Reklama

Prośba kochającej matki

„Tak macie się modlić! Serca Jezusa i Maryi słuchają z uwagą waszych próśb” – tymi słowami, wypowiedzianymi na wiosnę 1916 r., rozpoczęły się objawienia fatimskie, a Anioł Pokoju, który je wypowiedział do trójki małych niepiśmiennych dzieci: Hiacynty, Franciszka i Łucji, miał je przygotować na spotkanie z Maryją

Niedziela Ogólnopolska 18/2017, str. 28-29

Alina Paliłąka

6 maja 2017 r. bp Ignacy Dec ogłosi powstanie przy klasztorze Ojców Sercanów Białych w Polanicy-Zdroju – Sokołówce Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

6 maja 2017 r. bp Ignacy Dec ogłosi powstanie przy klasztorze Ojców Sercanów Białych w Polanicy-Zdroju –
Sokołówce Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tych słowach mamy zapowiedź, że dwa Kochające Serca w tych objawieniach odegrają istotną rolę. Po latach dowiemy się znaczenia i miejsca Najświętszych Serc. Gdy w 1936 r. s. Łucja spyta Pana Jezusa, dlaczego nie nawróci Rosji bez zapowiedzianego aktu poświęcenia jej Niepokalanemu Sercu Maryi, uzyska odpowiedź: „Bo chcę, aby cały mój Kościół uznał to poświęcenie za triumf Niepokalanego Serca Maryi, aby potem upowszechnić Jego kult i obok nabożeństwa do mego Boskiego Serca postawić nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi”.

Narzędzie miłosierdzia

Widzimy zatem, że obok III tajemnicy fatimskiej, która rozpalała ludzką wyobraźnię przez długie lata, mamy do czynienia ze szczególnym znaczeniem Niepokalanego Serca Maryi, o czym nieraz zapominamy, a może po prostu tego nie wiemy. Z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich słusznie jest zatem przypomnieć rolę i miejsce Niepokalanego Serca Maryi w tych objawieniach. Anioł Pokoju w swoim drugim ukazaniu się jeszcze raz przypomniał dzieciom o Najświętszych Sercach i wskazał na Nie jako na „narzędzie miłosierdzia”. „Módlcie się! Módlcie się dużo! Serca Jezusa i Maryi chcą przez was okazać światu wiele miłosierdzia” – powiedział i w Nich również wskazał źródło nawrócenia grzeszników: „Przez niezmierzone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi proszę was o nawrócenie biednych grzeszników”. Widzimy więc, że to pragnienie Chrystusa, aby obok Jego Serca było Kochające Serce Matki, jest bardzo widoczne w ukazaniu się Anioła, ale później to życzenie wypowiedziane przez samą Maryję znajdujemy także w objawieniach. Widzimy zatem, że Bóg w swoich zbawczych planach szczególne miejsce przygotował dla Maryi, a zwłaszcza dla Jej Niepokalanego Serca. Maryja w swoich objawieniach wskazuje na trzy konkretne praktyki kultu swego Serca: poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu, ustanowienie święta Jej Niepokalanego Serca oraz nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca z Komunią św. wynagradzającą za zniewagi i bluźnierstwa przeciw Jej Sercu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zapanuje pokój

O ważności tych tematów świadczy fakt, że Maryja mówi o nich już na początku objawień. 13 czerwca informuje Łucję: „Jezus chce się posłużyć tobą, aby ludzie Mnie poznali i pokochali. Chciałby ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Kto Je przyjmuje, temu obiecuje zbawienie dla ozdoby Jego tronu”. A w następnym objawieniu, 13 lipca, Łucja usłyszy: „Przybędę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty. Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła, dobrzy będą męczeni, a Ojciec Święty będzie musiał wiele wycierpieć. Różne narody zginą. Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatriumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci, i przez pewien czas zapanuje pokój na świecie”.

Dopiero w 1984 r. św. Jan Paweł II poświęcił świat i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi – po tym poświęceniu komunizm (czerwona zaraza) zaczął się chwiać, aby ostatecznie upaść. Jednak aktualne pozostaje pytanie: Dlaczego tego aktu dokonano tak późno? Bardziej jeszcze trzeba zrobić rachunek sumienia: Jak propagujemy i przeżywamy w Kościele nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca jako wynagrodzenie za zniewagi wyrządzone temu Sercu. Matka Najświętsza 10 grudnia 1925 r. ukazała się s. Łucji w Pontevedra i pokazała swoje Serce otoczone cierniami, a Dzieciątko Jezus wezwało: „Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie Je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał”.

Następnie Maryja zwróciła się do s. Łucji: „Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale Je ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

Reklama

Narodziny sanktuarium

Trzeba nam sobie dobrze uświadomić, że to nabożeństwo ma charakter wynagradzający. Obejmuje ono pięć sobót, ponieważ chodzi o wynagrodzenie i zadośćuczynienie za tyle rodzajów bluźnierstw i obelg, których doznaje to Niepokalane Serce. Są to:

1. Bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu;

2. Przeciwko wiecznemu Dziewictwu Maryi;

3. Przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kiedy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako Matkę człowieka;

4. Bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do Niepokalanej Matki;

5. Bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach.

„Oto, droga córko, motyw, który kazał Niepokalanemu Sercu Maryi prosić Mnie o ten mały akt wynagrodzenia. A poza względem dla Niej chciałem poruszyć moje miłosierdzie, aby przebaczyło tym duszom, które miały nieszczęście Ją obrazić. Co do ciebie, zabiegaj nieustannie swymi modlitwami i ofiarami, aby poruszyć Mnie do okazania tym biednym duszom miłosierdzia”.

Jest to również motyw dla nas, Sercanów Białych, aby w Polanicy-Zdroju przy naszym klasztorze uroczyście odprawiać pierwsze soboty miesiąca. Zaczynamy je o godz. 20.00 Mszą św., później odbywa się procesja światła po górach wokół klasztoru ze świecami w rękach, następnie będzie odmawiany Różaniec wynagradzający z 15-minutowym rozważaniem tajemnic. Wielką radością jest dla nas, że 6 maja 2017 r. bp Ignacy Dec ogłosi powstanie przy naszym klasztorze Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, tym bardziej że uczyni to w maju, na początku obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich. Warto dodać, że diecezja świdnicka w sposób szczególny została przygotowana do tego jubileuszu, gdyż figura Matki Bożej poświęcona w Fatimie peregrynowała po wszystkich parafiach diecezji i bardzo ożywiła się duchowość maryjna, którą chcemy kontynuować w nowo ogłoszonym sanktuarium. Serdecznie zapraszamy na uroczystość ogłoszenia sanktuarium i na Noce Fatimskie w pierwsze soboty miesiąca, aby wspólnie wynagradzać Niepokalanemu Sercu za grzechy ludzi. Więcej informacji na stronie: www.sanktuarium-fatimskie.pl .

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję