Reklama

Biały Kruk 2

Św. Piotr i św. Paweł

Dwa strumienie, jedno źródło

2017-06-21 10:04

Ks. Marek Łuczak
Niedziela Ogólnopolska 26/2017, str. 30

El Greco, „Święci Piotr i Paweł”(XVI wiek)
ŚW. PIOTR I św. PAWEŁ

Jeden z czerwcowych dni w kalendarzu liturgicznym poświęcony jest św. Piotrowi i św. Pawłowi. Mimo że o przypisaniu obu tych wielkich postaci do jednego święta zdecydował niejako przypadek, wiele okoliczności wskazuje na słuszność tej decyzji

Już w 258 r. obchodzono dzień 29 czerwca jako pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Piotra i św. Pawła. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa istnieje bowiem taki zwyczaj, że nie dzień narodzin, ale dzień śmierci jest okazją do wspominania zdecydowanej większości świętych – mówi się nawet, że jest to dzień ich narodzin dla nieba. Mylnie sądzono, że św. Piotr i św. Paweł zostali straceni dokładnie tego samego dnia. Jeśli zaś chodzi o wspólne cechy tych wielkich Apostołów, obaj traktowani są jako założyciele wspólnoty wyznawców Chrystusa w Rzymie. Mimo że od początku jest mowa o prymacie św. Piotra, zasługi św. Pawła w ewangelizowaniu ówczesnego świata także stawiają go na czele osób najbardziej zasłużonych dla Chrystusa i Jego sprawy.

Ludzi będziesz łowił

Właściwym imieniem pochodzącego z Betsaidy Piotra jest Szymon. To na pewno nie przypadek, że zmiany jego imienia Pan Jezus dokonał już przy pierwszym spotkaniu. Chrystus wiedział, że Skała (tak bowiem należy tłumaczyć imię Piotr) jest adekwatna do misji, którą miał po latach pełnić wybraniec Boga. Jej doniosłość wymagała niewątpliwie dojrzewania. Być może dlatego Piotr nie od razu przyłączył się do grona uczniów Chrystusa, a definitywnie uczynił to dopiero po cudzie z połowem ryb, który prawdopodobnie ze względu na fach rybaka, którym się trudnił, przemówił do niego najdobitniej.

Wtedy św. Piotr usłyszał słowa, że „ma łowić ludzi”. Jego powołanie różniło się od powołania pozostałych uczniów, bo wiązało się z prymatem. Wszystkie znane nam wykazy Apostołów na pierwszym miejscu wymieniają właśnie Piotra. To on jako pierwszy wszedł do pustego grobu, by przekonać się o Zmartwychwstaniu. On też przemawiał po Zesłaniu Ducha świętego. Wielkie musiało być zdumienie archeologów, którzy odkryli, że Bazylika św. Piotra, znana całemu chrześcijańskiemu światu, została wzniesiona na grobie człowieka, który ponad wszelką wątpliwość okazał się św. Piotrem, zastępcą Chrystusa na ziemi.

Reklama

Św. Piotr zostawił po sobie dwa listy, które należą do ksiąg Pisma świętego Nowego Testamentu. Dyktował je swojemu uczniowi Sylwanowi (1 P 5, 12). Wyróżniają się one niezwykłą ekspresją. O wielkiej popularności św. Piotra świadczą liczne apokryfy. Na pierwszym miejscu należy do nich Ewangelia Piotra, której fragment udało się przypadkowo odnaleźć w 1887 r. w Achmin w Górnym Egipcie. Mogła powstać już w latach 120-30 po Chrystusie. Kerygma Piotra to rodzaj homilii. Powstała ona również ok. 130 r. i ma zabarwienie gnostyckie.

Męczeńska śmierć „pierwszego papieża”, jak niektórzy nazywają tego świętego, miała miejsce na Wzgórzu Watykańskim, gdzie ten wielki patron kazał się ukrzyżować głową w dół, gdyż nie czuł się godny umierać jak Chrystus.

Żyd i obywatel Rzymu

Biografia Pawła z Tarsu różni się zdecydowanie od biografii św. Piotra. Nie tylko nie był on rybakiem, ale należał nawet do ówczesnej elity intelektualnej. Zupełnie inaczej wyglądało też spotkanie przyszłego apostoła z Chrystusem. Jako zagorzały wróg chrześcijan udał się pewnego dnia do Damaszku, gdzie, jak słyszał, zbiegła się duża liczba wyznawców Chrystusa, których zamierzał prześladować. To właśnie w drodze do Damaszku Paweł jest świadkiem objawienia się Syna Bożego, który nie tylko ukazuje mu siebie, ale też przekonuje o błędnej drodze, którą ów Żyd, obywatel Rzymu, kroczył dotąd nieświadomy swej tragedii.

Na wielkość tego apostoła składa się wiele zasług, których lista na pewno zaczęłaby się od podróży misyjnych i niemal niezliczonych tekstów, które pozostawił po sobie, a które są świadectwem chrześcijańskiego życia pierwszych gmin wyznających wiarę w Chrystusa. Pewną okolicznością upodabniającą go do św. Piotra jest także nietypowy charakter śmierci męczeńskiej, którą poniósł za wiarę. Św. Paweł nie zawisł na krzyżu, ale został ścięty mieczem, jak to miało miejsce w przypadku obywateli Rzymu. Oprócz tego, że mieli liczne cechy wspólne, Piotr i Paweł różnili się między sobą zarówno temperamentem, jak i poglądami na wiele tematów, także teologicznych. Z całą pewnością jednak łączyła ich miłość do tego samego Chrystusa, dlatego zasługują na metaforę dwóch różniących się strumieni wypływających z jednego chrześcijańskiego źródła.

Tagi:
uroczystość

Uroczystość patronów diecezji

2018-07-10 14:48

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 28/2018, str. I

Ks. Piotr Nowosielski
Uroczystości przewodniczył Biskup Legnicki

Liturgiczne wspomnienie świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są głównymi patronami naszej diecezji, obchodzimy 29 czerwca. Tego dnia została odprawiona w legnickiej katedrze Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

W Chile zmarł 102-letni jezuita – nauczyciel papieża Franciszka

2018-07-20 15:41

kg, ts (KAI) / Santiago

W wieku 102 lat zmarł 18 lipca w Santiago de Chile jezuita Carlos Aldunate Lyon, który w 1960 był formatorem młodego jezuity o. Jorge M. Bergoglio, a dziś papieża Franciszka. W chwili śmierci był najstarszym jezuitą na świecie. Obecnie miano to przysługuje jego młodszemu o rok bratu o. José Aldunate.

Grzegorz Gałązka

Carlos Aldunate Lyon urodził się 16 maja 1916 w Valparaíso w rodzinie zasłużonej dla Kościoła i kraju. Był wnukiem Carlosa Aldunate Solara - przewodniczącego Chilijskiej Partii Konserwatywnej. Kształcił się w kolegiach jezuickich w Anglii i Chile. W 1944 przyjął w Argentynie święcenia kapłańskie w Towarzystwie Jezusowym. W 4 lata później uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Katolickim w Lowanium w Belgii.

Był następnie rektorem seminarium zakonnego i kolegiów jezuickich w Santiago, Antofagaście i Osorno a w latach 1966-69 Uniwersytetu Północnego a następnie dyrektorem domu rekolekcyjnego Loyola. Wykładał także na Papieskich Uniwersytetach Katolickich w Santiago i Valparaíso.​ Był egzorcystą a od 1975 głosił rekolekcje i prowadził kursy duchowości w swoim kraju i za granicą.

W 1960 jego wykładów w Chile słuchał młody kapłan Jorge Mario Bergoglio, późniejszy papież Franciszek, gdy odbywał tam swą formację.

O. Aldunate był ponadto na początku lat siedemdziesiątych XX wieku głównym inicjatorem ruchu odnowy charyzmatycznej w swym kraju.​ Należał do najbardziej znanych i szanowanych duchownych katolickich w Chile. Był ponadto zdolnym pisarzem katolickim.

Zmarł 18 lipca w domu jezuitów w Santiago de Chile. Pochowano go 20 bm. na stołecznym cmentarzu im. św. Alberta Hurtado.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przewodniczący CCEE apeluje o pokój w Nikaragui

2018-07-21 13:11

azr (KAI/CCEE) / Managua

Przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco, wystosował list do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Nikaragui kard. Leopolda José Brenesa Solórzano. Dołącza w nim do papieskiego apelu, by jak najszybciej powrócić do pokojowych rozmów, które mogą przywrócić ład w kraju.

Archiwum/ kard. Angelo Bagnasco
Kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch (do maja tego roku), przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

W liście adresowanym do kard. Leopolda José Brenesa Solórzano, przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco pisze o głębokim zaniepokojeniu z powodu narastającej w Nikaragui fali przemocy i zamieszek.

Hierarcha dołącza też do apelu papieża Franciszka, przekazanego przez nuncjusza apostolskiego w Nikaragui, polskiego duchownego abp. Waldemara Stanisława Sommertaga, który wezwał wszystkie strony trwającego konfliktu do "zawarcia rozejmu i umożliwienia szybkiego powrotu do stołu narodowych rozmów, aby wspólnie wypracować właściwe rozwiązanie i zakończenie kryzysu".

Kard. Bagnasco zapewnił o bliskości Kościoła Europy z narodem nikaraguańskim. Przypomniał także, że "pokój i życie ludzkie są niezbywalnymi dobrami, znajdującymi się ponad wszelkimi interesami".

Nasilające się w Nikaragui zamieszki, rozpoczęte od protestów przeciwko prezydentowi Danielowi Ortedze, które trwają od 18 kwietnia, pochłonęły już ponad 300 ofiar. Coraz częściej dochodzi też do wystąpień antykościelnych i wymierzonych w chrześcijaństwo, a przedstawiciele Kościoła są atakowani i szykanowani, za udzielanie wsparcia protestującym obywatelom. 9 lipca bojówkarze zaatakowali i pobili arcybiskupa Managui kard. Leopoldo Brenesa, jego biskupa pomocniczego Silvio José Baeza i nuncjusza apostolskiego w Nikaragui abp. Waldemara Sommertaga.

Najbliższa niedziela będzie w Kościele Ameryki Łacińskiej dniem modlitwy o pokój w Nikaragui. Po opublikowaniu tej informacji w Polsce, wielu internautów deklaruje dołączenie do tej inicjatywy i zachęca katolików w Polsce do wspólnej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem