Reklama

Młodzi wokół Krzyża

2017-04-19 14:17

Marianna Mucha
Edycja toruńska 17/2017, str. 1, 4

Wiesław Ochotny

Po raz drugi sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Toruniu było miejscem spotkania młodzieży w ramach Toruńskiej Strefy Miłosierdzia. U progu Wielkiego Tygodnia, w sobotę 8 kwietnia, młodzi wraz z duszpasterzami wzięli udział w kilkugodzinnym czuwaniu modlitewnym wokół tajemnicy krzyża Chrystusa. Podczas spotkania wielu młodych skorzystało z możliwości odbycia przedświątecznej spowiedzi. Dzień później, w Niedzielę Palmową, koncert pasyjny „Krzyż” w wykonaniu zespołu 23 dni zgromadził w Centrum Koncertowo-Kongresowym na Jordankach prawie 900 osób

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się o godz. 15 odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadziły posługujące przy parafii siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Następnie w klimat modlitwy zgromadzonych wprowadziła Wspólnota Góra Błogosławieństw, po czym zebrani wysłuchali katechezy, jaką wygłosił posługujący na co dzień w parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Maciej Kępczyński.

Głównym tematem katechezy była biblijna historia o uzdrowieniu przy sadzawce Betesda (J 5, 5-15). Tłumacząc nazwę sadzawki jako dom miłosierdzia, ks. Maciej nawiązał do miejsca, w którym odbywało się czuwanie, czyli sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przypomniał także fakt, że przed budową świątyni w tym miejscu znajdowało się śmietnisko, a więc miejsce mało przyjemne, o przykrym zapachu. Podobnie mogło być przy biblijnej sadzawce, wokół której gromadziło się wielu chorych. W ten sposób kaznodzieja zobrazował fakt, że Boże Miłosierdzie objawia się także w miejscach, które po ludzku wydają się nieprzyjemne albo wręcz obrzydliwe.

Znaki miłosierdzia

Tegorocznej Toruńskiej Strefie Miłosierdzia towarzyszyły trzy znaki. Jednym z nich była właśnie sadzawka. Po katechezie kilkunastu ubranych na biało młodych ludzi, należących do Wspólnoty Ewangelizacyjnej Pustynia Serca, wyszło do zgromadzonej młodzieży wraz z „sadzawkami” – miskami pełnymi wody, na dnie których leżał mały krzyżyk pasyjny z figurą Jezusa. Młodzi mogli zanurzyć ręce w wodzie i dotknąć krzyża, by w ten symboliczny, naoczny sposób doświadczyć oczyszczenia przez ofiarę Jezusa. Prawdziwe oczyszczenie dokonywało się bowiem przez cały czas trwania Strefy Miłosierdzia w konfesjonałach. Każdy, kto zdecydował się tego dnia na przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, otrzymywał na pamiątkę tasiemkę ze słowami: „Jezus mnie oczyścił”, którą młodzi wiązali sobie na nadgarstkach jako bransoletkę. Trzecim znakiem były małe, drewniane krzyżyki, przywiezione z Jerozolimy, które uczestnicy spotkania otrzymali z rąk kapłanów. Krzyże te mają być dla młodych znakiem, że są oni posłani, by w myśl hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Idźcie i głoście” w swoich środowiskach głosić dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie.

Reklama

Zanim jednak krzyżyki te zawisły na szyjach uczestników Toruńskiej Strefy Miłosierdzia, odbyła się jeszcze modlitwa śpiewami z Taizé. Za oprawę muzyczną modlitwy odpowiedzialna była wspólnota Słowo Życia, a rozważania modlitewne poprowadzili członkowie wspólnoty Małe Uwielbienie. W tym czasie każdy mógł podejść do stóp prezbiterium, gdzie położony był krzyż, i w geście dotknięcia krzyża czołem lub ręką oddać Ukrzyżowanemu wszystkie swoje troski i podziękować za otrzymane łaski. Z tyłu kościoła natomiast niewielkie grupki osób ze wspólnot Małe Uwielbienie i Przymierze Miłosierdzia czekały na chętnych, którzy chcieliby skorzystać z modlitwy wstawienniczej.

O godz. 18 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył kustosz sanktuarium, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny ks. prał. Stanisław Majewski. W Eucharystii oprócz uczestników Toruńskiej Strefy Miłosierdzia wzięło udział także wielu parafian. Podczas Mszy św. oraz modlitwy uwielbienia na zakończenie spotkania zagrał zespół Synowie, w którego skład wchodzą klerycy z toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Nieco zmarzniętych po wielogodzinnym trwaniu na modlitwie młodych ludzi szczególnie rozgrzał największy hit spotkań modlitewnych młodzieży z ostatnich kilku lat, który Synowie zostawili na sam koniec, czyli „Nie ma takiego jak Jezus”.

23 dni

W drugim dniu Toruńskiej Strefy Miłosierdzia, w Niedzielę Palmową, odbyło się prapremierowe wykonanie koncertu pasyjnego „Krzyż”. Przed toruńską publicznością wystąpili członkowie Chóru Światowych Dni Młodzieży, działający pod nazwą 23 dni, przedstawiając wzorowaną na Biblijnej Drodze Krzyżowej według św. Jana Pawła II opowieść o sensie cierpienia. Publiczność wysłuchała tradycyjnych pieśni wielkopostnych w nowej oprawie, a także zupełnie nowych utworów współczesnych kompozytorów młodszego i starszego pokolenia.

Toruńska Strefa Miłosierdzia została zainicjowana rok temu przez Biuro Światowych Dni Młodzieży Diecezji Toruńskiej i duszpasterza młodzieży ks. Artura Szymczyka. Była jednym z ważnych etapów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w ubiegłym roku w Krakowie. Jednocześnie Toruńska Strefa Miłosierdzia to obchody Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, który przypada w Kościele w Niedzielę Palmową z inicjatywy św. Jana Pawła II. Z tego powodu Toruńska Strefa Miłosierdzia zarówno rok temu, jak i w tym roku odbyła się właśnie w Niedzielę Palmową oraz w poprzedzającą ją sobotę.

Toruńska Strefa Miłosierdzia i odbywająca się we wrześniu Toruńska Strefa Uwielbienia to inicjatywy będące wspólnym dziełem wielu wspólnot, przede wszystkim młodzieżowych, działających na terenie Torunia i diecezji. Dzięki tej współpracy obie Strefy stają się wydarzeniami, które mają szansę na stałe zagościć w kalendarzu duszpasterskim naszej diecezji.

Tagi:
młodzi spotkanie

Sandomierz: uroczyste spotkanie katolików świeckich w ramach 200-lecia diecezji

2018-04-22 08:29

apis / Sandomierz (KAI)

Uroczysty charakter miało spotkanie katolików świeckich w ramach trwających obchodów jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej, które odbyło się 21 kwietnia w Sandomierzu. Po Eucharystii celebrowanej przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza i licznych duszpasterzy pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego odbyła się konferencja, podczas której prezes KAI Marcin Przeciszewski mówił o zadaniach i roli katolików świeckich we współczesnym świecie.

KPRM
Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy

W uroczystości jubileuszowej na wspólnej modlitwie zebrali się m.in. członkowie stowarzyszeń, ruchów katolickich i dekanalnych zespołów synodalnych, wielu świeckich z całej diecezji, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Bp Krzysztof Nitkiewicz na początku Mszy św. podkreślał, że świeccy stanowią w Kościele zdecydowaną większość i mają w nim swoją misję, która nie jest peryferyczna lecz centralna.

- Kontynuując jubileuszową refleksję nad tym skąd przybywamy i dokąd idziemy, odkrywamy, że jesteśmy Ludem Bożym - Kościołem. Parafrazując słowa Ojca Świętego Franciszka, nie wymagają kapłanów - pilotów, zarządzających wszystkimi przestrzeniami ich życia. Potrzebują natomiast kapłanów - pasterzy, którzy uznają ich godność, charyzmaty i kompetencje. Mamy mocą Chrystusa Zmartwychwstałego wspólnie kontynuować dzieło apostolskie pokoleń, które nas poprzedziły – wskazywał ordynariusz.

Biskup pomocniczy toruński Józef Szamocki, który przed laty współpracował na misjach w Zambii z kard. Adamem Kozłowieckim SJ, w homilii zwracał uwagę na to, że w dzieje diecezji wpisane są znaki obecności Zmartwychwstałego Chrystusa.

- Objawiła się tu na tych ziemiach moc i świętość Jezusa w życiu konkretnych wiernych. Nasze dziękczynienie jest łaską chwili, w której pragniemy dotknąć we wspólnocie żywą wiarę, tych, co ją na przestrzeni dziejów tworzyli oraz zaradzić problemom, które wspólnota diecezjalna przeżywa dzisiaj - podkreślił kaznodzieja.

Biskup mówiąc o wyzwaniach przed jakimi stają wierni świeccy i duchowni wobec liberalizującego się świata, podkreślał konieczność pełnego zawierzenia Jezusowi.

- Nie chciejmy, by kapłani i wierni kształtowali wizerunek wspólnoty Kościoła, jako pracownicy zakopujący rów, który dzieli drzwi świątyni od wiernych obok przechodzących. Można ten rów zapełnić nowinkami, wygodnymi ławkami, ułatwieniami w sprawowaniu sakramentów, tylko wtedy pod koniec, kiedy ów symboliczny rów zostanie wypełniony i ludzie z radością wejdą spełnić swoje pragnienia, nie znajdą już dekalogu, tabernakulum, konfesjonału, a może i chrzcielnicy – mówił gość uroczystości.

Biskup wskazywał, że pytanie Jezusa, czy chcemy odejść dotyczy wierności tego, co przejęliśmy i czym żyli nasi przodkowie. - Odpowiedź jest jedna. Do kogo pójdziemy rozwiązać nasze problemy, wiedząc, że jest przed nami ten wyjątkowy horyzont życia. Największym cudem jest cud zawierzenia Jezusowi. Ono sprawi, iż przez kolejne wieki duchowi kalecy i martwi w ciemnościach grzechu, napełnieni Duchem Zmartwychwstałego ożyją, pisząc dzieje diecezji - przekonywał bp J. Szamocki.

Po Mszy św. odbyła się konferencja o roli świeckich. W swym wystąpieniu prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski zwrócił uwagę na to, że jednym z problemów dzisiejszego Kościoła jest to, iż świeccy próbują zastępować kapłanów, natomiast księża zbytnio pragną upodobnić się do świeckich.

- Czyli, jak zauważa Ojciec Święty Franciszek, grozi nam niebezpieczna klerykalizacja świeckich i zeświecczenie kapłanów. W takiej sytuacji księża mogą zagubić tożsamość kapłańską, natomiast świeccy nie odkryją specyfiki swego powołania. A powołanie świeckich wcale nie jest mniej wymagające od powołania kapłańskiego - przyznawał prezes KAI.

Redaktor naczelny KAI przyznał, że rolą świeckich jest przepajanie otaczającej przestrzeni świeckiej wartościami Ewangelii. Dlatego też, jego zdaniem, nie mogą się od świata odwracać się plecami i uciekać do bezpiecznej zakrystii. Świat bowiem został powierzony katolikom świeckim, jako zadanie do wypełnienia.

- Działalność na rzecz społeczeństwa prowadzona po katolicku nie musi mieć wcale znamion „konfesyjności” i nie musi jej towarzyszyć żadna pobożna retoryka. Jej podstawowym zadaniem jest obrona godności i praw osoby ludzkiej, jako najwyższego dobra w porządku doczesnym i tworzenie takich struktur życia społecznego, które to zagwarantują. A służy temu konkretnie troska o budowanie kultury życia, w przeciwieństwie do „cywilizacji śmierci”, troska o prawa człowieka, troska o dobro wspólne, o pokój, czyli o międzynarodowe pojednanie i troska o rodzinę – wskazywał prezes Przeciszewski.

Historyk i regionalista dr Roman Chyła mówiąc o apostolacie katolików świeckich na przestrzeni 200 lat diecezji sandomierskiej, przytaczał przykłady trudności, na jakie napotykała się już w momencie powstawania diecezji aktywność laikatu. Był to bowiem czas zaborów i działania okupujących Polskę mocarstw miały na celu skłócenie lokalnych społeczności.

- Dzięki nauce papieży Leona XIII i Piusa XI wzrosło zrozumienie roli katolików świeckich. Rozwinęły się bractwa, sodalicje i organizacje np. Krucjata Eucharystyczna czy Stowarzyszenie Robotników Katolickich. 1 września 1932 r. zostaje oficjalnie powołana Akcja Katolicka w Diecezji Sandomierskiej. W okresie międzywojennym możemy zaobserwować ponadto liczne inicjatywy o charakterze edukacyjnym, szczególnie na rzecz ludu wiejskiego - wyjaśniał historyk.

Badacz regionalny przybliżył także wiedzę na temat powojennego i współczesnego kształtowania się apostolatu katolików świeckich. Zwrócił uwagę na to, że po 1945 r. Kościół stał się dla nowej władzy wrogiem numer jeden, to działalność katolików świeckich została mocno ograniczona. Wskazywał, że Sobór Watykański II oraz zwołany przez św. Jana Pawła II synod biskupów na temat świeckich i jego adhortacja apostolska „Christifideles laici” wytyczyły nowe perspektywy. Dzięki temu w 1995 r. mogły się odradzić struktury Akcji Katolickiej, a następnie powstało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz inne wspólnoty i grupy duszpasterskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uczestnicy Rejsu Niepodległości rozpoczęli szkolenia

2018-04-23 19:22

mm / Warszawa (KAI)

Pierwsza grupa 80 uczestników Rejsu Niepodległości zakończyła tygodniowe szkolenie, a 23 kwietnia trening rozpoczęła kolejna. Już 20 maja na pokładzie Daru Młodzieży wyruszą oni w rejs dookoła świata, którego kulminacyjnym punktem będą Światowe Dni Młodzieży w Panamie, zaplanowane na styczeń 2019 r.

Akademia Morska

Uczestnicy wyprawy to laureaci konkursu Rejs Niepodległości organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W jego ramach młodzi ludzie przygotowywali kampanie w mediach społecznościowych, promujące ich „małe ojczyzny”. Do finału zakwalifikowało się 400 osób i wszyscy będą mieli szansę przemierzyć jeden z etapów rejsu na Darze Młodzieży.

Ważnym celem rejsu jest edukacja historyczna, kształtowanie hartu ducha i postaw patriotycznych u młodych ludzi, a także promocja Polski na arenie międzynarodowej. Po drodze statek będzie cumował m.in. w Kopenhadze, Bordeaux, Lizbonie, Dakarze, Kapsztadzie, Szanghaju, Singapurze, Osace, San Francisco i Londynie.

Podczas postoju w poszczególnych portach będą organizowane koncerty, spotkania i konferencje promujące Polskę i polską kulturę. Na Darze Młodzieży będą się też spotykać dyplomaci i biznesmeni. Statek powróci do portu w Gdyni 28 marca 2019 r.

Organizatorami Rejsu jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Oaza ma nowego Moderatora Diecezjalnego

2018-04-24 13:36

Agnieszka Bugała

Abp Józef Kupny dokonał wyboru spośród trzech proponowanych kandydatów. W czasie VII Diecezjalnej Kongregacji Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie” na czteroletnią kadencję Moderatora Diecezjalnego Ruchu Światło Życie w Archidiecezji Wrocławskiej powołał ks. Radosława Rotmana.

facebook/ks. R. Rotmana

Nowy Moderator jest związany z Ruchem Światło Życie od 1996 r. Pełnił posługę animatora we wspólnocie młodzieżowej, diakonii liturgicznej, a od 2010 r. również moderatora Ruchu we wspólnocie. Dotychczas był moderatorem Oazy Dorosłych i Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej. Odpowiadał za Diecezjalną Diakonię Modlitwy. Od 2012 r. należy do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Na co dzień ks. Radosław jest wikariuszem w parafii Bożego Ciała we Wrocławiu.

Posługę Moderatora Diecezjalnego obejmie 1 maja 2018 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem