Reklama

Dookoła Polski

2017-03-15 09:27


Niedziela Ogólnopolska 12/2017, str. 8-9

Repatriacja zamiast imigracji

Nowe podejście do repatriantów było ambicją rządu Beaty Szydło. Politycy obozu rządowego kwestionowali zasadność przyjmowania do Polski obcych kulturowo imigrantów, podczas gdy na powrót do Polski bezskutecznie oczekiwały tysiące naszych rodaków. Być może wreszcie nastąpi przełom. Rząd przyjął założenia nowelizacji Ustawy o repatriacji, które z pewnością ułatwią życie chcącym wrócić. Zmiany rodziły się w bólach, bo to niewygodny temat dla rządzących – przyjęcie rodaków z zagranicy sporo kosztuje. Dotychczas repatriacją zajmowały się samorządy, ale robiły to źle – od czasu transformacji sprowadzono tylko kilka tysięcy naszych rodaków. Teraz do udzielania tej pomocy będzie zobowiązane państwo.

Zmieni się samo pojęcie repatrianta: rozszerzy się ono na małżonków osób pochodzenia polskiego, co ma ułatwić przeprowadzkę całych rodzin. Zmiana zakłada tworzenie ośrodków adaptacyjnych, które mają zapewnić repatriantom naukę języka polskiego, historii, zajęcia integracyjne, szkolenia zawodowe. Projekt przewiduje też nowe formy pomocy finansowej, m.in. do 25 tys. zł na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Będzie je można przeznaczyć na dopłatę do czynszu wynajmowanego mieszkania lub do zakupu własnego. Z danych MSZ wynika, że repatriacją do Polski zainteresowanych jest ok. 10 tys. osób. Tylko od początku bieżącego roku do końca lutego podania o możliwość stałego pobytu złożyło ponad 2,5 tys. osób posiadających Kartę Polaka.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Pojedziemy z prądem

O sprawach przemysłu samochodowego rozmawia się na najwyższych szczeblach, dlatego przedstawiciele polskiego rządu o większej aktywności tych koncernów w Polsce rozmawiali z kierownictwem Opla, Peugeota i Fiata, ale także ze swoimi odpowiednikami w Niemczech i we Francji. – Polskie zakłady są bardzo efektywne, mamy mocne podstawy do rozwoju motoryzacji – twierdzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Prawdopodobna jest produkcja w Polsce aut elektrycznych, co – jak przypomina wicepremier – wpisuje się w rządową strategię elektromobilności. Rozmowy z kierownictwem Fiata pewnie zaowocują produkcją nowego modelu auta. Najpewniej chodzi o fiata pandę nowej generacji. Pandy były produkowane w Tychach, ale kilka lat temu produkcję przeniesiono do Włoch. Teraz miałaby wrócić do Tychów.

Reklama

Niedawne przejęcie przez francuski koncern PSA – produkujący peugeoty i citroëny – firmy Opel od General Motors resort rozwoju przyjął z zadowoleniem; oczekuje się, że współpraca z grupą PSA będzie równie owocna dla obydwu stron. Przez lata General Motors był wspierany przez polski rząd, co owocowało inwestycjami i zatrudnieniem ponad 4 tys. pracowników.

wd

* * *

Trzy razy stolica

Trzy ważne monumenty mają dużą szansę powstać w najbliższych latach w Warszawie. Pierwszy – upamiętniający tragicznie zmarłego prezydenta Polski, a wcześniej Warszawy, Lecha Kaczyńskiego; drugi, w późniejszym czasie, poświęcony wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej. Jak informuje Jacek Sasin, poseł PiS, Komitetowi Budowy Pomników, zbierającemu pieniądze na te pomniki, udało się uzyskać już ponad milion złotych. Pomniki miałyby powstać, w zamyśle inicjatorów, jeszcze w 2018 r. Trzeci monument to łuk triumfalny upamiętniający Bitwę Warszawską. Inicjatorem jego budowy był Jan Pietrzak, znany aktor, publicysta i satyryk, wraz z kierowanym przez niego Towarzystwem Patriotycznym. Miałby on być gotowy w 2020 r., w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami. Nieoficjalnie wiadomo, że rozmowy, do których doszło ostatnio między Towarzystwem i władzami Warszawy, są obiecujące.

wd

* * *

100 goli

Jeszcze chyba nigdy pozycja Roberta Lewandowskiego w piłkarskim światku nie była tak mocna jak teraz. A to za sprawą występów w Bundeslidze – w całym sezonie, nie tylko w ostatnich meczach, w których wykazał się fenomenalną formą, skutecznością itp., zepchnął w cień inne gwiazdy Bayernu Monachium. Dwie bramki w meczu z Eintrachtem Frankfurt (3:0 dla Bayernu) spowodowały, że zaliczył już okrągłe 100 goli w barwach Bayernu, obecnego mistrza i najsilniejszej drużyny w Niemczech w ostatnich latach. To bardzo optymistyczne w obliczu zbliżających się meczów reprezentacji Polski w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata, choć jak wiadomo, Lewandowski sam żadnego meczu nie wygra – w jedenastoosobowej drużynie potrzeba do tego kilku zawodników w takiej formie.

wd

* * *

Rotunda rozbierana

Informacje o rozbiórce jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy – Rotundy wielu przyjęło z niedowierzaniem. Jednak budynek jest w złym stanie technicznym, wymaga gruntownej przebudowy. Nowy ma być gotowy w 2019 r., zostanie wykonany głównie ze szkła i aluminium; zachowa dotychczasowy kształt, ale ma zyskać na lekkości. Jedna trzecia powierzchni zostanie przeznaczona na funkcje społeczne.

Rotunda została otwarta w 1966 r. W 1979 r. w budynku wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób.

jk

* * *

Legnica

Biskup Tadeusz Rybak nie żyje

W nocy z 6 na 7 marca br. zmarł pierwszy ordynariusz diecezji legnickiej biskup senior Tadeusz Rybak.

Urodził się 28 października 1929 r. w Milanówku k. Warszawy, święcenia kapłańskie przyjął 2 sierpnia 1953 r. we Wrocławiu, gdzie później – 24 czerwca 1977 r. został biskupem pomocniczym. W 1992 r. Jan Paweł II mianował go ordynariuszem nowo utworzonej diecezji legnickiej.

W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski w latach 1983-94 kierował Komisją ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. Organ ten przygotował wówczas większość ksiąg nadal używanych w naszym kraju podczas sprawowania świętych obrzędów.

Bp Tadeusz Rybak złożył rezygnację z posługi biskupa legnickiego w 2005 r. W ostatnich latach życia zmagał się z poważną chorobą. Zmarł w wieku 88 lat.

KAI

* * *

Toruń

Walka o trzeźwość narodu

Pod hasłem „Ku trzeźwości narodu” 8 marca br. odbyło się sympozjum zorganizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Wśród prelegentów i zaproszonych gości był bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Troska o trzeźwość jest wspólnym działaniem rodziny, państwa i Kościoła – powiedział.

Prelegenci zwracali uwagę, że w walce o trzeźwość trzeba stosować odpowiednią strategię. – Chodzi o przemianę narodowej kultury picia – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek. Ks. dr Marek Dziewiecki zaznaczył, że profilaktyka powinna skupiać się na budowaniu rodzin, w których każdy kocha każdego. Miłość bowiem sprawia, że chce się żyć, i pozwala na radzenie sobie z bólem i emocjami. – Potrzebna jest terapia miłości, tzw. miłość twarda, która pozwala ponosić wszelkie konsekwencje picia – powiedział ks. Dziewiecki.

Katarzyna Łukowska – zastępca dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stwierdziła, że „nie jest dobrze, gdy rządzący postrzegają alkohol jako źródło dochodu, a nie jako źródło strat”, straty ekonomiczne są bowiem wielokrotnie większe niż dochód z akcyzy.

Dyskutowano nt. promowania trzeźwości w mediach oraz działań podejmowanych przez rządzących, duszpasterzy i liderów ruchów, m.in. Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i grup AA.

Ks. Paweł Borowski

* * *

Caritas Polska

Powrót z Aleppo

Z Aleppo w Syrii wróciła delegacja Caritas Polska. Przedstawiciele organizacji mieli okazję na miejscu zorientować się, jak działa program „Rodzina Rodzinie”. Dzięki niemu pomocą objętych jest już ponad 2 tys. syryjskich rodzin.

– Ten program działa bardzo dobrze i powinien być kontynuowany. Doraźna pomoc, która dzięki przekazywanym funduszom polega na dopłatach do prądu, wody czy żywności, to nie są duże sumy, a utrzymują Syryjczyków przy życiu – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. prał. Marian Subocz. – Ludzie wprost mówią, że gdyby nie było naszej pomocy, nie wiedzieliby, co mają ze sobą zrobić – dodał.

Po wizycie swoich przedstawicieli w Aleppo Caritas Polska będzie się starała rozszerzyć program pomocowy dla ofiar konfliktu, oprócz wsparcia doraźnego konieczna jest bowiem pomoc w odbudowie miasta, w edukacji oraz w organizacji miejsc pracy.

KAI

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Czy mamy świadomość tego, jak wielką wartością jest człowiek, skoro Bóg Syna swego nie oszczędził, a nam przebaczył?

* * *

Krótko

• Rząd przyjął projekt ustawy reformującej polskie sądownictwo. Gdy wejdzie w życie, sędziów –członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybierał Sejm. Kandydatów na te stanowiska będzie przedstawiał marszałek.

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty. 31 marca br. nauczyciele będą obecni w szkole, ale nie będą prowadzili zajęć dydaktycznych. Nauczyciele domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia do 2022 r.

• Sejmowa komisja śledcza badająca sprawę Amber Gold postanowiła wezwać na przesłuchanie syna Donalda Tuska – Michała. Jego nazwisko przewija się w tej sprawie, ponieważ pracował w liniach lotniczych należących do właścicieli Amber Gold. Przeciwni wzywaniu Tuska jr. byli posłowie PO.

• Polskie Radio ma nowego prezesa. Decyzją Rady Mediów Narodowych został nim Jacek Sobala – były szef radiowej Jedynki, Trójki i Radia Bis, a ostatnio dyrektor TVP Warszawa. Rada odwołała jednocześnie prezes Barbarę Stanisławczyk-Żyłę, która wcześniej złożyła rezygnację.

• Andrzej Gwiazda – działacz opozycji z czasów PRL został uhonorowany Nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przyznawaną przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

• Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera za niezgodną z prawem uznał uchwałę Rady m.st. Warszawy w sprawie referendum dotyczącego powiększenia granic stolicy.

• Bezrobocie nieustannie spada. Na koniec lutego br. stopa bezrobocia wynosiła 8,6 proc. To o 1,7 proc. mniej niż w lutym ub.r.

• W Polsce jest 33,4 tys. osób bezdomnych. W porównaniu z badaniem sprzed 2 lat liczba bezdomnych zmalała o 2,7 tys. osób.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

„Antymasońska komórka Episkopatu Polski 1946–1952” – spotkanie w redakcji „Niedzieli”

2018-06-20 20:07

Ks. Mariusz Frukacz

Antymasońska aktywność środowisk katolickich po drugiej wojnie światowej, działalność tajnej komórki antymasońskiej Episkopatu Polski popieranej, a nawet częściowo finansowanej przez prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, to tematyka spotkania, które 20 czerwca odbyło się w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Marian Florek/TV Niedziela

Spotkanie połączone było z promocją książki Tomasza Kroka, pt. „Antymasońska komórka Episkopatu Polski 1946–1952”.

W wydarzeniu wzięli udział m. in. Tomasz Krok, autor książki, Bartosz Kapuściak z katowickiego IPN, Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej z prezesem dr. Arturem Dąbrowskim, przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej, pracownicy „Niedzieli” oraz duchowni i osoby życia konsekrowanego.

Spotkanie poprowadził Marian Florek, który podkreślił, książka jest „owocem żmudnych badań” – Ten sensacyjny materiał na temat masonerii został zebrany w trakcie starannej kwerendy prowadzonej w archiwach IPN – mówił Marian Florek i dodał: „Być może książka autorstwa Tomasza Kroka oświetli nieco ciemne zakamarki działalności masonerii w Polsce po II wojnie światowej”.

- Cieszymy się, że „Niedziela” jest miejscem spotkań cyklicznych, podczas których są prezentowane najnowsze publikacje dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce. Miejscem odkrywania prawdy – podkreśliła Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”.

Następnie rozmowę z autorem książki Tomaszem Krokiem poprowadził Bartosz Kapuściak, który zaznaczył, że „temat podjęty przez autora jest nietypowy i mało zbadany.”

Autor zapytany o szersze tło działalności masonerii w okresie PRL wskazał najpierw na tę działalność w okresie międzywojennym w Polsce – Masoneria miała pewne wpływy polityczne na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Józef Piłsudski w tamtym czasie traktował masonerię w sposób instrumentalny, chociaż sam nie był masonem – mówił Tomasz Krok.

Autor zapytany o istnienie tajnej komórki antymasońskiej Episkopatu Polski zaznaczył, że „o tej komórce na pewno wiedział bp Klepacz z Łodzi i kard. Wyszyński” – Taka komórka oficjalnie nie istniała. Warto zauważyć, że kard. Wyszyński zarówno masonów, jak i komunistów traktował za wrogów i jako czynnik antykościelny – mówił Tomasz Krok.

- Kard. Wyszyński bardzo wiele ryzykował. Sama działalność takiej komórki mogła posłużyć komunistom i funkcjonariuszom UB do poróżnienia prymasa z biskupami – kontynuował Tomasz Krok.

M. in. o to, czy infiltrowani byli członkowie „Odrodzenia” zapytał ks. inf. Ireneusz Skubiś – Już w okresie międzywojennym „Odrodzenie” było infiltrowane przez II Oddział Wojskowy, a wielu oficerów sanacyjnych było w masonerii – odpowiedział autor książki.

Podczas dyskusji autor książki przypomniał również, że ludzie działający w antymasońskiej komórce Episkopatu Polski okazało się potem, że byli współpracownikami UB, jak Jerzy Krasnowolski – Dlatego przebadanie tego tematu jest skomplikowane i trudne – dodał Tomasz Krok.

Autor w swojej książce podejmuje problematykę właściwie szerzej nigdzie nie opisaną, czyli antymasońską aktywność środowisk katolickich po drugiej wojnie światowej. Równolegle do działań antymasońskiej komórki Episkopatu Polski rozpracowanie środowisk wolnomularskich prowadzili funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa.

Czytelnik książki Tomasza Kroka odkryje istnienie dwóch wrogo do siebie nastawione opcje, Kościoła katolickiego oraz Urzędu Bezpieczeństwa, w walce ze środowiskiem masońskim. Autor opisuje nieznane dotąd fakty z historii Kościoła Katolickiego w Polsce, nieznane działania i postanowienia hierarchów.

Tomasz Krok (ur. 1991 r.) – historyk, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skołodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich badaniach zajmuje się działalnością komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w pierwszych latach po wojnie. Pracownik Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni. Kazimierza Sosnkowskiego.

Pierwsze spotkanie na temat najnowszych publikacji dotyczących Kościoła katolickiego w Polsce zorganizowane przez tygodnik katolicki „Niedziela” oraz Instytut pamięci Narodowej Oddział w Katowicach odbyło się w redakcji „Niedzieli” 29 maja br. W ramach spotkania nt. jak SB planowało prześladować Kościół odbyła promocja książki pt. „Instrukcje, wytyczne, pisma Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z lat 1962-1989. Wybór dokumentów”, autorstwa profesorów: Adama Dziuroka i Filipa Musiała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ojczyzna swemu Obrońcy - zgłoś mogiłę do oznaczenia

2018-06-21 08:48

Agnieszka Bugała

Arch. IPN we Wrocławiu
Kadr z planu zdjęciowego do spotu "Ocalamy"

Trwa akcja „Ocalamy”, wspólna inicjatywa  Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka oraz dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr. Andrzeja Drogonia podjęta z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Działa już strona internetowa poświęcona akcji www.ocalamy.pl, na której dostępne są m.in. formularze zgłoszeniowe do pobrania wraz z przykładem poprawnie wypełnionego wniosku, galeria Ocalonych, a także szczegółowe informacje na temat idei programu.

„Ocalamy” to projekt symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych, pochowanych na terenie Dolnego Śląska, specjalnym insygnium. W listopadzie 2018 roku oznakowane zostaną miejsca pochówku uczestników walk związanych z tworzeniem państwa polskiego, m.in. Legionistów, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich czy uczestników wojny polsko-bolszewickiej.

Organizatorzy akcji w kolejnych latach zamierzają uhonorować groby kolejnych bohaterów pochowanych na Dolnym Śląsku: żołnierzy Września ’39, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 r. Merytoryczne wsparcie zarówno obecnej akcji, jak i przyszłym inicjatywom zapewni Instytut Pamięci Narodowej.

Wojewoda Dolnośląski i dyrektor IPN we Wrocławiu apelują do mieszkańców Dolnego Śląska o zgłaszanie osób (miejsc ich pochówku), które kwalifikują się do oznakowania.

Informacje i ewentualne dokumenty potwierdzające udział zmarłych w wydarzeniach historycznych należy wysłać na adres mailowy ocalamy@duw.pl lub drogą pocztową na adres:

Dolnośląski Urząd Wojewódzki

ul. Powstańców Warszawy 1

50-153 Wrocław

z dopiskiem: Biuro Wojewody

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem