Reklama

Biały Kruk 1

Prezydent supermocarstwa świadczy o Polsce

2017-07-12 10:07

Tomasz Musiał
Niedziela Ogólnopolska 29/2017, str. 16-17

FLICKR/MISSION of the UNITED STATES of America to Poland

Miło jest słyszeć takie słowa jak te, które o nas, Polakach, powiedział na warszawskim placu Krasińskich, przed pomnikiem, który symbolizuje polskiego niezwyciężonego ducha, prezydent jedynego światowego supermocarstwa – Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. O wiele ważniejsze jednak jest, że słowa te były słuchane przez ludzi na całym świecie, bo kogo jak kogo, ale prezydenta Stanów Zjednoczonych słucha się z uwagą wszędzie. To nie była przemowa jakich wiele. To był rodzaj świadectwa

Zapowiedzi, że najważniejszym punktem wizyty Donalda Trumpa w Polsce będzie jego przemówienie na placu Krasińskich w Warszawie, i że będzie to przemówienie mocne, znaczące, programowe – nie były przesadzone. To nie była „piarowska” zagrywka, która miała tylko zaspokoić oczekiwania gospodarzy. Przemówienie takie rzeczywiście było i ci Polacy, którzy słuchali go na żywo, nawet jeżeli tylko na chwilę, jedynie z ciekawości oderwali się od bieżących zajęć w słoneczny lipcowy czwartek, aby zerknąć na telewizor czy posłuchać radia – jestem przekonany, że przez pozostałą część przemowy pozostali zasłuchani do końca.

Słowa płynące z serca

Zaangażowanie, z jakim Donald Trump wypowiadał każde słowo, ekspresyjna gestykulacja nakazują sądzić, że nie był to spektakl wyreżyserowany przez doradców, ale słowa wypływające z jego najgłębszego przekonania. Oczywiście, trudno się spodziewać, że na kilka tygodni przed wizytą Trump znał tak dokładnie historię Polski, polską duszę – jak mówił – i to, że jest ona bliźniacza do amerykańskiego ducha. Na pewno ktoś go tego nauczył i ktoś mu o tym powiedział, ale najważniejsze, że widać było, iż amerykański lider, przyparty faktami, się do tego przekonał.

Historia Polski dla świata

Trump dał całemu światu, swoim rodakom w USA, którzy wychodzili właśnie do pracy, z konieczności skondensowaną, wspaniałą lekcję ponadtysiącletniej historii Polski. Historii chlubnej, bohaterskiej, pełnej ducha i wiary, która góry przenosi. To szczególnie ważne w czasach, gdy w wielu miejscach polska historia jest zakłamywana i np. próbuje się nas zrównać z hitlerowskimi barbarzyńcami, i czynić odpowiedzialnymi za tragedię Holocaustu. Trump powiedział dobitnie, że Polska, Polacy nie byli katem, ale ofiarą II wojny światowej. W ten sposób amerykański prezydent powiedział „stop” zaawansowanym próbom rewizji historii. Kto wie, czy to, co powiedział w historycznej części przemówienia, per saldo nie było cenniejsze dla polskiej racji stanu niż zapowiedź sprzedaży systemów obrony rakietowej czy dostaw skroplonego gazu, choć pewnie właśnie dlatego, że Polska w historii wykazała swe przywiązanie do wolności, takie deklaracje ekonomiczne i polityczne, zwiększające nasze bezpieczeństwo, były w ogóle możliwe.

Reklama

My chcemy Boga!

Trudno sobie wyobrazić jakiegokolwiek europejskiego przywódcę, który mówi takie zdanie: „Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają wielkim głosem: my chcemy Boga!”. Przemówienie amerykańskiego przywódcy było wartościowe nie tylko dlatego, że chwaliło nas za przeszłość – miało wymiar programowy w tym sensie, że określało przyszłość i wyliczało hierarchię wartości, na jakich swoją politykę będzie opierać nowa amerykańska administracja. Tej polityce i tym narodom – Trump często odwoływał się do państw skupionych w kręgu demokracji zachodnich – potrzebny jest Bóg. To dzięki temu, że Polacy to naród oddany Bogu, możliwe były inne słowa amerykańskiego prezydenta: o tym, że Polska to dusza Europy. Ta myśl stawiania Polski za wzór światu i Europie nabrała nowego znaczenia w sytuacji nagonki, którą prowadzi się w niektórych krajach i międzynarodowych instytucjach, w słowach: „Jestem tu dzisiaj nie tylko po to, by odwiedzić starego sojusznika, ale też by pokazać was jako przykład wolności innym, którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę i gotowość, aby bronić naszej cywilizacji”.

Polska przykładem dla świata

Wielokrotnie mówił Donald Trump o wartościach, na których zbudowany jest Zachód. Apelował, aby ich nie zapominać, aby do nich wrócić. Powiedział, że fundamentalnym pytaniem w obliczu zagrożeń, szczególnie terroryzmem, ale i innych, jest: „Czy Zachód chce przeżyć? Czy mamy pewność w naszych wartościach, żeby walczyć o nie do samego końca?”. I z właściwą dla Amerykanów zaraźliwą pewnością siebie odpowiedział: „Tak jak Polska nie mogła zostać złamana, tak deklaruję dziś, by świat usłyszał to, że Zachód nigdy nie zostanie złamany. Nasze wartości zwyciężą”. Ze słów amerykańskiego prezydenta wynika, że za jego prezydentury USA będą o nie walczyć i że nad Wisłą znalazł bardzo dobrego sojusznika, będącego przykładem, bo „zwycięstwo ducha Polski po stuleciach ciężkich losów daje nam wszystkim nadzieję na przyszłość, w której dobro zwycięża zło, a pokój wygrywa z wojną”. Jedno jest pewne: tego przemówienia nie zapomnimy.

#AdopcjaJestOK – odpowiedź internautów na okładkę „Wysokich Obcasów”

2018-02-20 17:25

pgo / Warszawa (KAI)

Kobiecie, która stoi pod ścianą, której wydaje się - bo tak mówi ojciec dziecka albo sytuacja życiowa - że jest sama i ma tylko jedno wyjście, chcemy powiedzieć przez tę inicjatywę, że ma wybór i nie jest sama - powiedziała KAI Natalia Białobrzeska z „Drużyny B”. Wraz z męże zainicjowała ona akcję #AdopcjaJestOK. To odpowiedź na okładkę weekendowego dodatku do "Gazety Wyborczej" „Wysokie Obcasy”.

Tomsickova/fotolia.com

W zeszły weekend na okładce „Wysokich Obcasów” pojawiły się 3 kobiety na różowym tle w koszulkach z napisem „Aborcja jest ok” oraz podpisem „Aborcyjny Dream Team”. Na okładce napisano również „Nie jesteś sama. 1 z 3 twoich znajomych miała aborcję”.

Odpowiedzią internautów jest inicjatywa #AdopcjaJestOK zainicjowana przez Natalię i Macieja Białobrzeskich z „Drużyny B”. Hasztag promuje zdjęcie przypominające okładkę „Wysokich Obcasów”, na którym na różowym tle znajduje się kobieta w koszulce z napisem „Adopcja jest ok”. Towarzyszy mu hasło „Oddając swoje dziecko do adopcji, dajesz mu życie po raz drugi”.

Białobrzeska zwraca również uwagę na to, że na koszulce WO dymek z hasłem „aborcja jest OK” wychodzi z krzyczących ust, umiejscowionych na brzuchu. - Nasz dymek z hasłem „adopcja jest OK” wychodzi z serca. To bardzo mocno ukierunkowuje nasze intencje i adresatów – podkreśla.

- Nie chcieliśmy robić z tej grafiki, ani aktualnie mówić o niej, jak o jakiejś zorganizowanej „akcji”. To nasza odpowiedź, na naszym fanpage'u „Drużyna B” – mówi w rozmowie z KAI Białobrzeska. Strona prowadzona jest przez małżeństwo z trójką dzieci – jednym w drodze.

- Mieliśmy - jak się okazało - dobre przeczucie, że zmiana dwój liter w wyrazie „aBoRcja”, zmieni kontekst dyskusji. Że zwróci uwagę na pozytywne wspieranie kobiet, którego tak bardzo brakuje nam w Polsce. Na inną retorykę. Na przesunięcie akcentów. Nie chcieliśmy wchodzić w przepychanki na argumenty z okładką WO. Takich odpowiedzi jest cała masa w internecie. Mamy nieco inną wrażliwość – zaznacza Białobrzeska.

Jak podkreśliła, podjęcie decyzji o donoszeniu ciąży, urodzeniu i powierzeniu swojego dziecka innej rodzinie, wcale nie jest łatwe. – To niewyobrażalnie trudna decyzja. Bo procedury, bo niedomagania w funkcjonowaniu instytucji, które taką mamę powinny objąć całkowitą opieką – prawną, psychologiczną, medyczną, materialną - na czas ciąży i po niej, bo emocje, bo rodzina, z którą trzeba się skonfrontować i społeczeństwo, które stygmatyzuje. Ale mimo to: nadal jest to jedna z najbezpieczniejszych dróg, dla niej i dla tego nowego istnienia. Wybór, w którym nie ma niczego poza miłością – podkreśla.

Aby wesprzeć inicjatywę można m.in. udostępnić zdjęcie w mediach społecznościowych z hasztagiem #AdopcjaJestOK. – Można również dodać swój komentarz ze słowem wsparcia dla tych kobiet, którym dzisiaj świat zwalił się na głowę. Bo mają naście lat i „wpadły”, bo dowiedziały się, że ich nienarodzone dziecko jest chore, a one ledwo wiążą koniec z końcem – mówi Białobrzeska.

Białobrzeska zaznacza, że chodzi o realne osoby, z realnymi problemami, którym realnie możemy pomóc. - Możemy podlinkować w opisie stronę fundacji, która pomaga młodym mamom, adres, pod którym zjadą pomoc, możemy zaoferować własne wsparcie. Czasami wystarczy napisać: „jeśli mnie czytasz i czujesz się samotna, napisz do mnie”. Ludzie potrzebują ludzi. Kiedy nie są sami odzyskują wiarę w siebie i siły i nadzieję. A przecież tego potrzeba mamom, które bardziej czują się brzemienne, niż błogosławione – dodaje.

- Kobiecie, która stoi pod ścianą, której wydaje się - bo tak mówi ojciec dziecka albo sytuacja życiowa - że jest sama i ma tylko jedno wyjście, chcemy powiedzieć przez tę inicjatywę, że ma wybór i nie jest sama – podkreśla Białobrzeska.

Adopcję jako alternatywę dla aborcji wskazało również Prezydium Konferencji Episkopatu Polski 8 listopada 2017 roku w apelu w sprawie ochrony prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

„Kościół katolicki w Polsce stale wspiera rodziny w trudnych sytuacjach życiowych. Jeśli rodzice – pomimo dostępnej pomocy psychologicznej, medycznej i materialnej – nie zdecydują się na wychowywanie dziecka, zawsze mogą przekazać je do adopcji, tym bardziej, że tak wiele rodzin jest gotowych z otwartym sercem przyjąć je i otoczyć swoją opieką. Zabijanie dzieci nigdy nie powinno mieć miejsca. Zamiast aborcji – adopcja!” – czytamy w apelu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Krystian Zimerman otworzy 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

2018-02-21 17:50

tk / Warszawa (KAI)

Słynny polski pianista Krystian Zimerman otworzy 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. „Czekałam na to 2 lata” – powiedziała dziś dziennikarzom Elżbieta Penderecka, organizatorka Festiwalu. Tegoroczny program wypełni 19 koncertów symfonicznych, 3 kameralne i dwa recitale pianistyczne. Festiwal odbędzie się w dniach 16-30 marca w Warszawie.

YouTube.com
Kristian Zimerman

W programie znalazły się dzieła m.in. Beethovena, Haydna, Gerswhina, Mozarta, Dvoraka, Góreckiego i Pendereckiego w świetnych wykonaniach. „Staram się, by przyjeżdżając do Warszawy melomani nie czuli się gorzej niż na festiwalach w Salzburgu czy Lucernie” – powiedziała Penderecka.

Organizatorka imprezy zwróciła uwagę, że tegoroczna edycja odbywa się w roku ważnych rocznic: oprócz 100-lecia odzyskania niepodległości przypada też m.in. 120. rocznica urodzin Leonarda Bernsteina.

Właśnie utwór amerykańskiego kompozytora i dyrygenta zabrzmi podczas wieczoru inaugurującego wydarzenie. Oprócz III Symfonii Beethovena, „Eroiki”, wykonana zostanie m.in. II Symfonia Bernsteina, w której partię fortepianu zagra Krystian Zimerman. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk.

Na tegorocznym Festiwalu wystąpi też szereg innych znamienitych wykonawców, m.in. niemiecka skrzypaczka Anne Sophie Mutter . Wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod batutą rumuńskiego dyrygenta Cristiana Măcelaru wykona Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludviga van Beethovena. Tę samą orkiestrę poprowadzi amerykański dyrygent Leonard Slatkin poprowadzi Orkiestrę w II Symfonii „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera. Robiący błyskotliwą międzynarodową karierę polski pianista Szymon Nehring wystąpi w 2. Koncercie fortepianowym Beethovena. Orkiestrę Israel Camerata Jerusalem poprowadzi Avner Biron.

Melomani usłyszą też „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” w wykonaniu Szymanowski Quartet (jako narrator wystąpi Wojciech Pszoniak) oraz „Stabat Mater” Antonína Dvořáka. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi niemiecki dyrygent Christoph Eschenbach.

Na Festiwalu zabrzmią też utwory wybitnych polskich kompozytorów współczesnych. Będzie można usłyszeć m.in. II symfonię „Kopernikowską” Henryka Mikołaja Góreckiego. Orkiestrą Sinfonia Varsovia pokieruje Maciej Tworek. W „Polskim requiem” Krzysztofa Pendereckiego zespół ten oraz Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi sam kompozytor.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena powołane w 2003 roku w Krakowie. Pomysłodawcą i założycielem instytucji jest Elżbieta Penderecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem