Reklama

Czas budzenia się

2017-06-08 11:29

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 24/2017, str. 4-5

Karolina Krasowska

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy 11 czerwca w Zielonej Górze odbędą się mecz charytatywny i festyn rodzinny Caritas. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom – beneficjentom Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Tegoroczną inicjatywę Caritas poprzedzi Marsz dla Życia i Rodziny, którego uczestnicy pod ogólnopolskim hasłem: „Czas na rodzinę” przejdą ulicami miasta na stadion przy ul. Sulechowskiej, gdzie zostanie rozegrany mecz, promując jedne z najcenniejszych wartości. Organizatorami akcji są Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Caritas Polska, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.

Czas na rodzinę

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 13.30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, skąd uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny przejdą ul. Sulechowską na stadion MOSIR-u. – Po pierwsze wyruszamy, aby pokazać naszą solidarność z ogólnopolskim marszem. Po drugie marsz sam w sobie jest pewnym dojściem do Miasteczka Życia, czyli do ośrodka na Mosirze, po to, żeby po prostu poświętować, żeby rodziny nie tylko przeszły na stadion, ale miały tam czas również na integrację, rozmowę i zabawę – mówi ks. Mariusz Dudka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. – „Czas na rodzinę” to hasło, które skłania do obudzenia się i zastanowienia, czy rzeczywiście inwestuję w moją rodzinę i moje małżeństwo, czy widzę pewne potrzeby moich dzieci, czy budzę się ze świadomością do życia, to znaczy po to, żeby życie ratować, żeby je chronić bądź też budzić się do ofiarności i wielkoduszności, czyli na przykład do tego, żeby po prostu rodzić dzieci.

Kościół chce pomagać

Zarówno marsz, mecz, jak i festyn skłaniają do głębszej refleksji nad sensem wartości ludzkiego życia, ludzkiej egzystencji i losem tych, którzy rzeczywiście są zmuszeni do opuszczania swojej ojczystej ziemi w poszukiwaniu schronienia i bardzo często lepszego życia. – Idea pomagania jest zawsze związana z Ewangelią, nie ma innej idei w Kościele jak Ewangelia. Jezus jest tego wzorem, dlatego, że sam był uchodźcą i musiał uchodzić z Rodzicami, sam był również w jakimś sensie migrantem, przeżywał rzeczywistość człowieka właściwie w całej rozpiętości. Dlatego Kościół, patrząc na Chrystusa, chce pomagać, chce zatroszczyć się szczególnie o tych ludzi, którzy doświadczają trudności w swojej ojczyźnie z różnych powodów, zarówno politycznych, wojennych, jak i egzystencjalnych, którzy szukają lepszego życia – tłumaczy ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas. – To, czym się zajmujemy, to rzeczywiście pomoc tym, którzy są zatrzymani na przykład w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim, z którym współpracujemy i prowadzimy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy Caritas naszej diecezji. Koordynator tego projektu jeździ do Krosna, spotyka się z tymi ludźmi, najczęściej Czeczeńcami, Rosjanami, dzisiaj bardzo często również Azjatami, którym zapewniamy świeże ubranie, środki higieniczne, kupujemy bilety, umożliwiając dojazd do ambasady, bardzo często ich też nocujemy i pozwalamy na korzystanie ze stołówki czy łaźni – dodaje Ksiądz Dyrektor.

Reklama

Rodzinne świętowanie

W tym roku mecz i festyn odbędą się po raz czwarty. – Jak tylko przyszedłem do Caritas w 2013 r., pomyślałem sobie, że Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom musi znaleźć pewną wrażliwość społeczną i zostać wyeksponowane. Wpadliśmy na pomysł, żeby zorganizować taki mecz charytatywny i uwrażliwić w ten sposób społeczeństwo na to, że ci migranci i uchodźcy są pośród nas i że też możemy im pomóc. Czasami tak niewiele potrzeba, ale razem możemy naprawdę wiele dać tym ludziom – opowiada ks. Stanisław. – Taka forma niedzielnego świętowania, gdzie ludzie często pracują, są zabiegani i nie mają na nic czasu, połączona w tym roku z Marszem dla Życia, bardzo dobrze wpisuje się w ten charakter poszukiwania z jednej strony środków dla uchodźców, dzięki którym możemy im później pomagać, a z drugiej pokazania ludziom pewnej przestrzeni, w której jesteśmy obecni, na którą też jesteśmy uwrażliwieni i nie jesteśmy obojętni na ich los. Jest to ciekawa forma rodzinnego świętowania, a przy okazji można coś dobrego zrobić dla innych, szczególnie dla uchodźców. Warto także podkreślić, że mecz został objęty honorowym patronatem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Zmagania sportowe

Impreza rozpocznie się o godz. 15.00 na boisku MOSIR-u przy ul. Sulechowskiej w Zielonej Górze. Uczestnikami meczu piłki nożnej będą księża, pracownicy i wolontariusze Caritas, przedstawiciele samorządu lokalnego, lubuscy sportowcy, kabareciarze i aktorzy, dziennikarze i funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Wśród nich m.in.: żużlowiec Andrzej Huszcza, koszykarz Damian Andrałojć, Marcin Wiśniewski, zielonogórski Bachus, Kamil Hypki z Radia Zachód i Janusz Życzkowski z Radia Zielona Góra oraz Maciej Wojciechowski z Kabaretu Rewers. – Zapraszamy wszystkich, którym jest bliska idea rodziny, którzy chcą miło i sympatycznie spędzić czas, ale także obejrzeć zmagania sportowe. Podczas meczu zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz migrantów i uchodźców na potrzeby Centrum, które prowadzimy w Zielonej Górze – mówi Leszek Masklak z diecezjalnej Caritas. – W jednej drużynie zagra Straż Graniczna, a w drugiej można powiedzieć, że reszta świata, bo wystąpią w niej m.in.: kabareciarze, aktorzy, księża, pracownicy Caritas czy dziennikarze. Zostaną rozegrane dwie połowy po 20 minut, w przerwie odbędą się pokazy tańca, po meczu wręczenie pucharów i okolicznościowych medali. Dla uczestników festynu, dzieci i młodzieży, zostały przygotowane atrakcje i zabawy, konkursy z nagrodami, drobne przekąski i pokazy przygotowane przez Straż Graniczną i Straż Pożarną.

* * *

Słowo ks. Stanisława Podfigórnego z okazji Światowego Dnia Uchodźcy:

– Ojciec Święty Franciszek bardzo mocno próbuje uwrażliwić cały świat na problem związany z uchodźcami i imigrantami, pokazując ten wymiar w sposób ewangeliczny. Papież, nawiązując do słów Jezusa, który powiedział, że „kto przyjmuje jedno z tych moich najmniejszych, ten Mnie przyjmuje”, cały czas uczy nas widzenia w szerokiej perspektywie w drugim człowieku, a szczególnie tym, który cierpi, Chrystusa. W tym przypadku w uchodźcy, imigrancie, który poszukuje dobrego, bezpiecznego życia, ucieka przed wojną, ale z drugiej strony chce poprawić swój status materialny, żeby np. utrzymać rodzinę. Dlatego też Kościół powinien i już próbuje pójść tą drogą, o której mówi papież Franciszek, pomocy na miarę swoich możliwości w tych środowiskach lokalnych, w których jesteśmy, w uwarunkowaniach historycznych i geograficznych, w których się znajdujemy. Warto się włączyć w to przesłanie Ojca Świętego praktycznie, na tyle, na ile możemy. Nasza Caritas diecezjalna włączyła się w pomoc syryjskim rodzinom i myślę, że jest to bardzo konkretny przykład, że nasi diecezjanie są wrażliwi na współczesny problem uchodźcy i imigranta.

Tagi:
pomoc festyn

Caritas Polska przekazała 100 tys. zł na pomoc poszkodowanych w pożarach w Grecji

2018-08-20 17:22

pgo, Caritas Polska / Warszawa (KAI)

Obecnie największe potrzeby to zapewnienie schronienia, ale również pomocy psychologicznej – mówi Krzysztof Iwiński, koordynator projektów zagranicznych Caritas Polska. Organizacja przekazała 100 tys. zł na pomoc poszkodowanych w pożarach w Grecji. Uruchomiła również specjalny SMS o treści GRECJA pod nr 72052.


Pożary miały miejsce na wschodnich przedmieściach Aten. Tam w trzech miejscowościach zostało zniszczonych ok. 3 tys. domów. - Obecnie największe potrzeby to zapewnienie schronienia, ale również pomocy psychologicznej. Caritas Hellas przyjmie część osób, które straciły dach nad głową w swoich placówkach. Jednocześnie ma zamiar prowadzić działania związane ze wsparciem psychologicznym dla ofiar - rodzin, które straciły swoich bliskich oraz dla ludzi, którzy stracili cały dobytek – mówi Iwiński. Jak dodaje, działania te będą się także koncentrowały na pomocy związanej z np. wyrobieniem utraconych dokumentów, czy pomocy w uzyskaniu odszkodowania od agencji ubezpieczonych.

Caritas Polska uruchomiła również specjalny SMS o treści GRECJA pod nr 72052.

Podczas pożarów w Grecji największe szkody dotknęły mieszkańców obszarów Mati, Rafiny i Penteli. W pożarach zginęło kilkadziesiąt osób, zniszczonych zostało ponad 3 tys. budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prymas Polski: niepodległa Polska to nie mury i zasieki, ale dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia

2018-08-19 15:06

bgk / Inowrocław (KAI)

„Polska niepodległa to nie mury i zasieki wznoszone z lęku czy nienawiści, ale dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia i miłości, jedni ku drugim” – mówił dziś w Inowrocławiu abp Wojciech Polak przypominając za św. Janem Pawłem II, że polskość to w istocie „wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie”.

Episkopat.pl

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w inowrocławskim kościele pw. Świętego Ducha, gdzie od soboty gości „Mobilna Ambasada Niepodległej”. Specjalny ambulans Caritas od kilku miesięcy przemierza Polskę, promując działania organizacji oraz zachęcając do wspólnego świętowania jubileuszu niepodległości Polski. Projekt – jak przyznał błogosławiąc dzieło papież Franciszek – uwrażliwia też na problemy najbiedniejszych, promuje wolontariat i niesie pomoc prześladowanym w Syrii.

Świadectw ekipy Caritas, w której jest także Syryjczyk, inowrocławscy parafianie mieli okazję wysłuchać podczas każdej niedzielnej Mszy św. Przed południem modlił się z nimi także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który nawiązując do słów papieża Franciszka przypomniał, że udział w Eucharystii zobowiązuje do naśladowania Jezusa, do przejęcia jego stylu myślenia i działania, a więc także do troski o ubogich i potrzebujących, w których mamy Go przecież rozpoznawać.

„Udział w Eucharystii zobowiązuje do pomocy innym, a zwłaszcza ubogim, ucząc nas przechodzenia od Ciała Chrystusa do ciała braci, gdzie oczekuje, że Go rozpoznamy, będziemy Jemu usługiwali, oddawali cześć i miłowali” – wskazał za Franciszkiem Prymas.

„Udział w Eucharystii – mówił dalej – zobowiązuje nas, wierzących, abyśmy nie zajmowali się kwestią uchodźców i migrantów, ale przychodzili im konkretnie z pomocą. Ma nam otwierać serca na tych, którzy cierpią i potrzebują pomocy, byśmy byli z nimi na modlitwie, ale i w konkretnie wyciągniętej do pomocy dłoni. To nie lęk czy strach ma nami kierować, ale miłość Chrystusa” – podkreślił abp Polak.

Metropolita gnieźnieński nawiązał też do świętowanej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o której „Mobilna Ambasada Caritas” przypomina. Jak stwierdził, w 100-lecie niepodległości musimy sobie ze szczególną mocą za św. Janem Pawłem II powtarzać, że Polska wolna, Polska niepodległa, że polskość „to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie”.

„Niepodległa Polska to nie mury i zasieki, wznoszone z lęku czy nienawiści, ale dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia i miłości, jedni ku drugim” – dopowiedział Prymas kończąc homilię wskazaniem św. Pawła Apostoła z czytanego dziś Listu do Efezjan, aby wyzyskać chwilę sposobną, postępować jak mądrzy i za wszystko zawsze dziękować Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Młodzi dla Środowiska

2018-08-20 17:38

Łukasz Krzysztofka

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej postawiło na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży w duchu chrześcijańskiej ekologii. Przygotowało Ogólnopolski Program Aktywnej Edukacji Ekologicznej "Młodzi dla Środowiska", inspirowany "zieloną encykliką" papieża Franciszka pt. "Laudato Si".

Łukasz Krzysztofka

Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej, Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej na Rzekach dla osób indywidualnych w wieku 7-19 lat oraz Warsztaty dla rodzin mających dzieci w edukacji domowej i Kurs Trenerów Ekologii i Ochrony Środowiska, a także jedyna w Polsce Zintegrowana Platforma Cyfrowej Edukacji Ekologicznej: www.mlodzidlasrodowiska.pl - to wszystko przygotowano z myślą o uczestnikach Programu

- Postanowiliśmy zająć się edukacją ekologiczną w duchu chrześcijańskim skierowaną do dzieci i młodzieży, wiedząc, że – jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II – to właśnie młodzi ludzie są nadzieją świata i pokoleniem, które zawiera w sobie przyszłość. Również przyszłość w zakresie ochrony środowiska naturalnego przed postępującą degradacją - mówi Hanna Kowalska z drohiczyńskiego KSM-u.

Ogólnopolski Program Aktywnej Edukacji - Młodzi Dla Środowiska realizowany jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w okresie od 31.03.2017 r. do 31.12.2018 r.

Projekt obejmuje swym zasięgiem całą Polskę. Zaplanowane działania są realizowane w oparciu o dane i bazę najbliższych wnioskodawcy obszarów Natura 2000, tj. obszaru Puszczy Białej i Puszczy Białowieskiej. Obszarami realizacji są też: Dolina Dolnego Bugu, Ostoja Nadbużańska, Dolina Liwca, Ostoja Nadliwiecka, Dolina Kostrzynia, Nadbużański Park Krajobrazowy. Wybrane działania są realizowane na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

- Grupą docelową projektu jest ogół społeczeństwa. Bezpośrednimi uczestnikami projektu są przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna w wieku 7-19 lat, w tym uczniowie objęci edukacją domową, oraz studenci, edukatorzy domowi, nauczyciele i wykładowcy akademiccy - wyjaśnia Kowalska.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie mechanizmów służących ochronie przyrody oraz podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. Projekt ma także za cel propagowanie idei ekologii ducha i katolickiej nauki społecznej na temat ekologii.

Istotnym elementem projektu są wyjazdy warsztatowe dla dzieci i młodzieży (Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej, Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej na Rzekach) odbywające się w okresie od czerwca do września i w czasie ferii zimowych. Stanowią one atrakcyjną propozycję wakacyjną/feryjną z uwagi na ciekawy program, 7-dniowy czas trwania i całkowicie bezpłatny udział. W czasie całego pobytu odbywają się warsztaty ekologiczne, zajęcia z teambuildingu, wycieczki, spływy kajakowe, gry i zabawy integracyjne, wspinaczka w parku linowym.

W projekcie wzięło już udział ponad 1320 uczestników indywidualnych, 400 osób całymi rodzinami, przygotowano 60 nowych trenerów ekologii i ochrony środowiska.

W działaniach ekologicznych projekt wspiera swoim dofinansowaniem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a patronatem objęli m.in. bp Marek Solarczyk, Krajowy Duszpasterz Młodzieży, Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Mazowiecki i Wojewoda Podlaski.

Więcej o projekcie na stronie: http://mlodzidlasrodowiska.pl/4/dzialania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem