Reklama

Przygotowują się do 500-lecia parafii

2017-02-22 14:15

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 9/2017, str. 4-5

Monika Jaworska
Ks. Dariusz Kowala pokazuje odsłonięte na ścianie prezbiterium epitafium Jakuba Dworzaka

Cykliczne spotkania i wykłady. Okolicznościowe koncerty. Szereg prac remontowo-konserwacyjnych i wiele innych inicjatyw. W ten sposób wierni z parafii św. Jerzego Męczennika w Puńcowie, w dekanacie goleszowskim, wraz z administratorem ks. Dariuszem Kowalą przygotowują się do obchodów 500-lecia parafii, jakie zaplanowano na 17 września 2018 r.

Do parafii św. Jerzego Męczennika należy średniowieczna zabytkowa świątynia w Puńcowie wykonana w stylu gotyckim oraz współczesna kaplica Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Dzięgielowie z barwnymi ornamentami. Jak czytamy w spisanej historii parafii, pierwsza wzmianka o Puńcowie pochodzi z 1154 r., ale nie wiadomo, czy istniały wówczas na tych terenach parafia i kościół. Przypuszcza się, że pierwsza drewniana świątynia mogła istnieć na terenie wsi przed 1500 r. Murowany kościół, ufundowany przez ówczesnego księcia cieszyńskiego Kazimierza IV, stanął w Puńcowie w 1518 r. i przetrwał do dziś. I jubileusz istnienia parafii na ziemi puńcowkiej parafianie będą świętować już za rok.

Przygotowania w pełni

W parafii trwają przygotowania do jubileuszu. Jak podkreśla administrator parafii ks. Dariusz Kowala stale się coś dzieje. Co jakiś czas są organizowane są spotkania przygotowujące do 500-lecia parafii. – Podczas jednego z nich była przedstawiona historia kościoła. Grzegorz Księżyc, który opracowuje historię, wspomniał o 200-leciu istnienia modlitwy różańcowej w parafii. W związku z tym zaproponowałem powstanie kolejnej róży różańcowej. Następny wykład planujemy w okolicy maja, kiedy przypada czas związany z objawieniami fatimskimi. Wtedy dowiemy się więcej nt. pobożności Puńcowian z całego tego okresu – zapowiada ks. Dariusz Kowala.

Parafianie aktywnie włączają się w przygotowania: – Tomasz Piwko, nasz organista, organizuje w parafii koncerty chórów i zespołów. Zapraszamy muzyków na spotkania przygotowujące do jubileuszu, dlatego każdy wykład połączony jest z koncertem. Z inicjatywy parafianina Leszka Ciemały zostały wydane znaczki i koperty jubileuszowe, a także znaczki ekskluzywne, w oprawie, ze starymi zdjęciami naszego kościoła – dodaje kapłan. W parafii działają także grupy i wspólnoty: róże różańcowe, Apostolstwo Dobrej Śmierci, SNE „Zacheusz”, Dzieci Boże, Rodzina Franciszkańska, chór parafialny pod dyrekcją Tomasza Piwki i służba liturgiczna ołtarza. – Chcielibyśmy też rozwinąć działalność charytatywną, zaangażować wiernych w pomoc potrzebującym – stwierdza ks. Dariusz Kowala.

Reklama

Przywrócony blask świątyni

Parafia ma już za sobą szereg prac wykonanych w kościele i na zewnątrz. – Generalny remont rozpoczął mój poprzednik ks. Zbigniew Macura. Za jego posługi kościół został wyremontowany z zewnątrz. Wykonano m.in. pionową izolację, nowy dach i wieżę, otynkowano kościół i wykonano odwodnienie. Gdy ja przyszedłem na tę parafię, zajęliśmy się pracami w wewnątrz. Zmieniliśmy posadzkę z płytek ceramicznych w prezbiterium na marmurową nawiązującą do posadzki znajdującej się w nawie kościoła. Odnowiliśmy cały strop prezbiterium, w tym łuki gotyckie. Pomalowaliśmy prezbiterium w specjalnej technice farbą, dzięki czemu imituje późnogotyckie tynki. Wykonaliśmy też nowy chodnik procesyjny wokół kościoła – wymienia ks. Dariusz Kowala.

Prace były wykonywane pod okiem konserwatora architektury i sztuki diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr. Szymona Tracza. Konserwator zauważa, że jednofilarowy, gotycki kościół parafialny św. Jerzego w Puńcowie należy do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej. – Przeprowadzona konserwacja przywróciła pierwotny blask gotyckiego, unikatowego w tej części Polski sklepienia sieciowego, utworzonego z gotyckich, ceglanych kształtek. To było sensacyjne odkrycie, kiedy spod grubych warstw zaprawy wapienno-gipsowej odsłoniły się gotyckie kształtki – podkreśla ks. dr Szymon Tracz.

Konserwacji poddano również późnogotyckie, przyścienne sakramentarium w prezbiterium, a także odsłonięto na ścianie prezbiterium wykonane z piaskowca późnobarokowe epitafium urzędnika Komory Cieszyńskiej Jakuba Dworzaka (zm. 1778 r.) oraz późnogotycki portal prowadzący do zakrystii. Prace wykonywali konserwatorzy pod kierunkiem diecezjanina Tadeusza Kalfasa. W planach jest jeszcze wykonanie nowego ołtarza i ambonki: – Mamy już projekt nowego ołtarza zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Postaraliśmy się o relikwie męczennika św. Jana Sarkandra, które chcemy włożyć do konsekrowanego ołtarza. Pismo w formie prośby o relikwie złożyliśmy u abp. Jana Graubnera w czeskim Ołomuńcu. Teraz czekamy na wyznaczenie terminu odbioru relikwii. Chcemy tam pojechać pielgrzymką, spotkać z arcybiskupem i uroczyście odebrać relikwie, a potem równie uroczyście wprowadzić je do parafii – mówi ks. Dariusz Kowala.

Jak podkreśla ks. dr Szymon Tracz: – Mówiąc o kościele św. Jerzego w Puńcowie trzeba zazdrościć mieszkańcom tak niesamowitego i unikalnego na skalę europejską zabytku, a równocześnie robić wszystko, by jak najwięcej ludzi mogło go zobaczyć. Trzeba także dziękować Bogu za ludzi, którzy rozumieją wartość skarbów polskiej i chrześcijańskiej kultury, i robią wszystko, by w jak najlepszym stanie przekazać je następnym pokoleniem. Ich przywrócony blask jest największą zapłatą i satysfakcją.

Tagi:
parafia jubileusz

Poznań: Il Divo na jubileuszu 1050-lecia archidiecezji

2018-03-20 17:17

ms / Poznań (KAI)

Światowej sławy kwartet Il Divo zagra 22 czerwca w Poznaniu z okazji jubileusz 1050–lecia archidiecezji poznańskiej – pierwszego biskupstwa w Polsce. - Obchody jubileuszowe w 2018 roku odbywają się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Ich celem jest ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną – mówi biskup Damian Bryl.

Eva Rinaldi/Flickr/pl.wikipedia.org

Wydarzenie uświetniające obchody 1050-lecia założenia biskupstwa poznańskiego odbędzie się 22 czerwca na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Wstęp dla szerokiej publiczności będzie bezpłatny. Do sprzedaży trafią bilety na numerowane miejsca siedzące w pobliżu sceny.

Il Divo porusza się w popularnym gatunku muzycznym zwanym classical crossover, łącząc operę i muzykę klasyczną, i prezentując ją w nieco lżejszym wydaniu, dostępnym nie tylko dla koneserów. W ich repertuarze znajdują się także znane i popularne piosenki popowe, czy musicalowe w symfoniczno-operowych aranżacjach.

Grupę tworzą: hiszpański baryton Carlos Marin, szwajcarski tenor Urs Toni Bühler, amerykański tenor David Miller oraz francuski tenor Sébastien Izambard. W swoim repertuarze mają takie przeboje, jak: Hallelujah Leonarda Cohena, I Will Always Love You spopularyzowane przez Whitney Houston, czy Time To Say Goodbye Sarah Brightman i Andrei Bocellego.

Zespół odnosił sukcesy na najważniejszych scenach świata, sprzedał ponad 30 milionów płyt, które pokryły się złotem i platyną w 33 krajach.

Występ kwartetu poprzedzi koncert z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej związanych z Poznaniem. Artyści zaprezentują utwory przywołujące odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Utwory w specjalnie przygotowanych, nowoczesnych aranżacjach wykonają wraz z chórem i orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu, który będzie współorganizatorem tej części imprezy.

Organizatorami koncertu będą: archidiecezja poznańska oraz agencja Prestige MJM.

Biskupstwo poznańskie w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie i było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej. Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII, zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Do 1798 roku do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa.

Szczegółowy program obchodów 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu (główne uroczystości odbędą się w dniach 22-24 czerwca) można znaleźć na stronie www.archpoznan.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Gądecki: kapłaństwo domaga się pokory

2018-03-21 20:10

ms / Lubiń (KAI)

Reguła św. Benedykta, podkreślająca potrzebę ducha pokory i karności zakonnej, pozwala kapłanom zrozumieć słowa Chrystusa „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – mówił podczas święceń kapłańskich benedyktyna abp Stanisław Gądecki. Uroczystość odbyła się w święto Przejścia do Nieba Świętego Ojca Benedykta w kościele opackim w Lubiniu.

Bożena Sztajner/Niedziela
Abp Stanisław Gądecki

„Dzień święceń kapłańskich jest radosną chwilą w życiu otrzymującego święcenia, w życiu jego rodziców, rodziny, krewnych, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów, przede wszystkim jednak w życiu lubińskiej benedyktyńskiej rodziny zakonnej. W dniu dzisiejszym radość przeżywa Kościół Poznański, a także Założyciel Zakonu, święty Benedykt” – mówił podczas święceń abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozważał w homilii słowa Ewangelii mówiące o konieczności trwania w nauce Jezusa. „Jezus pragnie «trwać w chrześcijaninie» i zaprasza chrześcijanina do tego, aby ten «trwał» w Nim” – podkreślił abp Gądecki.

„Kryzys chrześcijaństwa w świecie rozpoczyna się od braku autentycznej miłości wzajemnej. Wspólnoty chrześcijańskie, kapłani diecezjalni, zgromadzenia zakonne, parafie, rodziny, nie promieniują nieraz ewangeliczną miłością; zewnętrzny obserwator nie rozpoznaje w nich uczniów Chrystusa. Dostrzega u nas to, czym żyje świat, lecz nie dostrzega w nas tego, czym żył Chrystus” – zauważył metropolita poznański.

Zdaniem abp. Gądeckiego zbyt wiele mówi się dziś o akcjach, działaniach i doskonaleniu metod apostolstwa, a zapomina się o tym, że najpierw latorośl trzeba wszczepić w krzew winny, w Chrystusa, z którego popłynie strumień nie naszej, lecz Chrystusowej miłości braterskiej.

„Gorliwy kapłan będzie o to zabiegał, by Prawdy szukać, znajdować ją i wyrażać w świetle miłości, by miłość rozumieć, cenić i żyć nią w świetle Prawdy. Bez Prawdy bowiem miłość staje się sentymentalizmem, staje się pustym słowem, które można dowolnie pojmować” – zauważył abp Gądecki.

„Święcenia kapłańskie we wspólnocie benedyktyńskiej są dużym wydarzeniem, gdyż w życiu mniszym tylko nieliczni je przyjmują. Obecnie wspólnota w Lubiniu liczy 13 mnichów, z czego czterech to kapłani. Przez ślub stałości miejsca, nowy kapłan jest także darem dla lubińskiej parafii, która istnieje w połączeniu z klasztorem od XII w.” – powiedział KAI br. Maksymilian Nawara z opactwa w Lubiniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Informacja ONZ ws. aborcji to fake news

2018-03-22 18:45

Artur Stelmasiak

Część mediów w Polsce podała informacje, że ONZ wzywa Polski sejm do odrzucenia projektu Zatrzymaj Aborcje. Okazuje się, że jest to zwykły "fake news". - Ta Grupa Robocza nie ma żadnych uprawnień do wypowiadania się w imieniu ONZ - podkreśla mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Artur Stelmasiak
Mec. Jerzy Kwaśniewski

Członkiem Grupy Roboczej może zostać każdy chętny. Wygląda więc na to, że zebrała się grupa lewicowych aktywistów, którzy na własną rękę wydali komunikat. - Nawet nie wiedzą o czym piszą, bo odnieśli się do projektu "Stop Aborcji", który był procedowany w 2016 roku. Obecnie w sejmie jest projekt "Zatrzymaj aborcje" - mówi "Niedzieli" Kwaśniewski. - Z tego dokumentu wynika, że członkowie Grupy Roboczej nawet nie znają treści ustawy zakazującej aborcji eugenicznej, bo nie odnoszą się w żadnym punkcie do proponowanych zmian.

Grupa robocza Narodów Zjednoczonych ds. Dyskryminacji Kobiet powołuje się na prawa człowieka, które nic nie mówią o prawie do aborcji. Nawet znany ze swych lewicowych poglądów Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przyznaje, że aborcji nie można zaliczyć do praw człowieka.

W dokumencie czytamy, że ustawa będzie naruszała międzynarodowe zobowiązania Polski w zakresie Prawa Człowieka. - To pokazuje, że autorzy nie mają pojęcia o czym piszą. Nie istnieje żaden dokument prawa międzynarodowego ratyfikowanego przez Polskę, który odnosiłby się do aborcji - tłumaczy prezes Ordo Iuris.

Ta grupa osób nie jest w żaden sposób związana z ONZ i każdy może być jej członkiem. Na stronach ONZ można przeczytać, że właśnie trwa nabór i można się zgłaszać. - Wprawdzie ta Grupa Robocza ma pewien mandat do działania, ale ten dokument wykracza poza ich kompetencje. Oni się więc nie wypowiadają w imieniu ONZ, a jedynie w imieniu wymienionych na liście osób - dodaje mecenas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem