Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 15/2017, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Profesja wieczysta

Paulińscy klerycy złożyli śluby

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca br. 7 kleryków paulińskiego Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie złożyło na Jasnej Górze wieczyste śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Są to: br. Ignacy Nimpa (Kamerun), br. Adam Kacała (Polska), br. Martin Gajarský (Słowacja), br. Tomasz Mordziałek (Polska), br. Paweł Sidun (Polska), br. Brunon Makar (Ukraina), br. Paweł Ayi Ayi (Kamerun). – Jest to dla nich dzień wyjątkowy, bo to początek życia aż do śmierci w Zakonie Paulinów, a więc odważna, męska decyzja – wyjaśniał o. Grzegorz Prus, rektor paulińskiego Seminarium w Krakowie. O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, podkreślił: – To wyjątkowy czas w życiu młodego człowieka, bo we współczesnym świecie widzimy ogromny kryzys w podejmowaniu stałych decyzji.

Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski. Obecni byli ojcowie i bracia paulini, wśród nich o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry i o. Michał Lukoszek – wikariusz generalny Zakonu Paulinów, a także paulini z placówek zagranicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siostry Klauzurowe

Zza klauzury na Jasną Górę

W dniach 28-31 marca br. na Jasnej Górze odbyło się 9. Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych. Gościem spotkania był kard. João Braz de Aviz, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. – Jasną Górę znam od dawna i wiem, jak bardzo lud polski kocha Matkę Bożą, a jednak pierwszy raz tutaj przybywam. Jestem bardzo szczęśliwy, tym bardziej że to nie ja zaplanowałem tę wizytę, ale siostry kontemplacyjne, dzięki nim przyjechałem do Maryi – podkreślił kard. Braz de Aviz w rozmowie dla Radia Jasna Góra. – Prosiłem Matkę Bożą, abym mógł pobłogosławić wszystkie siostry kontemplacyjne w Polsce, także kontemplacyjnych mężczyzn z zakonów męskich, bo tutaj mieszkam, u ojców paulinów...

Reklama

Kard. Braz de Aviz zwrócił uwagę, że po 66 latach mamy nowy dokument, napisany przez Ojca Świętego Franciszka, dla sióstr kontemplacyjnych pt. „Szukajcie oblicza Bożego”.

30 marca Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce. Na zebraniu plenarnym obecna była m. Weronika Sowulewska, kamedułka, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.

Obrońcy Życia

Na Jasnej Górze 18 marca br. odbyła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy w koncelebrze z bp. Janem Szkodoniem z Krakowa, który należy do Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny i co roku modli się z pielgrzymami. – To, co się dzisiaj dzieje, co promuje ideologia gender, to wszystko jest wielkim grzechem przeciwko stworzeniu nas przez Boga – zauważył w homilii abp Nowak. – Człowiek siebie uważa za stwórcę i na różne sposoby to objawia. (...) Odrzuca Boga, lekceważy rodzinę, stosuje aborcję do potęgi – miliony ludzi giną. (...) Obrońcy życia powinni iść do końca w obronie życia każdego człowieka od pierwszej chwili jego istnienia aż do śmierci, nie godzić się na żadne, ale to żadne warunki – podkreślił. List do uczestników pielgrzymki przesłał bp Jan Wątroba – przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Podczas pielgrzymki referaty przedstawili m.in.: dr Paweł Wosicki, dr inż. Antoni Zięba, ks. Tomasz Kancelarczyk, Maria Hildingsson, Jakub Bałtroszewicz.

Wizyta ambasadora

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott przybył z wizytą na Jasną Górę 14 marca br. Do Częstochowy został zaproszony przez posła Konrada Głębockiego – przewodniczącego Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej w Sejmie RP. W programie pobytu były m.in. spotkanie z przedsiębiorcami, wybranymi burmistrzami i wójtami z regionu częstochowskiego oraz zwiedzanie miasta i Jasnej Góry.

* * *

Wystawa prac konkursowych

Zapraszamy na wystawę prac, które zostały zgłoszone do konkursu „Mój dar dla Matki Bożej”, zorganizowanego przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Kurię Metropolitalną w Częstochowie. Wystawę można oglądać od 10 kwietnia do 31 maja 2017 r. w auli Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-04-05 09:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję