Reklama

Bogactwo tkwi w różnorodności tradycji

2017-02-08 14:25

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 7/2017, str. 6

Karolina Krasowska
Jan Prządka, prezes Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, ze swoim uczniem Kamilem

Jak co roku, na przełomie stycznia i lutego w Janowcu w gminie Babimost odbyło się spotkanie z kozłem, instrumentem typowym dla Regionu Kozła. W tym roku gośćmi Karczmy Taberskiej w Janowcu byli górale czadeccy z Brzeźnicy k. Żagania. Spotkanie stanowiło okazję zarówno do wspólnego biesiadowania, jak i poznania wzajemnych tradycji i zwyczajów.

Karczma kultury

W Karczmie Taberskiej w Janowcu każdego roku odbywają się różne biesiady. – Pod koniec stycznia organizujemy spotkania z kozłem, bo jesteśmy w Regionie Kozła i u nas instrumentem wiodącym jest właśnie kozioł weselny – mówi Jolanta Taberska. – Chcemy poznawać inne regiony Polski i naszego województwa, ponieważ nieraz nie znamy tradycji i obyczajów naszych sąsiadów, w związku z tym dzisiaj gościmy górali czadeckich z Brzeźnicy; będziemy poznawać ich muzyczne tradycje, tańce i obrzędy – dodaje właścicielka lokalu. Karczma pełni funkcję kulturalną, a poprzez kulinaria i różnego rodzaju potrawy wymienia regionalne doświadczenia. Tu także pod koniec lutego odbędzie się bal karnawałowy. – Zawsze organizujemy „Noc sobowtórów”. Nasi goście bardzo lubią się przebierać, co też bardzo chętnie czynią tej nocy. Tegoroczny bal odbędzie się 25 lutego, w ostatki – mówi Taberska. – Jestem stąd, jestem kramszczanką. Myślę, że jeśli z pokolenia na pokolenie przekazujemy tradycje swoich dziadów, pradziadów i ojców, to nasz region będzie istniał. Mamy mnóstwo tych rzeczy, także z dumą mówię o tym, że trzeba pielęgnować tradycje naszych przodków.

Reklama

Region Kozła

To 6 gmin znajdujących się na pograniczu województw lubuskiego i wielkopolskiego. Gminy: Babimost, Kargowa, Siedlec, Zbąszyń, Zbąszynek i Trzciel zawiązały w 1995 r. Stowarzyszenie Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Region Kozła – porozumienie na wspólne kreowanie wizerunku regionu jako ośrodka o dużych możliwościach rozwoju turystycznego, kulturalno-oświatowego oraz gospodarczego. Gminy łączą rzeka Obra oraz kozioł – instrument ludowy, który jest symbolem Regionu Kozła. – Mamy swoje podobieństwa i różnice, jednak wszystkich nas jednoczy przede wszystkim piękna tradycja, którą staramy się na co dzień utrzymywać. Istnieje tu także założona w 2006 r. Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła, która środkami pozyskiwanymi z Unii Europejskiej stara się wspierać podmioty gospodarcze, stowarzyszenia i organizacje, które chcą coś robić, chcą być aktywne, dlatego myślę, że to dzisiejsze spotkanie jest jednym z elementów utrwalania tej naszej dobrej tradycji – mówi Szczepan Sobczak, dyrektor biura Regionu Kozła.

Górale czadeccy

W tym roku do Karczmy Taberskiej przyjechali górale czadeccy z Brzeźnicy, którzy osiedlili się w tej podżagańskiej gminie po zakończeniu II wojny światowej. Przybyli z Bukowiny, wyróżniając się nie tylko strojem, ale też gwarą i różnymi zwyczajami. – Nasi przodkowie przez 150 lat pobytu na Bukowinie zachowali swoją gwarę, zwyczaje i przede wszystkim religię, która wyróżniała ich w tyglu różnych narodowości. Tam mieszkali do 1945 r. Po II wojnie światowej przyjechali tutaj, licząc na to, że wreszcie będą u siebie, jednak – jak się okazało – nie przyszło to od razu, bo wiadomo, jakie były lata komunistyczne – opowiada Jadwiga Parecka, założycielka i kierownik Zespołu Górali Czadeckich Watra. – Nie zamykamy się jedynie w swoim kręgu, a takie spotkania, jak to w Janowcu, stanowią dla nas okazję do poznania innych zwyczajów. Warto pielęgnować tradycje, dlatego że żyjemy w czasach globalizacji i jeżeli wszystko zunifikujemy pod jeden wzór, to będzie to bardzo biedne, natomiast całe bogactwo tkwi w różnorodności regionalnych tradycji.

Tagi:
spotkanie

Wszystko zaczyna się od serca

2018-06-13 10:08

Małgorzata Czekaj
Edycja małopolska 24/2018, str. I

Marek Jucha Pallotti FM

Bóg wie, że potrzebujemy uzdrowienia. Jezus przyszedł, aby was dotknąć, aby was uzdrowić, i podzielić się Dobrą Nowiną – mówił podczas wieczoru uwielbienia w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie-Nowej Hucie katolicki, świecki misjonarz i ewangelizator z Malezji, Jude Antoine. Pytał zebranych: – Czy wy potrzebujecie dotyku Chrystusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Hinder: apel papieża o pokój w Jemenie to ostatni liczący się głos

2018-06-18 20:51

vaticannews.va / Aden (KAI)

Apel papieża o pokój w Jemenie to jedyny głos, który może mieć jeszcze wpływ na tę sytuację – powiedział bp Paul Hinder, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Południowej, odnosząc się do słów Franciszka po wczorajszej modlitwie Anioł Pański.

pl.wikipedia.org

Papież przyznał, że z wielkim niepokojem śledzi los mieszkańców Jemenu, którzy cierpią na skutek wojny. Zaapelował też do wspólnoty międzynarodowej, by skłoniła strony konfliktu do podjęcia negocjacji.

Jemen jest kolejną areną konfliktu dwóch islamskich mocarstw: Arabii Saudyjskiej i Iranu. W tych dniach trwa ofensywa saudyjskiej koalicji na port w Al-Hudaidzie. Bp Hinder przypomina, że port ten ma wielkie znaczenie strategiczne. W związku z nałożoną przez Arabię Saudyjską blokadą Jemenu jest też jednym miejscem, przez które może napływać pomoc humanitarna. Zależy od niej życie 7 mln osób, które na skutek trwającej od trzech lat wojny, nie mogą się obejść bez pomocy z zewnątrz.

Wikariusz apostolski Arabii Południowej zaznaczył, że trwające obecnie walki zagrażają życiu 250 tys. mieszkańców Jemenu. Mając to na względzie ogłosił on specjalny dzień postu i modlitwy o pokój w Jemenie. Będzie on przeżywany w całym wikariacie 23 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Rząd i Caritas Polska tworzą sieć punktów informacyjno-doradczych dla migrantów

2018-06-19 12:05

tk / Warszawa (KAI)

W Polsce rusza projekt wsparcia dla migrantów w dziedzinie adaptacji i integracji społecznej. W ramach projektu w miastach wojewódzkich powstają punkty informacyjno-doradcze świadczące wielowymiarową pomoc cudzoziemcom: prawną, psychologiczną czy w zakresie nauki języka polskiego. Rządowy projekt powstał przy współpracy z Caritas Polska.


Inicjatywa skierowana jest do osób, które zamierzają się w Polsce osiedlić na stałe, lub na dłuższy czas. Zamysł jest realizowany przy współpracy MSWiA, Caritas Archidiecezji Warmińskiej, Caritas Polska i urzędów wojewódzkich.

Liderem projektu w każdym województwie jest urząd wojewódzki. W niektórych regionach podmiotem realizującym wspólny projekt są diecezjalne Caritas. Tak dzieje się np. w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie punkty informacyjno-doradcze i podstawowe zadania projektu organizuje Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Nowy program pomocy migrantom przewiduje m.in. utworzenie punktu informacyjno-doradczego, w którym zapewniona będzie pomoc doradcza, administracyjna, prawna, psychologiczna i integracyjna, doradztwo zawodowe oraz socjalne wsparcie pomocowe. W razie konieczności migranci będą mogli liczyć na wsparcie socjalno-bytowe.

W ramach programu realizowanego w województwie warmińsko-mazurskim zostaną przeprowadzone badania określające rzeczywiste potrzeby migrantów. Ma to służyć wypracowaniu strategii działań integracyjnych na rzecz obywateli państw trzecich na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

„Idea jest taka, by ludzie, którzy tutaj przybywają, poczuli się trochę jak u siebie” – powiedział KAI ks. Piotr Hartkiewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Zwraca uwagę, że do Polski przybywa coraz więcej migrantów, najczęściej zarobkowych, szczególnie z dawnych republik ZSRR, ale też coraz więcej z dalekiej Azji: Wietnamu, Chin, Korei.

„Ci ludzie są oddaleni od rodziny, bez znajomych, przyjaciół i w tym nowym kontekście nie zawsze sobie radzą” – zauważa duchowny, dodając, że Caritas pomaga wszystkim, bez względu na narodowość czy wyznanie. Zaznacza, że powstające centra to także odpowiedź na zjawisko wykorzystywania migrantów przez nieuczciwych pracodawców i innych ludzi, którzy żerują na ich nieznajomości tutejszych mechanizmów i systemów.

Ks. Hartkiewicz, który jest dyrektorem Ośrodka Caritas w Rybakach, wskazuje na pozytywny przebieg integracji 200 uchodźców z Donbasu, którzy do tego właśnie ośrodka przybyli 3,5 roku temu. „Istota programu było znalezienie dla nich pracy jak najbardziej zbliżonej do tej, którą wykonywali u siebie” – mówi duchowny.

Dodaje, że dziś wszyscy mieszkają i pracują w Polsce, zdążyli też już sprowadzić swoje rodziny, część ma już polskie obywatelstwo. „Chcą tutaj mieszkać i na trwałe wpisać się w krajobraz społeczności, w której żyją” – zaznaczył ks. Hartkiewicz, który w tym roku chce zorganizować dla przybyszów z Donbasu świąteczne spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem