Reklama

Kalendarze 2019

Mądre pomaganie

2016-12-01 11:10

Katarzyna Krawcewicz
Edycja zielonogórsko-gorzowska 49/2016, str. 4

Archiwum Caritas

Postanowienia adwentowe są bardzo różne, ale najpiękniejsze to chyba te, w których dajemy coś z siebie innym. Taka adwentowa pomoc bliźniemu

Dlaczego podczas Adwentu tak wiele mówi się o pomaganiu? Bo to prawdziwe dopełnienie przygotowań do Bożego Narodzenia. Wokół nas mnóstwo jest ludzi w trudnej sytuacji, ubogich – zupełnie jak Święta Rodzina, dla której zabrakło nawet miejsca na nocleg. Mamy wiele możliwości, możemy więc wybrać taką formę, jaka najbardziej się nam podoba. Ważne jednak, żeby pomagać mądrze.

Wypełnione po brzegi

Torba Charytatywna rozdawana przez Caritas to prosty sposób na to, żeby pomóc komuś w zorganizowaniu pięknych świąt. Do torby wkłada się po prostu to, co potrzebne – nie tylko na świątecznym stole. Bo choć żywność stanowi zwykle podstawę tych paczek, to nic nie stoi na przeszkodzie, by włożyć do torby np. środki czystości (o ile łatwiej wtedy posprzątać dom na święta). Ponieważ zrobienie takiej paczki to spory jednorazowy wydatek, Caritas puste Torby Charytatywne przekazuje przede wszystkim dużym i małym firmom, instytucjom, szkołom i przedszkolom, redakcjom lokalnych mediów itp. To nie znaczy oczywiście, że w akcję nie mogą się włączyć osoby prywatne – bo to robią. W ubiegłym roku pierwszą Torbę Charytatywną przygotował i przekazał do Caritas bp Tadeusz Lityński.

Pieluszka dla maluszka

To taki miły zwyczaj – praktykowany w niektórych parafiach – że przez cały Adwent w kościele wystawiony jest kosz, do którego można wkładać pieluchy. Rozprowadzaniem zebranych pieluch zajmuje m.in. Gaudium Vitae, działające przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Pieluszki trafiają do potrzebujących matek, często kobiet samotnych i opuszczonych. Wierni chętnie włączają się w tę akcję i efekty są zdumiewające: w 2014 r. Gadium Vitae udało się zebrać 3,5 tys. pampersów!

Reklama

Gaudium Vitae jest ruchem obrony życia, zajmuje się pomocą kobietom w ciąży, samotnym matkom i ubogim rodzinom z małymi dziećmi. Od wielu lat przygotowuje wyprawki dla noworodków – znajdują się w nich nie tylko pieluchy, ale też kremy, mydełka, wanienki, a nawet łóżeczka. Czyli to, co jest potrzebne w opiece nad niemowlęciem. Raz w roku – podczas Pasterek – przeprowadzana jest ogólnodiecezjalna zbiórka. Taca zebrana w tym czasie przekazywana jest na diecezjalny Fundusz Ochrony Matki i Dziecka im. bp. Wilhelma Pluty. Dzięki środkom z tego fuduszu Gaudium Vitae może kupować rzeczy do wyprawek.

Nie tylko paczki

Mało jest w Polsce ludzi, którzy nie słyszeliby o tej akcji. Szlachetna Paczka to wielki ogólnopolski projekt Stowarzyszenia WIOSNA. Ubiegłoroczna edycja połączyła prawie milion Polaków, a pomoc przekazana w paczkach doszła do 54 mln zł. Pod nazwą Szlachetna Paczka kryją się przeróżne działania, niektóre są jednorazowe, inne trwają przez okrągły rok. Najbardziej znaną formą pomocy jest przygotowanie paczki dla potrzebującej rodziny. Wystarczy na stronie szlachetnapaczka.pl znaleźć rodzinę. W jej opisie znajduje się lista potrzeb – darczyńca może pomóc takie potrzeby zaspokoić. Listy potrzeb tworzone są po spotkaniach wolontariuszy z rodzinami. W ten sposób darczyńca ma poczucie, że jego pomoc rzeczywiście trafiła w dziesiątkę, a potrzebujący otrzymują to, czego brak odczuwają najbardziej.

Ale na tym nie koniec. Szlachetna Paczka nie powstała po to, by po prostu zaspokajać potrzeby. W projekcie ogromny nacisk kładziony jest na to, żeby podopieczni mogli w pewnym momencie stanąć na nogi. Tak powstała np. Akademia Przyszłości, oparta na więzi wolontariusz – dziecko. To całoroczna praca, podczas której dzieci z niezamożnych rodzin mające problemy w szkole spotykają się regularnie z wolontariuszem. Chodzi nie tylko o pomoc w lekcjach, ale o wydobywanie potencjału i uczenie zaradności w młodym wieku. Do osób po sześćdziesiątce skierowany jest projekt Paczka Seniorów – polega na aktywizowaniu osób starszych i wydobywaniu ich z samotności. Paczka Prawników to praca prawnika z rodziną w systemie 1 na 1. Na podobnej zasadzie działa Paczka Lekarzy. A Paczka Przygody rozsyła grupy wolontariuszy tam, gdzie jeszcze nie dotarła Szlachetna Paczka, tam, gdzie jest ukryta bieda. A to i tak nie wszystkie możliwości zaangażowania się. Na stronie Szlachetnej Paczki można znaleźć namiary na lokalnych koordynatorów, którzy pomogą w wybraniu najlepszej formy pomocy.

Tagi:
adwent

O. Szustak: w adwencie mamy zawołać do Boga z własnej pustyni

2017-12-20 13:11

rk / Andrychów (KAI)

Jezus chce w adwencie spotkać się z tymi, którzy wołają na pustyni – podkreślił o. Adam Szustak OP, znany dominikanin, który 20 grudnia rozpoczął głoszenie rekolekcji adwentowych w kościele św. Stanisława BM w Andrychowie.

W homilii podczas Mszy św., która zainaugurowała w środę rekolekcje adwentowe w parafii na andrychowskim osiedlu, o. Szustak wyjaśnił, że Jezus chce w adwencie spotkać się z każdym człowiekiem, „który woła na pustyni, i znikąd nie ma pomocy”.

- Cała sztuka adwentu polega na tym, by zawołać do Boga, żeby głos z tej naszej pustyni został usłyszany. Chciałbym bardzo przez tych parę dni naszych rekolekcji, szczególnie podczas konferencji, pokazać, jak zawołać do Boga, żeby być usłyszanym, gdy wydaje ci się, że to już koniec, że nie ma szans i nadziei, a oto masz obok siebie studnię” – wytłumaczył kaznodzieja, przypominając historię błąkających się po pustyni Beer-Szeby Hagar i Izmaela. Niewolnica Sary, żony Abrahama, gdy została wysłana z dzieckiem na pustynię, spotkała posłanego przez Boga anioła, który wskazał jej studnię i ocalił od śmierci.

Twórca internetowego kanału „Langusta na palmie” podkreślił, że w adwencie nie chodzi o czekanie na coś, co ma być za jakiś czas. - Zazwyczaj, kiedy myślimy o adwencie, to mówimy, że jest to czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Przepraszam, ale to jest najgłupsze zdanie, jakie można powiedzieć o adwencie. Za 6 dni nie wydarzy się absolutnie nic specjalnego. Będzie wypasiona kolacja, którą w większości bardzo lubimy, a potem będzie uroczysta Msza św., ale ona się nie będzie niczym różniła od tej, na której teraz jesteśmy. W adwencie chodzi o to, by dziś zawołać do Pana Jezusa i dziś Go spotkać” – zaznaczył i przypomniał łaciński znaczenie słowa „adwent”, oznaczającego „przyjście”.

- Kościół chce nam powiedzieć, że dzisiaj jest przyjście i dziś Bóg chce usłyszeć twój głos – dodał dominikanin i odwołał się do słów Jana Chrzciciela, że Ten, który ma ich zbawić, już jest między nimi. - Jeżeli ktoś z was dziś zawoła i spotka Jezusa, to może dziś wieczorem sobie zrobić Wigilię. Naprawdę! Bo to znaczy, że skończył się adwent. W adwencie chodzi o spotkanie. To może zdarzyć się każdego dnia – podkreślił.

Jak wskazał duchowny, Bóg chce przyjść do człowieka wszędzie tam, „gdzie tracimy nadzieję, gdzie nam się wydaje, że znikąd nie mamy pomocy, gdy nie mamy sił”. Zachęcił, by z całego serca zawołać z własnej pustyni do Boga. - On tam właśnie chce przyjść, chce ci pomóc. On tam chce cię spotkać – zaapelował.

Andrychowskie rekolekcje adwentowe z o. Adamem Szustakiem potrwają do piątku, 22 grudnia, w kościele św. Stanisława BM na Osiedlu w Andrychowie. Każdego dnia sprawowana jest poranna Msza św. z kazaniem o godzinie 8.30. Wieczorem o po Eucharystii wieczornej o godz. 18.00 – nauka dla młodzieży i dorosłych.

Jak przyznał proboszcz parafii św. Stanisława w Andrychowie, ks. kan. Jan Figura, po raz pierwszy parafia poprosiła o. Szustaka o wygłoszenie rekolekcji ponad 2 lata temu. - Nie wiedzieliśmy, że będziemy tak długo czekać na jego przybycie. Prawdę mówiąc, nie wiedziałem, że jest tak popularny. Ale w końcu do nas dotarł – poinformował proboszcz.

O. Adam Szustak OP jest obecnie najbardziej znanym w Polsce kaznodzieją i najbardziej znanym polskim dominikaninem na świecie. Prowadzi własny kanał Langustanapalmie.pl, gdzie codziennie, z różnych zakątków świata, stara się publikować cykle dotyczące życia duchowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Papież: bycie katechetą jest powołaniem, a nie zawodem

2018-09-22 20:04

vaticannews / Watykan (KAI)

Papież skierował specjalne przesłanie do uczestników międzynarodowego kongresu katechetów, który zorganizowała w Rzymie Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek podczas cotygodniowej modlitwy „Anioł Pański”

Franciszek wyjaśnia, co to znaczy być katechetą. To nie zawód, ale powołanie. Nie pracuje się jako katecheta, ale nim się jest, ponieważ angażuje to całe życie. Katecheta prowadzi na spotkanie z Jezusem poprzez słowa, konkretne życie oraz świadectwo.

"Często myślę o katechecie jako osobie, która pozostaje w służbie Słowa Bożego, ponieważ ono towarzyszy mu codziennie stając się pokarmem, którym dzieli się z innymi w sposób skuteczny i wiarygodny. Katecheta zdaje sobie sprawę, że to Słowo jest żywe, ponieważ stanowi zasadę wiary Kościoła. Katecheza nie jest jedną z lekcji; katecheza jest komunikowaniem doświadczenia oraz świadectwem wiary, które zapala serca, ponieważ budzi pragnienie spotkania z Chrystusem. Ten przekaz na różne sposoby i poprzez rozmaite formy jest zawsze «pierwszym», który katecheta jest wezwany, aby realizować. Katecheza, która pragnie być owocna i pozostawać w harmonii z całością życia chrześcijańskiego żywotne soki czerpie z liturgii oraz z sakramentów. Jakże byłoby pożyteczne dla Kościoła, gdyby nasze katechizowanie pozwalało lepiej rozumieć oraz przeżywać obecność Chrystusa, który działa dla naszego zbawienia. Niech pomaga nam doświadczać piękna życia w jedności z tajemnicą Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego!”.

W spotkaniu bierze udział 1500 katechetów z 48 krajów. Przesłanie zostało przekazane w czasie, gdy Ojciec Święty znajdował się w podróży do krajów bałtyckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież zza żelaznej kurtyny

2018-09-22 22:25

IPN

Komitet Pamięci Narodowej (NEB) i Instytut Pamięci Narodowej (IPN)
serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję
PAPIEŻ ZZA ŻELAZNEJ KURTYNY
WPŁYW PONTYFIKATU JANA PAWŁA II
NA PAŃSTWA I KOŚCIOŁY BLOKU SOWIECKIEGO

IPN

HONOROWY PATRONAT KONFERENCJI

Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński

Przewodniczący Parlamentu Węgier László Kövér

CZAS I MIEJSCE KONFERENCJI

9-10 października 2018 r. Polska, Kraków

Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (Aula Duża A)

12 października 2018 r. Węgry, Budapeszt

Parlament, Sala Konferencyjna Izby Wyższej

ZOBACZ PROGRAM KONFERENCJI
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem