Reklama

Biały Kruk 2

Sulechów

Dołączyć do grona świętych

2016-11-08 12:11

Katarzyna Krawcewicz
Edycja zielonogórsko-gorzowska 46/2016, str. 3

Piotr Jaskólski
W korowodzie niesiono relikwie świętych i błogosławionych

Od kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego do kościoła pw. św. Stanisława Kostki, mijając po drodze ratusz i kościół garnizonowy, przeszedł w Sulechowie 31 października Korowód Wszystkich Świętych. Korowód rozpoczął się Mszą św., a na końcu drogi na dzieci czekała słodka niespodzianka.

– Chcemy pójść przez miasto, żeby dać świadectwo, że uroczystość Wszystkich Świętych to święto ludzi, którzy są już zbawieni, którzy żyją w niebie, oglądają oblicze Boga – wyjaśnia ks. Marcin Marciniak. – To również świadectwo tego, że nie świętujemy Halloween, dnia w którym sataniści odprawiają czarne msze. Halloween jest świętem pogańskim, które wpisało się już jakoś w naszą rzeczywistość, ale niesie za sobą wielkie niebezpieczeństwa. My świętujemy dzień życia, dzień zbawionych. To dla nas bardzo ważne, bo też chcemy dołączyć do grona świętych.

Reklama

Wielu uczestników marszu przebrało się za świętych. W korowodzie niesione były także relikwie świętych i błogosławionych. – To m.in. relikwie Maksymiliana Marii Kolbego, Ojca Pio, Filipa Nereusza, Karoliny Kózkówny, ks. Jerzego Popiełuszki. W całym Sulechowie mamy wiele relikwii – mówi ks. Marcin. – A znicze, które niesiemy, czyli światło, to symbol naszej łączności ze świętymi.

Korowody i bale świętych stają się coraz popularniejsze, również w naszej diecezji. Zbiega się to z apelem papieża Franciszka, który prosi, by pogańskie Halloween zastąpić bezpiecznym dla dzieci świętem Holyween, które ma przypominać o szczęściu w wieczności.

Tagi:
Korowód Wszystkich Świętych

Święci w Bierach

2016-11-08 12:11

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 46/2016, str. 6

Monika Jaworska
Najmłodsi uczestnicy Korowodu Świętych w Bierach

Tego w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bierach jeszcze nie było. Grupa dzieci przebranych za świętych najpierw modliła się na różańcu, by potem w Korowodzie Świętych przejść wokół kościoła, a na zakończenie bawić się na Balu Wszystkich Świętych.

– W ostatnią niedzielę października zaprosiliśmy dzieci do kościoła na Różaniec o godz. 15 zachęcając, by się przebrały za świętych lub aniołów. Po Różańcu wyruszyliśmy procesją Korowodu Świętych wokół naszego kościoła ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. Pobłogosławiłem wszystkim, zaśpiewaliśmy pieśń i przeszliśmy do domu parafialnego na Bal Wszystkich Świętych z poczęstunkiem i różnymi atrakcjami. Dzieci np. zgadywały, kto za kogo się przebrał – mówi proboszcz parafii w Bierach ks. kan. Jan Froelich.

– Kocham Maryję i dlatego się za Nią przebrałam. W październiku przychodziłam do kościoła na Różaniec. Chciałabym naśladować Maryję – mówi jedna z uczestniczek Wiktoria Mieszczak. Za Maryję przebrała się również Ola. – Maryja była matką Jezusa, pokorną, dobrą – to mi się w Niej podoba – podkreśla Ola Kosińska. Dzieci wybrały różnych patronów, a w wyborze pomagali im rodzice. – Przebrałam się za św. Ritę. Mama podsunęła mi taki pomysł, a mnie też się podoba ta patronka – mówi Ania Mieszczak. Kuzynka Ani wcieliła się w rolę św. Weroniki. – Przebrałam się za św. Weronikę, ponieważ pomogła Panu Jezusowi, ocierając jego twarz. Chciałabym być jak św. Weronika i umieć pocieszać ludzi i pomagać im, by im było lżej – podkreśla Klaudia Mieszczak. Jej koleżanka również chciałaby pomagać: – Przebrałam się za Matkę Teresę z Kalkuty, która kochała Pana Jezusa, wierzyła w Niego i pomagała biednym ludziom. Też chcę pomagać ludziom tak jak Matka Teresa – zapewnia Klaudia Wrzoł.

W akcję zaangażowała się cała parafia z Proboszczem, katechetką, gospodynią, opiekunami służby liturgicznej, aż po rodziców i dzieci. – To była wspólna inicjatywa parafialna. Wzorem parafii z innych diecezji chcieliśmy zorganizować taki Korowód Świętych dla dzieci z naszej parafii w Bierach, i w ten sposób uczcić uroczystość Wszystkich Świętych. Chcieliśmy poprzez to też pokazać, że dzieci mogą wspaniale się bawić, przebierając się za świętych, za dobre postaci, a nie za straszydła jak w Halloween – mówi gospodyni parafialna Małgorzata Brożek. – Powiedziałam o tym pomyśle dzieciom w szkole i spotkało się to z pozytywnym odzewem: dzieci się poprzebierały, rodzice się zaangażowali. Chwała Panu Bogu za to wszystko – mówi Bożena Mieszczak – katechetka w Szkole Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce, do której uczęszczają dzieci z Bier. Pani Bożena również się przebrała. – Na bal przyszło 7 moich wnucząt, dlatego postanowiłam się przebrać za św. Annę – babcię Pana Jezusa – uśmiecha się Bożena Mieszczak. Dzieci cieszą się, że w taki sposób zakończyły miesiąc różańcowy, tym bardziej że podczas spotkań różańcowych zapoznawały się ze świętymi, a oprócz tego ręcznie wykonywały różańce, które wyeksponowano w kościele obok figury Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki

2018-07-17 18:45

pgo, Stowarzyszenie WIOSNA / Warszawa (KAI)

Co najmniej 13,5 tys. wolontariuszy w ponad 900 rejonach zaangażują w tym roku w swoje działania Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. W ubiegłym roku pomoc w ramach akcji otrzymało ponad 20 tys. rodzin, a łączna wartość materialna wsparcia przekazanego im przez darczyńców sięgnęła 54 mln zł. Podopiecznymi Akademii Przyszłości było natomiast 2300 dzieci.


Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI to osoby, które aktywnie działają na rzecz swoich społeczności, angażują się, podejmują wyzwania i biorą sprawy w swoje ręce. Jak mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca obu projektów, "kiedy coś robią, to im to wychodzi". Są jak współcześni bohaterowie. Właśnie dlatego nazywani są SuperW.

W Szlachetnej Paczce ich głównym zadaniem jest dotarcie do rodzin żyjących w trudnych warunkach. Wolontariusze spotykają się z nimi w ich domach, poznają ich sytuację i potrzeby, a następnie określają, jaki rodzaj pomocy da im największą szansę na realną poprawę ich kondycji. Wnikają do świata, do którego inni nie chcą albo boją się wejść, nawiązują autentyczne relacje i pomagają się przełamać ludziom, którzy przez wielu zostali skreśleni.. SuperW szukają dla nich darczyńców i organizują przekazanie przygotowanego przez nich wsparcia materialnego, ale dla rodzin często większe znaczenie ma samo to, że ktoś się nimi zainteresował, wysłuchał i podpowiedział, jak spróbować wyjść z pułapki biedy.

Wolontariusze Akademii Przyszłości mają nieco inne zadania, lecz ich sens jest podobny. Przez cały rok regularnie, raz w tygodniu, indywidualnie spotykają się z dziećmi, które borykają się z problemami w szkole. Wiele z nich pochodzi z trudnych środowisk. Misją SuperW nie jest udzielanie korepetycji, ale przeprowadzenie dziecka od porażki w szkole do sukcesu w życiu. Dla małego studenta Akademii, Wolontariusz staje się przyjacielem i mentorem. Otwiera się na jego potrzeby, uczy je wygrywać, wzmacnia jego dobre strony, podnosi jego samoocenę i sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć. Wykorzystuje przy tym nowoczesne narzędzia, m.in. oryginalny, stworzony na potrzeby Akademi Przyszłości System Motywatorów Zmiany, który opiera się na metodologii projektowania doświadczeń.

O skuteczności działań wolontariuszy AKADEMII najlepiej świadczy to, że ponad 80% podopiecznych projektu w ostatniej edycji (2017/2018) zadeklarowało, że wreszcie uwierzyło w siebie, dowiedziało się, w czym są dobrzy i odnosiło sukcesy. Niemal wszystkie dzieci (94%) zgodnie przyznały natomiast, że na zajęciach z SuperW "było radośnie".

- Trzy główne korzyści z wolontariatu w Paczce i Akademii to wpływ, rozwój i ludzie. Wpływ, bo zmieniasz otoczenie w którym żyjesz i pomagasz w mądry sposób najbardziej potrzebującym. Rozwój, bo zdobywasz nowe kompetencje - współpracy z zespołem, zarządzania projektami, ale też PR czy logistyki; to od wolontariusza zależy, w co się zaangażuje. Wolontariat w CV bardzo podnosi szanse na znalezienie dobrej pracy – mówi Joanna Sadzik, dyrektor Stowarzyszenia WIOSNA, które realizuje oba projekty.

- Czego się nauczyłam w Paczce? - pyta Natalia, wolontariuszka z Świętokrzyskiego. - Tego jak współpracować z ludźmi. W taki konkretny sposób: gdy jest dużo zadań, obowiązków, gdy trzeba się dzielić pracą. Poza tym odpowiedzialności, systematyczności. No i tego, żeby się nie bać! Otworzyłam się na ludzi i za to jestem Paczce bardzo wdzięczna. Kiedyś zadzwonienie do kogoś obcego z prośbą o pomoc w konkretnej sprawie stanowiło dla mnie ogromne wyzwanie. Wstydziłam się, obawiałam, nie do końca wiadomo czego. A teraz – wiem, że to żaden problem, już się nie blokuję. Działam - tłumaczy.

Kandydaci na SuperW mogą się zgłaszać do 30 września. By zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości, wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki, intuicyjny formularz zgłoszeniowy. Następne kroki to rozmowa i jednodniowe wdrożenie. Po nich pozostaje już tylko podjąć decyzję i podpisać umowę. Nie warto zwlekać, bo kolejność zgłoszeń ma znaczenie. Finał Szlachetnej Paczki, nazwany "weekendem cudów" odbędzie się w tym roku 8-9 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PKWP: 3,6 mln euro dla Syrii w I połowie 2018 roku

2018-07-17 19:31

PKWP / Warszawa (KAI)

Ponad 3,6 miliona euro trafiło na pomoc potrzebującym Syryjczykom tylko w I połowie tego roku. "Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Państwa zaangażowanie i pomoc" - pisze na Twitterze Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

CharlesFred via Foter.com / CC BY-NC-SA

Pomoc Kościołowi w Potrzebie zajmuje się wspieraniem duszpasterskim i finansowym Kościoła prześladowanego, wspieraniem budowy kościołów, wydawania i kolportaż Biblii, pomocą siostrom klauzulowym oraz finansowaniem zakupu środków transportu potrzebnych do pełnienia służby duszpasterskiej.

Jak poinformowało na twitterze PKWP - tylko w I połowie 2018 roku przekazało na pomoc dla Syrii 3,6 mln zł.

Głównym hasłem Papieskiego Stowarzyszenia PKWP jest: pojednanie i solidarność na świecie. W ponad 50 krajach chrześcijanie są prześladowani i żyją w śmiertelnym zagrożeniu. W 70 krajach na świecie wiara jest ograniczana, a chrześcijanie dyskryminowani i przekonywani do odrzucenia Chrystusa.

Co roku PKWP realizuje ponad 7 tys. projektów o łącznej sumie 80 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem