Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Wałbrzyski konkurs o św. Janie Pawle II po raz szósty

2017-06-08 11:29

Krzysztof Zaremba
Edycja świdnicka 24/2017, str. 2

Archiwum PSP 28 w Wałbrzychu

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu po raz szósty odbył się Międzyszkolny Konkurs Interdyscyplinarny dla klas trzecich szkół podstawowych pod hasłem „Zanim Karolek został papieżem”

W tym roku honorowy patronat nad konkursem objęło wałbrzyskie Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II”. Do rywalizacji przystąpili uczniowie wałbrzyskich szkół: PSP 2, ZSP 3, GZS 2, PSP 23, PSP 28, którzy przybyli ze swoimi szkolnymi opiekunami. Honorowym gościem konkursu była Beata Mucha, wiceprezes Stowarzyszenia „Ludzie Jana Pawła II”, radna miejska i muzyk.

Celem konkursu było zaprezentowanie umiejętności uczniów w zakresie obszarów edukacji polonistycznej (czytanie ze zrozumieniem, aktywne słuchanie, umiejętności językowe), matematycznej oraz sprawności fizycznej określonych w podstawie programowej.

Uczestnicy mieli wykazać się znajomością historii życia św. Jana Pawła II, jego działalności oraz zainteresowań na podstawie książki „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem”. Nadto uczniowie mieli zaprezentować znajomość melodii i słów „Barki”, ulubionej pieśni Papieża Polaka.

Reklama

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test. Drugi etap odbywał się na sali gimnastycznej. Uczniowie zespołowo wykonywali zadania polonistyczne, matematyczne powiązane z rywalizacją sportową, natomiast gość honorowy Beata Mucha przeprowadziła zadanie muzyczne dotyczące znajomości ulubionej pieśni św. Jana Pawła II „Barki”.

Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat życia Karola Wojtyły. Po przeliczeniu punktów klasyfikacja końcowa przedstawiała się w następujący sposób:

– I miejsce zajął Gminny Zespół Szkół nr 2 z dzielnicy Stary Zdrój. Drużyna w składzie: Weronika Dobosz, Kinga Parafian i Szymon Kapuśnik przygotowany został przez katechetkę Barbarę Ignaczak. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat życia Karola Wojtyły oraz uzyskali dobre wyniki w zawodach sportowych, zmaganiach matematycznych i konkurencjach wymagających logicznego myślenia. Wyróżnili się także najlepszą znajomością pieśni „Barka”.

– II miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 z dzielnicy Biały Kamień. Placówkę reprezentowali: Wojciech Drzyzga, Kornelia Parzych i Sebastian Guzek, przygotowani do konkursu przez katechetkę Lucynę Brożynę.

– III miejsce przypadło Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 3 (Stary Zdrój). Uczniowie: Anna Rębacz, Dominik Ochudło i Wiktor Tchorowski, przygotowywani zostali przez katechetę ks. Marcina Banaczyka.

Wyróżnienie otrzymali również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 z dzielnicy Nowe Miasto, którzy wystąpili w składzie: Leon Grzybowski, Krystian Martynoga i Aleksander Gryska.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28: Aleksandra Kamińska, Małgorzata Fluder i Maciej Piec jako gospodarze rywalizowali poza konkursem. Na zakończenie przedstawiciele klas starszych PSP 28 zaprezentowali montaż słowny i zaśpiewali piosenki o swoim Patronie.

Oczywiście, dla wszystkich uczestników nie mogło zabraknąć ulubionych kremówek Jana Pawła II. Prowadzącymi konkurs były: Małgorzata Wieczorek i Katarzyna Murzacz.

Po zakończeniu VI Międzyszkolnego Konkursu Interdyscyplinarnego „Zanim Karolek został papieżem” Beata Mucha, wiceprezes Stowarzyszenia „Ludzie Jana Pawła II” powiedziała:

– Z wielka przyjemnością uczestniczyłam po raz kolejny w tym cyklicznym konkursie, popularyzującym wśród dzieci postać wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II.

Ogromną radość sprawia postawa dzieci, które z wielkim zaangażowaniem i pasją przygotowują się, a następnie uczestniczą i dają z siebie wszystko w szlachetnej rywalizacji tego konkursu. A nie był on łatwy, uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą i różnymi umiejętnościami. Zatem gratuluję odwagi, wiadomości i współpracy. Na słowa uznania zasługują, oczywiście, organizatorzy konkursu – dyrektor Urszula Karnasiewicz i pedagodzy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II, a także wszyscy katecheci przygotowujący dzieci do tego konkursu, który za zadanie ma nie tylko pogłębienie samej wiedzy o naszym umiłowanym Papieżu Polaku, ale także kształcenie postaw koleżeńskich i współpracę w grupie.

Mam nadzieję, że w kolejnych latach do konkursu zgłaszać się będzie coraz większa liczba placówek oświatowych, a wartości głoszone przez św. Jana Pawła II, zaszczepione w sercach dzieci, wydadzą w przyszłości dobry i pożądany owoc.

Tagi:
konkurs

Przez dobrą zabawę oddaj chwałę Bogu!

2018-03-22 19:20

Anna Buchar

stevepb/pixabay.com

Szermiercza Sportowa Szkoła Podstawowa nr 85 im. prof. Mariana Suskiego we Wrocławiu zaprasza na VIII Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijnej ,,Chwalmy Pana w rytmie… Alleluja”.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej, a jego główny celem jest integracja uczestników z różnych placówek oświatowych. Aby uczestniczyć w festiwalu należy przygotować jeden utwór religijny lub o tematyce misyjnej. – Nasza szkoła obchodzi w tym roku 40 lecie powstania klas szermierczych, dlatego też w programie przewidziany jest pokaz walk szermierczych, przez mistrza P. Pawła Szumielewicza – mówi katechetka Magdalena Skuza, koordynator wydarzenia.

- Poza tym czeka nas jeszcze pokaz baletowy przygotowany przez uczennice klas czwartych. Na koniec festiwalu przewidziane jest rozwiązanie konkursu plastycznego ,,Święty Stanisław Kostka Patron Dzieci i Młodzieży w oczach dziecka”, który zakończył się 15 marca 2018r– dodaje.

VIII Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijnej odbędzie się 12 kwietnia w domu katechetycznym, przy kościele pw. św. Maurycego przy ul. Traugutta 34.

Serdecznie zapraszamy, by dobrą zabawą oddać chwałę Bogu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Abp Ryś: piękny Kościół tutaj mamy!

2018-03-21 20:12

xpk / Łódź (KAI)

W łódzkiej Atlas Arenie zakończyło się dziś dwudniowe spotkanie ewangelizacyjne, którego pomysłodawcą był arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. Podczas wydarzenia przez jedną z największy hal sportowych w mieście przewinęło się blisko 15 tys. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. "Mogę powiedzieć tylko jedno: piękny Kościół tutaj mamy!" – podkreślił metropolia łódzki na zakończenie spotkania.

Piotr Drzewiecki
Abp Grzegorz Ryś

- Oba spotkania były równie ważne – podsumowuje abp Ryś. - Pod pewnymi względami, dzisiejsze spotkanie było łatwiejsze, dlatego że młodzież ponadgimnazjalna jest poważniejsza, jest gdzieś na progu życiowych decyzji. Natomiast wiek gimnazjalny to czas, kiedy w życiu młodych wszystko się rozstrzyga. Wiek gimnazjalny jest szalenie ważny i istotny! Mogę powiedzieć tylko jedno: piękny Kościół tutaj mamy! – podkreślił metropolia łódzki.

Pytając młodych o ich odczucia dotyczące spotkania na arenie można było usłyszeć same pozytywne opinie związane z osobą abp. Rysia, dużą ilością młodych obecnych na hali oraz muzyką, która dodawała wyjątkowego klimatu całemu wydarzeniu.

Zobacz zdjęcia: Arena Młodych w Łodzi

- Największe wrażenie wywarł na nas ksiądz biskup Ryś, a szczególnie to, co mówił o garbie emocjonalnym czy doświadczeniach życiowych. To jest dla mnie poruszające i daje dużo do myślenia – tłumaczy Mikołaj Gajek. - Dla mnie czymś wyjątkowym było poczucie wspólnoty, jakiej doświadczyłem na Arenie Młodych – mówi Mateusz Milewski. Kiedy siedziałem przy ambonie, przy której mówił arcybiskup to było niesamowite, nie mogłem pojąć, że to się dzieje, że jesteśmy wszyscy razem, że słuchamy tego słowa głoszonego do nas – dodaje.

To pierwsze tego typu spotkanie dla młodych z Łodzi zorganizowane w okresie wielkiego postu. Wpisuje się ono w czas rekolekcji szkolnych. Tuż przed rozpoczęciem okresu pasyjnego metropolita łódzki zaapelował do duszpasterzy w łódzkich parafiach, aby w tym roku jednym z dni rekolekcji dla młodzieży było spotkanie w Atlas Arenie, a drugi by zjednoczył uczniów w parafii na wspólnej Eucharystii.

Pytani o to czy powinno odbyć się kolejne tego typu spotkanie, młodzi bez wahania odpowiadali twierdząco. - Takie spotkania jak to powinny być częściej organizowane, gdyż podczas nich możemy poznać Boga, jakby tak bardziej Go poczuć niż w kościele i w normalnym życiu. To jest bardzo potrzebne! – mówi Monika Szwanke. - To spotkanie pokazuje stronę Kościoła, który jest dla ludzi, do ludzi i z ludźmi – podkreśla Krzysztof Galewski. – Ono pozwala młodzieży się spotkać w większej grupie, dowiedzieć się więcej o wierze nie będąc wykluczonym przez innych, nie obawiając się krytyki ze strony niewierzących – dodaje Mateusz Juszczykowski.

Wśród obecnych na spotkaniu, byli także nauczyciele i wychowawcy z łódzkich szkół. Nauczyciel języka angielskiego z I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi prof. Bogumiła Matera dzieląc się swoimi wrażeniami zważyła, że takie spotkania prawdziwie poruszają duchowo. – Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie i głębokiego, i wesołego. Sama postać arcybiskupa – człowieka, który jest blisko nas. To bardzo, ale to bardzo przyciąga młodzież – tłumaczy.

Na uwagę zasługuje fakt, że w drugim dniu spotkania na Atlas Arenę przyjechali także młodzi z Kielc, którzy zachęceni propozycją siostry Pauli Drożdż - nazaretanki postanowili wyruszyć w drogę do Łodzi. – Jest nas tutaj grupa 60 uczniów z zespołu szkół prowadzonych przez zgromadzenie ss. Nazaretanek w Kielcach. Kiedy zaproponowałam młodym wyjazd do Łodzi myślałam, że nie będzie odzewu, a tu okazało się, że musiałam jeszcze domówić biletów, bo wcześniej zarezerwowałam tylko 50 sztuk – tłumaczy z uśmiechem siostra Drożdż.

W jednym z wywiadów na temat Areny Młodych, metropolita łódzki podkreślił, że to wydarzenie ma być początkiem spotkania młodych z Chrystusem. Oni mają Go spotkać i wraz z Nim iść dalej. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku Arena Młodych odbędzie się po raz kolejny, a na zaproszenie pasterza łódzkiej diecezji odpowie jeszcze więcej młodych, do których skierowane jest to wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie ewangelizacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przez dobrą zabawę oddaj chwałę Bogu!

2018-03-22 19:20

Anna Buchar

stevepb/pixabay.com

Szermiercza Sportowa Szkoła Podstawowa nr 85 im. prof. Mariana Suskiego we Wrocławiu zaprasza na VIII Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijnej ,,Chwalmy Pana w rytmie… Alleluja”.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej, a jego główny celem jest integracja uczestników z różnych placówek oświatowych. Aby uczestniczyć w festiwalu należy przygotować jeden utwór religijny lub o tematyce misyjnej. – Nasza szkoła obchodzi w tym roku 40 lecie powstania klas szermierczych, dlatego też w programie przewidziany jest pokaz walk szermierczych, przez mistrza P. Pawła Szumielewicza – mówi katechetka Magdalena Skuza, koordynator wydarzenia.

- Poza tym czeka nas jeszcze pokaz baletowy przygotowany przez uczennice klas czwartych. Na koniec festiwalu przewidziane jest rozwiązanie konkursu plastycznego ,,Święty Stanisław Kostka Patron Dzieci i Młodzieży w oczach dziecka”, który zakończył się 15 marca 2018r– dodaje.

VIII Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijnej odbędzie się 12 kwietnia w domu katechetycznym, przy kościele pw. św. Maurycego przy ul. Traugutta 34.

Serdecznie zapraszamy, by dobrą zabawą oddać chwałę Bogu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem