Reklama

100 modlitw za Polskę

Żniwny czas, piękny czas

2016-09-22 10:24

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 39/2016, str. 6

Monika Łukaszów
Chleby upieczone z mąki z tegorocznego zboża

Początek września to czas dożynek. W wielu miejscowościach naszej diecezji odbyły się już uroczystości dożynkowe. Również mieszkańcy gminy Legnickie Pole dziękowali za dar plonów.

Gospodarzami tegorocznymi dożynek gminnych zostali mieszkańcy Koskowic. Na dzień świętowania została wybrana sobota 10 września. Przepiękna pogoda ściągnęła do Koskowic mieszkańców wszystkich 17 sołectw gminy oraz wielu zaproszonych gości, którzy wraz z rolnikami świętowali zakończenie żniw.

Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele św. Michała Archanioła Mszą św. dziękczynną. Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Wojeński, proboszcz Koskowic. W homilii mówił o ciężkiej pracy rolnika oraz o symbolice chleba, który jest owocem niełatwej pracy na roli. – Tegoroczne żniwa nie należały do najgorszych – mówił tuż przed rozpoczęciem Eucharystii Zdzisław Żółkiewski, starosta dożynek. – Sprzyjająca pogoda pomogła rolnikom w zebraniu plonów w odpowiednim czasie. A dzisiaj chcemy za to wszystko serdecznie podziękować modlitwą. W darze przynosimy do ołtarza owoce naszej pracy, chleb upieczony z mąki z tegorocznego zboża, miód i wino oraz przepiękne wieńce dożynkowe.

Reklama

Wieńce, które zostały ustawione przed ołtarzem i poświęcone podczas Mszy św., to prawdziwe dzieła sztuki, a każdy – jak mówią ich twórcy – ma swój głębszy przekaz. Wśród nich znalazł się także wieniec z gminy Legnickie Pole i z powiatu legnickiego, który tydzień wcześniej pokazywano na dożynkach wojewódzkich w Krzyżowej. Wieniec ten, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Legnickiej, to korona składająca się z trzech serc, nad którymi znajduje się kula i krzyż, symbolizujące katolików z całego świata, którzy mieli okazję spotkać się w tym roku w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Po Mszy św. reprezentanci sołectw wraz ze swoimi wieńcami uroczyście przeszli w korowodzie dożynkowym na plac przy wiejskiej świetlicy, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tam, zgodnie z dożynkową tradycją, odbył się obrzęd „obśpiewania wieńców”, a następnie gospodarze dożynek przekazali chleb na ręce wójta gminy Henryka Babuśki. Chleb został pokrojony i każdy mógł spróbować jak smakuje tegoroczny plon.

Po części oficjalnej nastąpiło wielkie świętowanie, do którego zapraszała obecnych Magdalena Ryglicka, sołtys wsi Koskowice oraz wójt Henryk Babuśka.

– Żniwa nie były łatwe, ale rolnicy nie narzekają. Myślę, że Pan Bóg dał dobrą pogodę i jak najbardziej mamy powody do świętowania – mówił wójt gminy. I tak się stało. Organizatorzy zadbali o wszystko. Stanęli na wysokości zadania i zapewnili swoim gościom wspaniałą zabawę. Wśród straganów, kolorowych wstążek, lizaków i cukrowej waty przewijało się wiele osób. Zjechała się cała gmina, a najwięcej radości miały, jak zawsze, dzieci.

Dożynkowemu nastrojowi towarzyszyły występy zespołów „Pogórzanie” i „Nowowianki”. Gwiazdą wieczoru był znany kabareciarz Krzysztof Hanke. Wśród wielu konkursów i zabaw na uwagę zasługiwał konkurs na bukiet wykonany na bazie „grabi” oraz parada ciągników. Każdy mógł też spróbować tradycyjnych wypieków wiejskich gospodyń. Smakosze potwierdzali, że były wspaniałe.

Organizatorami dożynek były: gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz sołectwo Koskowice.

Tagi:
żniwa

Żniwa w gminie Legnickie Pole zakończone

2016-09-12 11:20

Monika Łukaszów

Koniec miesiąca sierpnia i początek września to czas końca żniw. W wielu miejscowościach, tych całkiem małych i tych trochę większych odbywają się uroczystości dożynkowe. Również i mieszkańcy Gminy Legnickie Pole w uroczysty sposób podziękowali za dar tegorocznych plonów.

Monika Łukaszów

Gospodarzami tegorocznymi dożynek gminnych zostali mieszkańcy Koskowic. Na dzień wspólnego świętowania została wybrana sobota 10 września. Przepiękna pogoda oraz rodzinna atmosfera do Koskowic ściągnęła mieszkańców ze wszystkich 17 sołectw Gminy Legnickie Pole, oraz wielu zaproszonych gości, którzy wraz z rolnikami świętowali zakończenie żniw. Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele pw. Św. Michała Archanioła, Mszą św. dziękczynną za dar tegorocznych plonów. Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Wojeński, proboszcz Koskowic. W homilii Ksiądz Proboszcz mówił o ciężkiej pracy rolnika oraz o symbolice chleba, który jest owocem tej niełatwej pracy na roli. Tegoroczne żniwa nie należały do najgorszych – mówił tuż przed rozpoczęciem Eucharystii– Zdzisław Żółkiewski, starosta dożynek. Sprzyjająca pogoda pomogła rolnikom w zebraniu plonów w odpowiednim czasie. A dzisiaj chcemy za to serdecznie podziękować nasza wspólną modlitwą. W darze przynosimy owoce naszej pracy, chleb upieczony z maki z tegorocznego zboża, miód i wino oraz przepiękne wieńce dożynkowe.

Zobacz zdjęcia: Żniwa w gminie Legnickie Pole

Wieńce, które zostały ustawione przed ołtarzem i poświęcone podczas Mszy św. to prawdziwe dzieła sztuki i każdy jak mówią ich twórcy ma swój głębszy przekaz. Wśród nich był wieniec, który reprezentował Gminę Legnickie Pole i Powiat Legnicki na dożynkach wojewódzkich, które tydzień wcześniej odbywały się w Krzyżowej. Wieniec ten przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Legnickiej, to korona składająca się z trzech serc, nad którymi znajduje się kula i krzyż, odnoszące się do katolików z całego świata, którzy mieli okazję spotkać się w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Po Mszy św. reprezentanci sołectw wraz ze swoimi wieńcami uroczyście przeszli w korowodzie dożynkowym, na plac przy świetlicy wiejskiej gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tam zgodnie z dożynkowa tradycją odbył się obrzęd „obśpiewania wieńców”, a następnie gospodarze dożynek przekazali chleb wójtowi Gminy panu Henrykowi Babuśce. Chleb został pokrojony i każdy mógł spróbować jak smakuje tegoroczny dar.

Po części oficjalnej nastąpiło wielkie świętowanie, do którego zaprosiła Magdalena Ryglicka, sołtys wsi Koskowice oraz wójt Henryk Babuśka.

Żniwa nie były łatwe, ale rolnicy nie narzekają. Myślę, że Pan Bóg dał dobrą pogodę i jak najbardziej mamy powody do świętowania mówił Wójt Gminy. I tak się stało. Organizatorzy zadbali o wszystko. Stanęli na wysokości zadani i zapewnili swoim gościa wspaniała zabawę. Wśród straganów, kolorowych wstążek, lizaków i cukrowej waty przewijało się wiele osób. Zjechała się cała gmina, a najwięcej radości miały jak zawsze dzieci. Dożynkowemu nastrojowi towarzyszyły występy zespołów „Pogórzanie” i „Nowowianki”. Gwiazdą wieczoru, natomiast był kabareciarz Krzysztof Hanke. Wśród wielu konkursów i zabaw na uwagę zasługuje na pewno konkurs na bukiet wykonany na bazie „grabi” oraz parada ciągników. Każdy mógł także spróbować tradycyjnych wypieków wiejskich gospodyń. Smakosze potwierdzali, że były to pyszności.

Warto wspomnieć, że organizatorami dożynek była Gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz sołectwo Koskowice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Kiedy obowiązuje post?

Ks. Ryszard Kamiński
Edycja płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

Czwarte przykazanie kościelne, które dotyczy tych spraw, brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Wydaje się, że najważniejszym wyrażeniem w tak sformułowanym przykazaniu jest słowo "pokuta". Katechizm Kościoła Katolickiego precyzuje, że chodzi tutaj o pokutę wewnętrzną, która polega na nawróceniu serca, przemianie postaw, radykalnej zmianie całego życia na lepsze. To jest podstawowa, prawdziwa wartość pokuty, jej sedno. Takiej pokuty oczekuje od chrześcijanina Pan Bóg i Kościół. Chrześcijanie są zobowiązani do jej praktykowania cały czas. Ponieważ jednak różnie z tym bywa w ciągu kolejnych dni i miesięcy, Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, gdy koniecznie należy praktykować czyny pokutne, które wspomagają nawrócenie serca.
Jakie są te czyny pokutne? Wykładnia do omawianego przykazania podana przez Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski wylicza: "modlitwa, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post". Czas zaś pokuty, określony przez czwarte przykazanie, to poszczególne piątki całego roku i Wielki Post. We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), obowiązuje chrześcijanina powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, gdy ukończył on 14 rok życia. Zaleca się jednak, aby także młodsze osoby wprowadzać do tej praktyki, nie czekając aż osiągną one 14 lat. Warto jeszcze dodać, że według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.
Prymas Polski (to także ważne) udzielił dyspensy od obowiązku powstrzymania się od potraw mięsnych w piątki wszystkim, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, gdzie nie są przestrzegane przepisy postne, a także takim osobom, które nie mają możności wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne do spożycia. Dyspensa ta nie dotyczy jednak Wielkiego Piątku, Środy Popielcowej i Wigilii Bożego Narodzenia. Zatem w te trzy dni obowiązuje w każdych okolicznościach powstrzymanie się od spożywania potraw przyrządzonych z mięsa.
Po wyjaśnieniu wymagań IV przykazania kościelnego w odniesieniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zwróćmy uwagę na "nakazane posty" w tym przykazaniu. Post może być jakościowy i ilościowy. Ten pierwszy dotyczy niespożywania określonych pokarmów, np. mięsa. Ilościowy zaś polega, według wyżej wspomnianej Konstytucji Apostolskiej, na spożyciu jednego posiłku dziennie do syta i dopuszcza możliwość przyjęcia "trochę pokarmu rano i wieczorem". Taki post obowiązuje wszystkich wiernych między 18 a 60 rokiem życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Należy tutaj powtórzyć wcześniej napisane słowa, że ci, którzy nie mają 18 lat, właściwie od dzieciństwa powinni być wychowywani do spełniania tej praktyki. Błędem byłoby stawianie tego wymagania dopiero od wieku pełnoletności. Racje wydają się oczywiste i nie ma potrzeby ich przywoływania w tym miejscu.
Gdy chrześcijanin podlega uzasadnionej niemożności zachowania wstrzemięźliwości w piątek, powinien podjąć inne formy pokuty (niektóre z nich zostały przytoczone wcześniej). Natomiast post ilościowy i jakościowy w dwa dni w roku: Wielki Piątek i Środę Popielcową, powinien być koniecznie zachowywany. Winien rozumieć to każdy chrześcijanin, nawet ten, który słabo praktykuje wiarę. Dyspensa Księdza Prymasa, o której wspomniałem wcześniej, nie dotyczy zachowania postu w te dwa dni roku. Ci zaś, którzy z niej korzystają, powinni pomodlić się w intencji Ojca Świętego, złożyć ofiarę do skarbonki z napisem "jałmużna postna", lub częściej spełniać uczynki miłosierdzia.
Jeszcze kilka słów o zabawach. Powstrzymywanie się od udziału w nich obowiązuje we wszystkie piątki roku i przez cały Wielki Post, łącznie z dniem św. Józefa (19 marca) - jeśli wtedy trwa jeszcze Wielki Post. Adwent nie został zaliczony do czasów pokuty, dobrze jednak byłoby w tym czasie powstrzymać się od udziału w zabawach, zachowując starą i dobrą polską tradycję - Adwent trwa bardzo krótko, a karnawał jest tak blisko. W Adwencie zaś - co staje się coraz powszechniejszą praktyką - jest wiele spotkań opłatkowych, które mają inny charakter. Warto je upowszechniać i pozostawać w radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Od marca 2014 r. obowiązuje nowa wersja IV przykazania kościelnego

Przeczytaj także: Nowa wersja IV przykazania kościelnego - powstrzymanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Spotkanie opłatkowe w Sejmie

2018-12-14 14:40

dg / Warszawa (KAI)

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poświęcił opłatki, którymi dzielili się dziś polscy parlamentarzyści. W przemowie zaznaczył, że jako chrześcijanie pragniemy, by wszyscy potrafili uszanować to, że Polska i Europa wyrasta z kultury chrześcijańskiej. Życzenia wygłosili również marszałkowie Sejmu i Senatu.

Twitter.com

Zebranych parlamentarzystów oraz gości przywitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz jako pierwszy złożył życzenia: „Chciałbym życzyć przede wszystkim, żeby ta wyjątkowa atmosfera świąt Bożego Narodzenia trwała każdego dnia. Niech inspiruje i zachęca do wspólnego budowania dobrej przyszłości Polski. Pragnę życzyć Państwu, byśmy wypełniali na co dzień przesłanie płynące ze świąt Bożego Narodzenia, aby nasze prace i nasze wspólne starania pomagały zawsze przywracać nadzieję i radość w każdym polskim domu”. Życzył również sukcesów w działalności poselskiej i senatorskiej oraz w życiu rodzinnym. „Niech Gwiazda Betlejemska zawsze wskazuje nam drogę, tę największą i najważniejszą” – zakończył.

Głos zabrał również marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– „Bóg się rodzi, moc truchleje” to słowa pięknej polskiej kolędy, które pokazują nam moc, pokazują również jak wiele spraw, którymi zajmujemy się, które są dla nas ważne, wydaje się że fundamentalne – karleją, stają się nieważne. W ten ważny dzień przyjścia Pana Jezusa na świat spotykamy się w gronie rodzinnym, przy stole wigilijnym, dzielimy się opłatkiem spożywamy wieczerzę wigilijną , kontynuujemy tradycję polską i chrześcijańską, w której zostaliśmy wychowani i którą przekazujemy naszym dzieciom, naszym wnukom. Rodzina rodzin to nasz naród, to cała Polska. Cała Polska celebruje i raduje się z przyjścia Pana Jezusa na świat – mówił marszałek Senatu.

Zauważając, że znane są podziały w sporach politycznych, zwrócił uwagę na to, że w roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyła świadomość, iż biało-czerwona łączy. „Życzę, abyście Państwo przy stołach wigilijnych, świątecznych, rozmawiali o wszystkich problemach, ale w spokoju, i mieli czas dla rodziny, bo tak bardzo nam, parlamentarzystom, brakuje rodziny”.

Duszpasterz parlamentarzystów, ks. Piotr Burgoński, odczytał następnie fragment ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa.

Opłatki i zebranych pobłogosławił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

– Gromadzimy się przy stołach na wzór stołu w domu rodzinnym, z różnych motywów. Chcemy być na wzór wspólnoty rodzinnej, w której ten stół wigilijny ma największe uzasadnienie, dlatego że chcemy być blisko siebie w tym dniu. Gromadzimy się z motywów głębokiej wiary, ale czasem przychodzimy ze zwyczaju, tradycji. I chcę zaznaczyć, że mamy prawo. Mówi się dziś o tzw. chrześcijaństwie kulturowym. Ale przyjmujemy przy tym stole także wszystkich, którzy przychodzą z jeszcze innych motywów i szanujemy te postawy – mówił kardynał.

Zaznaczył, że jako chrześcijanie pragniemy, by wszyscy potrafili uszanować to, że Polska i Europa wyrasta z kultury chrześcijańskiej. „Nawet jeżeli ta ewangelia, którą przeczytaliśmy przed chwilą, nie jest przez nas przyjmowana do końca z motywów wiary. Ona mówi o wydarzeniu, które miało miejsce w Betlejem, które nazywamy narodzeniem się Syna Bożego i wcieleniem, wejściem Boga w ludzką historię. Bóg stał się człowiekiem dla nas i naszego zbawienia. Człowiek i jego zbawienie, jego dobro, są celem podstawowym tajemnicy wcielenia” – mówił.

Wskazał, że to również cel podstawowy dla parlamentarzystów. „Służycie człowiekowi i dobru wspólnemu, poczynając od rodziny, poprzez wspólnotę miasta, wioski, aż po wspólnotę naszej ojczyzny. To dwa podstawowe słowa: człowiek i dobro wspólne, dla których wasza praca jest piękna.

Kardynał zauważył, że w przyszłym roku minie 20 lat od wizyty Jana Pawła II w polskim parlamencie i wyraził przekonanie o aktualności ówczesnego przesłania papieża: „To ukierunkowanie na człowieka, na dobro wspólne, sprawia, że polityka może być – jak mówił papież – piękną, roztropną troską o dobro wspólne. Jeżeli te dwa słowa i rzeczywistości, które za nimi stoją, przyświecają pracy polityków, to nawet spory, jeśli się zdarzają, są o coś i mogą być bardzo konstruktywne, przynosząc pozytywne owoce. Kiedy tych rzeczywistości w perspektywie wzroku człowieka nie ma, wtedy spór może stać się niebezpieczny dla wspólnoty ludzkiej”.

– Życzę wam, państwo, aby wasza praca, piękna służba człowiekowi, dobru wspólnemu, Polsce, była zawsze piękną i roztropną troską o człowieka i dobro wspólne – zakończył metropolita warszawski.

Spotkaniu opłatkowemu towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu zespołu Mazowsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem