Reklama

Dookoła Polski

2017-03-15 09:27


Niedziela Ogólnopolska 12/2017, str. 8-9

Repatriacja zamiast imigracji

Nowe podejście do repatriantów było ambicją rządu Beaty Szydło. Politycy obozu rządowego kwestionowali zasadność przyjmowania do Polski obcych kulturowo imigrantów, podczas gdy na powrót do Polski bezskutecznie oczekiwały tysiące naszych rodaków. Być może wreszcie nastąpi przełom. Rząd przyjął założenia nowelizacji Ustawy o repatriacji, które z pewnością ułatwią życie chcącym wrócić. Zmiany rodziły się w bólach, bo to niewygodny temat dla rządzących – przyjęcie rodaków z zagranicy sporo kosztuje. Dotychczas repatriacją zajmowały się samorządy, ale robiły to źle – od czasu transformacji sprowadzono tylko kilka tysięcy naszych rodaków. Teraz do udzielania tej pomocy będzie zobowiązane państwo.

Zmieni się samo pojęcie repatrianta: rozszerzy się ono na małżonków osób pochodzenia polskiego, co ma ułatwić przeprowadzkę całych rodzin. Zmiana zakłada tworzenie ośrodków adaptacyjnych, które mają zapewnić repatriantom naukę języka polskiego, historii, zajęcia integracyjne, szkolenia zawodowe. Projekt przewiduje też nowe formy pomocy finansowej, m.in. do 25 tys. zł na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Będzie je można przeznaczyć na dopłatę do czynszu wynajmowanego mieszkania lub do zakupu własnego. Z danych MSZ wynika, że repatriacją do Polski zainteresowanych jest ok. 10 tys. osób. Tylko od początku bieżącego roku do końca lutego podania o możliwość stałego pobytu złożyło ponad 2,5 tys. osób posiadających Kartę Polaka.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Pojedziemy z prądem

O sprawach przemysłu samochodowego rozmawia się na najwyższych szczeblach, dlatego przedstawiciele polskiego rządu o większej aktywności tych koncernów w Polsce rozmawiali z kierownictwem Opla, Peugeota i Fiata, ale także ze swoimi odpowiednikami w Niemczech i we Francji. – Polskie zakłady są bardzo efektywne, mamy mocne podstawy do rozwoju motoryzacji – twierdzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Prawdopodobna jest produkcja w Polsce aut elektrycznych, co – jak przypomina wicepremier – wpisuje się w rządową strategię elektromobilności. Rozmowy z kierownictwem Fiata pewnie zaowocują produkcją nowego modelu auta. Najpewniej chodzi o fiata pandę nowej generacji. Pandy były produkowane w Tychach, ale kilka lat temu produkcję przeniesiono do Włoch. Teraz miałaby wrócić do Tychów.

Reklama

Niedawne przejęcie przez francuski koncern PSA – produkujący peugeoty i citroëny – firmy Opel od General Motors resort rozwoju przyjął z zadowoleniem; oczekuje się, że współpraca z grupą PSA będzie równie owocna dla obydwu stron. Przez lata General Motors był wspierany przez polski rząd, co owocowało inwestycjami i zatrudnieniem ponad 4 tys. pracowników.

wd

* * *

Trzy razy stolica

Trzy ważne monumenty mają dużą szansę powstać w najbliższych latach w Warszawie. Pierwszy – upamiętniający tragicznie zmarłego prezydenta Polski, a wcześniej Warszawy, Lecha Kaczyńskiego; drugi, w późniejszym czasie, poświęcony wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej. Jak informuje Jacek Sasin, poseł PiS, Komitetowi Budowy Pomników, zbierającemu pieniądze na te pomniki, udało się uzyskać już ponad milion złotych. Pomniki miałyby powstać, w zamyśle inicjatorów, jeszcze w 2018 r. Trzeci monument to łuk triumfalny upamiętniający Bitwę Warszawską. Inicjatorem jego budowy był Jan Pietrzak, znany aktor, publicysta i satyryk, wraz z kierowanym przez niego Towarzystwem Patriotycznym. Miałby on być gotowy w 2020 r., w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami. Nieoficjalnie wiadomo, że rozmowy, do których doszło ostatnio między Towarzystwem i władzami Warszawy, są obiecujące.

wd

* * *

100 goli

Jeszcze chyba nigdy pozycja Roberta Lewandowskiego w piłkarskim światku nie była tak mocna jak teraz. A to za sprawą występów w Bundeslidze – w całym sezonie, nie tylko w ostatnich meczach, w których wykazał się fenomenalną formą, skutecznością itp., zepchnął w cień inne gwiazdy Bayernu Monachium. Dwie bramki w meczu z Eintrachtem Frankfurt (3:0 dla Bayernu) spowodowały, że zaliczył już okrągłe 100 goli w barwach Bayernu, obecnego mistrza i najsilniejszej drużyny w Niemczech w ostatnich latach. To bardzo optymistyczne w obliczu zbliżających się meczów reprezentacji Polski w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata, choć jak wiadomo, Lewandowski sam żadnego meczu nie wygra – w jedenastoosobowej drużynie potrzeba do tego kilku zawodników w takiej formie.

wd

* * *

Rotunda rozbierana

Informacje o rozbiórce jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy – Rotundy wielu przyjęło z niedowierzaniem. Jednak budynek jest w złym stanie technicznym, wymaga gruntownej przebudowy. Nowy ma być gotowy w 2019 r., zostanie wykonany głównie ze szkła i aluminium; zachowa dotychczasowy kształt, ale ma zyskać na lekkości. Jedna trzecia powierzchni zostanie przeznaczona na funkcje społeczne.

Rotunda została otwarta w 1966 r. W 1979 r. w budynku wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób.

jk

* * *

Legnica

Biskup Tadeusz Rybak nie żyje

W nocy z 6 na 7 marca br. zmarł pierwszy ordynariusz diecezji legnickiej biskup senior Tadeusz Rybak.

Urodził się 28 października 1929 r. w Milanówku k. Warszawy, święcenia kapłańskie przyjął 2 sierpnia 1953 r. we Wrocławiu, gdzie później – 24 czerwca 1977 r. został biskupem pomocniczym. W 1992 r. Jan Paweł II mianował go ordynariuszem nowo utworzonej diecezji legnickiej.

W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski w latach 1983-94 kierował Komisją ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. Organ ten przygotował wówczas większość ksiąg nadal używanych w naszym kraju podczas sprawowania świętych obrzędów.

Bp Tadeusz Rybak złożył rezygnację z posługi biskupa legnickiego w 2005 r. W ostatnich latach życia zmagał się z poważną chorobą. Zmarł w wieku 88 lat.

KAI

* * *

Toruń

Walka o trzeźwość narodu

Pod hasłem „Ku trzeźwości narodu” 8 marca br. odbyło się sympozjum zorganizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Wśród prelegentów i zaproszonych gości był bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Troska o trzeźwość jest wspólnym działaniem rodziny, państwa i Kościoła – powiedział.

Prelegenci zwracali uwagę, że w walce o trzeźwość trzeba stosować odpowiednią strategię. – Chodzi o przemianę narodowej kultury picia – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek. Ks. dr Marek Dziewiecki zaznaczył, że profilaktyka powinna skupiać się na budowaniu rodzin, w których każdy kocha każdego. Miłość bowiem sprawia, że chce się żyć, i pozwala na radzenie sobie z bólem i emocjami. – Potrzebna jest terapia miłości, tzw. miłość twarda, która pozwala ponosić wszelkie konsekwencje picia – powiedział ks. Dziewiecki.

Katarzyna Łukowska – zastępca dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stwierdziła, że „nie jest dobrze, gdy rządzący postrzegają alkohol jako źródło dochodu, a nie jako źródło strat”, straty ekonomiczne są bowiem wielokrotnie większe niż dochód z akcyzy.

Dyskutowano nt. promowania trzeźwości w mediach oraz działań podejmowanych przez rządzących, duszpasterzy i liderów ruchów, m.in. Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i grup AA.

Ks. Paweł Borowski

* * *

Caritas Polska

Powrót z Aleppo

Z Aleppo w Syrii wróciła delegacja Caritas Polska. Przedstawiciele organizacji mieli okazję na miejscu zorientować się, jak działa program „Rodzina Rodzinie”. Dzięki niemu pomocą objętych jest już ponad 2 tys. syryjskich rodzin.

– Ten program działa bardzo dobrze i powinien być kontynuowany. Doraźna pomoc, która dzięki przekazywanym funduszom polega na dopłatach do prądu, wody czy żywności, to nie są duże sumy, a utrzymują Syryjczyków przy życiu – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. prał. Marian Subocz. – Ludzie wprost mówią, że gdyby nie było naszej pomocy, nie wiedzieliby, co mają ze sobą zrobić – dodał.

Po wizycie swoich przedstawicieli w Aleppo Caritas Polska będzie się starała rozszerzyć program pomocowy dla ofiar konfliktu, oprócz wsparcia doraźnego konieczna jest bowiem pomoc w odbudowie miasta, w edukacji oraz w organizacji miejsc pracy.

KAI

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Czy mamy świadomość tego, jak wielką wartością jest człowiek, skoro Bóg Syna swego nie oszczędził, a nam przebaczył?

* * *

Krótko

• Rząd przyjął projekt ustawy reformującej polskie sądownictwo. Gdy wejdzie w życie, sędziów –członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybierał Sejm. Kandydatów na te stanowiska będzie przedstawiał marszałek.

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty. 31 marca br. nauczyciele będą obecni w szkole, ale nie będą prowadzili zajęć dydaktycznych. Nauczyciele domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia do 2022 r.

• Sejmowa komisja śledcza badająca sprawę Amber Gold postanowiła wezwać na przesłuchanie syna Donalda Tuska – Michała. Jego nazwisko przewija się w tej sprawie, ponieważ pracował w liniach lotniczych należących do właścicieli Amber Gold. Przeciwni wzywaniu Tuska jr. byli posłowie PO.

• Polskie Radio ma nowego prezesa. Decyzją Rady Mediów Narodowych został nim Jacek Sobala – były szef radiowej Jedynki, Trójki i Radia Bis, a ostatnio dyrektor TVP Warszawa. Rada odwołała jednocześnie prezes Barbarę Stanisławczyk-Żyłę, która wcześniej złożyła rezygnację.

• Andrzej Gwiazda – działacz opozycji z czasów PRL został uhonorowany Nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przyznawaną przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

• Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera za niezgodną z prawem uznał uchwałę Rady m.st. Warszawy w sprawie referendum dotyczącego powiększenia granic stolicy.

• Bezrobocie nieustannie spada. Na koniec lutego br. stopa bezrobocia wynosiła 8,6 proc. To o 1,7 proc. mniej niż w lutym ub.r.

• W Polsce jest 33,4 tys. osób bezdomnych. W porównaniu z badaniem sprzed 2 lat liczba bezdomnych zmalała o 2,7 tys. osób.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Kiedy obowiązuje post?

Ks. Ryszard Kamiński
Edycja płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

Czwarte przykazanie kościelne, które dotyczy tych spraw, brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Wydaje się, że najważniejszym wyrażeniem w tak sformułowanym przykazaniu jest słowo "pokuta". Katechizm Kościoła Katolickiego precyzuje, że chodzi tutaj o pokutę wewnętrzną, która polega na nawróceniu serca, przemianie postaw, radykalnej zmianie całego życia na lepsze. To jest podstawowa, prawdziwa wartość pokuty, jej sedno. Takiej pokuty oczekuje od chrześcijanina Pan Bóg i Kościół. Chrześcijanie są zobowiązani do jej praktykowania cały czas. Ponieważ jednak różnie z tym bywa w ciągu kolejnych dni i miesięcy, Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, gdy koniecznie należy praktykować czyny pokutne, które wspomagają nawrócenie serca.
Jakie są te czyny pokutne? Wykładnia do omawianego przykazania podana przez Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski wylicza: "modlitwa, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post". Czas zaś pokuty, określony przez czwarte przykazanie, to poszczególne piątki całego roku i Wielki Post. We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), obowiązuje chrześcijanina powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, gdy ukończył on 14 rok życia. Zaleca się jednak, aby także młodsze osoby wprowadzać do tej praktyki, nie czekając aż osiągną one 14 lat. Warto jeszcze dodać, że według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.
Prymas Polski (to także ważne) udzielił dyspensy od obowiązku powstrzymania się od potraw mięsnych w piątki wszystkim, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, gdzie nie są przestrzegane przepisy postne, a także takim osobom, które nie mają możności wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne do spożycia. Dyspensa ta nie dotyczy jednak Wielkiego Piątku, Środy Popielcowej i Wigilii Bożego Narodzenia. Zatem w te trzy dni obowiązuje w każdych okolicznościach powstrzymanie się od spożywania potraw przyrządzonych z mięsa.
Po wyjaśnieniu wymagań IV przykazania kościelnego w odniesieniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zwróćmy uwagę na "nakazane posty" w tym przykazaniu. Post może być jakościowy i ilościowy. Ten pierwszy dotyczy niespożywania określonych pokarmów, np. mięsa. Ilościowy zaś polega, według wyżej wspomnianej Konstytucji Apostolskiej, na spożyciu jednego posiłku dziennie do syta i dopuszcza możliwość przyjęcia "trochę pokarmu rano i wieczorem". Taki post obowiązuje wszystkich wiernych między 18 a 60 rokiem życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Należy tutaj powtórzyć wcześniej napisane słowa, że ci, którzy nie mają 18 lat, właściwie od dzieciństwa powinni być wychowywani do spełniania tej praktyki. Błędem byłoby stawianie tego wymagania dopiero od wieku pełnoletności. Racje wydają się oczywiste i nie ma potrzeby ich przywoływania w tym miejscu.
Gdy chrześcijanin podlega uzasadnionej niemożności zachowania wstrzemięźliwości w piątek, powinien podjąć inne formy pokuty (niektóre z nich zostały przytoczone wcześniej). Natomiast post ilościowy i jakościowy w dwa dni w roku: Wielki Piątek i Środę Popielcową, powinien być koniecznie zachowywany. Winien rozumieć to każdy chrześcijanin, nawet ten, który słabo praktykuje wiarę. Dyspensa Księdza Prymasa, o której wspomniałem wcześniej, nie dotyczy zachowania postu w te dwa dni roku. Ci zaś, którzy z niej korzystają, powinni pomodlić się w intencji Ojca Świętego, złożyć ofiarę do skarbonki z napisem "jałmużna postna", lub częściej spełniać uczynki miłosierdzia.
Jeszcze kilka słów o zabawach. Powstrzymywanie się od udziału w nich obowiązuje we wszystkie piątki roku i przez cały Wielki Post, łącznie z dniem św. Józefa (19 marca) - jeśli wtedy trwa jeszcze Wielki Post. Adwent nie został zaliczony do czasów pokuty, dobrze jednak byłoby w tym czasie powstrzymać się od udziału w zabawach, zachowując starą i dobrą polską tradycję - Adwent trwa bardzo krótko, a karnawał jest tak blisko. W Adwencie zaś - co staje się coraz powszechniejszą praktyką - jest wiele spotkań opłatkowych, które mają inny charakter. Warto je upowszechniać i pozostawać w radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Od marca 2014 r. obowiązuje nowa wersja IV przykazania kościelnego

Przeczytaj także: Nowa wersja IV przykazania kościelnego - powstrzymanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dlaczego warto być teologiem? – spotkanie członów PTT w Częstochowie

2018-02-23 22:13

Ks. Mariusz Frukacz

Dlaczego warto być teologiem dzisiaj, co dalej z teologią, teologia naukowa czy kościelna? – te pytania były przedmiotem naukowej refleksji członków Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Teologowie spotkali się wieczorem 23 lutego w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bożena Sztajner/Niedziela
Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

W spotkaniu wzięli udział członkowie Częstochowskiego Oddziału PTT na czele z ks. dr hab. Pawłem Maciaszkiem kierownikiem PTT Oddziału w Częstochowie oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i studenci Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Punktem wyjścia do dyskusji był referat ks. prof. dra hab. Marka Skierkowskiego z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Rozpoczynając spotkanie ks. dr hab. Paweł Maciaszek podkreślił jak ważny w teologii jest „trud przemyślenia wielkich prawd wiary w obrębie zmieniającej się kultury”.

Następnie prelegent odwołując się m. in. do konstytucji apostolskiej papieża Franciszka o kościelnych studiach akademickich „Veritatis gaudium” wskazał jak ważne jest przezwyciężenie rozdarcia teologii i troski pastoralnej i podkreślił za papieżem Franciszkiem, że „teologia powinna być wprowadzeniem duchowym, intelektualnym i egzystencjalnym w serce kerygmatu, powinna urzeczywistniać się w dialogu, powinna zwracać uwagę na interdyscyplinarność i transdyscyplinarność oraz winna spełniać swoja funkcję w obrębie instytucji”.

Ks. prof. Marek Skierkowski przypomniał również, że teologia to wiara poszukująca zrozumienia. – Teologia wypełnia końcowe zadanie myśli filozoficznej – cytował prelegent kard. Józefa Ratzingera i dodał za teologiem Karlem Rahnerem, że „słowo Bóg stanowi ostatnie słowo poprzedzające całkowite milczenie”.

Mówiąc o konieczności teologii ks. Skierkowski podkreślił, że „całe posłannictwo Kościoła przeniknięte jest teologią” – Człowiek ma prawo zachwycić się Bożym Objawieniem – powtórzył prelegent za teologiem szwajcarskim Hansem Ursem von Balthasarem.

Teolog z UKSW wskazał również na integralną metodę teologiczną składająca się z pięciu komponentów: filozoficzno-antropologicznego, pozytywno-hermeneutycznego, konstruktywno-systematycznego, praktyczno-dialogicznego i modlitewno-mistycznego.

- W palecie różnych nauk teologia jest niezbędna. Każdy teolog musi być eklezjalny – przypomniał prelegent i dodał: „Od teologii zależy los człowieka. Istnieje też ścisły związek teologii naukowej z teologią ewangelizacyjną”.

W dyskusji po referacie ks. dr Franciszek Dylus wskazując na możliwość poznania Boga przypomniał, że „teologia zaczyna się od Jezusa Chrystusa” i dodał za Pascalem: „Nie tylko nie znamy Boga inaczej niż przez Chrystusa, ale i siebie samych znamy jedynie przez Chrystusa; znamy życie i śmierć jedynie przez Chrystusa. Poza Chrystusem nie wiemy, ani co to nasze życie, ani śmierć, ani Bóg, ani my.”

Natomiast ks. dr Jarosław Grabowski podkreślił, że „teologia powinna służyć wspólnocie Kościoła, bo ona wyjaśnia prawdy wiary”.

Oddział Częstochowski Polskiego Towarzystwa Teologicznego istnieje od 1997 roku. Skupia duchownych i świeckich, wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego i Instytutu Teologicznego w Częstochowie, duszpasterzy parafialnych, katechetów oraz inne osoby świeckie zaangażowane w życie Kościoła i zainteresowane szeroko pojętą problematyką teologiczną. Oddział w Częstochowie organizuje okolicznościowe sesje naukowe oraz spotkania w trzech sekcjach tematycznych: Sekcji Biblijnej , Sekcji Teologii Systematycznej i Sekcji Teologii Praktycznej. Do ważnych przedsięwzięć podejmowanych przez PTT w Częstochowie należą organizowane w listopadzie tzw. "Zaduszki Teologiczne", które są poświęcone pamięci zmarłych teologów. Materiały z organizowanych przez oddział częstochowski sesji naukowych i innych spotkań publikowane są regularnie na łamach "Częstochowskich Studiów Teologicznych".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem