Reklama

Żniwny czas, piękny czas

2016-09-22 10:24

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 39/2016, str. 6

Monika Łukaszów
Chleby upieczone z mąki z tegorocznego zboża

Początek września to czas dożynek. W wielu miejscowościach naszej diecezji odbyły się już uroczystości dożynkowe. Również mieszkańcy gminy Legnickie Pole dziękowali za dar plonów.

Gospodarzami tegorocznymi dożynek gminnych zostali mieszkańcy Koskowic. Na dzień świętowania została wybrana sobota 10 września. Przepiękna pogoda ściągnęła do Koskowic mieszkańców wszystkich 17 sołectw gminy oraz wielu zaproszonych gości, którzy wraz z rolnikami świętowali zakończenie żniw.

Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele św. Michała Archanioła Mszą św. dziękczynną. Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Wojeński, proboszcz Koskowic. W homilii mówił o ciężkiej pracy rolnika oraz o symbolice chleba, który jest owocem niełatwej pracy na roli. – Tegoroczne żniwa nie należały do najgorszych – mówił tuż przed rozpoczęciem Eucharystii Zdzisław Żółkiewski, starosta dożynek. – Sprzyjająca pogoda pomogła rolnikom w zebraniu plonów w odpowiednim czasie. A dzisiaj chcemy za to wszystko serdecznie podziękować modlitwą. W darze przynosimy do ołtarza owoce naszej pracy, chleb upieczony z mąki z tegorocznego zboża, miód i wino oraz przepiękne wieńce dożynkowe.

Reklama

Wieńce, które zostały ustawione przed ołtarzem i poświęcone podczas Mszy św., to prawdziwe dzieła sztuki, a każdy – jak mówią ich twórcy – ma swój głębszy przekaz. Wśród nich znalazł się także wieniec z gminy Legnickie Pole i z powiatu legnickiego, który tydzień wcześniej pokazywano na dożynkach wojewódzkich w Krzyżowej. Wieniec ten, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Legnickiej, to korona składająca się z trzech serc, nad którymi znajduje się kula i krzyż, symbolizujące katolików z całego świata, którzy mieli okazję spotkać się w tym roku w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Po Mszy św. reprezentanci sołectw wraz ze swoimi wieńcami uroczyście przeszli w korowodzie dożynkowym na plac przy wiejskiej świetlicy, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tam, zgodnie z dożynkową tradycją, odbył się obrzęd „obśpiewania wieńców”, a następnie gospodarze dożynek przekazali chleb na ręce wójta gminy Henryka Babuśki. Chleb został pokrojony i każdy mógł spróbować jak smakuje tegoroczny plon.

Po części oficjalnej nastąpiło wielkie świętowanie, do którego zapraszała obecnych Magdalena Ryglicka, sołtys wsi Koskowice oraz wójt Henryk Babuśka.

– Żniwa nie były łatwe, ale rolnicy nie narzekają. Myślę, że Pan Bóg dał dobrą pogodę i jak najbardziej mamy powody do świętowania – mówił wójt gminy. I tak się stało. Organizatorzy zadbali o wszystko. Stanęli na wysokości zadania i zapewnili swoim gościom wspaniałą zabawę. Wśród straganów, kolorowych wstążek, lizaków i cukrowej waty przewijało się wiele osób. Zjechała się cała gmina, a najwięcej radości miały, jak zawsze, dzieci.

Dożynkowemu nastrojowi towarzyszyły występy zespołów „Pogórzanie” i „Nowowianki”. Gwiazdą wieczoru był znany kabareciarz Krzysztof Hanke. Wśród wielu konkursów i zabaw na uwagę zasługiwał konkurs na bukiet wykonany na bazie „grabi” oraz parada ciągników. Każdy mógł też spróbować tradycyjnych wypieków wiejskich gospodyń. Smakosze potwierdzali, że były wspaniałe.

Organizatorami dożynek były: gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz sołectwo Koskowice.

Tagi:
żniwa

Żniwa w gminie Legnickie Pole zakończone

2016-09-12 11:20

Monika Łukaszów

Koniec miesiąca sierpnia i początek września to czas końca żniw. W wielu miejscowościach, tych całkiem małych i tych trochę większych odbywają się uroczystości dożynkowe. Również i mieszkańcy Gminy Legnickie Pole w uroczysty sposób podziękowali za dar tegorocznych plonów.

Monika Łukaszów

Gospodarzami tegorocznymi dożynek gminnych zostali mieszkańcy Koskowic. Na dzień wspólnego świętowania została wybrana sobota 10 września. Przepiękna pogoda oraz rodzinna atmosfera do Koskowic ściągnęła mieszkańców ze wszystkich 17 sołectw Gminy Legnickie Pole, oraz wielu zaproszonych gości, którzy wraz z rolnikami świętowali zakończenie żniw. Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele pw. Św. Michała Archanioła, Mszą św. dziękczynną za dar tegorocznych plonów. Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Wojeński, proboszcz Koskowic. W homilii Ksiądz Proboszcz mówił o ciężkiej pracy rolnika oraz o symbolice chleba, który jest owocem tej niełatwej pracy na roli. Tegoroczne żniwa nie należały do najgorszych – mówił tuż przed rozpoczęciem Eucharystii– Zdzisław Żółkiewski, starosta dożynek. Sprzyjająca pogoda pomogła rolnikom w zebraniu plonów w odpowiednim czasie. A dzisiaj chcemy za to serdecznie podziękować nasza wspólną modlitwą. W darze przynosimy owoce naszej pracy, chleb upieczony z maki z tegorocznego zboża, miód i wino oraz przepiękne wieńce dożynkowe.

Zobacz zdjęcia: Żniwa w gminie Legnickie Pole

Wieńce, które zostały ustawione przed ołtarzem i poświęcone podczas Mszy św. to prawdziwe dzieła sztuki i każdy jak mówią ich twórcy ma swój głębszy przekaz. Wśród nich był wieniec, który reprezentował Gminę Legnickie Pole i Powiat Legnicki na dożynkach wojewódzkich, które tydzień wcześniej odbywały się w Krzyżowej. Wieniec ten przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Legnickiej, to korona składająca się z trzech serc, nad którymi znajduje się kula i krzyż, odnoszące się do katolików z całego świata, którzy mieli okazję spotkać się w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Po Mszy św. reprezentanci sołectw wraz ze swoimi wieńcami uroczyście przeszli w korowodzie dożynkowym, na plac przy świetlicy wiejskiej gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tam zgodnie z dożynkowa tradycją odbył się obrzęd „obśpiewania wieńców”, a następnie gospodarze dożynek przekazali chleb wójtowi Gminy panu Henrykowi Babuśce. Chleb został pokrojony i każdy mógł spróbować jak smakuje tegoroczny dar.

Po części oficjalnej nastąpiło wielkie świętowanie, do którego zaprosiła Magdalena Ryglicka, sołtys wsi Koskowice oraz wójt Henryk Babuśka.

Żniwa nie były łatwe, ale rolnicy nie narzekają. Myślę, że Pan Bóg dał dobrą pogodę i jak najbardziej mamy powody do świętowania mówił Wójt Gminy. I tak się stało. Organizatorzy zadbali o wszystko. Stanęli na wysokości zadani i zapewnili swoim gościa wspaniała zabawę. Wśród straganów, kolorowych wstążek, lizaków i cukrowej waty przewijało się wiele osób. Zjechała się cała gmina, a najwięcej radości miały jak zawsze dzieci. Dożynkowemu nastrojowi towarzyszyły występy zespołów „Pogórzanie” i „Nowowianki”. Gwiazdą wieczoru, natomiast był kabareciarz Krzysztof Hanke. Wśród wielu konkursów i zabaw na uwagę zasługuje na pewno konkurs na bukiet wykonany na bazie „grabi” oraz parada ciągników. Każdy mógł także spróbować tradycyjnych wypieków wiejskich gospodyń. Smakosze potwierdzali, że były to pyszności.

Warto wspomnieć, że organizatorami dożynek była Gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz sołectwo Koskowice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

88. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

2019-02-22 11:51

eg / Płock (KAI)

Msza św. w bazylice katedralnej płockiej pod przewodnictwem bp. Piotra Libery, modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego i zapalenie Światła Miłosierdzia, znajdą się dziś w programie płockich uroczystości związanych z 88. rocznicą pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej w Płocku.

Materiały prasowe

22 lutego przypada 88. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej. Miało to miejsce w celi klasztoru Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku w Płocku, do którego należała s. Faustyna. Każda rocznica tego wydarzenia jest w Płocku uroczyście obchodzona, gromadzi wielu płocczan oraz pielgrzymów.

Główna Msza św. rocznicowa sprawowana będzie o godz. 18.00 w bazylice katedralnej płockiej, pod przewodnictwem i z homilią biskupa płockiego Piotra Libery. Tego samego dnia o godz. 12.00 zaplanowano Mszę św. dla pielgrzymów przybywających do Płocka w związku z rocznicą objawień.

W programie uroczystości znajdą się też Msze św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (teren klasztoru, gdzie miało miejsce objawienie się Jezusa Miłosiernego), adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego w Godzinie Miłosierdzia.

Czciciele Bożego Miłosierdzia zachęcają także, aby tego dnia w godzinach 19.00-21.00 zapalić świece w oknach domów i mieszkań, tzw. Światło Miłosierdzia, na znak wdzięczności za dar objawień Jezusa Miłosiernego.

Św. s. Faustyna Kowalska (1905-1938) mieszkała w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku w latach 1930-1932. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 22 lutego 1931 r. w swej zakonnej celi w Płocku po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego (obecnie znajduje się tam Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).

Faustyna tak opisała to wydarzenie w „Dzienniczku”: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony a drugi blady (...). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według wzoru, który widzisz, z podpisem: ”.

Obraz w dwóch wersjach powstał kilka lat później. Jeden znajduje się w Wilnie, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, drugi w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Na polecenie Chrystusa przekazane przez Faustynę pierwsza niedziela po Wielkanocy jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia. Z kultem Bożego Miłosierdzia wiąże się też Godzina Miłosierdzia, czyli godz. 15.00, podczas której odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Siostra Papa: trzeba docenić rolę kobiet w formacji seminaryjnej

2019-02-22 20:48

vaticannews / Rzym (KAI)

Kobiety powinny być bardziej zaangażowane w formację seminarzystów. Jest to jeden z kroków na drodze powstrzymania nadużyć. Ma marginesie watykańskiego szczytu na temat ochrony nieletnich wskazuje na to włoska klaryska, s. Adriana Papa.

www.vaticannews.va

Jest ona przeoryszą klasztoru w Otranto, teologiem, autorką książek i dziennikarką. Podkreśla, że geniusz kobiecy zbyt mało wykorzystywany jest w formacji zarówno seminaryjnej, jak i kapłańskiej, co jest poważnym niedopatrzeniem. „Kobieca ręka w formacji ludzkiej seminarzystów jest bardzo przydatna” – wskazuje siostra Papa.

"Obecność kobiet w procesie formacji pomaga zrozumieć i odkryć naszą różnorodność. Nie bez przyczyny Bóg stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę. W tym kontekście interesującą rzeczą jest to, że Bóg ogłosił narodziny Jezusa w jeden sposób Maryi, a w inny Józefowi. Kobiety nie muszą nikogo przekonywać, że mają prawo do istnienia w Kościele, my w nim jesteśmy. Dla seminarzysty, zakonnika ważne jest dostrzeżenie i docenienie roli kobiety w jego życiu. To pomaga w odkryciu jego tożsamości, co jest fundamentalne w procesie formacji. Zaburzona tożsamość jest polem do nadużyć. Kobieta staje się jakby lustrem pomagającym odkryć, kim jestem ja, jako mężczyzna” – mówi papieskiej rozgłośni siostra Papa.

Włoska klaryska wskazuje na konieczność dobrego rozeznania powołania. Trzeba odkryć, czy kandydat do kapłaństwa, czy zakonu wybiera naprawdę pójście za Jezusem, czy tylko pewien status życia. „Jeśli Chrystus jest drugoplanowy to trudno o uporządkowane życie, czyste relacje i wierność, a to jest pożywka dla nadużyć” – mówi siostra Papa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem