 7 lutego w Serpelicach odbyła się KODA dla oazowiczów po ONŻ II stopnia. Od 26 stycznia do 6 lutego w Ośrodku Ekumenicznym w Czartajewie odbyła się ONŻ "0" stopnia dla młodzieży szkół średnich oraz III klasy gimnazjalnej. 10 lutego w Ośrodku Ekumenicznym w Czartajewie odbyło się kolejne spotkanie formacyjne moderatorów.

26-31 stycznia w domu rekolekcyjnym diecezji ełckiej w Smolanach k. Sejn odbyły się młodzieżowe warsztaty muzyczne. Prowadził je ks. Przemysław Artemiuk z diecezji łomżyńskiej. W warsztatach uczestniczyły 2 uczennice szkół średnich z Hajnówki.

29 stycznia, z inicjatywy ks. prał. Zbigniewa Karolaka - proboszcza parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klichach, radnych parafialnych i samorządów gminnych z Brańska i Bociek, w budynku szkolnym w Wojtkach odbyła się debata o perspektywach rozwoju gospodarstw rolnych i hodowlanych. W programie debaty znalazły się m.in. referaty: Ł. Śliwy z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bielsku Podlaskim nt. Program SAPARD - możliwości dofinansowania powstających inwestycji, P. Kamińkiego - dyrektora Związku Hodowców owiec i kóz w Białymstoku nt. Opłacalność i istniejące rynki zbytu w hodowli owiec i kóz, Jarosława Kaczyńskiego - właściciela fermy strusi w Zarębach nt. Możliwości i perspektywy rozwoju hodowli strusi afrykańskich i W. Bąbenieca - właścicielki spółki gospodarującej majątkiem upadłego Państwowego Gospodarstwa Rolnego nt. Sukces ekonomiczny w hodowli trzody chlewnej.

29-31 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyły się doroczne rekolekcje maturzystów i uczniów wyższych klas szkół średnich. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. Krzysztof Mielnicki - doktorant katechetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

31 stycznia w Ostrożanach powstało ognisko muzyczne pod patronatem Szkoły Muzycznej z Siemiatycz. Podczas spotkania w Zespole Szkół Rolniczych, na które przyjechał dyrektor Szkoły, Zenon Sielewonowski, 15 dziewcząt i chłopców zadeklarowało swój udział w zajęciach.

31 stycznia w Drohiczynie odbyła się sesja z udziałem bp Antoniego Dydycza, pracowników kurii i seminarium oraz dziekanów, w czasie której omawiano terminarz oraz program peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego. Peregrynacja rozpocznie się 14 września br. w Serpelicach. Następnie Obraz odwiedzi kolejno wszystkie parafie diecezji poczynając od świątyni Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Zakończy się natomiast w Sokołowie Podlaskim, w kościele pod tym samym wezwaniem. Inicjatywa peregrynacji jest pokłosiem ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, której myślą przewodnią były słowa "Bóg bogaty w miłosierdzie".

30 stycznia - 1 lutego w Domu Rekolekcyjnym "Emaus" z Zielonej Górze odbyły się ogólnopolskie kurso-rekolekcje KSM. Szkolenie prowadził ks. Zbigniew Kucharski - diecezjalny asystent KSM diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wraz z zarządem. Program obejmował m.in.: wykłady, konferencje, spotkania w zakresie statutowoprawnym, organizacyjnym i formacyjnym KSM. Z diecezji drohiczyńskiej w formacyjnym spotkaniu uczestniczyli: ks. Andrzej Lubowicki - asystent KSM diecezji drohiczyńskiej, ks. Rafał Zbucki, ks. Krzysztof Dobrogowski, dk. Marcin Kuśmirek, dk. Leszek Olendzki, al. Rafał Pokrywiński i 10 osób spośród młodzieży naszej diecezji.

30 stycznia - 2 lutego w Domu Kultury w Bielsku Podlaskim odbył się VI Ogólnopolski Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy i Pastorałki Współczesnej - Kantyczka 2003. W programie spotkania miały miejsce m.in.: 30 stycznia - koncert kolęd i pastorałek pod hasłem "Gospodarze Gościom", 31 stycznia i 1 lutego - przesłuchania konkursowe a 2 lutego - koncert galowy z udziałem Beaty Bednarz.

2 lutego bp Antoni Dydycz uczestniczył w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w 20. rocznicy nominacji kardynalskiej kard. Józefa Glempa - Prymasa Polski.

4 lutego, od dnia skupienia pod przewodnictwem ojca duchownego, ks. Tomasza Pełszyka, alumni WSD w Drohiczynie rozpoczęli II semestr nauki w roku akademickim 2002/03, który zakończy się 21 czerwca. W tym roku święcenia kapłańskie będą miały miejsce 7 czerwca w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim, natomiast święcenia diakońskie - 6 czerwca w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie.

11 lutego w Brańsku, z inicjatywy Starosty Bielskiego, Dyrektora Domu Pomocy Społecznej i parafii rzymskokatolickiej w Brańsku odbyły się diecezjalne uroczystości z okazji Światowego Dnia Chorego. Przewodniczył im ks. inf. Eugeniusz Borowski - wikariusz generalny. Na program uroczystości złożyły się: nabożeństwo z okazji obchodów Światowego Dnia Chorego, otwarcie i poświęcenie zmodernizowanego obiektu brańskiego Domu Pomocy Społecznej i okolicznościowe wystąpienia.

1 marca, w ramach stałej formacji kapłanów, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbędzie się Dzień Pastoralny. Prelegentami będą bp Edward Dajczak z Gorzowa Wielkopolskiego i bp Henryk Tomasik z Siedlec. Tematyką spotkania, na które zaproszeni są kapłani, alumni, katechetki i katecheci, członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i przedstawiciele Rad Parafialnych, będzie duszpasterstwo młodzieży. Początek spotkania o godz. 10.00, zakończenie przewidziane jest ok. godz. 14.00.

8 marca o godz. 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbędzie się Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Do udziału w nim są zaproszeni: kapłani kapelani i asystenci, liderzy i zarządy ruchów i stowarzyszeń katolickich. Celem spotkania jest lepsze wzajemne poznanie się istniejących i działających grup na terenie diecezji, powołanie do istnienia Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, aby dzięki temu można było owocniej pracować na polu nowej ewangelizacji.

28 marca na Jasnej Górze w Częstochowie odbędzie się Czuwanie Maturzystów z diecezji drohiczyńskiej. W programie spotkania m.in.: Konferencja w sali o. Kordeckiego, Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich i Msza św. w Kaplicy Jasnogórskiej. Do udziału zaproszeni są maturzyści, nauczyciele i wychowawcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Opublikowany w Watykanie program jest następujący:

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję