Reklama

Idźcie i głoście!

2017-07-12 10:07

O. Stanisław Tomoń OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 29/2017, str. 9

Marian Sztajner/Niedziela

Uczestnicy 26. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zgromadzili się pod hasłem: „Idźcie i głoście!”. Spotkanie rozpoczęło się 8 lipca br. Mszą św. pod przewodnictwem biskupa seniora Stanisława Napierały z Kalisza. Następnie wszyscy odmówili Różaniec i udali się do Kaplicy Matki Bożej na Apel Jasnogórski, rozważania prowadził o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Z modlitwą od samego rana

W niedzielę 9 lipca br. jasnogórskie spotkanie rozpoczęły Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Modlitwie przewodzili o. Grzegorz Moj CSsR oraz o. Dariusz Drążek CSsR. Potem odbył się koncert zespołu muzyki sakralnej Lumen pt. „Uwielbienie Fatimskie”. Słowo do zgromadzonych na Jasnej Górze skierował bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący działającego przy Konferencji Episkopatu Polski Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości. Zaapelował on o wsparcie w walce o trzeźwość polskiego narodu: – Najpokorniej proszę każdą i każdego z was tu obecnych, ale proszę także słuchaczy i widzów o wielkie zaangażowanie w otrzeźwienie polskiego narodu. Nasza trzeźwość i abstynencja niech będą wyjątkowymi, pięknymi perłami w koronie Maryi i wypełnieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Łączność z pielgrzymami

Do pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze specjalne pozdrowienie skierował Ojciec Święty Franciszek podczas modlitwy „Anioł Pański” na Placu św. Piotra. Powiedział: – Pamiętam także o dzisiejszej wielkiej pielgrzymce polskiej Rodziny Radia Maryja, która odbywa się w sanktuarium w Częstochowie. Chciejmy towarzyszyć tej pielgrzymce przez wspólne odmówienie modlitwy „Zdrowaś Maryjo”.

Reklama

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem i z homilią abp. Jana Romeo Pawłowskiego, delegata ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. List od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał min. Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta. Duchowo z zebranymi łączyła się również premier Beata Szydło – jej list do pielgrzymów odczytała min. Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W modlitwie licznie uczestniczyli biskupi. Przybył też rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Na dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja obecni byli parlamentarzyści, senatorowie, posłowie i europosłowie, m.in. wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, a także ministrowie: sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro, obrony narodowej – Antoni Macierewicz, spraw wewnętrznych i administracji – Mariusz Błaszczak, rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztof Jurgiel, środowiska – prof. Jan Szyszko, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – Marek Gróbarczyk oraz sportu i turystyki – Witold Bańka.

Prawdziwe wartości i szatańskie zakusy

Abp Jan Romeo Pawłowski w kazaniu z wielką troską pochylił się nad rodziną. Powiedział: – W ostatnim czasie szczególnie widać, że są takie siły, takie grupy nacisku, takie diabelskie knowania, które chcą prawdziwy wizerunek rodziny rozmazać, chcą ją zdestabilizować, chcą wprowadzić taki relatywizm, żeby nas podzielić, popsuć, wcisnąć nam, że nienormalne jest normalne, a to, co normalne, jest staroświeckie, przestarzałe. Chcą nawet wyśmiać tych, którzy pragną mieć rodzinę, którzy pragną mieć więcej dzieci, którzy są hojni w dawaniu życia. Abp Pawłowski zwrócił też uwagę, że są tacy pseudonaukowcy, którzy już „wyliczyli, ile kosztuje dziecko, jego narodzenie, wychowanie, wykształcenie, że nie warto tyle wydawać, bo można za to jeździć na fajne wakacje, żyć zamożnie, mieć lepsze auto”. I podsumował ten wątek z oburzeniem: – Ludzie! Czy myśmy naprawdę zwariowali, żeby ogromny dar Boży, jakim jest dziecko, owoc miłości dwojga ludzi, przeliczyć na pieniądze?! To nie jest ludzkie, to jest szatańskie. Tak, dziecko w rodzinie kosztuje, potężną kwotę – kwotę miłości, i tylko głupcy przeliczają miłość na pieniądze.

Miłość ojczyzny

Abp Pawłowski mówił także o miłości do ojczyzny. Zauważył, że polskie serce bije nierównym rytmem. – Co się dzieje, że jest tyle kłótni, złości, pomówień? – pytał. Przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który głosił, że bronić ojczyzny trzeba „drogą porozumienia, przez miłość, która sprawi, że cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: oto, jak oni się miłują, wtedy dopiero zapanuje upragniony pokój”. – Jakież to wielkie proroctwo kard. Wyszyńskiego, jakże aktualne – stwierdził abp Pawłowski.

Zakończenie

Pod koniec Mszy św. głos zabrali o. Janusz Sok, prowincjał Redemptorystów, i o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, który zaproponował podjęcie adoracji bez granic w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Abp Wacław Depo odczytał Dekret Penitencjarii Apostolskiej, w którym Ojciec Święty Franciszek udzielił uczestnikom pielgrzymki przywileju błogosławieństwa wraz z odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami.

Abp Konrad Krajewski kardynałem

2018-05-20 15:02

st, kg, sal (KAI) / Watykan

Jednym z 14 nowych kardynałów, którzy 29 czerwca otrzymają w Watykanie z rąk Franciszka oznaki swej godności, jest Polak abp Konrad Krajewski - papieski jałmużnik apostolski. Poniżej zamieszczamy jego krótki życiorys.

Grzegorz Gałązka

Abp Konrad Krajewski urodził się w Łodzi 25 listopada 1963. W 1982 wstąpił do miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego. W 1988 roku uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tego samego roku, 11 czerwca przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa łódzkiego Władysława Ziółka. Przez dwa lata pracował duszpastersko w swej diecezji. W 1990 roku podjął studia w zakresie liturgiki na Papieskim Instytucie Liturgicznym "Anselmianum", gdzie uzyskał w 1993 roku kościelny licencjat. W 1995 obronił doktorat z teologii ze specjalizacją w dziedzinie liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu "Angelicum".

Po powrocie z Rzymu w 1995 był ceremoniarzem abp. Władysława Ziółka oraz wykładowcą liturgiki i dyrektorem biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1997 roku, podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce, zajmował się przygotowaniem liturgicznym wszystkich stacji. Od tegoż roku był prefektem swego dawnego Seminarium Duchownego w Łodzi, a 1 października 1998 podjął pracę w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Od 12 maja 1999 do czasu mianowania go szefem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej 3 sierpnia 2013 roku był ceremoniarzem papieskim. Sakrę biskupią przyjął 17 września 2013 w bazylice watykańskiej.

Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II. Przed kamerami telewizji publicznej, w filmie „Tajemnica Jana Pawła II”, podzielił się przejmującymi wspomnieniami o osobie Ojca Świętego.

Pełniąc swoje odpowiedzialne zadania obecny kardynał-nominat udzielał się także duszpastersko, troszcząc się szczególnie o najuboższych i bezdomnych. W czerwcu 2017 odstąpił swoje rzymskie mieszkanie rodzinie syryjskich uchodźców. Jałmużnik papieski, z chwilą mianowania go na to stanowisko przed 5 laty, usłyszał wtedy od Franciszka, że „biurko nie jest dla niego i może je sprzedać”. „Nie czekaj na pukanie, wyjdź i szukaj ubogich” - dodał papież. Polski hierarcha wziął sobie te słowa do serca i od początku swojej posługi jest niezwykle aktywny na tym polu.

Szczególną troską otacza bezdomnych skupiających się w okolicach Watykanu i imigrantów. Na wieść o rodzinie Syryjczyków, którym urodziło się właśnie dziecko, arcybiskup bez wahania odstąpił im swoje watykańskie mieszkanie, a sam przeniósł się do swego biura. Wyjaśnił, że swoje zachowanie uważa za coś najzwyklejszego. „Wielu kapłanów na całym świecie postępuje tak samo i to nie od dzisiaj” - dodał jałmużnik papieski. Wyjaśnił, że miłosierdzie i dzielenie się „należy do kodu genetycznego Kościoła” i dodał: „Nie mam rodziny, jestem zwykłym kapłanem, odstąpienie mieszkania nic mnie nie kosztuje”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na ŚDM do Panamy pojedzie 3,5 tys. młodych Polaków

2018-05-22 20:01

dg / Warszawa (KAI)

Systematyczna praca w duszpasterstwie młodzieży realizowana jest w parafiach, wspólnotach i zgromadzeniach - powiedział KAI bp Marek Solarczyk, który przewodniczył we wtorek w sekretariacie Episkopatu Polski spotkaniu duszpasterzy młodzieży i koordynatorów Światowych Dni Młodzieży. W trakcie spotkania rozmawiano też o przygotowaniach do październikowego synodu biskupów oraz do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu przyszłego roku. Pojedzie na nie z Polski ok. 3,5 tys. młodych ludzi.


- Głównymi tematami spotkania były aktualna i systematyczna praca w duszpasterstwie młodzieży, która się realizuje zasadniczo na poziomie różnych parafii, wspólnot, grup i zgromadzeń. Omawiamy również dwa główne dzieła, które mają charakter ogólnokościelny, w które my jako Kościół w Polsce chcemy się angażować, czyli synod biskupów poświęcony młodzieży, jej wierze i powołaniu oraz Światowe Dni Młodzieży w Panamie – powiedział KAI bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Omawiając dyskusje nad zbliżającym się synodem, bp Solarczyk zaznaczył: „Oczywiście nie debatujemy nad przebiegiem synodu, ale nad tym, co jest naszym zaznaczeniem wsparcia dla dzieła synodalnego, na pewno wsparcia modlitewnego. Tu dopina się już bardzo piękna inicjatywa, która będzie się odbywała na Jasnej Górze między 3 a 28 października, gdzie wieczorami w czasie Apelu Jasnogórskiego trwać będzie modlitwa również w intencji młodych w Kościele, którzy będą poddani szczególnej trosce w tych dniach obradom synodu”.

- Jako Krajowe Biuro Światowych Dni Młodzieży staramy się zapewnić bezpieczny pobyt Polaków w Panamie, dlatego bardzo ściśle współpracujemy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą RP w Panamie, gdzie szczególnie poruszane są tematy kulturalne i promocyjne Polski w trwającym jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości – poinformował z kolei ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura ŚDM.

Jak przyznał, MSZ zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz jest źródłem ważnych informacji, do których inni nie mają dostępu.

- Liczymy na ok. 2,5 - 3,5 tys. młodych ludzi, którzy udadzą się do Panamy. Mamy nadzieję, że ta liczba wciąż będzie wzrastała. W tej chwili w niektórych diecezjach zapisy już się skończyły, ale w wielu jeszcze trwają. Proces rejestracji otwarty będzie do jesieni bieżącego roku, prawdopodobnie do 1 listopada – dodał dyrektor Krajowego Biura ŚDM.

Omawiając przygotowania do synodu powiedział, że w trakcie tego spotkania biskupów poświęconego młodym, planowana jest pielgrzymka polskiej młodzieży do Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem