Reklama

Wychodzimy na ulice

2017-06-08 11:29

Rozmawia ks. Adrian Put
Edycja zielonogórsko-gorzowska 24/2017, str. 6

Archiwum Aspektów
Ks. Jerzy Najdek

Z ks. Jerzym Najdkiem rozmawia ks. Adrian Put

KS. ADRIAN PUT: – Już za kilka dni wyruszy z Zielonej Góry i z innych miast naszej diecezji Piesza Pielgrzymka Powołaniowa. Proszę przybliżyć nam historię tego dzieła.

KS. JERZY NAJDEK: – Po śmierci papieża Jana Pawła II 4 pielgrzymów postanowiło uczynić coś dla Ojca Świętego, dać mu prezent. Udali się więc pieszo z kościoła pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze do Rokitna przez Paradyż. Intencją ich była modlitwa o powołania.

– Przez te lata pielgrzymka bardzo się rozrosła. Proszę powiedzieć, jak w tym roku zapowiada się pielgrzymka. Z jakich miast wyruszą pielgrzymi i jaką trasę przejdą?

– Z Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Sulechowa, Świebodzina, Ośna Lubuskiego, Świdnicy, a w tym roku ufamy, że z Krosna Odrzańskiego, Gubina, Starosiedla, Lginia... Wszystkie drogi prowadzą do seminarium, do Paradyża, a następnie razem do Rokitna.

– Głównym motywem i celem pielgrzymki jest modlitwa w intencji powołań. Proszę powiedzieć, jak pielgrzymi odpowiadają na to zaproszenie do modlitwy?

– Pielgrzymi ofiarowują swój trud i cierpienie oraz niedogodności związane z pielgrzymowaniem, łącząc je z cierpieniem Jezusa, przez Msze św. i modlitwy, jak również przez śpiew oraz zabawę.

– Jakie hasło będzie przyświecało tegorocznym pielgrzymom?

– „Idźcie i głoście”. Dlatego wychodzimy na ulice, aby przez pielgrzymkowe tuby głosić Dobrą Nowinę o Jezusie obecnym wśród nas w swoich sakramentach.

– Jeśli ktoś zdecyduje się na pielgrzymowanie, to jaka trasa go czeka? Proszę opisać krótko szlak pielgrzymi: noclegi, odcinki, postoje itp.

– Odcinki są ok. 30-kilometrowe, a etapy kilkukilometrowe. Postoje są w większości przy kościołach, są odmawiane w nich modlitwy o powołania i za powołanych, w salach wiejskich, szkołach. Podobnie noclegi.

– Gdzie można zapisać się na pielgrzymkę i jakie warunki należy spełnić, by stać się pątnikiem pielgrzymki powołaniowej?

– Wystarczy chęć i zdrowie, a ci, którym zdrowie nie pozwala iść, mogą zostać pielgrzymami duchowymi. Informacje można uzyskać, np. klikając na ogłoszenia parafialne tych parafii i miejscowości, z których wyruszają grupy.

Tagi:
pielgrzymka

Rodzinne pielgrzymowanie

2018-09-19 10:33

Ilona Gomula
Edycja łódzka 38/2018, str. I

Wszystkie rodziny powinny się solidarnie wspierać oraz ciągle motywować do tego, aby szukać Boga i pozwolić Mu z ufnością siebie prowadzić

Ilona Gomula
Pątnicy z Moszczenicy

Z takim oto postanowieniem moszczenicka pielgrzymka rodzin wyruszyła na kolejny już – 3-dniowy – pielgrzymkowy szlak. Tym razem do Sokółki, Augustowa i Wilna. Pierwszym etapem wyprawy była Święta Woda – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Góra Krzyży. Następnie pielgrzymi dotarli do Sokółki. Tam w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie dokonał się cud eucharystyczny przemiany hostii w Ciało Chrystusa, uczestniczyli we Mszy św. Potem droga poprowadziła do Augustowa, aby stamtąd wczesnym rankiem wyruszyć do Wilna i Trok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Berlin: 5,5 tys. osób w „Marszu dla życia”

2018-09-23 10:51

ts (KAI) / Berlin

Ok. 5,5 tys. przeciwników aborcji oraz „śmierci na życzenie” uczestniczyło 22 września w organizowanym już po raz 14. "Marszu dla życia" w Berlinie. Wśród uczestników obecni byli katolicki arcybiskup stolicy Niemiec Heiner Koch, biskup pomocniczy Matthias Heinrich oraz Rudolf Voderholzer, biskup Ratyzbony. Po raz pierwszy od lat w manifestacji uczestniczył też biskup ewangelicki, tym razem był to Hans-Jürgen Abromeit z Greifswaldu.

fotolia.com

W odróżnieniu od lat poprzednich liczba uczestników została jednakowo oszacowana przez organizatorów i policję. Marsz zorganizował Federalny Związek Prawa do Życia skupiający 14 organizacji obrony życia. Według jego informacji doroczny marsz jest największą w Niemczech demonstracją obrońców życia. Po raz kolejny marszowi starała się przeszkodzić ok. tysiącosobowa grupa wyposażona w gwizdki oraz megafony, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA.

Podczas nabożeństwa kończącego tegoroczny "Marsz dla życia" bp Abromeit zaapelował o pomoc dla ciężarnych kobiet w trudnych sytuacjach życiowych. „Niechciana ciąża stanowi sprawdzian solidarności społeczeństwa”, stwierdził luterański biskup. Podkreślił też, że ojcowie, rodzice, sąsiedzi i pracodawcy powinni poczuwać się do większej odpowiedzialności, aby ciężarnych kobiet nie pozostawiać samym sobie. Z kolei katolicki biskup Heinrich upomniał się o los ludzi głodnych, chorych oraz uchodźców, którym odmawia się prawa do życia.

Na początku marszu jego uczestnicy z zadowoleniem przyjęli szereg żądań wobec polityków. Wezwali m.in., aby utrzymać w mocy prawny zakaz reklamowania aborcji. Odnośnie przepisów dotyczących poradnictwa wskazującego na przerywanie ciąży bez ponoszenia konsekwencji opowiedziano się „przeciwko kwitom legitymizującym aborcję”. Ponadto uczestnicy marszu ostrzegli przed „finansowaniem przez kasy chorych testów krwi, pozwalających na selekcję nienarodzonych dzieci”. Podkreślono, że rodziny, „opiekujące się dziećmi specjalnej troski” potrzebują większej pomocy i większej uwagi. A zamiast „dopuszczania do stosowania środków zabijających” należy rozwinąć medycynę paliatywną.

Kilka antydemonstracji zorganizowanych m.in. przez SPD, Partię Lewicy oraz Zielonych zarzucało uczestnikom marszu, że „ reakcyjno-konserwatywnymi i wrogimi człowiekowi żądaniami występują przeciwko aborcji oraz różnorodności seksualnej”. Uczestnicy tych wieców domagali się też zniesienia paragrafu 219a kodeksu, który zabrania reklamowania aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Obchody Światowego Dnia Sybiraka

2018-09-24 13:00

Zofia Białas

Ewa Misiak

W intencji Sybiraków, 16 września, została odprawiona Msza św. w kościele Franciszkanów w Wieluniu. Po Mszy św. delegacje udały się pod symboliczną tablicę umieszczoną przy grocie obok klasztoru gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

90 lat to dużo. To zobowiązanie do przypomnienia polskiej historii i losu tych, którzy za wolną Polskę oddali życie, mówili w okazjonalnych słowach Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i Sekretarz Powiatu Wieluńskiego Andrzej Chowis. Na koniec jeden z harcerzy z 5. Wieluńskiego Szczepu ZHP odczytał Apel Poległych.

Związek Sybiraków przypomniał młodym uczestnikom obchodów rocznicowych walkę Polaków o niepodległość i historię Polaków z terenów wschodnich, którzy w ilości ponad 1,3 mln zostali deportowani w głąb ZSRR tylko za to, że byli Polakami.

Zobacz zdjęcia: Dzień Sybiraka w Wieluniu

Obchody rocznicowe i Światowy Dzień Sybiraka uświetniła sztuka „Sarenka”, w reżyserii Doroty Eichstaedt, wykonana przez teatr Post Scriptum z II LO im. Janusza Korczaka.

Na zakończenie uroczystości, Szkolnej Izbie Pamięci Września 1939 w IILO, przekazano medal upamiętniający 90. Rocznicę powstania Związku Sybiraków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem