Reklama

Arche Hotel

Wałbrzyski konkurs o św. Janie Pawle II po raz szósty

2017-06-08 11:29

Krzysztof Zaremba
Edycja świdnicka 24/2017, str. 2

Archiwum PSP 28 w Wałbrzychu

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu po raz szósty odbył się Międzyszkolny Konkurs Interdyscyplinarny dla klas trzecich szkół podstawowych pod hasłem „Zanim Karolek został papieżem”

W tym roku honorowy patronat nad konkursem objęło wałbrzyskie Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II”. Do rywalizacji przystąpili uczniowie wałbrzyskich szkół: PSP 2, ZSP 3, GZS 2, PSP 23, PSP 28, którzy przybyli ze swoimi szkolnymi opiekunami. Honorowym gościem konkursu była Beata Mucha, wiceprezes Stowarzyszenia „Ludzie Jana Pawła II”, radna miejska i muzyk.

Celem konkursu było zaprezentowanie umiejętności uczniów w zakresie obszarów edukacji polonistycznej (czytanie ze zrozumieniem, aktywne słuchanie, umiejętności językowe), matematycznej oraz sprawności fizycznej określonych w podstawie programowej.

Uczestnicy mieli wykazać się znajomością historii życia św. Jana Pawła II, jego działalności oraz zainteresowań na podstawie książki „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem”. Nadto uczniowie mieli zaprezentować znajomość melodii i słów „Barki”, ulubionej pieśni Papieża Polaka.

Reklama

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test. Drugi etap odbywał się na sali gimnastycznej. Uczniowie zespołowo wykonywali zadania polonistyczne, matematyczne powiązane z rywalizacją sportową, natomiast gość honorowy Beata Mucha przeprowadziła zadanie muzyczne dotyczące znajomości ulubionej pieśni św. Jana Pawła II „Barki”.

Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat życia Karola Wojtyły. Po przeliczeniu punktów klasyfikacja końcowa przedstawiała się w następujący sposób:

– I miejsce zajął Gminny Zespół Szkół nr 2 z dzielnicy Stary Zdrój. Drużyna w składzie: Weronika Dobosz, Kinga Parafian i Szymon Kapuśnik przygotowany został przez katechetkę Barbarę Ignaczak. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat życia Karola Wojtyły oraz uzyskali dobre wyniki w zawodach sportowych, zmaganiach matematycznych i konkurencjach wymagających logicznego myślenia. Wyróżnili się także najlepszą znajomością pieśni „Barka”.

– II miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 z dzielnicy Biały Kamień. Placówkę reprezentowali: Wojciech Drzyzga, Kornelia Parzych i Sebastian Guzek, przygotowani do konkursu przez katechetkę Lucynę Brożynę.

– III miejsce przypadło Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 3 (Stary Zdrój). Uczniowie: Anna Rębacz, Dominik Ochudło i Wiktor Tchorowski, przygotowywani zostali przez katechetę ks. Marcina Banaczyka.

Wyróżnienie otrzymali również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 z dzielnicy Nowe Miasto, którzy wystąpili w składzie: Leon Grzybowski, Krystian Martynoga i Aleksander Gryska.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28: Aleksandra Kamińska, Małgorzata Fluder i Maciej Piec jako gospodarze rywalizowali poza konkursem. Na zakończenie przedstawiciele klas starszych PSP 28 zaprezentowali montaż słowny i zaśpiewali piosenki o swoim Patronie.

Oczywiście, dla wszystkich uczestników nie mogło zabraknąć ulubionych kremówek Jana Pawła II. Prowadzącymi konkurs były: Małgorzata Wieczorek i Katarzyna Murzacz.

Po zakończeniu VI Międzyszkolnego Konkursu Interdyscyplinarnego „Zanim Karolek został papieżem” Beata Mucha, wiceprezes Stowarzyszenia „Ludzie Jana Pawła II” powiedziała:

– Z wielka przyjemnością uczestniczyłam po raz kolejny w tym cyklicznym konkursie, popularyzującym wśród dzieci postać wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II.

Ogromną radość sprawia postawa dzieci, które z wielkim zaangażowaniem i pasją przygotowują się, a następnie uczestniczą i dają z siebie wszystko w szlachetnej rywalizacji tego konkursu. A nie był on łatwy, uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą i różnymi umiejętnościami. Zatem gratuluję odwagi, wiadomości i współpracy. Na słowa uznania zasługują, oczywiście, organizatorzy konkursu – dyrektor Urszula Karnasiewicz i pedagodzy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II, a także wszyscy katecheci przygotowujący dzieci do tego konkursu, który za zadanie ma nie tylko pogłębienie samej wiedzy o naszym umiłowanym Papieżu Polaku, ale także kształcenie postaw koleżeńskich i współpracę w grupie.

Mam nadzieję, że w kolejnych latach do konkursu zgłaszać się będzie coraz większa liczba placówek oświatowych, a wartości głoszone przez św. Jana Pawła II, zaszczepione w sercach dzieci, wydadzą w przyszłości dobry i pożądany owoc.

Tagi:
konkurs

Konkurs fotograficzny "Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018"

2018-07-16 12:49

Ewelina Ignaszak-Stolarska

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Gminy Janów i Olsztyn zapraszają do udziału w otwartym Konkursie fotograficznym „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018”.


Prace konkursowe należy wykonać podczas XXXIV Balonowych Mistrzostw Polski oraz II Jurajskich Zawodów Balonowych, odbywających się w gminach Janów i Olsztyn, w terminie 19 - 22 lipca 2018 roku.

Szczegółowy program imprezy oraz informacje na temat zasad organizacyjnych Konkursu można zaleźć w następujących serwisach: www.balonowajura.pl, www.rok.czestochowa.pl, www.janow.pl, www.olsztyn-jurajski.pl Wszelkie pytania należy kierować na adres: info@balonowajura.pl

Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do profesjonalistów oraz amatorów fotografii. Termin nadsyłania prac to 31 lipca 2018 r. do godz. 12.00.

Zwycięzcy Konkursu otrzymają statuetki, dyplomy oraz nagrody pieniężne i nagrodę specjalną Dyrektora ROK Częstochowa.

W IV kwartale 2018 r. w siedzibach Współorganizatorów zostaną zorganizowane wystawy prezentujące nadesłane fotografie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Bahrajn: rozpoczęto prace przy budowie katedry katolickiej

2018-07-19 20:54

(KAI/vaticannews.va) / Manama

W Bahrajnie rozpoczęły się prace przy budowie katedry poświęconej Matce Bożej, która stanie się sercem wspólnoty katolickiej wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, obejmującego Kuwejt, Arabię Saudyjską, Katar i sam Bahrajn.

maxos_dim/pixabay.com

Katedra wznoszona jest 20 km od stolicy kraju - Manamy i będzie nie tylko miejscem kultu. Oprócz świątyni znajdą się tam także kuria biskupia, dom dla gości oraz centrum formacji duszpasterskiej i społecznej. Teren pod budowę obiektu ofiarował król Bahrajnu Hamad bis Isa Al Chalifa. Zakończenie prac przewidziane na 2021 rok.

Powstająca katedra, obliczona na 2 tys. wiernych, stanie się wyraźnym świadectwem obecności chrześcijan na Półwyspie Arabskim, w ogromnej większości muzułmańskim. W fundamentach budowli umieszczono kapsułę, zawierającą opis historii Kościoła katolickiego na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem jego obecności w tym regionie, a także podstawowe informacje na temat powstającej katedry.

Dla tamtejszych katolików, w ogromnej większości migrantów, którzy na co dzień niejednokrotnie doświadczają różnego rodzaju zniewag, dyskryminacji i trudności, nowa świątynia jest powodem do dumy i radości. Oni też finansowo włączają się w jej budowę. Wspólnotę katolicką stanowią tam przede wszystkim chrześcijanie z Iraku i Iranu, a także ze Sri Lanki, Indii, Libanu i Filipin, którzy przybyli do Bahrajnu w poszukiwaniu pracy. Na duże uroczystości do katedry Matki Bożej w Bahrajnie będą przybywać także chrześcijanie z innych krajów, np. z Arabii Saudyjskiej, gdzie wyznawanie innej wiary poza islamem jest całkowicie zabronione.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zabawa: dziś ostatni dzień zapisów na Miasteczko Modlitewne

2018-07-20 18:44

eb / Zabawa (KAI)

Dziś ostatni dzień zapisów na jedną z największych modlitewnych inicjatyw Katolickiego Stowarzyszeni Młodzieży. Miasteczko Modlitewne będzie otwarte od 27 lipca do 2 sierpnia. Powstanie przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie koło Tarnowa. Młodzi rozbiją tam namioty. Będą się wspólnie modlić i integrować.

Fotolia.com

Tegorocznemu ogólnopolskiemu spotkaniu towarzyszy hasło "Ducha masz? Chcesz?„Jest to zaproszenie skierowane do młodych, aby przez siedem dni trwania szkoły modlitwy u bł. Karoliny poznać, otworzyć się oraz doświadczyć Ducha Świętego” – podkreśla Magdalena Nowak, burmistrz Miasteczka Modlitewnego.Podczas rekolekcji zaplanowano dyskusje, spotkania w grupach, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, czuwania modlitewne, koncerty zespołów, zabawy prowadzone przez wodzirejów.

Młodzież nie tylko będzie uczestniczyć, ale przede wszystkim tworzyć klimat spotkania poprzez pobyt w miasteczku namiotowym, przygotowywanie wspólnych posiłków, działania i życia we wspólnocie.Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnicy nocować będą w namiotach rozłożonych na terenie przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, albo w szkole.

Zapisy na Miasteczko Modlitewne przyjmowane są do dzisiaj. Koszt udziału wynosi 180 złotych. Zgłoszenia przez formularz http:// tnij.at/273004 . Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://miasteczkomodlitewne.pl/

Miasteczko Modlitewne jest ogólnopolską inicjatywą KSM-u, która po raz pierwszy odbyła się w 2010 roku. Jej zalążkiem była dziewięciodniowa nowenna do błogosławionej Karoliny.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie.

Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę.

Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem