Reklama

Miejsce zasmakowania w Słowie Bożym

2017-03-16 08:02

Edyta Hartman
Edycja podlaska 12/2017, str. 4-5

Archiwum pustelni

Wszyscy chyba znamy słowa: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6, 6). Tymczasem w dzisiejszej rzeczywistości, zabieganej, pełnej hałasu i rozpraszających bodźców, o tę ciszę biblijnej izdebki, w której prawdziwie można spotkać Boga na modlitwie, adoracji, kontemplacji, a przede wszystkim w ciszy własnego serca, coraz trudniej. Przed takim problemem przed kliku laty stanął ks. Robert Grzybowski, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji. I tak zaczął szukać miejsca wyciszenia, a efektem tych starań jest Pustelnia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie

Początków należy szukać w 2008 r. Wtedy ks. Robertowi, świeżo upieczonemu studentowi socjologii na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego, po raz pierwszy przyszła do głowy myśl, by poszukać miejsca wyciszenia, azylu, w którym ludziom będzie bliżej do siebie i do Boga, gdzie będą mogli powrócić do źródeł, na wzór biblijnych miast ucieczki. Nie bez przyczyny było tez zapewne tempo życia w Warszawie.

Totalny ignorant

– W tej inicjatywie wspierał mnie mój brat – opowiada ks. Robert. – Przez lata zastanawialiśmy się, gdzie takie miejsce stworzyć i jak to miałoby wyglądać w praktyce. Zadawałem też sobie pytanie, gdzie sam bym chciał pojechać, by nawiązać lepszą relację z Panem Bogiem. Co ciekawe, nigdy nie miałem powołania monastycznego. A tymczasem Pan wybrał właśnie mnie, totalnego ignoranta w tej dziedzinie.

Na tym myśleniu minęły nam trzy lata. W końcu zaczęliśmy szukać miejsca. Znaleźliśmy je nieopodal siedliska naszych dziadków, rodziców mamy, na obrzeżach wsi, w miejscowości Kolonia Poletyły. Pamiętaliśmy je z dzieciństwa, bo często chodziliśmy tam oglądać konie, które hodował mieszkający tam gospodarz – snuje swą opowieść ks. Grzybowski. I tak zwykły, wydawać by się mogło, podlaski las, polana i pole stały się zaczątkiem pustelni, a marzenie, w początkach nieosiągalne, zaczęło nabierać realnych kształtów.

Reklama

Jesienią 2011 r., po uzyskaniu zgody bp. Antoniego Dydycza, ks. Robert stał się właścicielem 6,5-hektarowego gospodarstwa z lasem.

Boże dzieło

Rozpoczynając budowę pustelni, co z ludzkiego punktu widzenia ocierało się o szaleństwo, ks. Robert dysponował jedynie 15 tys. zł. Czy szukał sponsorów? Jak się okazuje, nie było to potrzebne. Pan Bóg sam zaopiekował się powstającym dziełem. – Proszę sobie wyobrazić, że dziś (1 marca, Środa Popielcowa – red.) do pustelni przyszły dwie panie. Jedna ofiarowała 5 tys. zł, druga – tysiąc – zwierza się ks. Grzybowski. Swoją inicjatywą kapłan zaraził specjalizującego się w architekturze sakralnej prof. Jerzego Uścinowicza, notabene wyznawcę prawosławia, który wykonał projekt i nadzorował całą budowę, mającą jak najlepiej wkomponować się w otaczający leśny krajobraz. Nie mogło więc być inaczej. Pustelnię tworzą drewniane budynki, piękne w swej prostocie.

W międzyczasie działania ks. Roberta wsparli też członkowie Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, którzy dziś są współgospodarzami miejsca, goszczą tu też systematycznie i pracują (mimo zakończenia budowy na placu jest ciągle coś do zrobienia, jak to na wsi) członkowie innych wspólnot medytacyjnych z Warszawy. – I tak, niemal niepostrzeżenie, rozpoczęła się nasza wielka przygoda wiary – podkreśla ks. Robert. – Choć były momenty, że miałem tego serdecznie dość, gdy Pan Bóg mocno mnie przeciągnął, dziś jestem wdzięczny, że mogę być świadkiem wiary i że w moim kapłańskim życiu otwiera się nowy etap.

Otwarte dla każdego

W założeniu ma to być miejsce otwarte dla każdego, kto będzie chciał się oczyścić od sztucznych potrzeb i obrastania rzeczami, posmakować ciszy i zasłuchać się w Boże Słowo, z myślą raczej o pojedynczych osobach. Pustelnię tworzą dom z kaplicą, w której honorowe miejsce zajmuje Przenajświętszy Sakrament i znajdują się relikwie św. Brata Alberta, kuchnia, czytelnia, a na górze cztery cele, przeznaczone zarówno dla osób duchownych, jak i świeckich, szukających tu możliwości wyprostowania swych dróg i na nowo ścieżki do Boga. A że takie miejsce potrzebuje opiekuna, na stale, na polecenie bp. Tadeusza Pikusa, zamieszka tu nie kto inny jak ks. Robert Grzybowski. – Cieszy mnie ta decyzja, choć każdego dnia na nowo muszę uczyć się wszechobecnej tu ciszy – podkreśla.

25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, podczas Eucharystii o godz. 15.00 Biskup Drohiczyński eryguje kaplicę w nowo powstałej pustelni. W pierwszym, a jakże potrzebnym, o takim charakterze miejscu w diecezji drohiczyńskiej. A zaczęło się od nieśmiałego pragnienia...

Tagi:
pustelnia

Rocznica poświęcenia Pustelni

2018-04-18 12:13

Ks. Marcin Gołębiewski
Edycja podlaska 16/2018, str. I

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która w tym roku przypadła 9 kwietnia, bp Tadeusz Pikus przewodniczył Mszy św. w Pustelni Zwiastowania w Poletyłach

Ks. Marcin Gołębiewski
Poczas Eucharystii modlono się, by Pustelnia była miejscem spotkania człowieka z Bogiem

Wyjątkowość tego wydarzenia polegała nie tylko na tym, że były to uroczystości odpustowe, ale również ze względu na pierwszą rocznicę poświęcenia Pustelni oraz ołtarza w kaplicy. Witając przybyłych, gospodarz miejsca ks. Robert Grzybowski, poprosił księdza biskupa o modlitwę i sprawowanie Eucharystii dziękczynnej za miniony rok funkcjonowania Pustelni oraz o błogosławieństwo Boże, aby stawała się ona miejscem spotkania człowieka z Bogiem.

W homilii ksiądz biskup odwołał się do słów św. Efrema Syryjczyka: „Dziś Maryja stała się nam niebem, niosąc Boga, który do Niej zstąpił i w Niej zamieszkał”. Bóg posyła Archanioła Gabriela, ponieważ umiłował człowieka, umiłował ludzkość. Aby wyrazić miłość, przede wszystkim trzeba się spotkać, trzeba być dla drugiego – podkreślił Ekscelencja. Bóg chce być dla nas do tego stopnia, że posyła Syna, aby żył naszym życiem, dzielił nasz los, wszedł w nasze życie i uobecnił się w nim. Maryja przyjmuje słowa zwiastowania. Nie czyni tego bezkrytycznie. Dopytuje o szczegóły. Uzyskawszy odpowiedź przyjmuje wolę Boga słowami „Oto ja, służebnica Pańska”. W tajemnicy Zwiastowania uświadamiamy sobie bardziej prawdę, że wolą Boga wobec nas jest to, abyśmy byli zbawieni, święci oraz żyli w miłości Bożej – powiedział ksiądz biskup.

Ekscelencja poświęcił również nowo namalowany fresk Matki Bożej, który zdobi kaplicę Pustelni.

W uroczystościach udział wzięli ojcowie i siostry ze Wspólnot Jerozolimskich, którzy mają istotny wkład w budowę i rozwój Pustelni. Nie zabrakło również mieszkańców Poletył i okolic. Po Eucharystii uczestnicy mieli okazję spotkać się przy wspólnym posiłku. O to, aby nikt nie odszedł głodny, zadbał ksiądz biskup, który rozdzielał przygotowany przez mieszkańców bigos.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś: abp Krajewski to człowiek całkowicie oddany miłosierdziu!

2018-05-21 08:49

az, tk / Łódź (KAI)

Do bycia aktywnymi świadkami Bożego miłosierdzia zachęcił wszystkich wiernych abp Grzegorz Ryś. Tylko dzięki takiej postawie Kościół jest prawdziwie Boży - powiedział metropolita łodzki w video przesłaniu w związku z niedzielną nominacją pochodzącego z Łodzi, 54-letniego jałmużnika papieskiego na kardynała.

Grzegorz Gałązka

"Kiedy usłyszałem tę wiadomość, przypomniałem sobie fakt z dalekiej przeszłości Kościoła, mianowicie, że pierwszymi kardynałami w dziejach Kościoła byli diakoni rzymscy, czyli siedmiu rzymskich diakonów, którzy w rzymskim Kościele zajmowali się dziełami miłosierdzia, posługą charytatywną. Dopiero potem do tych siedmiu kardynałów dołączeni zostali też następni duchowni, czyli siedmiu prezbiterów, a potem jeszcze siedmiu biskupów diecezji najbliżej sąsiadującej z Rzymem – i tak powstało najstarsze kolegium kardynalskie" - powiedział abp Ryś. To jest uderzające - podkreślił metropolita łódzki – że właśnie tymi pierwszymi kardynałami byli ludzie wspierający papieża w dziełach miłosierdzia. Dodał, że nominacja abp. Krajewskiego "jest ewidentnie w tym kluczu". Ocenił też, że pochodzący z Łodzi kardynał-nominat w pełni oddał się posłudze jałmużnika papieskiego, do której powołał go papież Franciszek. "Faktycznie stworzył tę posługę na nowo, dał jej zupełnie inną twarz, inny kształt. To jest człowiek oddany miłosierdziu całkowicie i to w sposób bardzo praktyczny i konkretny" - stwierdził abp Ryś.

Metropolita łódzki powiedział, że gdy podczas wizyty w Rzymie zamieszkał u abp. Krajewskiego, był świadkiem jak około godziny 23, pojechał z dwunastoma śpiworami do polskich bezdomnych, którym właśnie śpiwory skradziono i było niebezpieczeństwo, że zmarzną w którymś w rzymskich tuneli.

"Jego nominacja do grona kardynałów jest dla nas oczywiście powodem do dumy i szczęścia (...) ale jest też czytelnym znakiem ze strony papieża, jak ważne jest dzieło miłosierdzia" - stwierdził abp Ryś. Dodał, że bez tej praktycznej miłości Kościół nie funkcjonuje.

"Z jednej strony cieszmy się i gratulujmy arcybiskupowi Konradowi, otaczajmy go modlitwą, a z drugiej strony sami się mobilizujmy do wyobraźni miłosierdzia – takiej praktycznej, konkretnej i konsekwentnej" - zapelował metropolita łodzki.

Nominację abp. Konrada Krajewskiego i trzynastu innych hierarchów na kardynałów zapowiedział papież Franciszek na zakończenie spotkania z wiernymi na modlitwie Regina Coeli w niedzielę 20 maja w Watykanie.

Konsystorz, podczas którego abp. Krajewski otrzyma insygnia kardynalskie, odbędzie się w uroczystość św. Piotra i Pawła 29 czerwca w Rzymie.

54-letni abp Konrad Krajewski jest łodzianinem. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1988 roku z rąk abp. Władysława Ziółka. Po dwóch latach pracy parafialnej wyjechał na studia do Rzymu, gdzie zdobył doktorat z liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum.

Po kilku latach pracy w Łodzi został zaproszony do Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych, w którym od 12 maja 1999 pełnił funkcję ceremoniarza papieskiego. Od 3 sierpnia 2013 r. jest jałmużnikiem papieskim.

Jałmużnik papieski należy do najbliższego otoczenia papieża. Obok prefekta Domu Papieskiego uczestniczy w uroczystościach i audiencjach. W imieniu Ojca Świętego udziela potrzebującym jałmużny, jego podpis widnieje na formularzu błogosławieństw papieskich. Zdobywane przez niego środki przekazywane są na papieskie dzieła miłosierdzia oraz instytucje dobroczynne bezpośrednio podlegające Watykanowi i kilka szkół działających na terenie Rzymu i Castel Gandolfo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Dekalog w obrazach -zaproszenie do Muzeum Monet i Medali

2018-05-22 19:48


Wernisaż wystawy 26 maj 2018 r. (sobota) godz. 18.00
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
ul. Jagiellońska 67/71 Częstochowa

W programie m.in.:
projekcja filmu „Iskra Dekalogu”
przypomnienie o muzycznym projekcie „Dekalog”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem