Reklama

Ubiblijnieni.pl: pierwsze efekty i plany

2017-01-18 14:09

Edyta Hartman
Edycja zielonogórsko-gorzowska 4/2017, str. 6

Bożena Sztajner

W drugim kwartale zeszłego roku ks. dr Łukasz Łaszkiewicz został oddelegowany przez bp. Tadeusza Lityńskiego do przygotowania szerszego projektu, mającego na celu ożywienie duszpasterstwa biblijnego w naszej diecezji. Pierwsze efekty już są. I o nich, a także planach na 2017 r. będzie mowa w tym artykule

Realizację pomysłu na duszpasterstwo biblijne w diecezji ks. Łukasz chciał podjąć wspólnie z innymi. Dlatego 11 kwietnia 2016 r. zaprosił księży i świeckich na spotkanie, na którym przedstawił, jak widzi przeprowadzenie tego planu. Został on szczegółowo omówiony i przedyskutowany, każdy z obecnych wyraził swoją opinię, a także oczekiwania, z przekonaniem, że na pewno pojawią się nowe, innowacyjne pomysły. – Dzisiejsze czasy wymagają nowych form dotarcia do człowieka z Dobrą Nowiną – podkreśla ks. Łaszkiewicz. – Trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte, by reagować na bieżąco na potrzeby. Co nie znaczy, że należy rezygnować z tradycyjnego duszpasterstwa, wręcz przeciwnie – wymogiem czasów jest je wspomagać, choćby przez zdobycze techniki i rzeczywistość wirtualną. Dwa miesiące temu stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl zostało formalnie zarejestrowane. – Fakt ten – podkreśla przewodniczący – daje nam jeszcze większe możliwości działania na rzecz promocji Słowa Bożego.

To już było...

I tak np. w grudniu 2016 r., dokładnie w Adwencie, zaplanowano czytanie Słowa Bożego dla chorych i z chorymi – „A Słowo stało się ciałem i cierpiało między nami”, doskonale wpisujące się w myśl hasła tegorocznego roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście!”, w listopadzie w paradyskim seminarium miała miejsce nowatorska konferencja, mająca odpowiedzieć na pytanie, jak chrześcijanin powinien podchodzić do... pieniędzy, by nie dać się zniewolić, o co tak łatwo dzisiaj, pod hasłem: „Biblia o finansach”, a w ostatni weekend października 2016 r. odbyły się rekolekcje biblijne. To tak gwoli przypomnienia.

...a to będzie

– Również w naszym stowarzyszeniu nowy rok wymusza niejako nowe rozwiązania i mobilizuje zarówno do zwiększonej aktywności, jak i podejmowania konkretnych wyzwań, tak jak ma to miejsce w życiu każdego z nas – śmieje się ks. Łukasz. – Choć mówi się, że dobrymi chęciami piekło wybrukowane, bez planów, systematyczności i zaangażowania nic nie osiągniemy, to niejako konieczność życiowa. Pierwsze półrocze działalności naszego stowarzyszenia w 2017 r. mamy już szczegółowo zaplanowane, co nie znaczy, że nie jesteśmy otwarci na jeszcze więcej aktywności, jeśli pojawią się pomysły (uBIBLIJNIEni czekają na nowych członków, zapewnia przewodniczący stowarzyszenia). I tak w marcu zaplanowano, mający już swoją renomę, diecezjalny finał Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów (ogólnopolski – w maju), w kwietniu – rekolekcje biblijne z cyklu „Spotkanie Jezusa z…” i Święto Biblii – 22. dnia miesiąca. Pomyślano też o mężczyznach, których już dziś stowarzyszenie zaprasza w maju na rekolekcje biblijne do nich skierowane, i małżeństwach – dla nich rekolekcje będą miały miejsce w czerwcu. Są też nowości, adresowane do najmłodszych odbiorców Pisma Świętego. Z myślą o uczniach szkół podstawowych zaplanowano I edycję Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla Szkół Podstawowych: „Biblista – junior 2016/2017”. Etap szkolny odbył się 17 stycznia w zgłoszonych podstawówkach, 7 marca przewidziano etap w rejonach, a finał diecezjalny – 6 kwietnia w Gościkowie 3 (siedziba stowarzyszenia). Nie zapomniano też o uczniach gimnazjów. „Młody biblista 2016/2017” to I edycja Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla Szkół Gimnazjalnych. Etap szkolny przypadł na 18 stycznia w zgłoszonych szkołach gimnazjalnych, etap rejonowy zaplanowano na 10 marca, a finał diecezjalny – 7 kwietnia w Gościkowie 3.

Reklama

Zadbano też o alumnów, czyli tych, którzy już niebawem z pierwszego frontu będą nam przekazywać Słowo Boże i świadczyć swoim życiem. Z myślą o nich stowarzyszenie planuje ruszyć z akcją „ubiblijniony kleryk”, której owocem ma być wyjazd do Ziemi Świętej (mile widziani są wszyscy ci, którzy zechcieliby wesprzeć finansowo wyjazd alumnów naszego seminarium na tę pielgrzymkę). Szczegółowe informacje na temat konkretnych inicjatyw i terminów będą się oczywiście na bieżąco ukazywały na stronie stowarzyszenia: ubiblijnieni.pl.

A może ziemia Zbawiciela

W dniach 20-27 maja Katolickie Stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl proponuje dla chętnych pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Choć to spory wydatek, nie ma co ukrywać, ale jak to w życiu, wszystko jest jakimś wyborem. Czy warto? Na pewno, co zaświadczają ci, którym dane już tam było być. – Jakże inaczej przeżywa się wówczas tajemnice naszej wiary, nie są to już tylko same słowa, a żywe słowo, przemodlone, przeżyte, mówiące – powiem więcej – krzyczące do nas w miejscu największych wydarzeń zbawczych. Słowo Boga, który przychodzi do nas przecież w każdej Eucharystii – zapewnia ks. Łaszkiewicz. To tylko propozycja, ale na pewno warta rozważenia.

Tagi:
duszpasterstwo inicjatywa

Kawiarenka senioralna

2018-07-17 13:10

(ksa)
Edycja szczecińsko-kamieńska 29/2018, str. IV

(ksa)
Inauguracja działalności „Kawiarenki senioralnej i międzypokoleniowej” w parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Stargardzie-Kluczewie

Wśród wielu inicjatyw pojawiających się od kilku lat w przestrzeni parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Stargardzie-Kluczewie, takich jak remont wnętrza kościoła, ogrzewanie, remont plebanii, uporządkowanie przestrzeni wokół świątyni i plebanii, festyny, pojawiła się nowa, niesłychanie ważna i społecznie niezwykle cenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm ustanowi nowe święto państwowe

2018-07-18 12:37

lk / Warszawa (KAI)

Komisja kultury i środków przekazu zatwierdziła w środę projekt ustawy ustanawiającej w dniu 14 kwietnia nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polskiego. Ma ono upamiętniać faktyczny początek polskiej państwowości, nie będzie jednak dniem wolnym od pracy. Wkrótce projektem zajmie się Sejm.

Artur Stelmasiak

Projekt zainicjowany przez niezrzeszonego posła Jana Klawitera wpłynął do Sejmu w marcu ub. roku. Podpisało się pod nim 34 posłów różnych ugrupowań, od PiS i Kukiz`15 po PSL oraz parlamentarzyści nieprzynależący do żadnego z klubów lub kół.

Na środowym posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu posłowie debatowali nad preambułą projektu (jest w niej mowa o doniosłości decyzji Mieszka I) i dokonali jego uproszczenia do trzech artykułów.

W projekcie ustawy można przeczytać, że Chrzest Polski, dokonany 14 kwietnia 966 roku, był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego.

"Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość" - czytamy w uzasadnieniu złożenia projektu.

Wnioskodawcy projektu ubolewają jednak, że Chrzest Polski jest "praktycznie nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa".

"Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski" - stwierdzono w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu wyrażają też nadzieję, że dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość. "Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków" - brzmi uzasadnienie.

Jakkolwiek 14 kwietnia byłby dniem święta państwowego, to nie stałby się w zamyśle autorów projektu dniem wolnym od pracy. Jego ustanowienie nie skutkowałoby zatem zwiększeniem kosztów finansowych - obciążeniem budżetu państwa lub budżetów samorządów.

"Zachęca jedynie obywateli polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Sprawozdawcą projektu na sali plenarnej będzie poseł Dariusz Piontkowski (PiS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Wrocławskie małżeństwa z Equipes Notre-Dame już w Fatimie!

2018-07-18 17:52

Małgorzata Trawka

Wrocławskie małżeństwa z Equipes Notre-Dame już w Fatimie! Uczestniczą w Zgromadzeniu Światowym Ruchu END, które odbywa się raz na sześć lat i jest największym zgromadzeniem małżeństw na świecie.

Dariusz Pachucy

To niezwykłe spotkanie rozpoczęło się w poniedziałkowy wieczór piękną ceremonią otwarcia, podczas której dokonano prezentacji ekip z różnych części świata. We wtorek małżonkowie mieli możliwość wziąć udział w wielu konferencjach, zajęciach w grupach, uczestniczyć w Eucharystii i wspólnych modlitwach. Zgromadzeniu towarzyszy szereg dodatkowych wydarzeń kulturalnych, jak chociażby musicale. Małżeństwa z Wrocławia współtworzyły polskie stoisko, m. in. budując Wawel w 3D.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem