Reklama

Wiara

Weź i czytaj!

W niedzielę 30 kwietnia 2017 r. odbywa się po raz pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. To ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, a także Fundacji im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacji Dabar

Niedziela Ogólnopolska 18/2017, str. 24

[ TEMATY ]

Biblia

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II istnieje z aprobatą Konferencji Episkopatu Polski od 2006 r. Jego pomysłodawcą i moderatorem jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, członek m.in. Papieskiej Komisji Biblijnej i przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Tygodnik Katolicki „Niedziela” od początku funkcjonowania Dzieła Biblijnego medialnie patronuje jego inicjatywom. Ich cel to przede wszystkim lepsze i głębsze rozumienie Objawienia Bożego w świetle Biblii i zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. To również kształtowanie i popularyzowanie w pracy duszpasterskiej, m.in. w kaznodziejstwie oraz katechezie (również w indywidualnej formacji wiernych), szeroko rozumianej duchowości i kultury biblijnej.

Lektura Biblii

„Z nadzieją należy patrzeć na podejmowane przez Dzieło Biblijne inicjatywy zmierzające do przybliżenia ideału katechezy biblijnej, które pozwalają mieć nadzieję, że prowadzona z wielkim poświęceniem katechizacja dzieci i młodzieży będzie umacniać w nich wiarę jako zaufanie do Boga, który słowami Pisma mówi do człowieka, objawia mu swoją miłość i swoją wolę” – to słowa abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP i metropolity poznańskiego, z przedmowy do książki ks. Wojciecha Pikora i ks. Józefa Pieka „Dziesięć lat Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce (2006-2015)” (Wydawnictwo Jedność, Kielce 2017). Dopełnieniem tego cytatu niech się staną wezwanie i zachęta ks. prof. Witczyka, który apeluje: – Od 2017 r. każda Niedziela Biblijna będzie Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Gorąco proszę wszystkich duszpasterzy i katechetów o włączenie się w tę inicjatywę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po raz pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego odbędzie się w niedzielę 30 kwietnia br. Czytane zaś będą fragmenty z Listu św. Pawła Apostoła do Galatów. Hasło tego dnia to słowa: „Weź i czytaj!”. Inicjatywa Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego jest swoistym dopełnieniem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, by wierni rozwijali swoje życie duchowe w łasce chrztu św. Włączyły się w nią media, m.in.: Telewizja Polska, Polskie Radio, Telewizja Trwam, Radio Maryja oraz diecezjalne rozgłośnie radiowe. Będą one relacjonować ważniejsze wydarzenia związane z tym przedsięwzięciem.

Reklama

Biblia i jej przesłanie to, jak podkreślają organizatorzy, „kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy”. Wspólnotowe jej czytanie to zarazem modlitwa i medytacja wiernych nad wybraną księgą. To także wydobycie na światło dzienne tych osób, które na co dzień są znane z mediów, ale nie są znane z tego, że w swoim życiu inspirują się słowem Pana Boga. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego przybliży też najnowsze wydania i tłumaczenia Księgi Życia oraz publikacje z zakresu egzegezy i teologii biblijnej, które mogą pomóc w samodzielnej lekturze danego tekstu. Ma on charakter ogólnopolski i przeżywany jest we wszystkich diecezjach.

Dostępna pomoc

Parafie w naszym kraju otrzymały potrzebne pomoce, by wierni jak najlepiej przeżyli nie tylko Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego, ale także cały Tydzień Biblijny, który zakończy się 6 maja. Większość z nich znajduje się w kolejnej edycji „Przeglądu Biblijnego” – cyklicznego biuletynu Dzieła Biblijnego. Są tam m.in. teksty pomagające w celebracji słowa Bożego, rozważania czy też inne biblijne materiały fachowo opracowane przez biblistów duszpasterzy. W parafiach rozdaje się tzw. chleb życia (por. J 6, 26-51), czyli pojedyncze fragmenty Listu św. Pawła Apostoła do Galatów. Wierni mogą zabrać je do domu i odnaleźć zaznaczony tekst w posiadanym przez siebie egzemplarzu Pisma Świętego. Ponadto co tydzień na Facebooku i stronie internetowej Dzieła Biblijnego (www.biblista.pl) będzie można zapoznać się z kolejnymi fragmentami pisma Apostoła Narodów, do których zostaną dołączone odpowiednie komentarze: egzegetyczny, patrystyczny i ikonograficzny.

Trzeba podkreślić, że wszelkie inicjatywy Dzieła Biblijnego to bardzo konkretna realizacja zachęt św. Jana Pawła II do głoszenia Ewangelii współczesnemu światu oraz apeli o nową ewangelizację tych krajów, które tradycyjnie uchodziły za chrześcijańskie. Z pewnością również w Polsce potrzeba tego typu działań, dlatego osobiste włączanie się w nie jest również rodzajem apostolatu, do którego przecież każdy wierzący jest predysponowany choćby z racji przyjęcia chrztu św.

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słuchać będziecie

On im odpowiedział: „Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego, im zaś nie dano. Bo kto ma, temu będzie dodane i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją. Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza: „Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie zrozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił”. Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. Bo zaprawdę powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło zobaczyć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli.

Przykro jest czytać Jezusowe słowa o żyznej ziemi i wydawaniu obfitego plonu, kiedy siedzi się w ciemną, burzową noc przed czystą kartką papieru, mając w głowie jedynie niepokój o jutro, poczucie beznadziei i zmarnowania czasu, jaki otrzymało się od Boga. Mroczne myśli nie pozwalają dopuścić tej jednej jasnej, pewnej i ufnej. Zawsze, kiedy słyszę ten fragment Ewangelii, zastanawiam się, jaką ziemią jestem. Kiedyś wydawało mi się, że tą skalistą, na której ziarno przyjmuje się szybko, ale na której nie może zapuścić korzeni i natychmiast obumiera, napotkawszy najmniejszą przeszkodę. Znacie ten łatwy optymizm po rekolekcjach, skupionej lekturze Pisma Świętego czy modlitwie brewiarzowej? Ten, który znika podobnie szybko, jak się pojawił? Ja znam go aż nazbyt dobrze. W ostatnim czasie jednak znajduję w sobie raczej mnóstwo cierni, które skutecznie zagłuszają ziarno i czynią je zupełnie bezowocnym. Czytam dla siebie słowa o tych, którzy słuchają, a nie rozumieją, patrzą, a nie widzą. Zmarnowany trud, zmarnowany dar i żal zalewający to wszystko jak gęsta smoła, nie pozwalający uczynić najmniejszego kroku w jakimkolwiek kierunku. Ile jeszcze dni zostanie mi dane, żeby przełamać ten impas, oczyścić w sobie choć mały kawałek gleby dla słowa, które daje życie? Czy zdążę to zrobić? Czy zdołam?
W takich okolicznościach trudno nie dopuścić do siebie pretensji do Pana Boga. Żeby uwolnić się od poczucia winy, trzeba koniecznie znaleźć innego odpowiedzialnego. Dlaczego Jezus tak spokojnie mówi o tych, którzy nie mają, a którym w dodatku zostanie zabrane i to, co posiadają? Gdzie tu jest sprawiedliwość? Czy naprawdę moją winą jest to, że nie rozumiem Bożego słowa? Czy naprawdę winą ateistów jest to, że nie przekazano im wiary albo że katolicy tak im ją obrzydzili swoim zachowaniem, że mogli już tylko ją odrzucić? Od razu jednak karcę się za tak nieuczciwy wybieg. Nie znam przecież tego sposobu, którym Bóg posługuje się, żeby dotrzeć do serca drugiego człowieka. Ani też tego, który zamierzył dla mnie. Pan Bóg patrzy na nas jednocześnie z najgłębszych głębi nas samych i z nieskończonego dystansu galaktyk, obojętnie obracających się nad nami od bilionów lat. W Jego spojrzeniu ścieżki naszego życia, tak chaotyczne i tajemnicze dla nas, przecinają się z zegarmistrzowską precyzją tak, żeby dać nam największą szansę na przyjęcie Jego słowa. Jeżeli pozwolimy je w sobie zasadzić, nie zatrzymując się jedynie na tym, co ułomne i skończone, i co zostanie nam przecież w końcu odebrane, to ten zalążek nieskończoności i pełni będzie rozwijał się w nas Bożą mocą. Przyjdzie czas, kiedy uwolnieni od niemocy zrozumienia, ujrzymy go w pełnym rozkwicie w Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję