Reklama

Z Jasnej Góry

2017-05-24 09:58

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 22/2017, str. 5

50 lat

Odnowa w Duchu Świętym

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów odbyło się 22 maja br. na Jasnej Górze ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Było to dziękczynienie za 50 lat istnienia tego ruchu. Na czuwaniu obecny był bp Bronisław Dembowski – wieloletni delegat Episkopatu ds. Odnowy w Duchu Świętym. Posługę muzyczną pełnił zespół Nazaret, a animację prowadziła s. Nikodema ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W programie spotkania znalazły się m.in.: konferencje, modlitwa o otwarcie na odnowę życia w Duchu Świętym, świadectwa, modlitwy dziękczynne i wstawiennicze. Mszy św. wieńczącej spotkanie przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski. Ks. Sławomir Płusa – przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów podkreślił: – Otwieramy się na dary, które Pan Bóg chce nam ofiarować, prosimy o nie, żeby ożywiać Kościół, żeby być zdolnym do ewangelizacji. W nawiązaniu do zbliżającego się spotkania w Rzymie dodał: – To będzie najpierw dziękczynienie, a przy okazji napełnienie się powiewem Ducha Świętego, razem z papieżem Franciszkiem, który pokazuje, jaki ma być chrześcijanin dzisiaj: że ma być uczniem i misjonarzem. Będziemy właśnie o to prosić.

Szkoły im. Kardynała Wyszyńskiego

Nasza historia naszą dumą

W 8. Pielgrzymce Szkół Prymasowskich 17 maja br. ok. 500 uczniów z 24 szkół z całej Polski przybyło na Jasną Górę. – W tym roku naszym hasłem jest zawołanie: „Nasza historia naszą dumą”. Ponieważ jest to rok 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, chcemy pochylić się nad tym wydarzeniem, a jednocześnie chcieliśmy – i od tego zaczęliśmy nasze spotkanie – pochylić się nad historią naszych szkół. Delegacje szkół, które przyjechały na Jasną Górę, przedstawiały się, prezentowały swoje motta, regiony, z których przyjechały – poinformowała Iwona Czarcińska, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Krótko

11 maja odbyło się 10. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią. Uczestniczyli w nim zwycięzcy etapów diecezjalnych Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Reklama

12 maja miała miejsce 2. Konferencja Przedsiębiorców Katolickich pod hasłem: „Bóg, Rodzina, Firma, Hojność”. Eucharystii przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

• W dniach 12 i 13 maja odbywała się 32. Pielgrzymka Bankowców z udziałem ok. 5 tys. osób, na czele z przedstawicielami Związku Banków Polskich. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki było Duszpasterstwo Bankowców z Lublina. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski.

• W dniach 12-13 maja o poprawę bezpieczeństwa na drogach modlili się uczestnicy 16. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców.

13 maja odbyła się 18. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań.

13 maja na Jasną Górę przybył Arystarch Smirnow – prawosławny metropolita kemerowski i prokopjewski patriarchatu moskiewskiego.

14 maja odbyła się 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym z udziałem członków Federacji Ogólnopolskich Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym. Obecna była Anna Rakocz – przewodnicząca Federacji. Mszy św. przewodniczył ks. Ryszard Umański – kapelan częstochowskiej Solidarności.

• W dniach 16-17 maja odbyło się 138. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Gościem spotkania był nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

17 maja na Jasnej Górze modlili się członkowie Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia, które świętuje 30-lecie istnienia w Polsce. Stowarzyszenie działa na świecie już 70 lat. Zostało założone przez bł. ks. Luigiego Novarese. Z pielgrzymami przybył ks. Janusz Malski – moderator generalny Cichych Pracowników Krzyża. Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Katedra Notre Dame: wielkie organy cudem uniknęły zniszczenia

2019-04-17 21:16

azr (KAI/LeFigaro/FranceMusique) / Paryż

Zabytkowe tzw. wielkie organy cudem ocalały podczas poniedziałkowego pożaru w katedrze Notre Dame w Paryżu. Monumentalny instrument, którego część piszczałek pamięta czasy średniowieczne, nie został zalany w czasie gaszenia pożaru, nie spłonął, ani też nie stopił się pod wpływem wysokich temperatur.

wikipedia.org

Zabytkowy instrument, składający się z 5 klawiatur, 109 tonów i ok. 8000 piszczałek ocalał podczas poniedziałkowego pożaru. Teraz muzycy z całego świata mobilizują się na wypadek, gdyby organy należało zdemontować z uszkodzonej świątyni i poddać kosztownej renowacji. Jak opisuje jeden z organistów paryskiej katedry, Vincent Dubois, który uczestniczył w wizji lokalnej po ugaszeniu pożaru, „cała struktura, nastawa organowa, piszczałki i konsole zostały dotknięte pożarem w bardzo niewielkim stopniu”. Znajdujący się pod zachodnią rozetą instument, choć był zagrożony w razie zawalenia się wież, został uratowany, m.in. dzięki temu, że ogromne wysiłki straży pożarnej zostały włożone w ostudzenie temperatury północnej wieży, której zawalenie się mogłoby mieć tragiczne skutki dla całej budowli. „To prawdziwy cud, że woda nie dostała się do środka” - mówi drugi z organistów, Olivier Latry. Wielkim szczęściem jest też fakt, że ołowiane piszczałki, których konstrukcja może wytrzymać do 350 stopni Celsjusza nie stopiła się.

Pytany o przyszłość instrumentu, Dubois nakreśla dwa możliwe scenariusze. Jeśli konstrukcja katedry okaże się na tyle stabilna, że rozpocznie się jej odbudowa, organy należy zabezpiczyć na czas prac i przewidzieć sesje muzyczne, ponieważ instrument ten nie może zbyt długo pozostawać nieużywany. Jeśli natomiast budowla okaże się zbyt niestabilna, wówczas monumentalny instrument trzeba będzie zdemontować.

W katedrze Notre Dame w Paryżu organy były obecne od początku jej istnienia, choć początkowo były niewielkim instrumentem. Słynne „wielkie organy” zostały skonstruowane w XIII w. i rozbudowane w kolejnm stuleciu. Obecny instrument do dziś posiada kilka piszczałek z czasów średniowiecznych. To świadczy o najwyższej trosce, jaką przez wieki otaczano instrument, jego konserwację i modernizację. Ocalały podczas Rewolucji Francuskiej, a kolejny etap swojej rozbudowy zawdzięczają m.in. architektowi Viollet-le-Duc, który polecił ich unowocześnienie. Po raz ostatni poddano je kompletnej renowacji w latach 2011-2014.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Jędraszewski: paschalne misterium miłości przemienia świat

2019-04-18 21:33

luk / Kraków (KAI)

W Wielki Czwartek abp Marek Jędraszewski przewodniczył w katedrze na Wawelu Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. - Paschalne misterium miłości Trójcy Przenajświętszej do człowieka staje się udziałem człowieka - może on z niego korzystać i nim żyć. Może tą miłością przemieniać świat - mówił do zgromadzonych metropolita krakowski.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Jak podkreślił hierarcha, liturgia wieczoru wielkoczwartkowego zaprasza wiernych do wgłębienia się w misterium miłości. Tłumaczył, że jest to najpierw misterium miłości Trójcy Przenajświętszej do człowieka.

- Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował - zacytował fragment Ewangelii św. Jana i stwierdził, że ta miłość ma po pierwsze charakter dramatyczny, gdyż dzieje się ponad nienawiść i zdradę. - Przejmująco brzmią słowa Pana Jezusa, który wskazuje, że ręka Jego zdrajcy jest z Nim przy stole. Święty Jan opisując to zdarzenie mówi o szczególnym wzruszeniu Chrystusa - zaznaczył, dopowiadając, że Judasz wybrał ciemność i noc, opuszczając jasność, którą jest Jezus.

Dodał, że w Wieczerniku Jezus uczy także miłości pokornej poprzez umycie nóg swoim uczniom. – I czyni to, zdając sobie sprawę z tego, że jest to gest szokujący. Tak właśnie rozumiał go św. Piotr, który się przed nim wzbraniał. Ale Chrystus mówi wtedy, że skoro On obmył im nogi, to i oni sami powinni sobie nawzajem tak czynić. I to nie jest lekcja łatwa do przyjęcia, gdyż zaraz po tym pomiędzy apostołami powstaje spór, który z nich jest pierwszy - zauważył.

Abp Jędraszewski uwypuklił, że misterium miłości podczas Triduum wskazuje na jej ofiarność aż do końca. Przypomniał przy tym słowa o ustanowieniu Eucharystii, mówiące o Ciele wydanym za wierzących i kielichu oznaczającym Nowe Przymierze we Krwi.

- Jezus wydany aż po okrutne męki i śmierć na krzyżu. Śmierć haniebną. I krew przelana, spływająca z przebitego boku na twardą skałę tego świata. Za was. Dla waszego zbawienia - powiedział.

Metropolita wskazał, że miłość ta daje siłę do życia i jest to widoczne w słowach Chrystusa już po ustanowieniu kapłaństwa. - To słowa mówiące o szczególnie intymnej więzi między Jezusem, winnym krzewem, a uczniami, którzy są latoroślami, czerpiącymi swoją siłę z soków wypływających z winnego krzewu. Bez tego życiodajnego przepływu latorośle uschną - uwrażliwiał.

Jak uznał, jest to obraz sił duchowych, które wierni powinni czerpać z Chrystusa i obraz, który trzeba zrozumieć dosłownie. - Jeśli chcemy żyć miłością Chrystusa - ofiarną, pokorną i aż do końca - to musimy pić Jego krew i karmić się Jego ciałem. Żyć Eucharystią! - wezwał arcybiskup.

Dodał, że paschalne misterium miłości Trójcy Przenajświętszej do człowieka staje się jego udziałem. - Może on z niego korzystać i nim żyć. Może tą miłością przemieniać świat. I stąd to dramatyczne wołanie z Wieczernika: „Wytrwajcie w miłości mojej!”. To miłość pełna odwagi, która zachęca, by wstać i głosić ją światu - mówił.

Wspominając wydarzenia zdrady Judasza powiedział, że miłość ta każe także wychodzić naprzeciw nieprzyjaciołom i dawać do końca szansę na jej zwycięstwo. - Przed nami kolejne dni wchodzenia w misterium tej miłości. Kolejne dni, by dać się przeniknąć tej miłości. Aby zwyciężyła nadzieja co do nas i do świata. Aby zatriumfowała w nas wiara - zakończył abp Jędraszewski.

W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej na Wawelu arcybiskup umył stopy 12 mężczyznom z domu pomocy społecznej. Po Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy znajdującej się w Kaplicy Batorego. We Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze wawelskiej uczestniczyli również politycy, m.in. Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Jarosław Kaczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem