Reklama

Rok 2016 w diecezji drohiczyńskiej

2016-12-28 14:21

Ks. Marcin Gołębiewski
Edycja podlaska 1/2017, str. 4-5

Archiwum CIDD
Pasterz diecezji prezentuje dekret ustanawiający sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podl.

Rozpoczynając Nowy 2017 Rok, nie chcemy zapomnieć o tym, co minęło i pozostało za nami. Jest bowiem za co dziękować Panu Bogu

W naszej diecezji w minionych dwunastu miesiącach dokonało się wiele dobra: wydarzenia, spotkania, rocznice, uroczystości. Rok 2016 przebiegał w duchu obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. W uroczystości te wpisał się jubileusz 25-lecia istnienia naszej diecezji. Z pewnością niemożliwe jest przypomnienie wszystkiego, dlatego zapraszamy do przeglądu ważniejszych wydarzeń wybranych przez Redakcję.

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia

W ciągu całego roku temat Miłosierdzia Bożego przenikał swoją treścią wiele wydarzeń i uroczystości. Wieczory miłosierdzia, rekolekcje wielkopostne i adwentowe, nabożeństwa czterdziestogodzinne, czuwania i dni skupienia, wyjazdy formacyjne, pielgrzymki i konkursy pogłębiały tę tematykę.

W ramach jubileuszu 12 i 13 lutego w sanktuarium w Sokołowie Podlaskim i kościele w Bielsku Podlaskim odbyły się konferencje dla księży. Do sanktuarium w Sokołowie Podlaskim przybyli księża z dekanatów: drohiczyńskiego, sokołowskiego, sterdyńskiego, łochowskiego i węgrowskiego, natomiast do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim dekanaty: bielski, brański, ciechanowiecki, hajnowski, sarnacki i siemiatycki.

Reklama

6 marca w sanktuarium w Sokołowie Podlaskim miało miejsce zawierzenie rodzin Miłosierdziu Bożemu. Zaproszeni zostali rodzice z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Mieszkańcy naszej diecezji, odpowiadając na zaproszenie Ojca Świętego, w dniach 18-25 października wyruszyli na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu. Duchowym przewodnikiem grupy był ks. Piotr Jurczak. Liczna grupa, nawiedzając miejsca święte, wypraszała potrzebne łaski dla całej diecezji i jej Pasterza.

Wyjątkowe wydarzenie stanowił dzień 13 listopada, kiedy to nastąpiło zamknięcie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W trzech miejscach w diecezji podczas uroczyście sprawowanych Mszy św. dziękowano za otrzymane łaski i dary Boże. W drohiczyńskiej katedrze Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pikus; w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim – bp Antoni Dydycz. Tego dnia bp Tadeusz Pikus kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim ustanowił diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Niejako przedłużeniem jubileuszu jest peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, który nawiedza domy naszych diecezjan. Każda parafia otrzymała taki obraz, który został poświęcony przez Księdza Biskupa na zakończenie uroczystości w Bielsku Podlaskim.

Konkretnym owocem Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia jest nowo powstała Jadłodajnia Caritas im. św. Matki Teresy z Kalkuty. Jej uroczystego otwarcia i poświęcenia 18 października dokonali biskupi Tadeusz Pikus oraz Antoni Dydycz. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz rządowych, powiatowych, miejskich, gminnych, przedsiębiorcy, wolontariusze, pracownicy Caritas.

1050. rocznica Chrztu Polski

Podobnie jak obchodzony w całym Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, tak i rocznica chrztu Polski stała się jednym z głównych tematów minionego roku. Na terenie diecezji nie zabrakło uroczystości nawiązujących do tego wydarzenia.

14 kwietnia alumni WSD w Drohiczynie, włączając się w ogólnopolskie obchody rocznicy Chrztu Polski, zebrali się w kaplicy seminaryjnej na Eucharystii, aby dziękować Bogu za to wydarzenie. W ten sposób społeczność seminaryjna mogła podziękować Panu za to, że żyjemy w wolnym, chrześcijańskim kraju.

17 kwietnia obchody rocznicy Chrztu Polski miały miejsce w Sokołowie Podlaskim. W konkatedrze uroczystej Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. Andrzej Krupa. Po Eucharystii mieszkańcy Sokołowa i okolic przemaszerowali pod pomniki znajdujące się na terenie miasta, gdzie kolejne delegacje składały wiązanki kwiatów. W Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się natomiast sesja historyczno-naukowa. Spotkaniu towarzyszyły występy chóru Voci cantami oraz chóru Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

14 maja członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej uczestniczyli w Sokołowie Podlaskim w diecezjalnym spotkaniu, którego tematem przewodnim był jubileusz Chrztu Polski. Rozpoczęła je Eucharystia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Po niej odbyło się spotkanie w Sokołowskim Ośrodku Kultury, gdzie zostały zaprezentowane referaty historyczne ks. Zenona Czumaja oraz Michała Karpowicza. Zebrani obejrzeli także występ Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie.

Z inicjatywy dziekana węgrowskiego ks. Leszka Gardzińskiego 25 czerwca odbyły się w Węgrowie dekanalne obchody rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości rozpoczęły się przed krzyżem upamiętniającym miejsce pierwszego kościoła pw. św. Barbary. Na placu przed bazyliką uczestnicy wysłuchali fragmentów „Kazań sejmowych” ks. Piotra Skargi. Następnie sprawowana była Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył bp Antoni Dydycz. Uroczystości ubogaciła swoim występem Miejska Orkiestra Dęta. Węgrowskie obchody zakończył autorski program Haliny Łabonarskiej „Polsko – Ojczyzno moja”, który odbył się w Bibliotece Miejskiej.

16 września w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury zorganizowało sesję popularnonaukową zatytułowaną „Chrzest Polski w kulturze narodowej”. Spotkanie stanowiły referaty i wystąpienia bp. Antoniego Dydycza, ks. Zenona Czumaja, Sławomira Szyllera oraz Doroty Pikuły. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć rękopisy pierwszych wieków chrześcijaństwa w Polsce ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

W niedzielę 23 października w parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Bielsku Podlaskim bp Antoni Dydycz przewodniczył dziękczynnym uroczystościom w 1050. rocznicę Chrztu Polski. Zgromadzeni wierni oraz duchowieństwo modlili się i dziękowali za to historyczne wydarzenie. Chór Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego ubogacił liturgię śpiewem. Przed obliczem Miłosierdzia Bożego modliła się także wspólnota Domowego Kościoła wraz z duszpasterzami.

Światowe Dni Młodzieży

W ramach Światowych Dni Młodzieży nasza diecezja gościła pielgrzymów z Włoch, Rosji i Ukrainy. Od 20 do 25 lipca wraz z wolontariuszami przygotowywali się oni do centralnych uroczystości w Krakowie. Dni młodzieży w diecezji przebiegały pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni – Kalwaria”. Przez kolejne dni młodzież rozważała następujące tematy: Otwórz się na Miłosierdzie, Przyjmij Miłosierdzie, Dla Jego bolesnej Męki, Miej Miłosierdzie dla nas, Bądź świadkiem Miłosierdzia. Białowieża, Bielsk Podlaski, Brok, Drohiczyn, Hajnówka, Łochów, Ostrożany, Prostyń, Serpelice, Siemiatycze, Sokołów Podlaski to miejsca, w których młodzież gromadziła się na różnego rodzaju spotkaniach. Nie zabrakło czasu na modlitwę, Mszę św., spowiedź, Drogę Krzyżową, adorację, spotkania integracyjne, koncerty, spotkania przybliżające kulturę i piękno przyrody naszej diecezji. Organizatorem było Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej pod kierunkiem ks. Andrzeja Lubowickiego.

Kontynuacją ŚDM była ogólnopolska konferencja pastoralno-katechetyczna „Wstać z kanapy, by budować mosty. Światowe Dni Młodzieży Polska 2016”, która odbyła się w WSD w Drohiczynie 29 października.

25-lecie diecezji drohiczyńskiej

W uroczystości obejmujące Kościół powszechny, jak i Kościół w Polsce wpisał się jubileusz 25-lecia istnienia naszej diecezji. To również rocznica powstania archidiecezji białostockiej.

5 czerwca bp Tadeusz Pikus, bp Antoni Dydycz oraz reprezentanci kapituł diecezji drohiczyńskiej uczestniczyli w uroczystościach dziękczynnych w Białymstoku. Przewodniczył im nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Po Mszy św. kard. Henryk Gulbinowicz, były administrator apostolski w Białymstoku, poświęcił tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w stolicy Podlasia 5 czerwca 1991 r.

W ramach obchodów 25. rocznicy powstania diecezji drohiczyńskiej, w miejscu, gdzie 10 czerwca 1999 r. w Drohiczynie stanął papieski śmigłowiec ze św. Janem Pawłem II, 5 czerwca została poświęcona Jubileuszowa Kaplica Jezusa Miłosiernego. Po Eucharystii w drohiczyńskiej katedrze wyruszyła procesja ulicami miasta ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa i Koronki do Miłosierdzia Bożego na lądowisko papieskie. Inicjatorem odnowienia tego miejsca był bp Tadeusz Pikus wraz z Akcją Katolicką Diecezji Drohiczyńskiej.

6 czerwca w auli WSD w Drohiczynie odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii Kościoła na ziemiach obecnej diecezji drohiczyńskiej. Ze swoimi referatami wystąpili następujący prelegenci: Tomasz Jaszczołt – „Powstanie sieci parafialnej od XV do XVII wieku na terenie diecezji drohiczyńskiej”, ks. Paweł Koc – „Ekumeniczna wizyta Jana Pawła II w Drohiczynie i jej pamiątka – Dzień Podlasia”, ks. Zenon Czumaj – „Diecezja drohiczyńska. Ćwierć wieku dziejów Kościoła lokalnego (1991 – 2016)”.

W sposób modlitewny jubileusz diecezji przeżywany był przez różne środowiska: 7 czerwca zaangażowały się osoby konsekrowane, 8 czerwca wspólnoty maryjne, a 9 czerwca katecheci i nauczyciele.

Centralne uroczystości jubileuszowe miały miejsce 10 czerwca w kolejnym Dniu Podlasia, w 17. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie. Rozpoczęły się one w Godzinie Miłosierdzia Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której nastąpił koncert laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu”. Przy śpiewie Litanii do Serca Pana Jezusa uroczyście weszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych związanych z diecezją drohiczyńską. Głównym punktem obchodów była Eucharystia celebrowana przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliorego. Odczytał on przesłanie Ojca Świętego Franciszka. Na zakończenie została odmówiona Modlitwa Jubileuszowa Diecezji. W uroczystościach wzięli udział biskupi z Polski, Białorusi i Pakistanu. Obecni byli kapłani oraz siostry zakonne z różnych diecezji w Polsce, Włoszech, Kamerunie, Rosji i Białorusi.

Tagi:
podsumowanie

Reklama

Rada DIAK

2018-10-22 12:50

Mirosław Olejniczak

Mszą św. dziękczynną w paradyskiej świątyni celebrowanej przez ks. kan. Zbigniewa Samociaka – Asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej 20 października rozpoczęto spotkanie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, zamykające działalność pracy Stowarzyszenia w kadencji 2014-2018.

Archiwum autora
Uczestnicy spotkania w Paradyżu

Członkowie Rady DIAK zebrani na zwyczajnym posiedzeniu sprawozdawczo – wyborczym w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu podsumowali wydarzenia mijającej kadencji w wymiarze: parafialnym, diecezjalnym i krajowym. Za najważniejsze uznano przeprowadzenie przez najbardziej trudny okres Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze i utworzenie z niej największej placówki katolickiej w diecezji, znaczne rozszerzenie podejmowanych rekolekcji formacyjnych, prowadzonych konkursów, przeglądów i zawodów oraz wydanie Śpiewnika Pieśni Patriotycznej jako daru AK dla Niepodległej. AK szeroko włączyła się w krajową inicjatywę „Różaniec do granic”, ogólnopolską promocję życia nienarodzonego „Żyjesz bo Twoi Rodzice Cię kochali” oraz uroczystości ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem AK w Polsce. Poprzez uruchomienie strony na Facebooku, DIAK podjęła też wyzwanie nowej formy komunikowania się i ewangelizacji. Podczas Rady przyjęto sprawozdania: finansowe oraz z działalności DIAK z kadencji 2014-2018. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Rada udzieliła ustępującemu Zarządowi absolutorium. Prezes DIAK w latach 2007-2018 Urszula Furtak, pełniąca od roku 2016 również funkcję Prezesa Akcji Katolickiej w Polsce, odstąpiła od kandydowania na kolejną kadencję. W przeprowadzonych wyborach Rada DIAK wyłoniła trzech kandydatów na prezesa DIAK: Ryszarda Furtaka, Stanisława Walnera i Marka Witkowskiego. Ostatecznego mianowania prezesa dokona dekretem Biskup Diecezjalny. Rada DIAK wybrała także sześciu pozostałych członków Zarządu: Urszulę Furtak, Zbigniewa Gawła, Jana Greczycho, Krystynę Koszylowską, Andrzeja Stankowiaka i Danutę Tchórzewską oraz pięcioosobową Komisję Rewizyjną. Delegatem Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej do Rady Krajowego Instytutu wybrano Marka Witkowskiego. Z pasterskim błogosławieństwem JE Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego, który odwiedził zebranych, rozpoczęto kolejną kadencję apostolskiej działalności Stowarzyszenia, wyznaczoną na lata 2018-2022.

Króluj nam Chryste!

*Mirosław Olejniczak, przewodniczący zebrania Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?


Edycja warszawska 16/2006

Paweł Wysoki

W niektórych kościołach Wigilia Paschalna kończy się procesją rezurekcyjną. W innych uroczysta procesja rezurekcyjna jest prowadzona w Niedzielę Zmartwychwstania, przed Mszą św. rezurekcyjną. Skąd wynikają takie rozbieżności? Kiedy najlepiej byłoby, aby ta procesja się odbywała?
Władysław z Łowicza

Odpowiada: ks. prał. Zygmunt Malacki
proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

- Liturgicznie procesja rezurekcyjna powinna się odbywać po liturgii Wielkiej Soboty. Ale w tradycji polskiego Kościoła uroczysta procesja w większości parafii poprzedza Mszę św. rezurekcyjną w niedzielny poranek Wielkanocny. To wynika wyłącznie z naszej tradycji, która w Kościele ma szczególne znaczenie. Rzeczywiście jest tak, że w niektórych kościołach, na ogół w dużych miastach, Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę kończy się uroczystą procesją. Uważam, że to bardzo dobrze, że jest taka różnorodność, niemniej cały czas podkreślam, że należy pamiętać o tradycji. Jestem przekonany, że dużo byśmy stracili, gdybyśmy jednoznacznie podjęli decyzję o tym, że procesja musi odbywać się po liturgii sobotniej. Gdyby takie przepisy się pojawiły, powstałby problem, bo i tak w niedzielny poranek wielu wiernych czekałoby na uroczystą procesję, szczególny znak Wielkanocy. Powstałby wielki dylemat, gdybyśmy zaprosili wiernych na procesję rezurekcyjną w późnych godzinach wieczornych. Doskonale wiemy, że liturgia Wigilii Paschalnej to kilkugodzinne nabożeństwo, które dodatkowo kończyłoby się uroczystą procesją. W tym momencie należy postawić pytanie, czy w Wielką Sobotę wierni przyszliby tak masowo do kościoła, jak na poranną procesję i Mszę rezurekcyjną. Czy w sobotni wieczór wytrzymaliby kilka godzin w kościele?
Procesja organizowana w niedzielny poranek wynika z troski duszpasterskiej. Wyraźnie widać tutaj ogromną mądrość Kościoła i troskę o wiernych. Rzeczywiście jest tak, że procesja sobotnia byłaby bardziej zgodna z przepisami liturgicznymi. Są takie głosy wśród księży, że może należałoby poprowadzić Liturgię Wielkosobotnią wieczorem po zmroku i zakończyć ją procesją, co weszłoby na stałe do tradycji, podobnie jak bożonarodzeniowa Pasterka. Przecież już w sobotę śpiewamy Alleluja! Więc to jest moment, w którym głosimy, że Chrystus Zmartwychwstał, śmierć została pokonana i to w tym momencie zakończeniem uroczystości powinna być radosna procesja. Przecież procesja jest niczym innym, niż głoszeniem tej radości na zewnątrz i wyjściem z dobrą nowiną o tym, że Pan Zmartwychwstał. Kościół, zgadzając się na procesję w niedzielę, przedłuża czas radości, pozwala każdemu wziąć udział w tym najważniejszym w życiu każdego chrześcijanina wydarzeniu.

Wysłuchał Remigiusz Malinowski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Jędraszewski: zmartwychwstanie Jezusa ukazuje program życia dla chrześcijan

2019-04-21 07:42

led / Kraków (KAI)

Kościół żyje chlubą swoich męczenników i świadków, na przekór światu i jego prawom - mówił abp Marek Jędraszewski w Wielką Sobotę podczas Wigilii Paschalnej, której przewodniczył w katedrze na Wawelu. Metropolita krakowski podkreślił, że śmierć i zmartwychwstanie Jezusa ukazuje określony program życia dla chrześcijan.

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

W homilii abp Marek Jędraszewski powiedział, że śmierć i zmartwychwstanie Jezusa ukazuje bardzo określony program życia dla chrześcijan: „umarliście dla grzechu, żyjecie zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie, a z tym wiąże się chrześcijańska nadzieja”.

Metropolita krakowski wyjaśniał, że dzieje Kościoła to dzieje ludzi, którzy złączyli się z Chrystusem, z Jego śmiercią i z Jego zmartwychwstaniem i „odtąd żyli już nowym życiem i odtąd stawali się znakiem sprzeciwu dla świata”.

Hierarcha zwracał uwagę na to, że na przestrzeni wieków chrześcijaństwo jawiło się jako coś z czym trzeba walczyć, konsekwencją tego były prześladowania tych, którzy uważali, że jedyną prawdę głosi chrześcijaństwo. Jak dodał, wielu ludzi przypieczętowało taką postawę męczeństwem.

Jego zdaniem, tego rodzaju zarzuty pojawiają się i dzisiaj, a chrześcijanie często oskarżani są o homofobię i o nienawiść do człowieka.

- Historia Rzymu pierwszych dziesięcioleci chrześcijaństwa to historia, która wielokrotnie powtarzała się i powtarza po dzień dzisiejszy. Historia Kościoła, który żyje chlubą swoich męczenników i świadków, na przekór światu i jego prawom. Na przekór temu, że wiele państw szczyci się tym, że są państwami prawa – powiedział arcybiskup.

- Zdajemy sobie sprawę, że otwierając się na dary Ducha Świętego i odnawiając w sobie te przyrzeczenia, które określiły w dniu chrztu świętego naszą chrześcijańską tożsamość, wyrażamy gotowość by świadczyć (…) własnym cierpieniem i życiem – wyjaśniał metropolita krakowski, dodając, że w tajemnicę chrztu, który włącza chrześcijan w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, wpisana jest także ich gotowość na męczeństwo.

Uroczystość zakończyła procesja rezurekcyjna, która przeszła wokół katedry wawelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem