Reklama

Święto słowa i kultury

2017-04-05 09:55

Andrzej Tarwid
Niedziela Ogólnopolska 15/2017, str. 5

Wojciech Łączyński

Kard. Zenon Grocholewski, abp Wacław Depo, Ludmiła i Stanisław Grygielowie, ks. prof. Edward Staniek, ks. prof. Wincenty Myszor, Leszek Sosnowski i Biały Kruk, Janusz Rosikoń i RosikonPress, Edycja Świętego Pawła, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Wydawnictwo AA – znaleźli się w gronie laureatów Feniksa 2017. Nagrody wręczono 1 kwietnia br. podczas XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo został wyróżniony Feniksem Specjalnym 2017. Kapituła Nagrody, której przewodniczył dr hab. Krzysztof Narecki, doceniła dorobek pisarski abp. Depo oraz jego zaangażowanie jako przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. „Jego serdeczna i ojcowska postawa sprawia, że wydawcy katoliccy zawsze mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie” – podkreślono w uzasadnieniu.

W godzinie Apelu Jasnogórskiego

Abp Wacław Depo przyjął nagrodę w godzinie Apelu Jasnogórskiego. W podziękowaniu wyraził radość z faktu, że jest uczestnikiem gali gromadzącej laureatów nagrody Feniks: „...na potwierdzenie waszych pięknych dzieł, waszego zmagania się – jak to mówił w poezji Karol Wojtyła – samotnie z obrazem, ze słowem, dźwiękiem po to, żeby być nie tylko artystą, ale artystą wiary” – wyjaśnił. Odnosząc się do przyznanej mu nagrody, podziękował Kapitule za obdarowanie jego „drogi różnych zapisów i codziennego stawania przed Matką po to, żeby przekazywać to, co najpiękniejsze – dar Bożego błogosławieństwa”.

Statuetką Feniksa Specjalnego 2017, autorstwa Anny Wolskiej, został także wyróżniony Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który jest wydawcą książki abp. Depo pt. „Sprawy nieba i ziemi”, ważnej dla twórców i odbiorców mediów. Dyplom odebrała redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz. Wyjaśniła, że w nagrodzonej książce Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP jest dużo dobrych rad dla dziennikarzy, wydawców i pisarzy, m.in. ta, że zanim zacznie się pisać, mówić oraz innych pouczać, trzeba posłuchać, co Bóg ma nam do powiedzenia, czyli wszelkie działanie zaczynać od modlitwy. Przypomniała greckie przysłowie, mówiące, że „dom bez książek to jak dom bez okien”. Po uroczystości red. Dudkiewicz skomentowała, że właściwie podczas gali abp Depo dostał podwójnego Feniksa, bo to właśnie za wydanie książki jego autorstwa „Niedziela” została nagrodzona.

Reklama

Duże Feniksy, Małe Feniksy i Małe Feniksy Specjalne

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznaje wyróżnienia w 16 kategoriach. W tym roku Feniksem Diamentowym został uhonorowany były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski. Feniksa Głównego natomiast – za świadectwo życia będące symbolem wierności i zawierzenia Panu Bogu – odebrali przyjaciele św. Jana Pawła II – Ludmiła i Stanisław Grygielowie.

Osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na polu promocji wartości chrześcijańskich w mediach i w życiu społecznym Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznaje także Małe Feniksy. Tegorocznymi laureatami tej nagrody zostały rozgłośnie radiowe, m.in.: Radio Maryja, Radio Fiat i Radio Warszawa. Z kolei Małe Feniksy Specjalne trafiły do rąk ks. Roberta Nęcka oraz Czesława Ryszki, pisarza i polityka, będącego od ponad 24 lat publicystą „Niedzieli”. – Mam nadzieję, że to będzie doping do dalszej pracy – powiedział Czesław Ryszka, gdy odbierał statuetkę.

Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego

Gala Feniksów 2017 odbyła się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. W tej samej świątyni odprawiono także Mszę św. w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Targi na Zamku

Targi odbyły się w dniach 30 marca – 2 kwietnia br. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Stoiska odwiedziło prawie 30 tys. osób. Można było wybierać spośród 10 tys. tytułów, które zaprezentowało 160 wystawców. Na targach można było również zdobyć autografy ulubionych pisarzy, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, obejrzeć filmy religijne czy też rodzinnie poczytać Pismo Święte.

– Dodatkowe spotkania organizujemy dlatego, że zależy nam na tym, aby Targi Wydawców Katolickich stały się festiwalem dobrej kultury, która jest tak bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach – powiedział „Niedzieli” niestrudzony główny organizator targów ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Tagi:
nagroda

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2018 dla Zespołu PCz Rover Team

2018-07-10 17:33

IW

Zespół Politechniki Częstochowskiej P CzRover Team, który skonstruował najlepszego łazika marsjańskiego na świecie, został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 w kategorii „Młodzi innowacyjni liderzy polskiej nauki”.

Politechnika Częstochowska

Otrzymał ją za godne reprezentowanie polskiego szkolnictwa na arenie międzynarodowej i zdobycie I miejsca w konkursie University Rover Challenge w USA przez łazik marsjański Modernity II.

Jest to ogólnopolskie wyróżnienie doceniające samorządy, podległe im spółki oraz przedsiębiorstwa, które przez swoje nowatorskie inwestycje i rozwiązania, przykładają się do zrównoważonego rozwoju. Drugą grupą laureatów są uczelnie, jednostki naukowe, ośrodki, instytucje i przedsiębiorstwa realizujące innowacyjne projekty. Wszystkie te podmioty charakteryzuje nowatorskość, zaangażowanie w działania oraz rozwój działalności.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju została objęta honorowym patronatem dr Alicji Adamczak - Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Partnerem merytorycznym jest Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju.

Wręczenie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 dla Zespołu PCz Rover Team odbyło się 8 lipca br. w Uniejowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Austria: „Pasja” tematem przewodnim Salzburger Festspiele

2018-07-17 09:38

ts (KAI) / Salzburg

Już za kilka dni rozpocznie się w Salzburgu kolejny festiwal „Salzburger Festspiele”, który rokrocznie przyciągają rzesze miłośników muzyki klasycznej z całego świata. Od 2012 roku poprzedza go „Ouverture spirituelle” – uwertura duchowa, której tematem jest w tym roku „pasja”. „W muzyce pod tym określeniem rozumiemy mękę i śmierć Jezusa. Ale czy jakakolwiek sztuka byłaby możliwa bez pasji, bez wielkiej namiętności?” - pytają organizatorzy zapowiadając cykl wydarzeń rozpoczynających się 20 lipca.

Charles Brutlag/Fotolia.com

Na otwarcie festiwalu zabrzmi „Pasja wg. św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej z Montrealu pod batutą Kenta Nagano. W kolejnych dniach: „Msza h-moll” Johanna Sebastiana Bacha zaprezentowana przez Collegium Vocale z Gandawy, a następnie koncert na trąbkę „Nobody knowi the trouble I see” oraz „Symfonia Zmartwychwstania” Gustawa Mahlera.

Obok cyklu muzyki sakralnej przewidziano odczyty i prezentacje filmów oraz „Disputationes” – dyskusje na temat religii i kultury. Jako najwybitniejsze dzieło w historii filmu odnoszące się do tematyki pasji zostanie pokazana „Ewangelia wg. św. Mateusza” włoskiego reżysera Pier Paolo Pasoliniego.

W części literackiej znalazło się spotkanie z austriackim pisarzem Michaelem Köhlmeierem, a także dyskusje na tematy: „Życie”, „Cierpienie” oraz „Pasja-namiętność” . Uczestnikami tych „dysput” będą m.in. arcybiskup Salzburga Franz Lackner, dyrektorka Festiwalu Beethovena w Bonn, Nike Wagner, były opat-prymas benedyktynów Notker Wolf, filozofka z Tybingi Sabine A. Döring oraz teolog Karl-Josef Kuschel.

„Salzburger Festspiele” to jeden z najbardziej liczących się na świecie festiwali muzyki klasycznej. Pierwszy letni festiwal w Salzburgu pod nazwą "Internationale Musikfeste in Salzburg" odbył się w 1877 r. i kontynuowano go do 1910. Do pomysłu letniego festiwalu muzycznego wrócono po zakończeniu pierwszej wojny światowej w 1918 roku. Odnowienie imprezy związane było z pięcioma osobami, które uznawane są za inicjatorów festiwalu w Salzburgu. Byli to: kompozytor Richard Strauss, poeta i dramaturg Hugo von Hofmannsthal, reżyser Max Reinhardt, scenograf Alfred Roller i dyrygent Franz Schalk.

Oficjalnie odnowiony festiwal zapoczątkowała premiera sztuki „Jedermann” Hofmannsthala 22 września 1920. Od tamtego czasu „Jedermann” należy do stałych punktów festiwalowego repertuaru, a rola tytułowa powierzana jest tylko najbardziej znanym artystom teatralnym. Sztuka pokazywana jest w scenerii przed salzburską katedrą. Także dyrektorami Festiwalu byli sławni artyści. Od 2016 r. dyrektorem jest utytułowany austriacki pianista Markus Hinterhäuser, natomiast dyrektorem ds. teatru – szwajcarska dramaturg i reżyserka Bettina Hering.

Każdego roku w programie sześciu tygodni Salzburger Festspiele jest ponad 200 oper, koncertów, przedstawień teatralnych, filmowych oraz spotkań dyskusyjnych. Uczestniczy w nich ok. 250 tys. gości. Tegoroczny Salzburger Festspiele potrwa od 20 lipca do 30 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

PKWP: 3,6 mln euro dla Syrii w I połowie 2018 roku

2018-07-17 19:31

PKWP / Warszawa (KAI)

Ponad 3,6 miliona euro trafiło na pomoc potrzebującym Syryjczykom tylko w I połowie tego roku. "Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Państwa zaangażowanie i pomoc" - pisze na Twitterze Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

CharlesFred via Foter.com / CC BY-NC-SA

Pomoc Kościołowi w Potrzebie zajmuje się wspieraniem duszpasterskim i finansowym Kościoła prześladowanego, wspieraniem budowy kościołów, wydawania i kolportaż Biblii, pomocą siostrom klauzulowym oraz finansowaniem zakupu środków transportu potrzebnych do pełnienia służby duszpasterskiej.

Jak poinformowało na twitterze PKWP - tylko w I połowie 2018 roku przekazało na pomoc dla Syrii 3,6 mln zł.

Głównym hasłem Papieskiego Stowarzyszenia PKWP jest: pojednanie i solidarność na świecie. W ponad 50 krajach chrześcijanie są prześladowani i żyją w śmiertelnym zagrożeniu. W 70 krajach na świecie wiara jest ograniczana, a chrześcijanie dyskryminowani i przekonywani do odrzucenia Chrystusa.

Co roku PKWP realizuje ponad 7 tys. projektów o łącznej sumie 80 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem