Reklama

Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia - 1%

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na ziemi łódzkiej

2017-04-19 14:17

Anna Jóźwik
Edycja łódzka 17/2017, str. 5

kl. Kamil Gregorczyk
Dary wotywne w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi

Łódź jest jednym z istotnych punktów życia Apostołki Bożego Miłosierdzia. W tym mieście Helena Kowalska (Siostra Faustyna) podczas zabawy w parku Wenecja doznała pierwszego objawienia wzywającego ją do życia zakonnego, by później szerzyć posłannictwo prawdy o Miłosierdziu Bożym

W Łodzi parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została erygowana 17 stycznia 1983 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego. Zadanie utworzenia nowej parafii na łódzkim Teofilowie otrzymał w ostatnich dniach 1982 r. ks. prał. Tadeusz Bednarek. Choć w tym czasie kult Miłosierdzia Bożego był jeszcze kultem prywatnym, parafia na Teofilowie była pierwszą w diecezji łódzkiej i jedną z kilku w Polsce o tym właśnie wezwaniu. Był to czas, kiedy dopiero podejmowano publiczne modlitwy o beatyfikację Siostry Faustyny.

Jednak kult Bożego Miłosierdzia rozwijał się tu jeszcze przed powstaniem świątyni. Łączyło się to nierozerwalnie z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia namalowanym na dębowych deskach przez Joannę Zajączkowską, jako kopia wileńskiego wizerunku. Od początku utworzenia parafii wierni doświadczali wielu łask, czego dowodzą składane świadectwa i liczne wota. Mieszkańcy ofiarnie angażowali się w budowę nowej świątyni. Prace nad powstaniem obecnego sanktuarium przy ul. K. K. Baczyńskiego rozpoczęły się 1 września 1988 r. Pomoc przy tworzeniu tego kościoła okazał także pochodzący z Krakowa bp Józef Rozwadowski, któremu dobrze znane było Orędzie Miłosierdzia Bożego.

W parafii zachowały się dwie księgi wotywne, w których wyrażone są podziękowania dla Jezusa Miłosiernego oraz Matki Bożej Miłosierdzia. Wśród kilkuset darów wotywnych znajdują się złote ozdoby, biżuteria, korale, perły, bursztyny, obrączki, ordery, odznaczenia, ryngrafy. Wszystkie ofiary przekazane przez osoby świeckie, kapłanów i siostry zakonne są wyrazem dziękczynienia za otrzymane łaski. Pośród podziękowań znajdują się świadectwa uzdrowień z chorób nowotworowych, wdzięczność Jezusowi Miłosiernemu za uratowanie z wypadku samochodowego, za wszelkie łaski, opiekę od najmłodszych lat, ocalenie życia, dar życia. Istotą kultu Bożego Miłosierdzia jest postawa chrześcijańska przejawiająca się zaufaniem wobec Boga i miłością wobec bliźnich, dlatego czciciele w łódzkim sanktuarium zwracają się także z prośbami o „wrażliwość na potrzeby i miłości innych, o pomoc i radość w godzinie śmierci”.

Reklama

Wierni w istnieniu parafii dostrzegają ogromne dobro, podziękowania spływają także spoza Łodzi. Z okazji 15-lecia parafii pewne małżeństwo ofiarowało orła – symbol polskości, z intencją, by przyszłe pokolenia i rodziny korzystały z dzieła, jakim jest ta parafia. Wśród darów wotywnych złożonych przed obrazem Jezusa Miłosiernego znajdują się również dziękczynienia za opiekę podczas działań wojennych, jak np. to przekazane przez małżeństwo – więźniów obozów KL Ravensbrück i KL Flossenbürg, jako złożenie obozowych cierpień. Jest także wotum od Kresowiaków ofiarowane w 70. rocznicę upamiętnienia rzezi wołyńskiej, m.in. „Serce” – symbol płonącego Wołynia i Kresów Wschodnich w latach 1943-44. Wszystkie świadectwa pozostawiane w tym kościele stanowią dowód na szerzenie czci Miłosierdzia Bożego, często przejawiającej się w postawie zaufania oraz świadectwo życia, czyny, słowa i modlitwę.

W świątyni znajduje się relikwiarz św. Siostry Faustyny, a upowszechnianiu posłannictwa tej świętej świadczy obecność sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, które do Łodzi zaprosił ks. Tadeusz Bednarek. W 2001 r. abp Władysław Ziółek w święto Bożego Miłosierdzia podniósł świątynię do godności sanktuarium.

Tagi:
sanktuarium

Pokorna miłość

2018-04-18 12:13

Ks. Paweł Borowski
Edycja toruńska 16/2018, str. I

W Niedzielę Miłosierdzia bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. W homilii podkreślił pokorę i szczodrość Boga, który do każdego przychodzi indywidualnie, pokonuje wszystkie bariery i mury naszego życia

Ks. Paweł Borowski
W Święto Bożego Miłosierdzia przychodzimy do Jezusa, by zabrać Jego miłosierdzie do naszej codzienności

Whomilii Ksiądz Biskup przypomniał, że Święto Bożego Miłosierdzia jest pragnieniem samego Jezusa, które przedstawił św. s. Faustynie, a tym, który je wprowadził, był nasz wielki rodak św. Jan Paweł II. Ojciec Święty doskonale rozumiał, czym jest miłosierdzie. Sam doświadczył w życiu wiele trudu i bólu. – Papież wiedział, że żyje dzięki Bożemu Miłosierdziu. Dzięki temu, że Bóg daje mu swoją miłość i otacza go opieką – mówił. Wskazał, że dziś papież Franciszek kontynuuje dzieło św. Jana Pawła II, ucząc nas, by miłosierdzie nie pozostawało teorią, lecz kształtowało nasze postawy, całe nasze życie. – Nie ma innej drogi, która prowadzi do zbawienia, jak droga miłosierdzia – mówił bp Wiesław.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia - 1%

Olsztyn: ks. Janusz Ostrowski przyjął sakrę biskupią

2018-04-21 15:13

BP KEP/tk/dg / Olsztyn (KAI)

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie święcenia biskupie przyjął ks. Janusz Ostrowski. Głównym konsekratorem był metropolita warmiński abp Józef Górzyński, współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz. Poprzednia taka uroczystość w archidiecezji warmińskiej miała miejsce 24 lata temu.

Episkopat.pl
Bp Janusz Ostrowski

Uroczystości rozpoczęły się się o godz. 11.00 w konkatedrze warmińskiej w Olsztynie. Przewodniczył im i homilię wygłosił metropolita warmiński abp Józef Górzyński, główny konsekrator. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i arcybiskup senior Edmund Piszcz.

W homilii abp Górzyński odnosząc się do święceń powiedział, że uczestniczymy w przekazaniu Chrystusowej mocy warmińskiemu kapłanowi Januszowi, po czym odczytał nauczanie zawarte w rytuale święceń biskupich.

Ostatnia uroczystość święceń biskupich w archidiecezji warmińskiej miała miejsce 24 lata temu, kiedy sakrę przyjmował bp Jacek Jezierski.

Dewizą nowego biskupa Janusza Ostrowskiego oraz programem jego biskupiej posługi są słowa „Jesu in Te confido” – „Jezu ufam Tobie”. W jego herbie na zielonym tle znalazło się srebrne przedstawienie Jezusa jako Dobrego Pasterza.

Uroczystości transmitowano na żywo na stronie archidiecezji warmińskiej (www.archwarmia.pl) oraz na antenie Radia Plus Olsztyn i Polskiego Radia Olsztyn.

*** Bp Janusz Ostrowski urodził się 16 listopada 1964 r. w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 25 maja 1991 r. w Olsztynie. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej (1991-1993) w parafii św. Katarzyny w Braniewie rozpoczął studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, ukończone doktoratem w 1997 r.

Po studiach mianowany sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej i notariuszem Kurii Metropolitalnej oraz duszpasterzem pomocniczym w parafii akademickiej św. Franciszka w Olsztynie, a następnie wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum”. W 1999 r. wyjechał do pracy misyjnej do Afryki, gdzie pracował jako misjonarz „Fidei donum” w Togo do 2006 r. Po powrocie do Polski kontynuował pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Olsztynie (2006-2008) oraz jako sędzia Sądu Biskupiego. W latach 2007-2011 pełnił zadania postulatora diecezjalnego dwóch procesów beatyfikacyjnych o męczeństwo 46 ofiar hitleryzmu i komunizmu z okresu II wojny światowej z terenów dawnej diecezji warmińskiej.

W 2008 r. mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim, a w 2011 r. wiceoficjałem Trybunału Warmińskiego. Tego samego roku rozpoczął pracę jako adiunkt na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku prawa kanonicznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uroczyste obchody imienin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2018-04-21 20:36

Paweł Kęska

W poniedziałek 23 kwietnia obchodzone będą imieniny ks. Jerzego Popiełuszki.


Dzień imienin kapelana Solidarności jeszcze za jego życia obchodzony był szczególnie. Plebania parafii Świętego Stanisława Kostki przyjmowała wielu gości, którzy chcieli wyrazić więź ze swoim duszpasterzem ofiarowując mu kwiaty, podarunki oraz słowa wdzięczności.

Po śmierci księdza Jerzego jego imieniny w parafii św. Stanisława Kostki w której posługiwał wciąż obchodzone były w sposób szczególny. Uroczystą Mszę św. koncelebrowało wielu kapłanów grób męczennika znajdujący się przy kościele otaczały znicze i wieńce. Na cześć kapelana Solidarności organizowano koncerty i wieczory wspomnień.

Obchody imienin księdza Jerzego w parafii Świętego Stanisława Kostki będą obchodzone następująco:

W przeddzień imienin, 22 kwietnia o godz. 19 odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod przewodnictwem Jana Lewtaka. W repertuarze znajdą się utwory Wojciecha Kilara i Amadeusza Wolfganga Mozarta.

23 kwietnia w sam dzień imienin ks. Jerzego Popiełuszki o godz. 18 celebrowana będzie uroczysta Msza Święta z modlitwą o jego kanonizację zakończona wniesieniem relikwii błogosławionego i litanią ku jego czci. Po mszy świętej, księdza Jerzego wspomną członkowie jego rodziny i przyjaciele z Huty Warszawa, którzy przybędą na eucharystię z pocztem sztandarowym hutniczej Solidarności. Uroczystość zakończy się złożeniem wieńców przy grobie kapłana – męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem