Reklama

Watykan • Polska

2017-05-24 09:58


Niedziela Ogólnopolska 22/2017, str. 4

Papieskie błogosławieństwo

Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Po zakończeniu audiencji generalnej 17 maja br. na Placu św. Piotra w Watykanie Ojciec Święty pobłogosławił nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Diademy są repliką koron ofiarowanych 300 lat temu przez papieża Klemensa XI podczas pierwszej koronacji jasnogórskiego Wizerunku. Po spotkaniu z Franciszkiem przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra OSPPE powiedział, że Papież z radością przyjął prośbę o błogosławieństwo koron oraz ofiarowaną mu przy tej okazji kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej. Wyjaśnił, że „nowe diademy są odzwierciedleniem tego, co przeżywamy w naszych sercach: duchowego przywiązania do Matki Bożej, wyrazem czci i oddania się Maryi”. – Franciszek poprosił nas o dalszą modlitwę za niego na Jasnej Górze i wszędzie, gdzie duchowo łączymy się z częstochowskim sanktuarium, a więc w naszych rodzinach i domach – podkreślił o. Waligóra.

Przeor Jasnej Góry poinformował Ojca Świętego o nawiązaniu bliskiej współpracy z sanktuarium Madonna di Capocolonna, znajdującym się na terenie południowych Włoch, w diecezji Crotone, które ofiarowało korony częstochowskiemu sanktuarium. W sanktuarium Madonna di Capocolonna od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej. To z tej diecezji pochodzi Michele Affidato, mistrz złotnictwa, który przygotował replikę koron Klemensa XI.

Nowe, złote korony prawdopodobnie będą nałożone na Obraz Matki Bożej 28 lipca br., w pierwszą rocznicę pielgrzymki Franciszka na Jasną Górę.

Reklama

IT

Audiencja generalna

Maria Magdalena – apostołka nadziei

O Marii Magdalenie jako apostołce nowej i wspanialszej nadziei mówił papież Franciszek 17 maja br. podczas audiencji generalnej. Podkreślił, że w godzinie płaczu i opuszczenia usłyszała ona zmartwychwstałego Jezusa, wzywającego ją po imieniu, aby z sercem pełnym radości poszła i głosiła: „Widziałam Pana” (J 20, 18).

Gdy mówił o Marii Magdalenie idącej do grobu, by namaścić wonnymi olejkami ciało Pana, Papież zauważył, że odzwierciedla ona wierność wielu kobiet, które przez wiele lat chodzą cmentarnymi dróżkami, pamiętając o kimś, kogo już nie ma wśród nas.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Papież pozdrowił weteranów

Z radością witam polskich pielgrzymów, a w szczególności weteranów 2. Korpusu Polskiego, którzy przyjechali do Włoch w rocznicę walk o Monte Cassino. Pozdrawiam was wszystkich obecnych tu kombatantów, którzy walczyliście w II wojnie światowej o wolność waszego kraju i innych narodów. Niech wasz trud i poświęcenie oraz ofiara życia waszych kolegów wydają owoc pokoju w Europie i na całym świecie. Wam wszystkim tu obecnym i waszym rodzinom z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

RV

Nowi kardynałowie

28 czerwca 2017 r. – konsystorz

W niedzielę 21 maja br., na zakończenie modlitwy „Regina Caeli”, Franciszek zwołał konsystorz, który odbędzie się 28 czerwca br., oraz ogłosił nazwiska 5 nowych kardynałów. Nominacje kardynalskie otrzymali: Gregorio Rosa Chávez – biskup pomocniczy San Salvador, abp Jean Zerbo – metropolita Bamako, bp Anders Arborelius – ordynariusz Sztokholmu, Juan José Omella Omella – arcybiskup Barcelony oraz bp Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun – wikariusz apostolski rzymskokatolickiej diecezji Paksé w Laosie. Po nominowaniu nowych purpuratów Kolegium Kardynalskie będzie liczyć 227 członków, w tym 106 kardynałów nieelektorów i 122 z prawami wyborczymi.

RV

Na Monte Cassino

W rocznicę zdobycia wzgórza

18 maja br., w 73. rocznicę zdobycia ruin klasztoru przez wojska 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino była sprawowana Msza św. przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. – Przychodzimy na ten skrawek polskiej ziemi, aby spotkać Boga i rozmawiać z Nim o heroizmie i poświęceniu żołnierzy, którzy polegli w walce „za wolność naszą i waszą” – powiedział w homilii bp Guzdek.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Bóg sprawia, że Jego najpiękniejsze kwiaty rosną na nieurodzajnej glebie.

Mężczyzna z kanistrami benzyny zatrzymany w katedrze

2019-04-18 11:24

PAP

Mężczyzna z dwoma kanistrami benzyny został zatrzymany w środę wieczorem po wejściu do nowojorskiej katedy św. Patryka na Manhattanie - poinformowała policja.

Ks. Cezary Chwilczyński

37-letni mężczyzna, mieszkaniec stanu New Jersey, został zatrzymany przez ochronę po wejściu do katedry, jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w Nowym Jorku.

Pracownicy ochrony zawiadomili policję, która - po wstępnym przesłuchaniu - przewiozła mężczyznę do aresztu.

Według policji, mężczyzna miał przy sobie ponad 4 galony (ponad 15 litrów) benzyny, dwie butelki innego palnego płynu oraz dwie zapalniczki. Nie wiadomo jakie były jego zamiary.

Mężczyzna tłumaczył, że skończyło mu się paliwo w samochodzie. Nie wiadomo jednak, po co wszedł z kanistrami do katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kościół czyni to na Jego pamiątkę

2019-04-18 22:17

Agata Pieszko

Weszliśmy dziś w okres Triduum Paschalnego, włączającego nas w szczególny sposób w tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W ten dzień na pamiątkę ostatniego posiłku spożytego przez Jezusa z uczniami odprawiana jest uroczysta Msza św.

Agata Pieszko

We wrocławskiej Katedrze św. Jana Chrzciciela wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, poświęconej szczególnie sakramentowi Eucharystii i kapłaństwa, przewodniczył biskup Andrzej Siemieniewski, natomiast współcelebransami byli arcybiskup Józef Kupny oraz biskup Jacek Kiciński.

Na początku Eucharystii, ksiądz Paweł Cembrowicz – proboszcz archikatedry, podziękował arcybiskupowi Kupnemu za dermatoskop, który metropolita wrocławski ofiarował Dolnośląskiemu Centrum Onkologii.

– Dziś w kościołach czytamy Ewangelię o Jezusie, który podczas ostatniej wieczerzy umył uczniom nogi i nie chodzi o to, byśmy się zachwycali tym obrazem, ale byśmy zrozumieli jego sens – napisał abp Kupny w słowie do dolnośląskiego szpitala. Ewangelia nie jest więc tylko archaicznym tekstem, ale treścią, z której rodzi się wiara wzywająca do konkretnych czynów miłosierdzia.

W dzisiejszej homilii biskup Andrzej Siemieniewski zaznaczał, że chrześcijaństwo rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. Słowa, które jest fundamentem wiary. Nie można jednak poprzestawać tylko na słuchaniu – to Słowo ma się odbijać echem w naszym życiu:

– Słuchanie Słowa to nie tylko pozwalanie na to, aby dźwięki wpadały w nasze ucho, ale prawdziwe słuchanie, to zaproszenie, by te dźwięki zamieniły się w życiodajną treść, by zmieniły się w czyn. Tego wieczoru uczymy się, jak Kościół zamienił słowa Chrystusa „To czyńcie na moją pamiątkę” w czynienie sakramentu.

Biskup Siemieniewski zaraz po nauczaniu zamienił przeczytane w Ewangelii Słowo na czyn i śladami Chrystusa obmył nogi kilku mężczyznom.

Po Mszy św., czyli po spożyciu wieczerzy, Chrystus został pojmany. Teraz widzimy Go za kratami. Adorujemy. Czekamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem